Mučik
25.05.11,21:29
chcela by som sa spýtať, či vie niekto poradiť, mám možnosť pracovať v škôlke ako asistent pre handicapované dieťa. Mám ukončenú sociálnu prácu, musím si urobiť aj pedagogické minimum? ked chcem pracovať, musím už mať urobené minimum? Alebo môžem začať pracovať a popritom si robiť minimum? ďakujem
Sabadka
26.05.11,04:48
chcela by som sa spýtať, či vie niekto poradiť, mám možnosť pracovať v škôlke ako asistent pre handicapované dieťa. Mám ukončenú sociálnu prácu, musím si urobiť aj pedagogické minimum? ked chcem pracovať, musím už mať urobené minimum? Alebo môžem začať pracovať a popritom si robiť minimum? ďakujem

Otázočka - chceš robiť asistenta učiteľa, alebo osobného asistenta pre to konkrétne dieťa? Pretože to nie je jedno a to isté.

Ak chceš robiť asistenta učiteľa tak vo vyhláške č. 437/2009 v časti XVII. nájdeš kvalifikačné predpoklady pre asistenta učiteľa ak máš ukončené vzdelanie v neučiteľských študijných programoch tak potrebuješ doplniť aj pedagogickú spôsobilosť. To či si už môžeš alebo nemôžeš dorábať DPŠ popri zamestnaní o tom rozhodne tvoj zamestnávateľ. Ak by ťa však aj prijal bez DPŠ a umožnil ti študovať popri zamestnaní, počítaj s tým že až do ukončenia štúdia budeš zaradená ako nekvalifikovaná.
Mučik
26.05.11,06:10
ja chcem teda mám robiť osobného asistenta k jednému dieťatu.
Sabadka
26.05.11,08:24
ja chcem teda mám robiť osobného asistenta k jednému dieťatu.

To je v poriadku, ale budeš zamestnancom školy ako asistent učiteľa a budeš učiteľovi vypomáhať pri vzdelávaní toho žiaka a bude ťa platiť škola ako asistenta? Alebo budeš osobným asistentom toho konkrétneho žiaka? Lebo v tom druhom prípade nie si zamestnancom školy.
Mučik
27.05.11,17:50
budem v škôlke vypomáhať ako asistent pre jedno dieťa. Tak dúfam, že budem zamestnancom či nie? potrebujem pedagogické minimum, ano?
Katy a R
27.05.11,18:00
budem v škôlke vypomáhať ako asistent pre jedno dieťa. Tak dúfam, že budem zamestnancom či nie? potrebujem pedagogické minimum, ano?

Ak budeš robiť osobného asistenta jednej osobe .. podľa zmluvy o osobnej asistencii - uzatvára sa s rodičom dieťaťa ... tak určite nebudeš zamestnancom .. zmluva je podľa Obč. zák. .. a netreba žiadne ped. minimum.
Ale jedna vec ma mýli ... má už to dieťa 6 rokov?

V prípade, že ide o asistenta učiteľa - to už máš vyššie písané ..
Mučik
27.05.11,18:36
totižto mna oslovila učiteľka v škôlke, že potrebujú k dieťatu asistenta, nie rodič. Najprv to musia dohodnúť s riaditeľkou školy.
Mučik
27.05.11,18:38
ale povedala mi, že musia zistiť podľa zákona či musím mať už pedagogické minimum, alebo si ho môžem robiť. Na to, aby som mohla vykonávať túto prácu.
Sabadka
30.05.11,06:36
ale povedala mi, že musia zistiť podľa zákona či musím mať už pedagogické minimum, alebo si ho môžem robiť. Na to, aby som mohla vykonávať túto prácu.

Tak to vyzerá tak, že zamestnávateľom bude škola. Takže v tomto prípade potrebuješ DPŠ v zmysle vyhlášky 437/2009 a je to úplne na zamestnávateľovi, či ti ju umožní robiť si popri zamestnaní alebo bude trvať na tom, že pri nástupe už musíš spĺňať všetky kvalifikačné predpoklady.