2danculik
24.05.11,20:18
Dobrý den,
prosím surne o radu.
Bývalý priateľ ma splnomocnil na jazdu jeho firemným autom, aj v zahranicí. Auto je plne poistené, avsak v decembri som havarovala a odvtedy je auto v nemecku na parkovisku a caka na opravu. Havaria bola riadne nahlasena polícii, jemu aj poistovni.
Medzitým sa nase vztahy zhorsili a on mi teraz posiela výzvy na vratenie auta, hoci vie ze je nepojazdné.
Dokonca mi napísal, ze ho neoprávnene pouzívam.
Peniaze z poistky uz zinkasoval, no on stále trvá na tom, ze ho mam opravit a previezt na moje náklady. Vyhráza sa mi sudom. Dokonca si zistoval moju financnu situáciu. Ja som tu totiz napisala, ze nie je v mojich silach dat ho opravit alebo previezt na slovensko a ziadala som ho nech zariadi opravu a potom ho za vlastný benzín preveziem.
Jedina jeho odpoved bola urcenie terminu dokedy ho mam odovzdat co je o týzden.
Ako by som mala správne postupovat - právne?
P.S nie som zamestnancom jeho firmy

dakujem moc
Ice dive
24.05.11,18:47
ako mohol peniaze z poistky už zinkasovať, keď je auto nepojazdné v nemecku? ak je pravda, že vozidlo bolo poistené a peniaze už dostal, nemá nárok tieto peniaze od Vás požadovať - maximálne spoluúčasť z havarijného poistenia, ktorá mu nebola preplatená...(volá sa to nezákonné obohatenie ak chce vzniknutú škodu uhrádzať 2x)

poisťovňa skôr ako vyplatí peniaze chce vozidlo obhliadnuť aby určila rozsah poškodenia a výšku poistného plnenia... s pravidla bývajú v rámci havarijného poistenia aj asistenčné služby v rámci ktorých je možné požiadať asistenčnú službu o zabezepčenie dovozu havarovaného vozidla na Slovensko, ktorý sa zabezpečuje na náklady poisťovne... (pokiaľ vozidlo nie je tak na šrot, že sa dotiahnuť neoplatí...)
2danculik
24.05.11,19:10
no poistovna spolupracovala s nemeckou poistovnou, a odhadovali na základe ich obhliadania plus fotografie. Asistencna sluzba na odtahovanie je vraj len do urcitých km a cesta z nemecka by ma vysla 1200eur. Vozidlo je poskodené len na prednom kolese. Poistovna mi telefonicky potvrdila, ze peniaze boli vyplatene. Mozem ziadat o opravenie auta alebo zaslanie penazi na opravu, aby som ho mohla doviezt? Pýtam sa koli tomu , ze ma obvinil z neopravneneho uzívania vozidla- moze bez mojho vedomia zrusit to splnomocnenie?
Dakujem velmi pekne za ochotu poradit mi
Ice dive
24.05.11,19:22
no ak sa poisťovňa rozhodla likvidovať danú škodu v zahraničí t.j. spolupracovala s nemeckou poisťovňou a odporučila opravu v zahraničí a poskytla na to peniaze, tak mala byť táto škoda v zahraničí odstránená... doviezť auto by sa dalo aj lacnejšie asistenčná služba vie zabezpečiť dovoz auta aj za 650 € len to dlhšie trvá nakoľko sa posiela ťahač s autoprepravníkom a dovážajú 8 až 10 nabúraných aut... tento dovoz len dlhšie trvá...

žiadať peniaze na opravu nemôžte, nakoľko auto je majetok firmy a firma sa môže rozhodnúť či ho bude alebo nebude opravovať... plnomocestvo nemôže bez Vášho vedomia zrušiť, nakoľko Vás musí vyzvať na vrátenie daného vozidla.... na Vašom mieste by som šiel za právnikom a poradil sa ako v danej veci postupovať, ale asi by som priatelovi poslal list, ze odovdávam auto a miesto odovzdania je adresa v nemecku..
2danculik
24.05.11,19:26
to s odovzdavaním ma teda nenapadlo, dakujem velmi pekne za radu v kazdom pripade sa spojim s pravnikom
pekny vecer