radka01
10.01.06,08:06
V septembri 2005 som predala byt v osobnom vlastnictve v ktorom mam trvaly pobyt viac ako 5 rokov a som vlastnicka dlhsie. Musim alebo mala som podat nejake danove priznanie na danovy urad alebo len teraz do konca januara na mestsky urad, budem platit nejaku dan z prijmu alebo dan z nehnutelnosti ?
:confused: poradte mi niekto prosim.:confused:
discret
17.01.06,06:37
dan z príjmu určite nie a podla mojich vedomostí ani dan z prevodu nehnutelností...ale radšej si pozri tento zákon(hlavne jeho novelu)
Palino
17.01.06,09:25
Daň z prevodu a prechodu nehnuteľností sa už od r. 2005 neplatí.
Tatranka
17.01.06,13:39
Spĺňaš podmienku trvalého pobytu v predávanom byte a vlastníctvo viac ako 5 rokov, teda daň platiť nemusíš.
Daň z prevodu a prechodu nehnuteľností je zrušená.
vieroslava
17.01.06,15:34
Daň z prevodu nehnuteľnosti neplatíš. Bol už povolený vklad na katastri? Dostala si potvrdenú zmluvu z katastra? Ak áno, do 30 dní od povolenia vkladu musíš oznámiť správcovi dane z nehnuteľností, t.j. Miestnemu úradu, zánik daňovej povinnosti. Ak sa tak stalo do 31.12.2005. Ak po tomto dátume, oznámenie zašleš tiež, ale na rok 2006 ešte zaplatíš daň z nehnuteľnosti.
hana 10
19.01.06,12:42
Spĺňaš podmienku trvalého pobytu v predávanom byte a vlastníctvo viac ako 5 rokov, teda daň platiť nemusíš.
Daň z prevodu a prechodu nehnuteľností je zrušená.

byt mam v osobnom vlastnictve 10 rokov, nikdy som si tam nenahlasila trvaly pobyt, chcem ho predat, ako dlho tam musim mat nahlaseny trvaly pobyt, aby som neplatila dan z prijmu? dakujem
JarkaL
19.01.06,21:26
Daň z prevodu nehnuteľnosti neplatíš. Bol už povolený vklad na katastri? Dostala si potvrdenú zmluvu z katastra? Ak áno, do 30 dní od povolenia vkladu musíš oznámiť správcovi dane z nehnuteľností, t.j. Miestnemu úradu, zánik daňovej povinnosti. Ak sa tak stalo do 31.12.2005. Ak po tomto dátume, oznámenie zašleš tiež, ale na rok 2006 ešte zaplatíš daň z nehnuteľnosti.
My sme predali byt v septembri 2003 a z katastra sme stále nič nedostali... Všetku poštu sme si dali presmerovať do nového bydliska, chodia nám aj doporučené zásielky, takže v pošte problém nie je. Darmo, na katastri vždy mali veľa roboty a nikdy nič nestíhali načas...
vieroslava
20.01.06,09:11
Od roku 2003 by mal byť vklad povolený. Doporučujem návštevu katastra. Prípadne sa opýtať kupujúceho, či už dostal on list vlastníctva. Pravdepodobne sa im zásielka vrátila ako neprevzatá v odbernej lehote. Pozor na lehoty pre podanie dane. Ak náhodou vklad povolený nebol, treba napísať na kataster urgenciu, kde treba uviesť, že nedodržaním lehoty bol porušený §32 zákona č. 162/1995 Z.z. v znení neskorších predpisov. Zašnú kmitať. A ešte máte právo , ale na to treba silný žalúdok, uplatniť si na súde nárok na náhradu škody, ktorá vznikla nečinnosťou katastra.
vieroslava
20.01.06,09:13
byt mam v osobnom vlastnictve 10 rokov, nikdy som si tam nenahlasila trvaly pobyt, chcem ho predat, ako dlho tam musim mat nahlaseny trvaly pobyt, aby som neplatila dan z prijmu? dakujem
Daň nebudeš platiť, aj keď tam nebudeš mať vôbec trvalý pobyt.
Barbara
20.01.06,09:24
Daň nebudeš platiť, aj keď tam nebudeš mať vôbec trvalý pobyt.


náhodou nie je tu podmienka----trvalý pobyt 2 roky????????

prosím Vás opravte ma,keď sa mýlim
hana 10
20.01.06,12:39
Daň nebudeš platiť, aj keď tam nebudeš mať vôbec trvalý pobyt.

