niella
25.05.11,13:18
Vedel by mi prosím niekto - povedzme zo zemepisárov - vysvetliť, ako to, že nočné teploty v Afrike sú tak veľmi nízke oproti denným horúčavám? Vždy som si myslela, že keď sa varia cez deň, tak je to takisto aj v noci, podobne ako u nás v letných horúčavách, kedy sa nedá ani spať. A oni pritom sa potrebujú na noc baliť do diek a pod., čo ma prvýkrát hrozne prekvapilo... Prečo je to tak? Teda závidím im, že aj keď sa cez deň varia a pečú, v noci sa aspoň môžu dobre vyspať... Tak vďaka za vysvetlenie.
Silvernola
25.05.11,15:44
Nie všade je to tak ako píšeš. Závisí to hlavne od vlhkosti vzduchu - čím vyššia vlhkosť, tým menšie teplotné rozdiely medzi dňom a nocou a naopak. Na suchej púšti sú teda noci po horúcom dni veľmi studené, ale vo vlhkom pralese sa príliš neosviežia ani v noci.
niella
25.05.11,18:50
Vďaka Silvernola, prekvapuje ma, že je to také jednoduché... nuž, na SR, v našom zemepisnom pásme by sa mi zišlo, aby to bolo tak ako "na suchej púšti", čiže horúci deň ale chladná noc keďže tu nemáme ani more, čo by zvlhčovalo ovzdušie...
arizona
25.05.11,19:11
V Afrike môžeme rozlíšiť štyri klimatické oblasti:

1. pásma rovníkového podnebia – veľmi teplé a vlhké, zrážky 2 krát do roka – začiatkom a koncom leta, priemerná teplota 25 -30 oC, zrážky 1500 – 2000 mm, táto oblasť sa tiahne pozdĺž Guinejského zálivu, zaberá ščasť Konžskej panvy až k jazerám, najviac zrážok padne na svahoch pohorí Kamerunu 3000 – 5000 mm.

2. oblasť rovníkových monzúnov – zaberá asi tretinu územia, veľmi teplé a vlhké podnebie, ale o trochu suchšie ako rovníkové podnebie. Táto oblasť je ovplyvňovaná monzúnovými vetrami, priemerné teploty 24 – 30 oC, zrážky od 600 – 1500 mm ročne (Kilimandžáro – nad 2000 mm ročne), striedanie letného vlhkého a zimného suchého obdobia.

3. Saharské a Sudánske podnebie – podnebie púští, veľký rozdiel medzi dennými a nočnými teplotami (od 45 oC až po 0 oC), podnebie je veľmi suché, zrážky od 150 – 300 mm ročne. Domy na Sahare majú základy hlboko v zemi a nemajú strechu.

4. Typ stredomorského podnebia – ako južné Taliansko alebo Španielsko. Vlhká mierna zima, suché horúce leto.
Chobot
25.05.11,19:12
Vďaka Silvernola, prekvapuje ma, že je to také jednoduché... nuž, na SR, v našom zemepisnom pásme by sa mi zišlo, aby to bolo tak ako "na suchej púšti", čiže horúci deň ale chladná noc keďže tu nemáme ani more, čo by zvlhčovalo ovzdušie...

Ale veď to máš aj na Slovensku. Všimni si najmä v zime, keď predpovedajú počasie, tak ak má byť jasná noc, tak bývajú tuhé mrazy - ochladí sa viac, než keď celý deň aj noc sneží.