Katyschka
25.05.11,19:02
Prosim poradte mi. K 1.5.2010 som prerusila zivnost na jeden rok, do 1.5.2011. Rok som bola v zahranici a zabudla na to. Neviem teraz ci sa zivnost obnovila automaticky, ak ano, tak neviem ci to zivnostensky urad oznamil socialnej poistovni. Aj ked je dnes 25. maja, neviem ci sa da prerusenie zivnosti predlzit so spatnym datum od 1.5.2011. Viem mi niekto poradit?
Tiez neviem, ak sa v pripade zivnost aktivovala automaticky, ci mi nevyplyva nejaky postih vo vztahu k socialnej poistovni. Dakujem vopred za radu.

K
veronikasad
25.05.11,17:10
Prosim poradte mi. K 1.5.2010 som prerusila zivnost na jeden rok, do 1.5.2011. Rok som bola v zahranici a zabudla na to. Neviem teraz ci sa zivnost obnovila automaticky, ak ano, tak neviem ci to zivnostensky urad oznamil socialnej poistovni. Aj ked je dnes 25. maja, neviem ci sa da prerusenie zivnosti predlzit so spatnym datum od 1.5.2011. Viem mi niekto poradit?
Tiez neviem, ak sa v pripade zivnost aktivovala automaticky, ci mi nevyplyva nejaky postih vo vztahu k socialnej poistovni. Dakujem vopred za radu.

K
ano, živnosť sa ti obnovila automaticky, ŽU nenahlasuje obnovenie živnosti SP. Prerušiť sa nedá spätne, najskôr ododňa doručenia oznámenia na ŽU.
Odhlasovala si sa v SP pri prerušení živnosti ?
Katyschka
25.05.11,17:39
Na zivnostenskom mi vtedy pri prerusovani povedali, ze oni uz socialnej poistovni nahlasia prerusenie. Mala som sa ist aj tak odhlasit?
veronikasad
25.05.11,17:41
Na zivnostenskom mi vtedy pri prerusovani povedali, ze oni uz socialnej poistovni nahlasia prerusenie. Mala som sa ist aj tak odhlasit?
ŽU nahlasuje prerušenie len do ZP a DU. Bola si povinne poistená osoba v SP?
Katyschka
25.05.11,17:46
Ako zivnostnik som bola prihlasena, nepamatam sa uz ci som sla do SP, nenasla som ziadny doklad od SP. Co mi hrozi?
veronikasad
25.05.11,17:46
Ako zivnostnik som bola prihlasena, nepamatam sa uz ci som sla do SP, nenasla som ziadny doklad od SP. Co mi hrozi?
Platila si odvody pred prerušením živnosti ?
Katyschka
25.05.11,17:48
ano, pravidelne kazdy mesiac, po preruseni som prestala.
Katyschka
25.05.11,17:49
ale keby som sa asi neodhlasila, poslali by mi po novom roku vyzvu na uhradu alebo penale...ci nie?
veronikasad
25.05.11,17:58
ale keby som sa asi neodhlasila, poslali by mi po novom roku vyzvu na uhradu alebo penale...ci nie?
zrejme, ano - pre istotu choď do SP. Za mesiac máj 2011 odvody do SP platiť nemusíš, lebo k 1.7.2010 si nemala aktivnu živnosť.
Do ZP však preddavky za časť mesiaca zaplatiť musíš (ak nie si súčasne zamestnancom). Tiež tam treba isť osobne po prerušení živnosti (nezaškrtavaj na ŽU, aby to nahlasovali za teba).
Katyschka
25.05.11,17:59
Veronika,

prosim poradte mi, som vystrasena a neviem co mi hrozi. Nenasla som sa medzi neplaticmi na stranke SP co asi znamena, ze som bola odhlasena. Co mi hrozi v oboch pripadoch, ak som bola odhlasena aj ked som nebola. Tiez neviem do kolkych dni som mala danovemu uradu hlasit obnovenie zivnosti, ci mi tam nehrozi pokuta. Dakujem.
Katyschka
25.05.11,18:01
Ako je to s danovym uradom? Nepochopila som to s tym neplatenim odvodov. Ako zivnostnik som mala prijem do 1.5.2010. Vtedy som zivnost prerusila do 1.5.2011 a dnes 25.5. som prisla na to, ze sa aktivovala. Znamena to, ze by som mala zaplatit odvody za tych 25 dni, ci nie? Nedostanem pokutu za oneskorene prihlasenie?
veronikasad
25.05.11,18:04
Ako je to s danovym uradom? Nepochopila som to s tym neplatenim odvodov. Ako zivnostnik som mala prijem do 1.5.2010. Vtedy som zivnost prerusila do 1.5.2011 a dnes 25.5. som prisla na to, ze sa aktivovala. Znamena to, ze by som mala zaplatit odvody za tych 25 dni, ci nie? Nedostanem pokutu za oneskorene prihlasenie?
Iba do ZP ... (malo by sa to dať vybaviť bez pokuty). Na DU choď tiež radšej osobne po prerušení živnosti ... (nezaškrtávaj oznámenie cez ŽU)
Katyschka
25.05.11,18:07
Veronika, ste super! Ja som sa rozhodla zivnost uplne zrusit, takze na danovom by sa to dalo snad ludsky vybavit a v SP snad tiez a ak naozaj nebudem musiet zaplatit odvody, budem stastna, lebo som momentalne bez prace. Este raz vdaka za radu. K
veronikasad
25.05.11,18:09
Veronika, ste super! Ja som sa rozhodla zivnost uplne zrusit, takze na danovom by sa to dalo snad ludsky vybavit a v SP snad tiez a ak naozaj nebudem musiet zaplatit odvody, budem stastna, lebo som momentalne bez prace. Este raz vdaka za radu. K
si evidovaná na UP ? Lebo ak ano, "vyrobila" si si problém. SZČO nemôže byť uchádzačom o zamestnanie
Katyschka
25.05.11,18:11
Nastastie nie, nebola som na urade prace, len nevedomo som hned po prichode sla do ZP a zaregistrovala som sa ako samoplatitel, asi by som tam mala ist a prehlasit sa na ten mesiac na zivnostnika.
u.erika
24.07.11,18:17
Ahojte,
nevesta mala pozastavenú živnosť od 01.06.2009 do 31.06.2011. Od 21.07.2009, je na rodičovskej dovolenke. Zabudli sme na to, a teraz má obnovenú živnosť. Som zvedavá, keď zajtra zruší živnosť budem mať problém s rodičovským príspevkom?