urcite? nevies ma odkazat na nejaky zakon? dakujem.
Tatranka
20.01.06,12:39
V novelizovanom zákone už nie je podmienka trvalého pobytu v predávanom byte 2 roky a vlastníctvo 5 rokov.
Ak splníš podmienku osobného vlastníctva bytu viac ako 5 rokov /nesmieš mať byt v obchodnom majetku ani ho prenajímať za účelom zisku/, nemusíš tam mať trvalý pobyt - si oslobodená od platenia dane.
Je to v novelizovanom zákone o dani z príjmov, neviem čiastku, ak budeš chcieť, niekde to pohľadám a doplním.
hana 10
20.01.06,12:46
V novelizovanom zákone už nie je podmienka trvalého pobytu v predávanom byte 2 roky a vlastníctvo 5 rokov.
Ak splníš podmienku osobného vlastníctva bytu viac ako 5 rokov /nesmieš mať byt v obchodnom majetku ani ho prenajímať za účelom zisku/, nemusíš tam mať trvalý pobyt - si oslobodená od platenia dane.
Je to v novelizovanom zákone o dani z príjmov, neviem čiastku, ak budeš chcieť, niekde to pohľadám a doplním.

dakujem, mohla by som ta poprosit pozriet to, ked budes mat chvilku?
lejka
20.01.06,18:41
Prosím Vás o radu:
V r.2002 moja známa vzala hypotekár.úver na stavbu rod.domu v Žiline.V júni 2004 bola rod.dom dokončený a rodina sa tam presťahovala.Dom bol zapísaný do katastra a v 6/2004 zaplatila 53.000Sk daň z nehnuteľnosti.Potom manžel prišiel o prácu a dom v 10/2004 predali na kúpnopredajnú zmluvu/zápis v katastri je v 10/2004/,banke vrátili pôžičku a a presťahovali sa do Bratislavy.Včera mi zavolala,či by jej tú daň /53000Sk/nevrátil DU späť.
Bolo to v r.2004,takže pochybujem,vtedy daň z nehn. musel zaplatiť každý,po zápise do katastra nehnuteľností.
Múdre hlavičky,čo vy na to?
Evanka
20.01.06,19:46
V novelizovanom zákone už nie je podmienka trvalého pobytu v predávanom byte 2 roky a vlastníctvo 5 rokov.
Ak splníš podmienku osobného vlastníctva bytu viac ako 5 rokov /nesmieš mať byt v obchodnom majetku ani ho prenajímať za účelom zisku/, nemusíš tam mať trvalý pobyt - si oslobodená od platenia dane.
Je to v novelizovanom zákone o dani z príjmov, neviem čiastku, ak budeš chcieť, niekde to pohľadám a doplním.
Podmienka povinnosti dvoch rokov trvalého pobytu platí stále
§ 9 ods 1 písm a)
Príjmy oslobodené od dane sú:
a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom,
vieroslava
21.01.06,08:48
Z odst. 1 písm. b/ vyplýva, kedy sa vzťahuje oslobodenie príjmu z predaja nehnuteľností, ak nejde o príjem z predaja posudzovaný podľa písm. a/ a c/, Podľa tohoto ustanovenia sa posudzuje, či ide o príjem oslobodený od dane v prípade, ak daňovník predáva nehnuteľnosť, v ktorej nemá trvalý pobyt, resp. má pobyt kratšie ako 2 roky. Príjem z predaja takýchto nehnuteľností je oslobodený od dane po uplynutí 5 rokov od ich nadobudnutia, alebo od vyradenia z obchod. majetku.
Na daňové účely je nehnuteľnosť definovaná v § 3 ods. 2 písm. a/. Podľa tohto ustanovenia sa za nehnuteľnosť považuje aj byt a nebytový priestor.
Evanka
21.01.06,10:42
to Tatranka a vieroslava: s príspevkom 16 možno len súhlasiť, ale príspevky 9 a 12 sú vlastne zavádzajúce. Oba hovoria o tom, že daň z príjmu predaja nehnuteľnosti je oslobodená aj keď nemá daňovník v ňom trvalý pobyt vôbec. Ale v novelizovanom zákone o DZP nie je v §9 žiadna zmena.
Myslím, že na v téme zadávajúci dotaz sa nebude vzťahovať oslobodenie podľa 1 písm. b), ale podľa §9 odst 1 písm. a)
Citujem:
§ 9
Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem
a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,
vieroslava
21.01.06,16:37
Zdôrazňujem, že príspevok 9 je odpoveď len pre hana10. Pre pôvodnú otázku témy je naozaj zavádzajúci.
hana 10
22.01.06,09:07
Daň nebudeš platiť, aj keď tam nebudeš mať vôbec trvalý pobyt.

