utrápená
26.05.11,10:43
Ahojte, poradí mi prosím niekto? Prišla nám fa za materiál, dátum zdan. pln. je 19.4.2011, fa prišla 28.4.2011 (pečiatka došlej pošty), mne sa dostala do rúk 26.5.2011. Sme mesačný platca, DPH dám do DP za máj, alebo musím vystaviť DDP za apríl?
kn-alka
26.05.11,08:55
nárok na odpočet DPH máš do konca kalendárneho roka nezávisle od dátumu zdaniteľného plnenia. Nemusíš podávať žiadne dodatočné priznanie DPH, faktúru zaradíš do nasledovného účtovného obdobia.
Getiška
26.05.11,08:55
Ahojte, poradí mi prosím niekto? Prišla nám fa za materiál, dátum zdan. pln. je 19.4.2011, fa prišla 28.4.2011 (pečiatka došlej pošty), mne sa dostala do rúk 26.5.2011. Sme mesačný platca, DPH dám do DP za máj, alebo musím vystaviť DDP za apríl?


Ja by som to dala do mája, pretože ďalšie zdaňovacie obdobie je povolené dať faktúru za predchádzajúce. Keby sa k tebe dostala napr. až 26.6.2011, už to nie je prípustné. Musela by si podať opravné DP za apríl.

Takže zhrniem to-kľudne to daj do DP za máj. Dátum prijatia musí byť
v účtovníctve 26.5.2011.
Tamila
26.05.11,08:56
Pravdu má kn-alka. Môžeš si uplatniť odpočet kedykoľkvek do konca kal. roka. Viď § 51 odst. 2.
Getiška
26.05.11,08:58
nárok na odpočet DPH máš do konca kalendárneho roka nezávisle od dátumu zdaniteľného plnenia. Nemusíš podávať žiadne dodatočné priznanie DPH, faktúru zaradíš do nasledovného účtovného obdobia.


Nie je pravda, že môžeš uplatniť DPH do konca kalendárneho roka. Môžeš zaradiť iba do nasledujúceho účtovného obdobia-čo je v tomto prípade MÁJ /keď si mesačný platca DPH/.
kn-alka
26.05.11,08:59
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
kn-alka
26.05.11,09:00
zabudla som uviesť, že je to
§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
Tamila
26.05.11,09:00
Nie je pravda, že môžeš uplatniť DPH do konca kalendárneho roka. Môžeš zaradiť iba do nasledujúceho účtovného obdobia-čo je v tomto prípade MÁJ /keď si mesačný platca DPH/.
Pozri § 51 odst. 2:

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
blondy
26.05.11,09:01
Nie je pravda, že môžeš uplatniť DPH do konca kalendárneho roka. Môžeš zaradiť iba do nasledujúceho účtovného obdobia-čo je v tomto prípade MÁJ /keď si mesačný platca DPH/.
Môžeš svoje tvrdenie doložiť zákonom?

§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
kn-alka napísala správnu odpoveď ...
Getiška
26.05.11,09:10
Bola som za daňovou poradkyňou a okrem iného som sa aj pýtala na takú vec, že som našla bločky z júla a už bol december. Vyslovene mi zakázala túto DPH uplatniť. Neviem, či som to nemusela tú DPH dať ako pripočítateľnú položku, alebo čo. Musela by som to pozrieť. Takže?
kn-alka
26.05.11,09:14
My sme mali kompletnú kontrolu z daňového úradu na DPH, daň z príjmov aj daň z motorových vozidiel za rok 2010. Počas roka sme si uplatňovali DPH podľa tohto paragrafu, boli prípady že dátum dodania marec, uplatnené v novembri, a daňový úrad nemal námietky. všetko bolo v poriadku.
Lucia Červenková
26.05.11,09:18
Bola som za daňovou poradkyňou a okrem iného som sa aj pýtala na takú vec, že som našla bločky z júla a už bol december. Vyslovene mi zakázala túto DPH uplatniť. Neviem, či som to nemusela tú DPH dať ako pripočítateľnú položku, alebo čo. Musela by som to pozrieť. Takže?

Pred pár rokmi to takto fungovalo, ze DPH bolo mozne uplatnit len v nasledujucom zdanovaciom obdobi. Ale myslím že v priebehu roku 2009 (prvá polovička) sa to menilo.
Btw. argument "povedal mi to daňový poradca" nie je prave najstastnejsi. Zavisi od toho, kedy vam to povedal, v akej suvislosti vam to povedal a ked ostatni argumentujuci vedia podlozit svoje tvrdenie v zakone, stalo by za to aspon si precitat zakon, ci nemaju pravdu - koniec koncom, vsetci dobre vieme, ze zakony sa casto menia a to co platilo vcera dnes nemusi.
Getiška
26.05.11,09:20
Ďakujem,ja už naozaj neviem, čím sa mám riadiť. Vždy som to robila takto. Tiež sme mesační platci DPH a mám problémy s neskorými faktúrami. Keď sme boli štvrťročný platci, bolo to o.K. Teraz sa koľkokrát dostane ku mne faktúra aj 2 mesiace po.... Mám aj kamarátku účtovníčku, ona to robí tiež ako ja....vždy iba nasledujúce účtovné obdobie.... Inak opravné DPH. Je to skutočne tak, ako píšete vy?
Getiška
26.05.11,09:22
Za daňovou poradkynou som bola minulý rok. Tak mi to prepáčte, že som to brala ako sväté.
Tamila
26.05.11,09:22
Ďakujem,ja už naozaj neviem, čím sa mám riadiť. Vždy som to robila takto. Tiež sme mesační platci DPH a mám problémy s neskorými faktúrami. Keď sme boli štvrťročný platci, bolo to o.K. Teraz sa koľkokrát dostane ku mne faktúra aj 2 mesiace po.... Mám aj kamarátku účtovníčku, ona to robí tiež ako ja....vždy iba nasledujúce účtovné obdobie.... Inak opravné DPH. Je to skutočne tak, ako píšete vy?
Áno, je to tak. Môžeš si uplatniť odpočet kedykoľvek do konca kalendárneho roka - musíš mať doklad. Nemusíš podávať stále dodatočné priznania.
Lucia Červenková
26.05.11,09:23
Ďakujem,ja už naozaj neviem, čím sa mám riadiť. Vždy som to robila takto. Tiež sme mesační platci DPH a mám problémy s neskorými faktúrami. Keď sme boli štvrťročný platci, bolo to o.K. Teraz sa koľkokrát dostane ku mne faktúra aj 2 mesiace po.... Mám aj kamarátku účtovníčku, ona to robí tiež ako ja....vždy iba nasledujúce účtovné obdobie.... Inak opravné DPH. Je to skutočne tak, ako píšete vy?

Pozrite si to ustanovenie v zakone, ktore tu bolo spomina. Ved aktualny zakon je pristupny aj tu, na porade. A nemusite sa spoliehat na cudzi nazor. Tak budete mat najvacsiu istotu, ze postupujete spravne :)
Xanti
26.05.11,09:24
Za daňovou poradkynou som bola minulý rok. Tak mi to prepáčte, že som to brala ako sväté.
Daňová poradkyňa si asi zabudla naštudovať nové znenie zákona, a informovala ťa podľa neaktuálneho.
blondy
26.05.11,09:24
Ďakujem,ja už naozaj neviem, čím sa mám riadiť. Vždy som to robila takto. Tiež sme mesační platci DPH a mám problémy s neskorými faktúrami. Keď sme boli štvrťročný platci, bolo to o.K. Teraz sa koľkokrát dostane ku mne faktúra aj 2 mesiace po.... Mám aj kamarátku účtovníčku, ona to robí tiež ako ja....vždy iba nasledujúce účtovné obdobie.... Inak opravné DPH. Je to skutočne tak, ako píšete vy?
Nájdeš oporu v aktuálnom zákone o DPH. Prípadne sa skús informovať na tvojom DU. To čo si ty uvádzala platilo do 31.3.2009
Getiška
26.05.11,09:33
Ešte raz veľmi pekne všetkým ďakujem. Práveže na našom DÚ sú také "ochotné" pracovníčky, že som sa rozhodla spýtať daňovej poradkyne a ako vidím, asi ma skutočne informovala podľa starého zákona.Bola som u nej aj s inými vecami, tak som sa odrazu informovala aj na toto.
Ale potešili ste ma.... Už nebudem podávať dodatočné DP.
Uf, ale mi odľahlo.:)
Gabo71
26.05.11,09:51
Tak si hlavne odkontroluj tie "iné veci", s ktorými si za ňou bola. Pretože, ak ťa takto zaviedla, neviem, či by som verila ostatným informáciam, ktoré ti poskytla.
utrápená
26.05.11,09:54
Tiež som pozerala Zákon o DPH a myslím, že pravdu má kn-alka. Ďakujem všetkým za odovede a diskusiu.
Getiška
26.05.11,13:24
Tak si hlavne odkontroluj tie "iné veci", s ktorými si za ňou bola. Pretože, ak ťa takto zaviedla, neviem, či by som verila ostatným informáciam, ktoré ti poskytla.

Už mi je to teraz jasné. Nikdy by mi nenapadlo, že by som mala kontrolovať ešte aj daňovú poradkyňu. Veď človek jej za to platí.
Ešte raz ďakujem za všetky informácie.;)