AHT
10.01.06,09:39
Prosím Vás poraďte mi, môže invalidný dôchodca pracovať na dohodu, má priznaný PLNÝ INVALIDNÝ DOCHODOK, ak áno tak na koľko hodín a s akým maximálnym hrubým príjmom. Ďakujem.
Jura
10.01.06,08:58
Na DoVP môže invalidný dôchodca pracovať neobmedzene, keď vládze.
ajobs
10.01.06,16:59
Na DoVP môže invalidný dôchodca pracovať neobmedzene, keď vládze.

Súhlasím a dodávam, že maximálne 300 hodín.
Suma jeho zárobku nie je ničím obmedzená.
fipina
30.01.07,11:56
Existuje nejaká výnimka (okrem zdravotných problémov), kedy môže a kedy nemôže invalid. dôchodca nad 70 % pracovať?
Mám potenciálneho zamestnanca, ktorý tvrdí, že má poškodenie na 75 % a chodí na posúdenie 1-2 krát ročne (okrem iného aj kvôli udaniam závistlivcov - videli ju kopať na záhrade).
Zaujíma ma, či sú nejaké prípady, kedy takýto človek vôbec nesmie pracovať.
ajobs
30.01.07,18:34
Existuje nejaká výnimka (okrem zdravotných problémov), kedy môže a kedy nemôže invalid. dôchodca nad 70 % pracovať?
Mám potenciálneho zamestnanca, ktorý tvrdí, že má poškodenie na 75 % a chodí na posúdenie 1-2 krát ročne (okrem iného aj kvôli udaniam závistlivcov - videli ju kopať na záhrade).
Zaujíma ma, či sú nejaké prípady, kedy takýto človek vôbec nesmie pracovať.

Nie, neexistuje žiadna výnimka, takýto dôchodca (dôchodkyňa) môže pracovať bez obmedzenia bez obavy, že by prišiel o dôchodok. Samozrejme, práca by mala byť primeraná zdravotnému stavu, napr. ID s mierou postihnutia 75% by asi ťažko mohol manuálne pracovať a vykonávať telesne náročné práce (samozrejme, závisí od druhu zdravotného postihnutia).
Ofélia
30.01.07,20:31
Pokiaľ som mala info o tejto problematike, tak pokiaľ invalid pracuje a zarába a ešte ho niekto udá, tak SP prekonzultuje jeho zdravotný stav a môže mu odobrať ID s odvôvodnením, že jeho zdravotný stav je stabilizovaný a keďže si dokáže na seba zarobiť nepotrebuje invalidný dôchodok. Toto sa týka tých nad 70%. Poznám takých čo sú nad 71% a robia viac ako zdraví ľudia, ale "bez zmluvy".
ajobs
30.01.07,23:03
Pokiaľ som mala info o tejto problematike, tak pokiaľ invalid pracuje a zarába a ešte ho niekto udá, tak SP prekonzultuje jeho zdravotný stav a môže mu odobrať ID s odvôvodnením, že jeho zdravotný stav je stabilizovaný a keďže si dokáže na seba zarobiť nepotrebuje invalidný dôchodok. Toto sa týka tých nad 70%. Poznám takých čo sú nad 71% a robia viac ako zdraví ľudia, ale "bez zmluvy".

SP môže samozrejme prehodnotiť zdravotný stav invalidného dôchodcu, ale nemôže to byť v súvislosti s tým, že pracuje. Invalidný dôchodok je sociálna kompenzácia za to, že poistenec má zníženú mieru schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40% oproti zdravému človeku, ale ak dokáže pracovať, potom môže a môže poberať akúkoľvek mzdu, rovnako môže aj podnikať. Invalidný dôchodok v žiadnom prípade nenahrádza mzdu ani iný zdaniteľný príjem.
endrju
31.01.07,04:02
Pokiaľ som mala info o tejto problematike, tak pokiaľ invalid pracuje a zarába a ešte ho niekto udá, ...

