ivan1111
25.05.11,16:02
SZCO s pausalnymi vydavkami prijme financny dar 5000e od fyzickej osoby.
1)Musi tento dar zdanit?
2)Aky je postup ohladne danoveho priznania?
Dakujem vopred
Jana Acsová
25.05.11,14:24
SZCO s pausalnymi vydavkami prijme financny dar 5000e od fyzickej osoby.
1)Musi tento dar zdanit?Pozrite aj:
http://www.porada.sk/1751192-post66.html
Dar sa zdaňuje ak je prijatý v súvislosti s podnikaním.



2)Aky je postup ohladne danoveho priznania?
Spracujete si príjmy v rozsahu podľa § 6 ods. 10 ZoDP. K tomu priradíte príslušné výdavky na základe matematického výpočtu a preukázateľne zaplateného poistného presne tak ako je to uvedené v dotknutom ustanovení. A z takto spracovanej evidencie a výpočtu vychádzate pri vyplnení daňového priznania typu B.
ivan1111
25.05.11,14:40
Cize ked som dar dostal ako SZCO tak je to v suvislosti s podnikanim, alebo to zalezi od toho, ako ho pouzijem?

Ked dar nieje prijmom z podnikania, tak teda nemusi byt v DP, alebo to chapem zle?
marjankaj
25.05.11,15:18
Cize ked som dar dostal ako SZCO tak je to v suvislosti s podnikanim, alebo to zalezi od toho, ako ho pouzijem?

Ked dar nieje prijmom z podnikania, tak teda nemusi byt v DP, alebo to chapem zle?

Máš darovaciu zmluvu? Ako ti to bolo vyplatené? Na aký účel? Vyplývajú ti z toho nejaké záväzky? Ako to má niekto vedieť, keď ty mlčíš ako partizán:eek:
ivan1111
25.05.11,21:40
Ospravedlnujem sa za nedostatok informacii. V tychto veciach sa nevyznam.
Peniaze mi poslala mama na firemny ucet, aby som mal "nejaku rezervu". Darovaciu zmluvu sme spravili. Je v nej ale len, ze mi prevodom posle tuto sumu ako dar a ja ze ju prijimam. Ucel tam nieje. Zmluva je bez ico a dic, len s menom a adresou, ucet je ale na SZCO
Neviem ani, ci tu sumu mozem vybrat a pouzit ako osobnu spotrebu, alebo je to strikne viazane na podnikanie, ked je to na ucte.
marjankaj
25.05.11,21:48
Ospravedlnujem sa za nedostatok informacii. V tychto veciach sa nevyznam.
Peniaze mi poslala mama na firemny ucet, aby som mal "nejaku rezervu". Darovaciu zmluvu sme spravili. Je v nej ale len, ze mi prevodom posle tuto sumu ako dar a ja ze ju prijimam. Ucel tam nieje. Zmluva je bez ico a dic, len s menom a adresou, ucet je ale na SZCO
Neviem ani, ci tu sumu mozem vybrat a pouzit ako osobnu spotrebu, alebo je to strikne viazane na podnikanie, ked je to na ucte.

No musíš to evidovať. Je to tvoj príjem. Ak máš darovaciu zmluvu, tak to nie je predmetom dane. Daňovú kontrolu bude zaujímať každý príjem na firemnom účte.
Ty nemáš osobný účet? Prečo ti to neposlala tam?
Na osobnú spotrebu si môžeš vybrať koľko chceš. Teda do výšky zostatku, ak nemáš kontokorent.
ivan1111
25.05.11,21:58
Dakujem za odpoved.
Mam len tento jeden ucet, pretoze normalne mam len 12 faktur rocne a pausalne vydavky.
Takze zdanit to nemusim, len to zapisem do knihy prijmov.
Ked je to prijem nezvysujuci zaklad dane, musi ist potom do danoveho priznania?
marjankaj
25.05.11,22:13
Dakujem za odpoved.
Mam len tento jeden ucet, pretoze normalne mam len 12 faktur rocne a pausalne vydavky. Tak to máš v tom pekný bordel
Takze zdanit to nemusim, len to zapisem do knihy prijmov.
Ked je to prijem nezvysujuci zaklad dane, musi ist potom do danoveho priznania?
A do ktorého riadku by si to chcel zapísať?:eek:
ivan1111
25.05.11,22:29
Dar sa zdaňuje ak je prijatý v súvislosti s podnikaním.


Je niekde definovana ta suvislost s podnikanim presnejsie? Rad by som v tom mal jasno, aby ma pri pripadnej kontrole uplne neroznosili :(. Je to na podnikatelskom ucte, ale pouzijem to na osobnu potrebu. Ja realne ani naklady na podnikanie nemam.
Ospravedlnujem sa za moje otazky, ale moj obor nema s danami nic spolocne a som z toho dopleteny :) a to som si myslel, ze pri pausalnych vydavkoch to bude malina
Jana Acsová
26.05.11,06:10
Je niekde definovana ta suvislost s podnikanim presnejsie?


Neviem, či je potrebné niečo presnejšie ... používa sa v súvislosti s dosiahnutím, zabezpečovaním a udržaním príjmov a podobne. Obdarovaný zvyčajne vie, či prijatý dar s podnikaním súvisí alebo nie. Nie je podľa môjho názoru rozhodujúce, ako dar použije. Rozhodujúce sú podmienky jeho prijatia.
Darovacia zmluva si vo Vašom prípade NEvyžaduje písomnú formu (financie boli prevzaté).

Uvediem príklad:

Od otca dostane syn na Vianoce namiesto iného darčeka peniaze. Syn si v januári založí živnosť a peniaze minie pri rozbehnutí činnosti. Mám za to, že sa nejedná o dar v súvislosti s podnikaním. Je to veľmi zovšeobecnený a nie úplne identický príklad, ale možno pomôže pri pohľade na vec.

Zubár prijme dar na nákup zubárskeho kresla ... a už sme niekde inde. Toto je dar súvisiaci s podnikaním.
ivan1111
26.05.11,06:28
Bolo by teda vhodne mat lepsie formulovanu darovaciu zmluvu, kde by bol napr ucel - sukromne pouzitie, ak tomu spravne rozumiem