adavlad
10.01.06,09:38
Prajem pekný deň,
možno som nedočkavý a nedočítal som všetko na porade,ale trápi ma nasledovný problémik:
Robím si DO FO (B) a neviem či si môžem v DP za rok 2005 odpočítať celú sumu 87 936 SKK. Ide o to, že v roku 2005 som bol od 01/2005 do 04/2005 ako evidovaný uchádzač o zamestnanie na ÚPSVR, potom som od 04/2005 do 08/2005 pracoval v štátnej správe ako zamestnanec a od 09/2005 do 12/2005 som SZČO.
Môj známy tvrdí, že by som si mohol odrátať iba alikvótnu časť zo sumy 87 936 Sk.
Čo je pravda?
Ďakujem.
Vladimír
Palino
10.01.06,08:42
Ak nie si dôchodca, a to zrejme nie si, tak si v daňovom priznaní odpočítaš celú sumu nezdaniteľnej čiastky.
zubadielko
10.01.06,10:51
ahojte. Chcela by som sa spýtať ohľadom nezdanieteľnej čiastky základu dane. Vo firme máme pracovníka, ktorý v júni ukončil vysokoškolské štúdium. Júl bol vedený na UPSVaR. Od augusta pracuje u nás. Aká odpočítateľná položka sa mu uvádza pri ročnom zúčtovaní? Je to za celý rok, alebo sa prepočítavá na odpracované mesiace? Vopred ďakujem
matafe
10.01.06,10:59
ahojte. Chcela by som sa spýtať ohľadom nezdanieteľnej čiastky základu dane. Vo firme máme pracovníka, ktorý v júni ukončil vysokoškolské štúdium. Júl bol vedený na UPSVaR. Od augusta pracuje u nás. Aká odpočítateľná položka sa mu uvádza pri ročnom zúčtovaní? Je to za celý rok, alebo sa prepočítavá na odpracované mesiace? Vopred ďakujem

Odpočítateľnú položku na daňovníka, správne povedané nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka(§11 ods.1a) si uplatní za rok 2005 v plnej výške t.j. v sume 87936 Sk.
Táto nezdaniteľná čiastka sa znižuje, prípadne je nulová, iba ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia starobným dôchodcom(§11 ods.2).
veronika1
16.01.06,12:05
Zaujíma ma konkrétne dôchodca, ktorý bol na začiatku roka poberateľom starobného dôchodku a u nás pracoval na dohodu o vykonaní práce. Môže si uplatniť odpočitateľnú položku na daňovníka ako rozdiel 19,2 násobku ŽM a starobného dôchodku?
Zolo
16.01.06,12:41
Pre úplnosť informácie: Nie iba starobný dôchodok vylučuje možnosť uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane, ale aj dôchodok výsluhový (bývalí vojaci a policajti).
alušik
16.01.06,13:06
Zaujíma ma konkrétne dôchodca, ktorý bol na začiatku roka poberateľom starobného dôchodku a u nás pracoval na dohodu o vykonaní práce. Môže si uplatniť odpočitateľnú položku na daňovníka ako rozdiel 19,2 násobku ŽM a starobného dôchodku?

Ano, v pripade, ze je jeho starobny dochodok nizsi ako suma 87936 Sk, moze si uplatnit rozdiel.
maartin
31.10.10,22:12
ahojte. Chcela by som sa spýtať ohľadom nezdanieteľnej čiastky základu dane. Vo firme máme pracovníka, ktorý v júni ukončil vysokoškolské štúdium. Júl bol vedený na UPSVaR. Od augusta pracuje u nás. Aká odpočítateľná položka sa mu uvádza pri ročnom zúčtovaní? Je to za celý rok, alebo sa prepočítavá na odpracované mesiace? Vopred ďakujem
Zdravim,
ja mam rovnaky problem, ibaze o 5 rokov neskor v porovnani s tymto prispevkom :)
vysokoskolak koncil v maji 2010, do 15.10 bol vedeny na UPSVaR, od 15.10 pracuje na hlavny pracovny pomer.
nie je v tomto pripade podpisat potvrdenie na uplatnenie nezdanitelnej casti ZD (dufam ze sa to este teraz da), vysla by mu vyssia cista mzda nie?
KEJKA
31.10.10,22:44
áno, môžeš podpísať vyhlásenie, určite sa to dá. O nezdaniteľnú čiastku neprídeš, môžeš požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane. Na odpočet máš nárok v plnej výške.
Pokiaľ si ako študent mal príjmy a chceš si aj z nich uplatniť daň, resp. ak to bola preddavková daň, tak si podaj DPFO a vieš na čom si, sám.
maartin
01.11.10,17:52
ano mal som ako student prijem na zaklade dohody o vykonani prace zdanovane preddavkovou danou, takze si urcite podam danove priznanie. Takze ked tomu dobre rozumiem vykonanie rocneho zuctovanie dane pre mna asi nebude mat vyznam.

