Mirininu
25.05.11,08:00
Dobrý deň, vo firme som konateľka /spol. s r. o. , platca DPH/ a okrem hlavnej činnosti kúpa a predaj tovaru sa mi naskytla príležitosť na finančné sprostredkovanie /poisťovníctvo/ - mám mandátnu zmluvu. Viem vystaviť fa cez túto firmu na základe províznej listiny?
promont maja
25.05.11,06:28
.... pýtaš sa, či vieš vystaviť faktúru? ... to by si mala vedieť hlavne ty, či ju vieš vystaviť ... alebo sa pýtaš, či môžeš? ...

... asi by si mala v prípade finančného sprostredkovania v poisťovníctve máť vyriešenú otázku v súvislosti s NBS ( ... keďže ide o s. r. o.) ... či?

... a ak ide o s. r. o. máš túto činnosť v predmete činnosti zapísanú aj v Obchodnom registri ...?

... ak máš toto všetko za sebou ... a asi možno máš, ak máš k dipozícii už provízne listy, a si platcom DPH, resp. je Tvoja s. r. o. platcom DPH aj pre túto činnosť .... ?
Mirininu
25.05.11,06:38
no hlavne či môžem ju vystaviť , registrácia mi akurát z NBS došla a v predmete činnosti mám sprostredkovanie.
KEJKA
25.05.11,06:41
ako kto-ty ako osoba, alebo sro?
Xanti
25.05.11,06:41
Registrácia prišla na tvoje meno? Alebo na názov tvojej s.r.o. ?
promont maja
25.05.11,06:46
... a v predmete činnosti máš aké sprotredkovanie ...? ... nakoľko tých možností je viac ... mala by si tam mať sprostredkovanie poistenia, pretože ide o samostatnú klauzulu ...
Mirininu
25.05.11,07:17
tak som sa na to bližšie pozrela, čo za sprostredkovanie to tam máme - je to v rozsahu voľných živností, čo som sa ale dočítala, že sprostredkovanie poistenia /finančné poradenstvo/ tam nepatrí ... a prišlo to na moje meno, takže vyfaktúrovať cez túto firmu to nebudem môcť.
Ak tomu dobre rozumiem, viem to vyfaktúrovať iba ak to mám v predmete činnosti - v tomto prípade by som to musela doplniť a registrácia by musela byť na firmu - nestačí na moje meno ... dobre som to pochopila?
Zita5
25.05.11,07:41
Dobrý deň, vo firme som konateľka /spol. s r. o. , platca DPH/ a okrem hlavnej činnosti kúpa a predaj tovaru sa mi naskytla príležitosť na finančné sprostredkovanie /poisťovníctvo/ - mám mandátnu zmluvu. Viem vystaviť fa cez túto firmu na základe províznej listiny?

Treba najskôr prečítať dobre Mandátnu zmluvu , ak tam nie je zmienka o fakturácii , tak provízny list je právoplatným dokladom či už pre prijímateľa provízie, alebo platiteľa provízie .Aj ste prijímateľom provízie , tak provízny list riadne zaúčtujete (ID) a prijatú platbu spárujete s týmto dokladom.
Treba brať však ohľad na zmluvné strany a samozrejme na registráciu činnosti .To je dôležité .

Väčšinou tieto vzťahy fungujú na Províznych listoch , čo je samozrejme uvedené aj v zmluve či už mandátnej, alebo v Zmluve o sprostredkovaní .

Platobné podmienky máte riešené v zmluvnom vzťahu .
Zita5
25.05.11,07:47
tak som sa na to bližšie pozrela, čo za sprostredkovanie to tam máme - je to v rozsahu voľných živností, čo som sa ale dočítala, že sprostredkovanie poistenia /finančné poradenstvo/ tam nepatrí ... a prišlo to na moje meno, takže vyfaktúrovať cez túto firmu to nebudem môcť.
Ak tomu dobre rozumiem, viem to vyfaktúrovať iba ak to mám v predmete činnosti - v tomto prípade by som to musela doplniť a registrácia by musela byť na firmu - nestačí na moje meno ... dobre som to pochopila?

