Pohar
26.05.11,07:49
dobrý deň
dcéra sa dostala na 8 ročné gymnázium. Máme si voliť druhý cudzí jazyk - FRJ, NJ, RJ. Prvý má AJ. Poprosím rodičov ktorí s tým majú možno skúsenosť, že k čomu sa prikláňajú... dcéra chce strašne FRJ....
možno sa vyjadria aj nejakí jazykári....
za každú radu som vďačná. Ja sa prikláňam k NJ - aj otvorené trhy a podobne...
poprosím len naozaj seriózne rady, vďaka.
Nella_2
26.05.11,08:06
Podľa toho, čo by asi dcérka chcela robiť po skončení školy.
Ak by napr. mala záujem študovať právo, hodil by sa jej viac francúzsky jazyk - je to jazyk diplomatov.
A okrem toho v súčasnosti si francúzštinu vyberá menej žiakov ako nemčinu, takže aj to by potom mohlo byť pre ňu plus.
Pohar
26.05.11,08:15
Podľa toho, čo by asi dcérka chcela robiť po skončení školy.
Ak by napr. mala záujem študovať právo, hodil by sa jej viac francúzsky jazyk - je to jazyk diplomatov.
A okrem toho v súčasnosti si francúzštinu vyberá menej žiakov ako nemčinu, takže aj to by potom mohlo byť pre ňu plus.
vdaka...
no jej ide informatika - a chce byť učiteľkou informatiky...
ide je super AJ....to beriem ako základ...
a teraz chce francúzštinu....

vdaka za názor
Tezaurus
27.05.11,19:36
francúzština je zbytocne tazka, v praxi malo vyuzitelna
rustina je lahka, ale malo vyuzitelna
nemcina je rovnako tazka/lahka ako anglictina, slovensko je orientovane na trhy nemecky hovoriacich krajin, a uz len fakt ze v rakusku su tri krat vacsie platy ako na slovensku hovori za nemcinu
Ice dive
27.05.11,20:01
no úspešnosť na pohovoroch je spravidla daná vždy tým, že uchádzač ponúkne niečo extra/naviac oproti ostatným... väčšina rakúšanov sa učí ako cudzí jazyk angličtinu a francúžštinu... sčasti španienlštinu... rakúsko sa zase orientuje na ruské trhy...

takže ak by som riešil danú vec pri svojom dieťati ja, dal by som ho na francúzštinu alebo ruštinu... nakoľko ak niekto ovláda nemecky ešte mu to úspech v nemecky hovoriacej krajne nezaručí nakoľko v pohode by sa dohovoril aj angličtinou... netreba zabúdať, že rakúsky zamestnávateľ hľadá zamestnancov ovládajúcich cudzí jazyk ak niekto vie len nemecky a anglicky, tak má v podstate len jeden jazyk... to ako keby slovák zamestnával niekoho kto ovláda česky...
Lucia Červenková
27.05.11,20:34
no úspešnosť na pohovoroch je spravidla daná vždy tým, že uchádzač ponúkne niečo extra/naviac oproti ostatným... väčšina rakúšanov sa učí ako cudzí jazyk angličtinu a francúžštinu... sčasti španienlštinu... rakúsko sa zase orientuje na ruské trhy...

takže ak by som riešil danú vec pri svojom dieťati ja, dal by som ho na francúzštinu alebo ruštinu... nakoľko ak niekto ovláda nemecky ešte mu to úspech v nemecky hovoriacej krajne nezaručí nakoľko v pohode by sa dohovoril aj angličtinou... netreba zabúdať, že rakúsky zamestnávateľ hľadá zamestnancov ovládajúcich cudzí jazyk ak niekto vie len nemecky a anglicky, tak má v podstate len jeden jazyk... to ako keby slovák zamestnával niekoho kto ovláda česky...

Nemec sa nedohovori s anglicanom, ked budu kazdy rozpravat svojim jazykom, zatial co cech a slovak ano, toto by som neporovnavala. Skor by som brala do uvahy to, ze ak ju bavi IT a je z okolia BA, tak by pre nu neskor mohla byt zaujimava praca v Rakusku.
Ice dive
28.05.11,04:04
Nemec sa nedohovori s anglicanom, ked budu kazdy rozpravat svojim jazykom, zatial co cech a slovak ano, toto by som neporovnavala. Skor by som brala do uvahy to, ze ak ju bavi IT a je z okolia BA, tak by pre nu neskor mohla byt zaujimava praca v Rakusku.
záleží od toho čo chce dosiahnuť.... ak ju baví IT tak bez AJ sa ďaleko nedostane... ak chce robiť v rakúsku na vyššej pozícií s AJ sa dohovorí uplne v pohode a vo Viedni 2x...