Este mam otazku, ak by som si teraz uplatnil nezdanitelnu ciastku, v akej vyske by sa mi uplatnila za polovicu mesiaca oktober 2010 (ak pracujem od 15.10)? Bola by 1/12?

A druha otazka znie, nezdanitelna ciastka by sa mi uplatnila aj za novembrovu vyplatu a decembrovu. V danovom priznani by som ten zvysok uplatnil voci mojmu prijmu z dohody ktory som dostaval pocas studentskych cias?
veronikasad
01.11.10,17:55
ano mal som ako student prijem na zaklade dohody o vykonani prace zdanovane preddavkovou danou, takze si urcite podam danove priznanie. Takze ked tomu dobre rozumiem vykonanie rocneho zuctovanie dane pre mna asi nebude mat vyznam. Ak podáš DP, zahrnieš do neho príjem z dohodj zo zamestnania.

Este mam otazku, ak by som si teraz uplatnil nezdanitelnu ciastku, v akej vyske by sa mi uplatnila za polovicu mesiaca oktober 2010 (ak pracujem od 15.10)? Bola by 1/12? Ak nemáš podpísané vyhlásenie u iného zamestnávatela, za októober si uplatníš NČZD v celomesačnej výške.

A druha otazka znie, nezdanitelna ciastka by sa mi uplatnila aj za novembrovu vyplatu a decembrovu. V danovom priznani by som ten zvysok uplatnil voci mojmu prijmu z dohody ktory som dostaval pocas studentskych cias? V DP budeš mať ročnú NČZD (4025,70€, zrazené preddavky sa započítajú.
odpoveď v texte
maartin
02.11.10,09:31
dakujem pekne
maartin
16.11.10,21:28
Este mam otazku, ak by som si teraz uplatnil nezdanitelnu ciastku, v akej vyske by sa mi uplatnila za polovicu mesiaca oktober 2010 (ak pracujem od 15.10)? Bola by 1/12? Ak nemáš podpísané vyhlásenie u iného zamestnávatela, za októober si uplatníš NČZD v celomesačnej výške.
este taka technicka informacia, co ked je ciastkovy zaklad dane nizsi ako 1/12 nezdanitelnej ciastky, ...ked sa ma uplatnit cela 1/12 za polovicne odrobeny mesiac, nezdanitelna ciastka "neprepadne"?
KEJKA
16.11.10,21:32
nie neprepadne. V ročnom zúčtovaní /ak požiadaš zamestnávateľa/ alebo sám vo svojom DPFO uplatníš celú nezdaniteľnú sumu, aj keby si mal odrobené len pár polmesiacov v roku.
maartin
16.11.10,22:27
dakujem
GAP
17.11.10,18:18
Pekný deň. Ja tiež už rozmyslam ako budem vypisovat DP, a ak by ste mi poradili, mam problem hlavne z nezd. častou. Napr. manžel je SZČO celý rok, kde ma čisty zisk 6000€. Popri tom pracoval na dohodu kde mu bola dan zrazena zrazkovo 180€ a tiez pracoval 4mesiace na TPP kde mal podpisane vyhlasenie a dan sa mu zrazila za 4mes. 15€. Teda ak si bude robit DP tak si moze uplatnit nezd. časť len za 8mesiacov. A dan aj s dohody aj z TPP mu bude vratena? Ale manzelka je 11mes. evidovana na UP a 1 mes. bola SZČO, kde prijem nebol žiaden, ale este popri tom bola na TPP skratenom (aby mohla byt aj nadalej evidovana na UP), kde sa jej dan zrazala zrazkovo v hodnote 35€. A teraz neviem ako mam pokracovat. Kazdy z manzelov si musi podat DP a kazdy z nich si osobitne musi uplatnit nezd. časť? Alebo moze to byt rozdelene na mesiace? Teda v tomto prípade to myslim takto: ze manzelka si uplatni nezd. časť za 1 mesiac a to ten kedy mala zivnost a manžel si uplatni za 8 mes. a tiez aj za manželku za 11mesiacov? Neviem ci som to zrozumitelne napisala ale ak by ste mi skusili poradit.
Dakujem
Zoltán Kovács
17.11.10,18:36
