Lucia Červenková
25.05.11,12:00
Neviem si odpovedať na otázku, či je to náklad, ktorý slúži na dosiahnutie zisku. Vychádza mi, že skôr nie, som zvedavá na vaše názory.
Zita5
25.05.11,10:05
Vysvetlite pojem "márna jazda " .
Lucia Červenková
25.05.11,10:09
márna jazda - prepravca išiel po tovar k dodávateľovi a z nejakého dôvodu nenaložil tovar, pre ktorý cestoval
lubko6394
25.05.11,10:14
Neviem si odpovedať na otázku, či je to náklad, ktorý slúži na dosiahnutie zisku. Vychádza mi, že skôr nie, som zvedavá na vaše názory.

Mne vychádza, že áno. Ved keby sme dopredu vedeli, že tam cestujeme nadarmo, tak by sme asi necestovali. Neviem v čom podnikáš, ale úspechom je v niektorých odvetviach aj 10% úspešnosť. Ved si zober len tie predvádzacie akcie - koľko asi musíš pozvať ľudí, dať im darčeky aby si našla toho pravého truľa, ktorý Ti tie náklady vráti aj s úrokami. Myslíš, že tí predajcovia to pohostenie a jazdy dotujú zo svojho platu ?
bea
25.05.11,10:24
márna jazda - prepravca išiel po tovar k dodávateľovi a z nejakého dôvodu nenaložil tovar, pre ktorý cestoval
Myslím, že to záleží práve od dôvodu, prečo nenaložil tovar. Keď ho len zabudol, alebo prišiel neskoro a tam už nikoho nebolo, tak si myslím, že nie je to daňový náklad :)
Lucia Červenková
25.05.11,10:24
"Mne vychádza, že áno. Ved keby sme dopredu vedeli, že tam cestujeme nadarmo, tak by sme asi necestovali. Neviem v čom podnikáš, ale úspechom je v niektorých odvetviach aj 10% úspešnosť. Ved si zober len tie predvádzacie akcie - koľko asi musíš pozvať ľudí, dať im darčeky aby si našla toho pravého truľa, ktorý Ti tie náklady vráti aj s úrokami. Myslíš, že tí predajcovia to pohostenie a jazdy dotujú zo svojho platu ?"

Pri škodách by sa tiež každý vyhol tomu, aby škoda vznikla, ale pokiaľ vznikla a nie je prijatá náhrada, je to nedaňový náklad. Predvádzacie akcie to je niečo iné - v zákone je stanovené že reklamné predmety do 16,60 € sú daňovým nákladom. Ide mi o to, či márna jazda je tiež nejakým druhom "škody", či sa to neposudzuje podobne.
Lucia Červenková
25.05.11,10:31
Myslím, že to záleží práve od dôvodu, prečo nenaložil tovar. Keď ho len zabudol, alebo prišiel neskoro a tam už nikoho nebolo, tak si myslím, že nie je to daňový náklad :)

jednalo sa o prepravu tovaru z Ruska a tovar nebol vyzdvihnuty, lebo nastali problemy s pripravou papierov na preclenie
zk24
25.05.11,10:35
Podla mna je to danovy naklad. Nie z kazdej jazdy musi byt zakonite obchod. Ak viete potvrdit ze ste tam boli, a nie je to vymyslena jazda, tak to podla mna danovy naklad je.

Klient chodi dohadovat ksefty po celej eruope a z kseftov vyjde mozno naozaj 1 z 10. Vsetko mame v knihe jazd a cestakoch.... a v nakladoch...
jar88
25.05.11,10:39
jednalo sa o prepravu tovaru z Ruska a tovar nebol vyzdvihnuty, lebo nastali problemy s pripravou papierov na preclenie
Ak to ty sama, nebudeš spájať sa škodou, tak je to normálna nákladová položka. Nikto ti to pri kontrole nebude spájať s konkrétnym dovozom tovaru.
Lucia Červenková
25.05.11,10:44
Ak to ty sama, nebudeš spájať sa škodou, tak je to normálna nákladová položka. Nikto ti to pri kontrole nebude spájať s konkrétnym dovozom tovaru.

