Gosik1
25.05.11,13:03
Obdržala som od obce platobný výmer za komunálne odpady na základe LV na rodinný dom, ktorý som zdedila. Nakoľko uvedenú nehnuteľnosť neužívam a ani sa v danej lokalite nezdržujem, chcem sa opýtať, či som povinná platiť túto daň, keď platím daň za komunálne odpady v plnej výške v mieste trvalého pobytu. V danej lokalite, nie je počas celého roku tvorený žiaden odpad.ˇVo VZN obce sa obec pri definícii poplatníka odvoláva len na § 77 zákona 582/2004 Z.z.

Ďakujem
bubkoch
25.05.11,11:21
je ten vymer na tvoje meno ? ak ano, musela si sa tam prihlasit ...
ak nie je na tvoje meno, asi bude na meno poruciteľa ...potom len treba zajst na urad s umrtnym listom ze dotyčný zomrel a odhlasit ho z platenia ...
povinnost platit komunalny odpad nie je zalozena na vlastnictve nehnutelnosti
Zita5
25.05.11,11:33
Obdržala som od obce platobný výmer za komunálne odpady na základe LV na rodinný dom, ktorý som zdedila. Nakoľko uvedenú nehnuteľnosť neužívam a ani sa v danej lokalite nezdržujem, chcem sa opýtať, či som povinná platiť túto daň, keď platím daň za komunálne odpady v plnej výške v mieste trvalého pobytu. V danej lokalite, nie je počas celého roku tvorený žiaden odpad.ˇVo VZN obce sa obec pri definícii poplatníka odvoláva len na § 77 zákona 582/2004 Z.z.