Zdôrazňujem, že príspevok 9 je odpoveď len pre hana10. Pre pôvodnú otázku témy je naozaj zavádzajúci.

prepacte, asi preto ze je nedela, vobec mi to nie je jasne
byt mam v osobnom vlastnictve 10 rokov, nikdy som tam nemala trvaly pobyt, pri predaji som oslobodena z dane z prijmu alebo nie? velika vdaka
vieroslava
22.01.06,09:21
Áno si oslobodená, lebo byt je nehnuteľnosť a vlastníš ho viac ako 5 rokov.
Evanka
22.01.06,09:59
Zdôrazňujem, že príspevok 9 je odpoveď len pre hana10. Pre pôvodnú otázku témy je naozaj zavádzajúci.
Jasné :), prepáč. Chcela som iba upozorniť, že z § 9 ods 1 a) povinnosť 2 rokov TP nevypadla -ako hovoril príspevok 12. Pre zrozumiteľnosť zhrniem:

Oslobodenie od dane z príjmu predaja nehnuteľnosti sa vzťahuje na daňovníka,
ak tam má trvalý pobyt pred predajom najmenej 2 roky (podľa § 9 ods 1 a), alebo
po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia (podľa § 9 ods 1 b)
Celé znenie týchto § je v predchádzajúcich príspevkoch.
Tatranka
23.01.06,13:04
Je to novela zákona o dani z príjmov č. 534/2005, § 9, písm. b/ - Príjmy oslobodené od dane - dúfam, že pomohlo.
hana 10
23.01.06,13:07
Je to novela zákona o dani z príjmov č. 534/2005, § 9, písm. b/ - Príjmy oslobodené od dane - dúfam, že pomohlo.

velika vdaka, pekny den prajem
babetka
26.01.06,09:52
Nevie niekto poradiť, ako je to pri darovaní bytu? Jeden spoluvlastník daruje druhému svoju polovičku. Tam sa daň z príjmu neplatí, však?
vieroslava
26.01.06,12:38
Ani daň z príjmu, ani daň z darovania. Jediný poplatok je za vklad na katastri.
Tatranka
26.01.06,12:44
Daň z darovania bola zrušená - pokiaľ viem, takže by si nemala platiť.
Ak sa mýlim, opravte ma, prosím.
babetka
26.01.06,12:56
Ďakujem dievčatá.
hana 10
17.05.06,16:56
len si chcem overit jednu vec:
ak byt vlastnia dvaja spoluvlastnici a chcu ho predat, len jeden z nich tam ma trvaly pobyt dlhsi ako 2 roky, to znamena, ze len on nebude platit dan pri predaji? druhy spoluvlastnik ho sice vlastni rovnako dlho, ale nikdy si tam neprihlasil trvaly pobyt, takze on bude musiet platit 19% ? dakujem.
Johanka
17.05.06,17:33
Vlastnia byt viac ako 5 rokov?
hana 10
17.05.06,17:40
Vlastnia byt viac ako 5 rokov?
bohuzial nie, neda sa pouzit moznost 5 rokov, su to necele 4 roky
Johanka
17.05.06,18:02
Ako byt nadobudli? Nebolo to dedičstvo?
hana 10
17.05.06,18:09
Ako byt nadobudli? Nebolo to dedičstvo?
kupili ho, teraz sa im narodil novy clen a potrebuju vacsi
Soňurka
17.05.06,18:19
Dalo by sa to vyriešiť aj tak, že ten jeden by daroval svoju časť tomu, ktorý už splnil podmienku 2-ročného trvalého pobytu a ten by následne byt predal.:rolleyes: Ale na takúto radu, či je dobrá, alebo nie, nemáme dosť informácií, záleží na tom, v akom vzťahu sú tí spoluvlastníci a či by v tom nebolo nejaké riziko.
:D. No a sú to dve zmluvy...:p

Tak kým som príspevok odoslala, tak čítam novinku, že sú asi v dobrom vzťahu, že???
hana 10
17.05.06,20:55
Dalo by sa to vyriešiť aj tak, že ten jeden by daroval svoju časť tomu, ktorý už splnil podmienku 2-ročného trvalého pobytu a ten by následne byt predal.:rolleyes: Ale na takúto radu, či je dobrá, alebo nie, nemáme dosť informácií, záleží na tom, v akom vzťahu sú tí spoluvlastníci a či by v tom nebolo nejaké riziko.
:D. No a sú to dve zmluvy...:p

Tak kým som príspevok odoslala, tak čítam novinku, že sú asi v dobrom vzťahu, že???
dakujem, vztak maju ok :)
vidim jeden problem v tejto moznosti: v BA trva na katastri prepisat byt 1/2 roka, to by znamenalo cakat s kupnou zmluvou dovtedy, co nevidim realne, alebo zaplatit katastru za urychlene konanie 8 tis...