Ľudská závisť je na Slovensku národným "športom", ale nedá mi nespýtať sa, aký dôvod môže mať niekto na udávanie v sociálnej poisťovni legálne pracujúceho invalidného dôchodcu? :eek:

Zákon o sociálnom poistení predsa ukladá zamestnávateľovi povinnosť prihlásiť na sociálne poistenie každého zamestnanca. Odvody (aspoň úrazové a garančné poistenie z dohody) za invalidného dôchodcu tiež musí zamestnávateľ platiť.
Takže sociálna poisťovňa sa o legálnom zamestnaní invalidného dôchodcu nemusí dozvedať z udania.

Na udanie môže byť dôvod pri nelegálnom zamestnaní. Ale v takom prípade má byť prvoradým dôsledkom takéhoto udania vyšetrenie porušenia zákona o nelegálnej práci a nie prehodnotenie zdravotného stavu.

Pripájam sa k názoru ajobs, že ak dochádza k prehodnoteniu zdravotného stavu, tak udanie o zamestnaní sa invalidného dôchodcu je jednou z posledných príčin takéhoto prehodnotenia.
fipina
31.01.07,04:21
Ľudská závisť je na Slovensku národným "športom", ale nedá mi nespýtať sa, aký dôvod môže mať niekto na udávanie v sociálnej poisťovni legálne pracujúceho invalidného dôchodcu? :eek:

Zákon o sociálnom poistení predsa ukladá zamestnávateľovi povinnosť prihlásiť na sociálne poistenie každého zamestnanca. Odvody (aspoň úrazové a garančné poistenie z dohody) za invalidného dôchodcu tiež musí zamestnávateľ platiť.
Takže sociálna poisťovňa sa o legálnom zamestnaní invalidného dôchodcu nemusí dozvedať z udania.

Na udanie môže byť dôvod pri nelegálnom zamestnaní. Ale v takom prípade má byť prvoradým dôsledkom takéhoto udania vyšetrenie porušenia zákona o nelegálnej práci a nie prehodnotenie zdravotného stavu.

Pripájam sa k názoru ajobs, že ak dochádza k prehodnoteniu zdravotného stavu, tak udanie o zamestnaní sa invalidného dôchodcu je jednou z posledných príčin takéhoto prehodnotenia.

To udanie sa týkalo domácej práce na záhrade. My ju chceme zamestnať na základe dohody o vykonaní práce na občasnú výpomoc (max. 1 deň v týždni po 3-4 hodiny). Spomínala, že jej bol odobratý invalidný dôchodok na pol roka - kvôli tej záhrade. Potom jej ho priznali znovu. Teraz sa bojí a ja neviem, čím ju presvedčiť.
endrju
31.01.07,04:34
To udanie sa týkalo domácej práce na záhrade. My ju chceme zamestnať na základe dohody o vykonaní práce na občasnú výpomoc (max. 1 deň v týždni po 3-4 hodiny). Spomínala, že jej bol odobratý invalidný dôchodok na pol roka - kvôli tej záhrade. Potom jej ho priznali znovu. Teraz sa bojí a ja neviem, čím ju presvedčiť.
Hm, reagoval som na príspevok od dadiny.
Udaním práce na záhrade som sa nezaoberal. ;)

K presvedčovaniu:
Musí u vás pracovať práve táto bojazlivá osoba? Myslím si, že na Slovensku je ešte stále dosť veľa nezamestnaných, ktorí by chceli pracovať.
fipina
31.01.07,06:04
Hm, reagoval som na príspevok od dadiny.
Udaním práce na záhrade som sa nezaoberal. ;)

K presvedčovaniu:
Musí u vás pracovať práve táto bojazlivá osoba? Myslím si, že na Slovensku je ešte stále dosť veľa nezamestnaných, ktorí by chceli pracovať.

Nemusí, no vzhľadom na to, že predtým dlhé roky u nás pracovala, boli sme s jej prácou spokojní a teraz by sme jej chceli aj takýmto spôsobom pomôcť - ona chce, ale sa bojí (neznalosť svojich možností). Je to zakotvené konkrétne niekde v zákone? To by ju presvedčilo.
endrju
31.01.07,06:57
...Je to zakotvené konkrétne niekde v zákone? To by ju presvedčilo.

Čo konkrétne má byť zakotvené v zákone? :eek:

ajobs už odpovedal, že nie je v žiadnom zákone definovaná výnimka vylučujúca prácu invalidného dôchodcu z dôvodu poberania invalidného dôchodku.
Má byť v zákone napísané, že osoba X sa môže zamestnať napriek udaniam závistlivcov?

