jadranka111
24.05.11,19:08
Dobrý deň,
potrebujem poradiť, ale tak po "lopate", lebo tomu usmernenie Dú vôbec nerozumiem.
Chcem si zaplatiť službu, ktorú poskytuje prevádzkovateľ z Čiech. /týka sa to inter.stránok/.
Napísali mi, že sa musím registrovať na našom DÚ na zaplatenie DPH a oni mi pošlú svoju fa bez DPH, čiže to DPH zaplatím u nás.
O.k.
Ja však nie som platcom DPH.
A teraz ďalšia vec, môj dodávateľ /ide o tovar, ktorý budem predávať/, je takisto z Čiech. Predpokladám, že tiež mi bude predávať tovar aj s DPH, takže teraz aj z tohoto tovaru budem platiť DPH na slov. DÚ?
Už som z toho jelen.:confused:
Ester plus
25.05.11,05:30
Ak budeš obstarávať tovar z EU a nebudeš platcom DPH, fakturovaná cena bude bude s DPH so sadzbou DPH platnou v danej krajine. Celú túto sumu zahrnieš do obstarávacej ceny tovaru, ďalej už žiadnú DPH platiť na SLovensku nebudeš. To však bude platiť ak celková hodnota tovaru bez DPH nadobudnutého z iných ČŠ nedosiahne v kalendárnom roku 13 941,45 Eur. Ak túto sumu dosiahne musíš sa registrovať za plátcu DPH podľa § 7 zákona o DPH alebo za klasického platiteľa DPH podľa § 4.
Tamila
25.05.11,06:03
To, čo je vo vyššom príspevku, sa týka tovaru.
Ak nie si platiteľ DPH a plánuješ prijať službu z ČŠ, musíš sa vopred zaregistrovať na DÚ podľa § 7a - to znamená, že oni ti vyfaktúrujú službu bez DPH a ty ju na Slovensku odvedieš, ale nebudeš si ju môcť odpočítať. Nebudeš z tejto registrácie platiteľ DPH, iba budeš odvádzať DPH z prijatej služby.
Povinnosť registrovať sa podľa § 7a vzniká:
- ak dodáva službu osobe z iného ČŠ, ktorá je tiež zdaniteľná osoba a miesto dodania služby je v ČŠ, kde je príjemca služby - miesto dodania je určené podľa § 15 ods.1)
- ak prijíma službu od osoby z iného ČŠ, ktorá je tiež zdaniteľná osoba a miesto dodania služby je v tuzemsku podľa § 15 ods. 1
Povinnosť registrovať sa podľa tohto ustanovenia nevzniká:
- ak dodáv alebo prijme službu, u ktorej sa určuje miesto dodania podľa § 16 odst. 1 až 4 a 10 až 11,
- ak ide o službu do/z tretieho štátu,
- ak je už registrovaná podľa § 7 z dôvodu nadobudnutia tovaru z iného ČŠ,
- ak ide o službu oslobodenú od dane.
jadranka111
30.06.11,13:55
- takže ak sa už zaregistrujem /kvôli odberu služby z Čiech/, tak potom už aj tovar budem musieť platiť na 2x - čiže dodávateľ mi vystaví Fa bez DPH, tú potom odvediem na Slovensku?
Tamila
01.07.11,07:14
- takže ak sa už zaregistrujem /kvôli odberu služby z Čiech/, tak potom už aj tovar budem musieť platiť na 2x - čiže dodávateľ mi vystaví Fa bez DPH, tú potom odvediem na Slovensku?
Registrácia podľa § 7a) sa týka iba služieb.
Ak sa jedná o tovar, treba postupovať podľa § 7:
§ 7

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.

(2) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať osoba podľa odseku 1 aj v prípade, ak hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov nedosiahla v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.

(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odsekov 1 a 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň