sonic99
26.05.11,09:59
Dobrý deň!
Nastúpil som do nového zamestnania a pracujem na dohodu. No od 1.júla mám možnosť pracovať na živnosť alebo HPP preto rozmýšľam, čo by bolo lepšie(zamestnávateľ je skvôr za živnosť).
Prvý problém je zameranie činnosti. Pracujem v stavebnej firme. Momentálne mám na starosti určítú administratívu a k tomu mi pribudne pozícia majster na stavbe. Čo by som mal zvoliť za náplň živnosti a čo fakturovať?
Ďalšia vec sú odvody. Ak sa nemýlim, prvý rok odvody do SP neplatím. Po daňovom priznaní mi vyrátajú odvody do ZP a SP. Koľko teda budem platiť do ZP prvý rok? Ešte by ma zaujímalo či sa odvody dávajú do nákladov?

Ďakujem.
Zoltán Kovács
26.05.11,10:06
Evidentne ide o závislú činnosť, teda do úvahy prichádza HPP.
Nečudujem sa, že "zamestnávateľ" je skôr za živnosť, nakoľko v tomto prípade mu odpadne kopec povinnosti, ktoré inak z HPP by mu vyplývalo.
Plusy HPP, čo pri živnosti nemáš:
- stravné lístky
- dovolenka
blavaciko
26.05.11,12:42
k tym plusom pridavam vypovednu dobu + odstupne
KEJKA
26.05.11,16:22
zodpovednosť zam-ľa za pracovné prostredie, pracovné oblečenie, obuv, náhrada pri PN, zodpovednosť v prípade úrazu ai.
Nedaj sa nalákať na živnosť, ak by si mal mať robotu len u jedného "zamestnávateľa", lepšie povedané, keby si mal len jedného odberateľa.