Dada
10.01.06,09:44
V decembri 2005 zamestnanec prečerpal dovolenku o 5 dní. Môžeme mu ju na základe §113 ZP preplatiť?
Tweety
10.01.06,08:51
V decembri 2005 zamestnanec prečerpal dovolenku o 5 dní. Môžeme mu ju na základe §113 ZP preplatiť?
Ak dovolenku prečerpal a bola mu vyplatená náhrada, musí ju vrátiť. ;)
Dada
10.01.06,08:58
Šéf sa odvoláva na §113 Zákonníka práce a chce ju preplatiť, preto sa pýtam. Prosím ešte o ďalšie názory. Ďakujem.
Tweety
10.01.06,09:03
Šéf sa odvoláva na §113 Zákonníka práce a chce ju preplatiť, preto sa pýtam. Prosím ešte o ďalšie názory. Ďakujem. Zamestnanec nemôže vyčerpať viac dovolenky ako má nárok. Ak ju náhodou prečerpe, tak musí jej náhradu vrátiť.§117 ZP.;)
Neviem, či píšeš o prípade, keďˇbola podľa § 113 nariadená dovolenka,ak na ňu ešte nemal nárok, vtedy by to bolo úplne iné, len neviem, či to je tvoj prípad.;):cool:
Dada
10.01.06,09:09
Zamestnanec nemôže vyčerpať viac dovolenky ako má nárok. Ak ju náhodou prečerpe, tak musí jej náhradu vrátiť.§117 ZP.;)

Áno súhlasím, ale čo ten §113???
Chobot
10.01.06,09:42
Áno súhlasím, ale čo ten §113???

Stále nerozumiem, čo má s Tvojím problémom spoločné ten § 113. Ten predsa hovorí len o spôsobe určovania a pravidlách čerpania dovolenky. Tam sa nič nepomína o preplatení alebo o prečerpaní dovolenky.

Ak už raz bol na dovolenke, mala by sa mu zaplatiť náhrada mzdy za dovolenku (nehovorme preplatiť, lebo to môže navádzať na situáciu preplatenia nevyčerpanej dovolenky). Ak nemal na ňu nárok, treba to nejako riešiť - buď v nasledujúcej výplate mu strnúť vyplatenú čiastku za neoprávnene vyplatenú dovolenku alebo prečerpané dni strhnúť z tohtoročného nároku. Ak nekončí PP, tak by som sa skôr priklonil k druhému riešeniu.

Možno by bolo lepšie bližšie popísať situáciu, ktorá sa stala u vás vo firme. Kto nariadil dovolenku? Žiadal o ňu zamestnanec alebo mu ju nariadil nadriadený? Na koľko dní mal zamestnanec nárok a koľko vyčerpal? Z koho viny došlo k prečerpaniu? Prečo sa šéf odovláva na §113?
Dada
10.01.06,10:32
Stále nerozumiem, čo má s Tvojím problémom spoločné ten § 113. Ten predsa hovorí len o spôsobe určovania a pravidlách čerpania dovolenky. Tam sa nič nepomína o preplatení alebo o prečerpaní dovolenky.

Ak už raz bol na dovolenke, mala by sa mu zaplatiť náhrada mzdy za dovolenku (nehovorme preplatiť, lebo to môže navádzať na situáciu preplatenia nevyčerpanej dovolenky). Ak nemal na ňu nárok, treba to nejako riešiť - buď v nasledujúcej výplate mu strnúť vyplatenú čiastku za neoprávnene vyplatenú dovolenku alebo prečerpané dni strhnúť z tohtoročného nároku. Ak nekončí PP, tak by som sa skôr priklonil k druhému riešeniu.

Možno by bolo lepšie bližšie popísať situáciu, ktorá sa stala u vás vo firme. Kto nariadil dovolenku? Žiadal o ňu zamestnanec alebo mu ju nariadil nadriadený? Na koľko dní mal zamestnanec nárok a koľko vyčerpal? Z koho viny došlo k prečerpaniu? Prečo sa šéf odovláva na §113?

Mali sme celozávodnú dovolenku teraz cez sviatky. Šéf hovorí, že je to takto v poriadku, lebo že je to preplácané po dohode so zamestnávateľom odvolávajúc sa na ten §113. Neviem si s tým rady ako to riešiť. On tak rozhodol a neviem, či je to správne. Vo viacerých prípadoch je to prečerpanie od 1 až po 5 dní.
Tweety
10.01.06,10:39
Mali sme celozávodnú dovolenku teraz cez sviatky. Šéf hovorí, že je to takto v poriadku, lebo že je to preplácané po dohode so zamestnávateľom odvolávajúc sa na ten §113. Neviem si s tým rady ako to riešiť. On tak rozhodol a neviem, či je to správne. Vo viacerých prípadoch je to prečerpanie od 1 až po 5 dní.
Mám za to, že to nie je prečerpanie dovolenky, ale čerpanie dovolenky , na ktorú ešte nevznikol nárok, pretože neboli splnené podmienky na vznik nároku.
§ 113 odst.1, potom ide o čerpanie a patrí náhrada. ;)
Dada
10.01.06,10:43
Mám za to, že to nie je prečerpanie dovolenky, ale čerpanie dovolenky , na ktorú ešte nevznikol nárok, pretože neboli splnené podmienky na vznik nároku.
§ 113 odst.1, potom ide o čerpanie a patrí náhrada. ;)

No aj tak sa to dá povedať, proste v 2005 čerpali už dovolenku z 2006. Takže to máme dobre?
Tweety
10.01.06,10:44
No aj tak sa to dá povedať, proste v 2005 čerpali už dovolenku z 2006. Takže to máme dobre?
Len to potom treba ošetriť a dovolenku za rok 2006 už čerpanú ,treba odpočítať z celkového nároku na rok 2006.:eek:
vladan
10.01.06,10:45
No aj tak sa to dá povedať, proste v 2005 čerpali už dovolenku z 2006. Takže to máme dobre?

dávam do pozornosti:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=16467&highlight=pre%E8erpan%E1
Dada
10.01.06,10:51
Len to potom treba ošetriť a dovolenku za rok 2006 už čerpanú ,treba odpočítať z celkového nároku na rok 2006.:eek:

Áno, to je jasné. Vďaka
marmal
20.11.07,10:48
Zamestnanec k nam nastupil tohto roku a personalna mu nespravne urcila narok v trvani 25 dni. Z tohto poctu uz 21 vycerpal a 4 si nechal na Vianoce (nepracuje sa vo firme). Ja som az teraz zistila, ze ma narok len na 20 dni,
lebo nema odpracovanych 15 rokov. Neviem ako to teraz poriesit. Nadpracovat nema ako, lebo je v zahranici az do 21.12.
Bola to nasa chyba, tak neviem, ci mu dat neplatene volno alebo radsej uz cerpat dovolenku roku 2008 (ale je to az 5 dni). Chcem sa s nim dohodnut, ale potrebujem vediet ake su moznosti.

Dakujem

Marta
Olgica
20.11.07,11:43
Buď zamestnávateľ prižmúri oči a nechá mu tých pár dní (ale treba ho na to upozorniť, že budúci rok bude mať len 20dní), alebo mu prečerpanú dovolenku strhnete - tak ako by to malo po správnosti byť.