Pekný deň. Ja tiež už rozmyslam ako budem vypisovat DP, a ak by ste mi poradili, mam problem hlavne z nezd. častou. Napr. manžel je SZČO celý rok, kde ma čisty zisk 6000€. Popri tom pracoval na dohodu kde mu bola dan zrazena zrazkovo 180€ a tiez pracoval 4mesiace na TPP kde mal podpisane vyhlasenie a dan sa mu zrazila za 4mes. 15€. Teda ak si bude robit DP tak si moze uplatnit nezd. časť len za 8mesiacov. A dan aj s dohody aj z TPP mu bude vratena? Ale manzelka je 11mes. evidovana na UP a 1 mes. bola SZČO, kde prijem nebol žiaden, ale este popri tom bola na TPP skratenom (aby mohla byt aj nadalej evidovana na UP), kde sa jej dan zrazala zrazkovo v hodnote 35€. A teraz neviem ako mam pokracovat. Kazdy z manzelov si musi podat DP a kazdy z nich si osobitne musi uplatnit nezd. časť? Alebo moze to byt rozdelene na mesiace? Teda v tomto prípade to myslim takto: ze manzelka si uplatni nezd. časť za 1 mesiac a to ten kedy mala zivnost a manžel si uplatni za 8 mes. a tiez aj za manželku za 11mesiacov? Neviem ci som to zrozumitelne napisala ale ak by ste mi skusili poradit.
Dakujem

Obaja manželia si uplatnia nezd.čiastku v plnej výške za rok. A prípadne manžel si môže uplatniť nezd.čiastku na manželku, ale len rozidiel medzi vlastným príjmom manželky a NČ.
KEJKA
17.11.10,18:39
Pekný deň. Ja tiež už rozmyslam ako budem vypisovat DP, a ak by ste mi poradili, mam problem hlavne z nezd. častou. Napr.
1...manžel je SZČO celý rok, kde ma čisty zisk 6000€. Popri tom pracoval na dohodu kde mu bola dan zrazena zrazkovo 180€ a tiez pracoval 4mesiace na TPP kde mal podpisane vyhlasenie a dan sa mu zrazila za 4mes. 15€. Teda ak si bude robit DP tak si moze uplatnit nezd. časť len za 8mesiacov. A dan aj s dohody aj z TPP mu bude vratena? Ale
2. ...manzelka je 11mes. evidovana na UP a 1 mes. bola SZČO, kde prijem nebol žiaden, ale este popri tom bola na TPP skratenom (aby mohla byt aj nadalej evidovana na UP), kde sa jej dan zrazala zrazkovo v hodnote 35€.
==============
A teraz neviem ako mam pokracovat.
Kazdy z manzelov si musi podat DP a kazdy z nich si osobitne musi uplatnit nezd. časť? .......áno
Alebo moze to byt rozdelene na mesiace? ........nie
Teda v tomto prípade to myslim takto: ze
manzelka si uplatni nezd. časť za 1 mesiac a to ten kedy mala zivnost...nie
a manžel si uplatni za 8 mes. .........nie
a tiez aj za manželku za 11mesiacov?....asi áno
Neviem ci som to zrozumitelne napisala ale ak by ste mi skusili poradit.
Dakujem
k bodu 1 - príjmy, kde je zrážková daň, sa do DPPO nemusia uvádzať, daň je vysporiadaná. Vhodné je to vtedy, ak základ dane je nížší ako nezdaniteľná suma, potom uvedením príjmov z dohôd a zaplatenej dane dosiahnete jej vrátenie.
DP si robí za celý rok, tam uvedie aj príjmy TPP aj svoje /prípadne aj dohody/, uplatní celú nezdaniteľnú sumu.
k bodu 2 - s tým UP som to celkom nepochopila, mala živnosť pozastavenú, alebo dala nejaké uznateľné prehlásenie, že nemá príjem?
Kedže bola SZČO, podá DPFO a uplatní si celú nezdaniteľnú sumu - teda do výšky príjmu. Ak SZČO je zrušené, resp. ak sa môže považovať za vyživovanú osobu, tak na nu si uplatníš odpoč.sumu za 11 mesiacov.
====
niektoré odpovede v texte.
Celkom vyčerpávajúco som neodpovedala, k tomu bodu 2 to nie je na 100%, ale ešte je čas, aby si si to doštudoval, prípadne si našiel niekoho, s kým to preberieš osobne.
GAP
17.11.10,19:56
Ďakujem za odpovede, ale stale mi to nieje celkom jasne. Teda ak som si to vsetko vyratala, tak mi to vychadza takto (a neviem ci dobre):
Manžel poda DPFO.
Zaklad dane zo živnosti aj s prac. pomerov spolu: 6000€
Nezd. časť : 2683,80€ ( pretože 4mes.mu odpočitavali z TPP)
Zaklad dane znižený o NČ: 3316,12€
Dań: 630€
Zrazena zrazk. daň spolu: 195€
Dań k uhrade: 435€
To je v pripade ak si uplatni NČ iba na seba.