tuto prepravu nam vyfakturoval prepravca a na fakture uviedol, ze sa jedna o fakturaciu za marnu jazdu. Z faktury sa da vycitat, odkial mal tovar viezt, ze ziadny neviezol, takze sa to da spojit s konkretnym dovozom tovaru (kedze tato prva preprava bola zmarena, o mesiac nam prepravna spolocnost vyfakturovala dalsiu prepravu tohto tovaru, zase sa da presne urcit ku ktorej fakture sa tato preprava viaze)
zk24
25.05.11,10:49
Pre mna je to stale nakladova polozka. Take veci sa stavaju...
Lucia Červenková
25.05.11,10:58
Presvedcili ste ma :) dakujem za odpovede
danushka
25.05.11,11:03
Je jasné, že dopravca márnu jazdu fakturoval, veď dostal objednávku na prepravu od Vás.
V takýchto prípadoch sa na jednej preprave môže zúčastniť viac strán, od odosielateľa po odberateľa môže byť minimálne jeden dopravca + 1-2 zasielateľské spoločnosti.
Tzn., že všetky zúčastnené strany si prefakturujú márnu jazdu a posledný by mal dostať škodnú fa za márnu jazdu ten, u koho problém s nakládkou vznikol, u koho došlo k prekážkam, pre ktoré sa nakladať nedalo.

Teraz je však otázne, ako objednávka na prepravu veci bola formulovaná a či sa tam rátalo v dojednaniach aj s prestojmi a prekážkami.
Určite však márna jazda nákladovou položkou je, veď súvisela s obchodom. Pri takýchto problémoch je veľmi dôležité vedieť dokázať, že auto na nakládku pristavené bolo, no k preprave veci nedošlo.
Lucia Červenková
25.05.11,11:09
...
Teraz je však otázne, ako objednávka na prepravu veci bola formulovaná a či sa tam rátalo v dojednaniach aj s prestojmi a prekážkami.
Určite však márna jazda nákladovou položkou je, veď súvisela s obchodom. Pri takýchto problémoch je veľmi dôležité vedieť dokázať, že auto na nakládku pristavené bolo, no k preprave veci nedošlo.

To u nas nie je problem dokazat. K fakture od prepravcu mame podpisane potvrdenie od dodavatela tovaru, ze auto prislo a ze odislo naprazdno.
jar88
25.05.11,11:12
Je jasné, že dopravca márnu jazdu fakturoval, veď dostal objednávku na prepravu od Vás.
V takýchto prípadoch sa na jednej preprave môže zúčastniť viac strán, od odosielateľa po odberateľa môže byť minimálne jeden dopravca + 1-2 zasielateľské spoločnosti.
Tzn., že všetky zúčastnené strany si prefakturujú márnu jazdu a posledný by mal dostať škodnú fa za márnu jazdu ten, u koho problém s nakládkou vznikol, u koho došlo k prekážkam, pre ktoré sa nakladať nedalo.

Teraz je však otázne, ako objednávka na prepravu veci bola formulovaná a či sa tam rátalo v dojednaniach aj s prestojmi a prekážkami.
Určite však márna jazda nákladovou položkou je, veď súvisela s obchodom. Pri takýchto problémoch je veľmi dôležité vedieť dokázať, že auto na nakládku pristavené bolo, no k preprave veci nedošlo.
Ale to čo tu uvádzaš, vôbec nesúvisí s prejednávaným problémom.
Ona sa nepýta, či jej dopravca môže fakturovať, ale či si to môže dať do nákladov. O prepravu a platenie, sa nesporí.
jar88
25.05.11,11:14
To u nas nie je problem dokazat. K fakture od prepravcu mame podpisane potvrdenie od dodavatela tovaru, ze auto prislo a ze odislo naprazdno.
Žiadny daňovák ti nebude pri kontrole párovať dopravu s tovarom.
danushka
25.05.11,11:21
Ale to čo tu uvádzaš, vôbec nesúvisí s prejednávaným problémom.
Ona sa nepýta, či jej dopravca môže fakturovať, ale či si to môže dať do nákladov. O prepravu a platenie, sa nesporí.

Naznačila som zadávateľke, že aj ona môže posunúť faktúru márnej jazdy ďalej, ak má komu.

To či uvádzam, je náväznosť od prvého článku po posledný a divím sa Jardo, že pri svojom vysokom chápaní, nechápeš o čom točím;).

Vlastne Ty chápeš, Ty si si potreboval len ešte niečo povedať, tak ako je to u Teba zvykom. Nuž keď nemáš priestor inde, ja Ti ho tu uvoľním :).
danushka
25.05.11,11:24
Žiadny daňovák ti nebude pri kontrole párovať dopravu s tovarom.

A Ty to vieš ako?
Keby som bola teta z DÚ, alebo audítorka, tak by som si došetrila márnu jazdu od A-Z.
Zita5
25.05.11,11:31
A Ty to vieš ako?
Keby som bola teta z DÚ, alebo audítorka, tak by som si došetrila márnu jazdu od A-Z.

Tak ...niekto pri realizácii obchodu zlyhal .To vie najlepšie posúdiť zadávateľka .Ak vylúčime prepravcu , tak je to záležitosť odberateľa a dodávateľa .

Odberateľ - nedostatočne dohodnutý a zabezpečený priebeh obchodu
Dodávateľ - zanedbanie svojich dohodnutých povinností včas
Lucia Červenková
25.05.11,11:35
Tak ...niekto pri realizácii obchodu zlyhal .To vie najlepšie posúdiť zadávateľka .Ak vylúčime prepravcu , tak je to záležitosť odberateľa a dodávateľa .

Odberateľ - nedostatočne dohodnutý a zabezpečený priebeh obchodu
Dodávateľ - zanedbanie svojich dohodnutých povinností včas

Podrobnosti neviem, pravdepodobne je chyba na strane dodávateľa, avšak táto márna preprava sa mu nebude refakturovať.
jar88
25.05.11,11:37
A Ty to vieš ako?
Keby som bola teta z DÚ, alebo audítorka, tak by som si došetrila márnu jazdu od A-Z.
Ale danushka, veď tu nepreberáme, ako mala napísanú zmluvu s dopravcom.
Ona sa pýta, či to má spájať so škodou a zaradiť to do nedaňových výdavkov.
Nič viac a nič menej.
----------------------------------
A naviac k tomu, či to nejaký kontrolór "došetrí", alebo nie, je dobré mať v účtovníctve aj takéto dohladatelné maličkosti.
Keď už nič iné, aspoň potešíš daňovákov, že sa im čosi aj podarilo.:---
Zita5
25.05.11,11:37
Podrobnosti neviem, pravdepodobne je chyba na strane dodávateľa, avšak táto márna preprava sa mu nebude refakturovať.

Ak je to chyba dodávateľa, tak túto pre Vás "škodu " by si mal priznať a uhradiť náklady spojené s cestou .

Však sa nejedná o trasu Bratislava-Galanta .....
Lucia Červenková
25.05.11,11:42
Ak je to chyba dodávateľa, tak túto pre Vás "škodu " by si mal priznať a uhradiť náklady spojené s cestou .

Však sa nejedná o trasu Bratislava-Galanta .....

To je síce pravda, ale toto je na zvážení majiteľov a oni to nechcú refakturovať, majú preto dobrý dôvod. O tom či by sa to malo/nemalo refakturovať je pre mňa zbytočné polemizovať, keďže viem, že refakturovať sa to nebude. (ale aj tak ďakujem za názor)
Zita5
25.05.11,11:49
To je síce pravda, ale toto je na zvážení majiteľov a oni to nechcú refakturovať, majú preto dobrý dôvod. O tom či by sa to malo/nemalo refakturovať je pre mňa zbytočné polemizovať, keďže viem, že refakturovať sa to nebude. (ale aj tak ďakujem za názor)

Ja viem, že sú tu ohlasy za daňový náklad. I napriek tomu si myslím, že táto cesta sa nedá porovnávať s cestami zabezpečenia zákaziek resp.práce pre firmu.Ako sama píšete "márna jazda je deklarovaná vo faktúre od prepravcu .

Ja osobne si nie som toho názoru, že " dobrý dôvod " musí akceptovať aj daňová kontrola .

Ale treba rešpektovať aj rozhodnutie šéfov, len aby si zapamätali aj do budúcna, že to bolo ich rozhodnutie :)
Lucia Červenková
25.05.11,11:52
Ja viem, že sú tu ohlasy za daňový náklad. I napriek tomu si myslím, že táto cesta sa nedá porovnávať s cestami zabezpečenia zákaziek resp.práce pre firmu.Ako sama píšete "márna jazda je deklarovaná vo faktúre od prepravcu .

Ja osobne si nie som toho názoru, že " dobrý dôvod " musí akceptovať aj daňová kontrola .

Ale treba rešpektovať aj rozhodnutie šéfov, len aby si zapamätali aj do budúcna, že to bolo ich rozhodnutie :)

čiže bez refakturácie by ste to nedali medzi daňové náklady?
Súhlasím s tým, že sa to nedá porovnávať s cestami zabezpečenia zákaziek.
Zita5
25.05.11,11:53
čiže bez refakturácie by ste to nedali medzi daňové náklady?
Súhlasím s tým, že sa to nedá porovnávať s cestami zabezpečenia zákaziek.

Ja osobne nie .
irma1
25.05.11,12:05
A nepomohlo by, keby Ti prepravca trošku upravil text na faktúre?
Že by jednoducho to slovíčko "márna" odtiaľ vyhodil?
jar88
25.05.11,12:22
A nepomohlo by, keby Ti prepravca trošku upravil text na faktúre?
Že by jednoducho to slovíčko "márna" odtiaľ vyhodil?
Nó, tak to by stálo za úvahu.
----------------------------
K tomu by sa mohla vyjadriť danushka.
Hlavne to, či to dopravca nemá, ako povinnosť uvádzať to vo faktúre, ako márnu jazdu.
Lucia Červenková
25.05.11,12:27
Nó, tak to by stálo za úvahu.
----------------------------
K tomu by sa mohla vyjadriť danushka.
Hlavne to, či to dopravca nemá, ako povinnosť uvádzať to vo faktúre, ako márnu jazdu.

Toto mi nepripadá ako schodné riešenie:
a) neviem, či sa tak vieme s prepravcom dohodnúť;
b) bola vystavená ďalšia faktúra za prepravu, keď sa ten tovar skutočne prepravil.
jar88
25.05.11,12:43
Toto mi nepripadá ako schodné riešenie:
a) neviem, či sa tak vieme s prepravcom dohodnúť;
b) bola vystavená ďalšia faktúra za prepravu, keď sa ten tovar skutočne prepravil.
Ale veď stačí, ak pošlú tú istú faktúru znova s opraveným textom.
Jednoducho vymažú slovíčko "márna" a vytlačia. Nič sa pri tom nezmení.
---------------------------------------------------------------------
Neviem aká ste veľká firma a koľko prepráv vám dopravcovia účtujú, ale ja som mal obchodnú firmu, ktorá primala stovky faktúr za dopravu a keď som chcel, aby mi účtovníčky zakladali k faktúram aj sprievodné doklady, ako dod. listy, CMR, a podobne, nastala vzbura.
-------------------------------------
Od niektorých prepravcov chodili aj hromadné faktúry, kde bola vyúčtovaná doprava za mesiac. Desať aj pätnásť rôznych prepráv naraz.
Všetko to bola doprava. Žiadny rozdiel, Miláno, Malacky, Kutná Hora, alebo Hamburg, všetko doprava. Kto by kontroloval, ktorý kamión čo a odkiaľ doviezol, a kto čo kam odviezol. Je zaplatené - je náklad.
-----------------------------------------------------------------------
Ale ak by mi nastal problém, ktorý tu uvádzaš, predpokladal by som, že mi o tom účtovníčka dá vedieť.
Hlavne preto, aby som si o nej nemyslel, že nevie čo robí. Alebo že nevie, ako to robí.
irma1
25.05.11,12:45
Toto mi nepripadá ako schodné riešenie:
a) neviem, či sa tak vieme s prepravcom dohodnúť;
b) bola vystavená ďalšia faktúra za prepravu, keď sa ten tovar skutočne prepravil.