V Ústave je povedané "čo nie je zakázané, je povolené" (ide o stručný "preklad" článku 2 odsek 3 a článku 13 Ústavy do reči obyčajných smrteľníkov).
VERONIKA6
08.02.07,12:21
Máme pracovníka, ktorý bol DPN od 30.októbra 2006 až do 7.2.2007. Priniesol ukončenie PN a od 8.2.2007 je vraj uznaný za invalidného dôchodcu s postihom nad 70%.Pracuje u nás ako nočný strážnik. Môže pokračovať v riadnom pracovnom pomere, alebo by som mala niečo zmeniť. Máte niekto skúsenosť?
VERONIKA6
12.02.07,06:05
Nikto neporadíte, nemáte skúsenosti?
VERONIKA6
12.02.07,08:56
Máme pracovníka, ktorý bol DPN od 30.októbra 2006 až do 7.2.2007. Priniesol ukončenie PN a od 8.2.2007 je vraj uznaný za invalidného dôchodcu s postihom nad 70%.Pracuje u nás ako nočný strážnik. Môže pokračovať v riadnom pracovnom pomere, alebo by som mala niečo zmeniť. Máte niekto skúsenosť?
Ak niekto viete poraďte, nakoľko sa jedná o syna našej konateľky a ona mi tvrdí, že sa pracovný pomer musí ukončiť, aby nestratil invalidný dôchodok. Len neviem, ako by potom robil, keď chce aby robil.
ajobs
12.02.07,09:28
Ak niekto viete poraďte, nakoľko sa jedná o syna našej konateľky a ona mi tvrdí, že sa pracovný pomer musí ukončiť, aby nestratil invalidný dôchodok. Len neviem, ako by potom robil, keď chce aby robil.

Môže pracovať bez obmedzenia (samozrejme, ak mu to jeho zdravotný stav dovolí). V príspevku č.7 som písal, čo to je invalidný dôchodok a aký má súvis s prácou - prečítaj.
cica20
23.03.07,09:24
chcem sa spýtať, máme zemestnankynu, ktorej bol priznaný invalidný dôchodok s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť viac ako 70%, ktoré odvody na sociálku bude platiť ona,a ktoré zamestnávateľ?

Ďakujem KATKA
Tiska
23.03.07,11:15
Zamestnanec invalidný nad 70 % bude platiť ZP 2% a SP 4% - ostatné fondy ako NP, IP, PvN, ÚP, GP a RFS neplatí. Zamestnávateľ za invalida nad 70 % platí ZP 5%, SP 14%, ÚP 0,8%, GP 0,25 % a RFS 4,75%. Neplatí NP, IP, a PvN.
nikulik
14.05.07,05:42
Ahojte, potrebovala by som poradiť. Môže uplny invalidny dôchodca pracovať? Ak ano tak na zmluvu alebo len na dohodu?
vikinka
14.05.07,05:43
Nie je žiadne obmedzenie pre inval.doch.,može pracovať aj na TPP alebo dohodu.
nikulik
14.05.07,06:06
Určite? Sa mi zdalo ze by mu potom prehodnocovali dôchodok.
Ďakujem pekne za radu.
ajobs
14.05.07,07:32
Určite? Sa mi zdalo ze by mu potom prehodnocovali dôchodok.
Ďakujem pekne za radu.

Tak ako píše vikinka, môže pracovať bez obmedzenia na pracovnú zmluvu alebo dohodu, ak mu to zdravotný stav dovolí. Prehodnocovanie zdravotného stavu nie je viazané na prácu, ale na jeho zdravotný stav - jeho súčasný alebo predpokladaný budúci stav.
nikulik
18.05.07,08:16
A este by som mala jednu otazočku, môže podpisať vyhlásenie ak bude pracovat na dohodu? Alebo mu musim zrazat dan kazdy mesiac?
Jana Motyčková
18.05.07,08:29
Ak nemá vyhlásenie podpísané inde, môže podpísať vyhlásenie.
nikulik
18.05.07,08:38
Určite nemá, lebo nikde nepracuje, len pobera uplny invalidny dôchodok.
Ďakujem veľmi pekne.