Mayline
24.05.11,17:47
Spoločník s,r,o, poskytne svojej firme pôžičku, viackrát v priebehu roka alebo aj dlhšieho obdobia, ktorá, keď sú peniaze vo firme, sa mu vráti a táto situácia sa opakuje pravidelnejšie. Keď firma nemá peniaze, "zadotuje" ju. Krátkodobá pôžička je na 365, dlhodobá 479. Je potrebné, ku každej transakcii písomnú zmluvu o pôžičke alebo je to možné robiť aj na základe ústnej dohody a hlavne by ma zaujímalo, ak má niekto skúsenosti a poznatky o revolvingovej pôžičke, či sa dá použiť na uvedený prípad a nejaký vzor, ak môžte.Ďakujem.
KEJKA
24.05.11,16:00
365 - tam je pohyb, aspoň sa snažím aby tam pohyb bol, pri každom väčšom zostatku pokladnice 365 vyrovnávam, resp. znižujem, neriešim zmluvou o pôžičke.
V jedinom prípade sa stalo, že DU k sume na 365 žiadal zmluvu o pôžičke, tak sme spísali krátku zmluvu medzi sro a spoločníkom presne na sumu, ktorá na tom účte bola, DU bol spokojný.
479 - tam sú dlhodobé pôžičky, na to zmluva je a s tým sa snažíme nehýbať.
revolving v tejto súvislosti nepoužívam.
ešte som sa stretla v praxi so zmluvou na sumu povedzme 1,5 mil. Sk s tým, že je to horná hranica pôžičky od spoločníka, ktorá sa môže čerpať v priebehu roka a splatná je k 31.12. Týmto spôsobom vykryl pohyby na účte 365 - aj s tým súhlasím.
Mayline
24.05.11,16:24
Ďakujem za rýchlu odpoveď. A čo v prípade, ak si stanovíme zmluvne nejakú hornú hranicu pôžičky hranicu a splatnosť do konca roka, ale nesplatí sa? A ešte k tomu revolvingu: je vôbec možné aby fyzická osoba/spoločník/ poskytol revolvingovú pôžičku?
KEJKA
24.05.11,16:36
ja papierovo pôžičku ku koncu roka vyrovnám, pokiaľ sa dá, ak nie zostatok pôžičky prechádza do nového roka. Na prípadný zostatok ku koncu roka sa vždy snažím dokopať majiteľa aby podpísal zmluvu o pôžičke s vrátením v ďalsom roku.
enad
18.08.11,09:09
Mám ešte jednu otázku. V akej výške si môžu majitelia stanoviť úroky z pôžičky firme?