Manželka poda DPFO:
Ukoncila zivnost k 31.1.2010, potom evidencia na UP az do konca roka.
Zaklad dane zo zivnosti: -47€
Nezd. časť: 4025,70€
Teda je jasne ze nezaplati ziadnu daň.

A preto ma zaujima, ci si musi ak poda DPFO manželka aj uplatnit NČ (cely rok)alebo nie a necha to na manzela, ktory ked si uplatni aj za nu NČ tak by ziadnu daň neplatili.
Alebo
manzelka si uplatni len jeden mesiac(lebo len jeden mesiac bola SZČO)a manzel si uplatni vo svojom DPFO za manželku NČ ale len za 11mes.

Ak mate so mnou strpenie tak mi poradte.
veronikasad
17.11.10,20:01
GAP, naštuduj si zákon o dani z príjmov. V DP vždy uplatňuješ celoročnú NČZD, bez ohladu na to, že zamestnanec mal podpísané vyhlásenie u svojho zamestnávatela. Daň zrazenú zamestnávatelom mu v DP započítaš.

Čo sa týka podania DP u manželky, musí ho podať, lebo vykázala stratu zo živnosti. Uplatní si celoročnú NČZD, nesúvisí to s uplatnení NˇCZD na manželku (u manžela).

Pri uplatňovaní NČZD na manželku (u manžela) sa neberie do úvahy základ dane, ale celkové príjmy z podnikania=tržby+ príjmy zo zamestnania, aj keď boli zrazené zrážkovou daňou. Uplatniť si môže len rozdiel medzi ročnou NČZD a vlastnými príjmami manželky
GAP
17.11.10,20:18
No ... niecomu som uz pochopila a niecomu nie, tak teda idem radsej studovat, aby som nepísala somariny. Len dufam ze to pochopim. A tak velmi by som tomu chcela rozumiet.

Klobuk dole pred vami ktorí sa tomu venujete a ovladate to.
jajavola
14.02.12,11:21
dobry den, chcela by som sa spytať, či si myslim spravne ak si myslím, že: ak má zamestnanec (TPP) podpisané vyhlásenie a každy mesiac sa mu odpočítava nezdaniteľná čiastka, ešte k tomu má nárok na odpočítanie NČZD aj na seba aj na manželku v daňovom priznaní? (nebude to ako duplicitné odpočítanie - sú to dve rozdielne veci?) a ešte k tomu, ak mu mesačne nebol vyplácaný daňový bonus, tak aj na ten, však?