avartatef
26.05.11,05:40
dobry den,

moj znamy zivnostnik si kupil v roku 2005 auto,...v roku 2007 zacal podnikat a auto zacal pouzivat na podnikatelske ucely...v sucasntosti mu robim audit uctovnictva a potrebovala by som poradit, co sa tyka odpisovania tohoto auta,...ja tvrdim, ze auto odpisovat moze len dva roky, ale on oponuje a vraj ho moze odpisovat 4roky a to takym sposobom, ze nasiel cenu za ktoru sa v tom roku predaval dany model auta na bazare a podla tej ceny odpisuje 4 roky,..kde je pravda?
za skoru opdoved dakujem
jana
Katarina
28.05.11,09:01
Začať používať na podnikateľké účely = norma spotreby x ubehnuté km a paušálne náhrady tuším 0,183 € na 1 kilometer.
Začať odpisovať = zaradiť auto do majetku firmy. Ak auto bolo zaradené do majetku firmy /otvorená karta HIM/ v roku 2007 , začať odpisovať ako v treťom roku odpisovania z OC v rok 2005. Samozrejme zaplatiť daň z motorových vozidiel.
veronikasad
28.05.11,09:05
dobry den,

moj znamy zivnostnik si kupil v roku 2005 auto,...v roku 2007 zacal podnikat a auto zacal pouzivat na podnikatelske ucely...v sucasntosti mu robim audit uctovnictva a potrebovala by som poradit, co sa tyka odpisovania tohoto auta,...ja tvrdim, ze auto odpisovat moze len dva roky, ale on oponuje a vraj ho moze odpisovat 4roky a to takym sposobom, ze nasiel cenu za ktoru sa v tom roku predaval dany model auta na bazare a podla tej ceny odpisuje 4 roky,..kde je pravda?
za skoru opdoved dakujem
jana
Nie je to pravda. Ak auto v roku 2007 zaradil do obchodného majetku firmy, odpisuje zo skutočnej nadobúdacej ceny auta a odpis si môže uplatniť len za 3. a 4. rok odpisovania.