Sprostredkovanie poistenia sa nedá vykonávať na živnostenský list .Musíte mať registráciu v NBS.Buď sa zaregistrujete Vy , alebo Vás zaregistruje ten, s kým máte mandátnu zmluvu .
promont maja
25.05.11,07:48
tak som sa na to bližšie pozrela, čo za sprostredkovanie to tam máme - je to v rozsahu voľných živností, čo som sa ale dočítala, že sprostredkovanie poistenia /finančné poradenstvo/ tam nepatrí ... a prišlo to na moje meno, takže vyfaktúrovať cez túto firmu to nebudem môcť.
Ak tomu dobre rozumiem, viem to vyfaktúrovať iba ak to mám v predmete činnosti - v tomto prípade by som to musela doplniť a registrácia by musela byť na firmu - nestačí na moje meno ... dobre som to pochopila?
... v každom prípade budeš mať Ty, ako fyzická osoba, príjmy zo sprostredkovania poistenia, nakoľko máš registráciu na seba ... tak asi nemá zmysel, aby si Ty uzavrela napr. nejakú mandátnu zmluvu s Tvojou spoločnosťou, resp. spoločnosťou, v ktorej figuruješ ako konateľka ... tak by sa Ti iba nakopilo účtovanie a to dvakrát ... a tak potom nepotrebuješ ani nič riešiť okolo zmeny zápisu v obchodnom registri v predmete činnosti ... a aj z daňového hľadiska by to bolo asi výhodnejšie, ak by si to celé finančné poradenstvo nechala na fyzickej osobe ... ak aj beriem do úvahy daňovoodvodovú reformu, či navrhované zmeny od 1. 1. 2012 ...

... potrebuješ ale doručiť prihlášku do registra miestne príslušného daňového úradu v súvislosti s Tvojimi príjmami so spostredkovania poistenia ... a ten Ti pridelí DIČ ( daňové identifikačné číslo) a pod týmto číslom môžeš alebo aj nemusíš ( ... príjmy Ti budú na základe zmluvy predsa nabiehať na bankový účet ... a Ty ako fyzická osoba nie si platcom DPH), vystavovať faktúry ... a napokon aj podať po skončení zdaňovacieho obdobia ( u Teba je to kalendárny rok) daňové priznanie k dani z príjmu fyzických osob typu B ... a napokon aj viesť minimálne daňovú evidenciu, pretože na skutočné výdavky, čo sa týka tejto činnosti, asi nepôjdeš ...či?
Mirininu
25.05.11,08:19
ďakujem Vám za poradenie - konečne sa v tom orientujem.
Čiže teraz pôjdem na štatistický úrad po IČO /keďže osvedčenie o registrácii v NBS mám/, potom daňový úrad DIČ a potom im vystavím fa /preplácajú až po vystavení fa/ a zatiaľ určite nepôjdem na skutočné výdavky, čo sa tejto činnosti týka uvidíme, čo prinesie čas ... a nebudem to komplikovať cez s.r. o. ozaj by to bolo zbytočne na dlhé lakte
Xanti
25.05.11,08:23
Hm... tým pádom si sa stala aj SZCO, a si povinná platiť preddavky do ZP . Nezabudni na to.
promont maja
25.05.11,08:24
... nakoľko sú od 1. 2011 zmeny, aj čo sa týka zdravotného a aj sociálneho poistenia ... a v Tvojom prípade ide pravdepodobne o súbeh zamestnanca a tzv. samostatne zárobkovo činnej osoby bez živnostenského oprávnenia ... a to len typujem ... takže si aj to prever a poinformuj sa ...

... a ako vidím Xanti bola rýchlejšia ... vďaka ... len ešte dodám, že v tejto súvislosti potrebuješ doručiť prihlášku aj Tvojej zdravotnej poisťovni ... a v lehote ...
Mirininu
25.05.11,08:33
áno to viem , že treba platiť odvody do ZP , idem si ešte pozrieť ten súbeh

ďakujem