To bol iba taký nápad, aby to tak nekričalo a neudieralo do očí. Myslím si, že prepravcovi je to jedno. On predsa chce svoje peniaze a tie dostal. Aspoň predpokladám.
Vieš, myslím, že vo všetkých príspevkoch je kus pravdy.
Ak ste tam auto poslali v dobrej viere, že sa to vybaví, tak by to daňový náklad mohol byť. Lebo je to forma spotreby. Síce nežiadúca, ale je. Obzvlášť, ak to nebola Vaša chyba, že tovar nakoniec nebol prepravený.
Ale budete to musieť obhájiť, ak by sa do toho nejaká kontrola začala navážať.
Ak to naúčtuješ ako škodu, nikto sa nikdy nad tým nebude zamýšľať.
Lucia Červenková
25.05.11,12:45
Ale veď stačí, ak pošlú tú istú faktúru znova s opraveným textom.
Jednoducho vymažú slovíčko "márna" a vytlačia. Nič sa pri tom nezmení.
---------------------------------------------------------------------
Neviem aká ste veľká firma a koľko prepráv vám dopravcovia účtujú, ale ja som mal obchodnú firmu, ktorá primala stovky faktúr za dopravu a keď som chcel, aby mi účtovníčky zakladali k faktúram aj sprievodné doklady, ako dod. listy, CMR, a podobne, nastala vzbura.
-------------------------------------
Od niektorých prepravcov chodili aj hromadné faktúry, kde bola vyúčtovaná doprava za mesiac. Desať aj pätnásť rôznych prepráv naraz.

od tejto spolocnosti mame tak jednu fakturu za pol roka, usledovat sa to teda da bez problemov
srska
25.05.11,12:45
jednalo sa o prepravu tovaru z Ruska a tovar nebol vyzdvihnuty, lebo nastali problemy s pripravou papierov na preclenie
cmr bol dopravcovi vystavený? ak áno, čo bolo v kolonke č. 31?
jar88
25.05.11,12:58
cmr bol dopravcovi vystavený? ak áno, čo bolo v kolonke č. 31?
A načo by im vystavovali CMR? Veď nebol tovar. Alebo skôr neboli k nemu vystavené doklady.
Lucia Červenková
25.05.11,12:58
cmr bol dopravcovi vystavený? ak áno, čo bolo v kolonke č. 31?

Cmr bol vystaveny az ked bol tovar skutocne prepraveny, k marnej preprave cmr nemam.
srska
25.05.11,13:02
Cmr bol vystaveny az ked bol tovar skutocne prepraveny, k marnej preprave cmr nemam.
keby bol a v kolonke č.31 by bol uvedený dôvod prečo nebol tovar naložený, tak potom by som si faktúru za "márnu prepravu" dal do nákladov.
kn-alka
25.05.11,13:05
ja som sa stretla s faktúrou s textom:
pokuta za nesplnenie zmluvných podmienok

išlo o podobný prípad, ako je tento
Lucia Červenková
25.05.11,13:22
-----------------------------------------------------------------------
Ale ak by mi nastal problém, ktorý tu uvádzaš, predpokladal by som, že mi o tom účtovníčka dá vedieť.
Hlavne preto, aby som si o nej nemyslel, že nevie čo robí. Alebo že nevie, ako to robí.

Majitelia o tomto vedia :)
skaspa
25.05.11,13:39
márna jazda, nemárna jazda, podľa mňa jednoznačne daňový výdavok; predsa keď ideš na rokovanie z BA do KE a obchod neuzavrieš pripočítavaš náklady na cestu napr. PHM k daňovému základu? keď firma napr. urobí 5 ponúk a vyhrá jednu súťaž, tak mzdové náklady pri 4 ponukách nie sú daňové? Daňový výdavok treba chápať v širšom kontexte, nie len či bol z neho dosiahnutý príjem. Pokiaľ výdavok priamo súvisí s podnikaním, nebol využitý na súkromné účely a nie je v zákone uvedené, že to nie je daňový výdavok, tak si myslím, že sa to dá obhájiť aj pre daňovom kontrolou.

podľa § 26 ods. 5 zákona č. 431/2002 o účtovníctve sa škodou na majetku rozumie neodstrániteľné poškodenie, zničenie, odcudzenie alebo strata majetku - čo podľa mňa nie je váš prípad

Trošku iný prípad, ale len potvrdzuje môj príspevok: v DUO (dane/účtovníctvo/odvody) č. 7-8/2008 je na strane 87 uvedené: ak k zmareniu investície nedošlo z dôvodu škody (zničenie), nepotrebnú projektovú dokumentáciu účtovná jednotka zaúčtuje do nákladov na hospodársku činnosť - t.j. účet 548, nie 549; aj vy máte v konečnom dôsledku nepotrebnú cestu z ktorej nemáte žiadny príjem/výnos, ale bola vykonaná v rámci podnikateľskej činnosti ako výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmu (aj keď príjem neplynul)