a zase na druhej strane Rakúšania na slovákov veľmi s otvorenou náručou nečakajú... lebo stále tam bude za cudzinca co berie domácim prácu... ja som v AT vyštudoval celú VŠ, z bilingualnych SŠ ako Hrobáková a Bilikova tam chodilo 90 % maturantov každý rok a možno 10 % tam zostalo pracovať a to tiež nie na pozíciách adekvátnych k vzdelaniu...
uplatnenie v AT je len o extrémoch buď ísť robiť sestričku/opatrovateľku alebo remeselníka na stavbu... kde sa NJ zíde lebo ani rakúsky majster nehovorí inak... alebo ako vysokošpecializovaná pozícia v IT / strojárskej alebo chemickej profesií čo nemá každý rakúšan... kde sa zas bez AJ nepohne...
pepsikova
28.05.11,04:39
...aj dieťa baví informatika, a anglický jazyk zvláda, dala by som francúžštinu a postupne pridala ruštinu...lebo nemusí sa v budúcnosti venovať len IT, ale ak teraz zvláda jazyky, má druhý zdroj obživy v ktoromkolvek smere...
Pohar
28.05.11,04:48
dakujem za názory
ja som sa ešte radila s kamarátmi čo mám vo svete - Francúzsko, Amerika...

no každý vidí AJ na prvom mieste....a v podstate FRJ alebo NJ - je už na výbere -
dcéra má chuť učiť sa FRJ tak ju nebudem nasilu tlačiť do NJ.
ale stále mi vŕta hlavou len to - že okolo nás sú nemecky hovoriace krajiny....len to mi nedá spať.... ale zas vraj v Rakúsku sa ako druhý jazyk učia FRJ - a zas FRJ využije aj inde - a čo sa týka napríklad prekladateľstva, tak určite je lepšia kombinácia AJ - FRJ, ako AJ- NJ...
veronikasad
28.05.11,04:55
Pohar, nechaj výber ďalšieho jazyka na dcéru. V tomto veku je ťažko predpokladať akým smerom sa bude uberať jej ďalší život.

Moje dcéry chodili do jazykovky na základnej, aj do špeciálnej jazykovej triedy na gymnáziu (vtedy ešte 8-ročné gymnázium nebolo). Obidve študovali nemčinu a angličtinu, obidva jazyky využívajú v praxi. Mladšia celkom dobre zvláda aj španielčinu.

Dva jazyky sú základom, ak budú jazyky dcéru baviť, nie je problém, aby začala študovať ďalší. Nenúť ju do niečoho, čo sama nechce, štúdium na osemročnom gymnáziu je náročné ...
Vebi34
30.05.11,15:02
Potvrdzujem, že Frj je málo využiteľný v praxi. V nemecky hovoriacich krajinách veľmi uvítajú, ak ovládate nemčinu a sú nadšení, ak sa k tomu pridá ruština. Brat pracuje v IBM, niekoľkokrát ročne cestuje služobne do Bonnu v Nemecku. Expertom ITK je svet otvorený...
arizona
30.05.11,16:18
Zohnat pracovnika, co ovlada NJ,AJ dnes nie je velky problem.
Vzacnejsi su pracovnici,ktori ovladaju menej "vychytene" jazyky.
Moj ujo sa zivi prekladatelstvom,ovlada 5 jazykov. ale podla jeho slov,posledych 20 rokov si zije v blahobyte vdaka rustine,lebo vraj rusky trh je nekonecny...
Je na roztrhanie,vela ponuk odmieta,lebo nestiha...

Studenti maju vzdy plany, co chcu dalej v zivote robit.
Ale realita je casto ina a ludia sa prisposobuju ponukam trhu.
Tezaurus
30.05.11,17:53
mam kamosku, ktora vystudovala francuzstinu a nevie najst pracu ktora by ju bavila (tlmocit nechce). Frj je v praxi malo vyuzitelny jazyk.
Nella_2
31.05.11,04:08
mam kamosku, ktora vystudovala francuzstinu a nevie najst pracu ktora by ju bavila (tlmocit nechce). Frj je v praxi malo vyuzitelny jazyk.
Ako kde...;)
mlisa
31.05.11,04:25
mam kamosku, ktora vystudovala francuzstinu a nevie najst pracu ktora by ju bavila (tlmocit nechce). Frj je v praxi malo vyuzitelny jazyk.
ak niekto vystuduje jazyk a nechce tlmocit, moze len ucit. Ku vsetkemu ostatnemu je potrebne vediet este nieco ine (jazyk je len doplnok, prioritne je profesne zameranie).
Francuzstina je v praxi vyuzitelna, ale na SR musia byt francuzstinari trochu flexibilnejsi a za pracou sa hybat. Ak je prvy jazyk anglictina, francuzstina moze byt ta ceresnicka na torte, ktora odlisi od davu :) Ale priznavam ze nie som objektivna, francuzstina je moja srdcovka :)
Nella_2
31.05.11,14:28
mam kamosku, ktora vystudovala francuzstinu a nevie najst pracu ktora by ju bavila (tlmocit nechce). Frj je v praxi malo vyuzitelny jazyk.


Ako kde...;)

Čo je na tomto mimo témy?
Ty píšeš, že Tvoja kamoška sa s francuzstinou nevie zamestnať a že je to jazyk v praxi málo využiteľný.
Ja tvrdím, že podľa toho kde... aj na Slovensku sú už firmy, ktoré vyžadujú francúzštinu.
A komu sa podarí pracovať pre inštitúcie EÚ, tak tam je francúzština jeden z hlavných požadovaných jazykov. Rovnako v diplomatických službách sa človek s FRJ uplatní.
Takže si nemyslím, že je to jazyk v praxi málo využiteľný. ;)