Ďakujem

Treba vziať platobný výmer a ísť na Obecný úrad. Možno sa dohodnete a na základe Vašej žiadosti (ak teda v RD nebývate a netvoríte odpad) Vám môžu na základe rozhodnutia odpustiť miestny poplatok za komunálne odpady.... .
Ale treba jednať s nimi a nie tu .... :)
Zita5
25.05.11,11:34
MIESTNY POPLATOK ZA KOMUNÁLNE ODPADY A DROBNÉ STAVEBNÉ ODPADY
§ 77
(1) Miestny poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady (ďalej len „poplatok“) sa platí za komunálne odpady okrem elektroodpadov26a) a drobné stavebné odpady, ktoré vznikajú na území obce.
(2) Ak ďalej nie je ustanovené inak, poplatok platí poplatník, ktorým je
a) fyzická osoba, ktorá má v obci trvalý pobyt27) alebo prechodný pobyt28) alebo ktorá je na území obce oprávnená užívať alebo užíva byt, nebytový priestor, pozemnú stavbu29) alebo jej časť, alebo objekt, ktorý nie je stavbou, alebo záhradu,30) vinicu,31) ovocný sad,32) trvalý trávny porast33) na iný účel ako na podnikanie, pozemok v zastavanom území obce okrem lesného pozemku34) a pozemku, ktorý je evidovaný v katastri nehnuteľností ako vodná plocha35) (ďalej len „nehnuteľnosť“),
b) právnická osoba, ktorá je oprávnená užívať alebo užíva nehnuteľnosť nachádzajúcu sa na území obce na iný účel ako na podnikanie,
c) podnikateľ, ktorý je oprávnený užívať alebo užíva nehnuteľnosť nachádzajúcu sa na území obce na účel podnikania.
(3) Ak má osoba podľa odseku 2 písm. a) v obci súčasne trvalý pobyt a prechodný pobyt, poplatok platí iba z dôvodu trvalého pobytu. Ak má osoba podľa odseku 2 písm. a) v obci trvalý pobyt alebo prechodný pobyt a súčasne je oprávnená užívať alebo užíva nehnuteľnosť na iný účel ako na podnikanie, poplatok platí iba z dôvodu trvalého pobytu alebo prechodného pobytu. To neplatí, ak sa na poplatníka vzťahuje množstvový zber v príslušnej časti obce.
(4) Poplatníkom nie je osoba, ktorej oprávnenie užívať nehnuteľnosť vyplýva z povahy právneho vzťahu s poplatníkom podľa odseku 2, ak na jeho základe
a) užíva priestory nehnuteľnosti vyhradené na prechodné ubytovanie v zariadení na to určenom,
b) je hospitalizovaná v zariadení poskytujúcom služby zdravotnej starostlivosti,
c) užíva z dôvodu plnenia povinností vyplývajúcich z pracovnoprávneho vzťahu alebo iného obdobného vzťahu s poplatníkom nehnuteľnosť, ktorú má právo užívať alebo ju užíva aj poplatník, alebo
d) v nehnuteľnosti, ktorú má poplatník právo užívať alebo ju užíva, vykonáva pre poplatníka práce alebo mu poskytuje iné služby v rámci výkonu svojej činnosti a pri tejto činnosti produkuje len komunálne odpady alebo drobné stavebné odpady.
Zita5
25.05.11,11:42
§ 82
Vrátenie poplatku
(1) Obec poplatok zníži podľa najnižšej sadzby alebo odpustí za obdobie, za ktoré poplatník obci preukáže na základe podkladov, ktoré obec určila všeobecne záväzným nariadením,11)
a) že sa v určenom období dlhodobo zdržiava alebo zdržiaval v zahraničí,
b) svoju neprítomnosť v obci z dôvodu výkonu základnej vojenskej služby, alebo
(2) Ak v priebehu určeného obdobia zanikne poplatková povinnosť poplatníka, ktorému bol poplatok vyrubený platobným výmerom, je obec povinná vrátiť pomernú časť poplatku rozhodnutím do 30 dní odo dňa doručenia dodatočného platobného výmeru alebo odo dňa zistenia tejto skutočnosti, najneskôr však do 60 dní od skončenia obcou určeného obdobia, za ktoré bol poplatok uhradený. Obec nie je povinná vrátiť preplatok nižší ako 3 eurá.
(3) Ak poplatník zapojený do systému množstvového zberu uhradil obci vyšší poplatok, ako bol povinný uhradiť, obec vráti vzniknutý rozdiel do 60 dní od skončenia obcou určeného obdobia, za ktoré bol poplatok uhradený. Spôsob a formu vrátenia poplatku pri množstvovom zbere obec upraví vo všeobecne záväznom nariadení obce.11)
(4) Obec môže v prípadoch ustanovených všeobecne záväzným nariadením11) na zmiernenie alebo odstránenie tvrdosti zákona v jednotlivých prípadoch poplatok znížiť aj pod najnižšiu sadzbu podľa § 78 alebo môže poplatok odpustiť.
Gosik1
25.05.11,11:55
V roku 2009 mi zomrela v januári stará mama, ešte neprebehlo ani dedické konanie a v máji 2009 som mala vystavený platobný rozkaz na moje meno na daň z nehnuteľností a komunálny odpad. Voči tomuto som sa odvolala. Dedidcké konanie bolo ukončené v novembri 2009. Kópiu právoplatného rozhodnutia som doručila na Obecný úrad - poštou s doručenkou. V roku 2010 mi bola zalsaná daň z nehnuteľností na adresu môjho trvalého pobytu cca 80 km vzdialeného od obce, kde som zdedila nehnuteľnosť. Daň za komunálny odpad v roku 2010 nebola vyrúbená a je tu rok 2011 a mám zaslanú aj daň za komunálny odpad. V danej obci nebývam a ani sa tam nezdržiavam. Pri dome nie je ani kuka nádoba. S pani starostkou nie je možná vecná komunikácia, takže mi ostáva len odvolať sa voči platobnému výmeru. Je postačujúce priložiť potvrdenie z mieta trvalého pobytu, že som daň za komunálny odpad zaplatila tu? Už neviem, čo by som mala dokladovať a teda čím sa obhájiť, alebo sa mám stále odvolávať na podozrenie zo zneužívania právomoci verejného činiteľa, čo jediné asi na pani staristku zaberá ???

Ďakujem za rady.:confused:
verkaz
25.05.11,13:18
Mala by si ísť na obecný úrad aj s výmerom mesta alebo obce, kde si trvale prihlásená a platíš za odpad a požiadať o zníženie prípadne odpustenie poplatku.
Obecný úrad konal v zmysle zákona, oni neskúmajú či dom užívaš alebo nie, je v tvojom záujme toto nahlásiť.
Nahlasuj si to písomne začiatkom každého roka.
Nepísala by som o zneužívaní právomoci verejného činiteľa starostky, tá má určite veľa povinností.
Tvoja jediná povinnosť, aby sa takáto situácia neopakovala, je nahlasovať údaje každý rok.