dadika22
26.05.11,10:57
Dobrý deň,
v našej firme za zmenil štatutárny orgán z 5 členov na 1 člena. K tejto zmene došlo 16.05.2011. Na podanie zmeny do OR je lehota 30 dní, t. j. do 15.06.2011. Podľa doterajšieho výpisu z Obchodného registra sa pre právne účely musia používať 2 podpisy štatutárov. Poraďte mi prosím ako to v praxi uplatniť v období od toho 16.05.do 15.06., odkedy bude platiť, že stačí podpis len jedného štatutára? Od toho 16.05.2011, alebo od dátumu podania zmeny do Obchodného registra, alebo od dátumu, odkedy bude zmena v OR zapísaná? A dovtedy sa funguje "po starom"?
Eva10
26.05.11,09:40
Bolo pri zmenách prijaté aj rozhodnutie o zmene konania menom spoločnosti? Ak áno, tak platí nasledovné:
Zmena zápisu v ORSR v časti konateľ a konanie menom spoločnosti má deklaratívne účinky. Právotvorné účinky má prijatie rozhodnutia valným zhromaždením alebo jediným spoločníkom. Teda od prijatia rozhodnutia 16.05. je plané to čo bolo rozhodnuté. Teda za spoločnosť koná a podpisuje jediný konateľ.
Nie je mi zrejmé, prečo tu pletiete dátum 15.06. Lehota 30 dní je tzv. poriadková lehota, v ktorej je štatutárny orgán povinný predložiť vec na zmenu zápisu. Neznamená to, že pred týmto termínom to nie je možné podať na zmenu zápisu. Rovnako to neznamená, že týmto dňom nastanú prípadné právotvorné účinky nejakých iných prijatých zmien (napr. pri zmene názvu a sídla má zápis právotvorné účinky) bez podania návrhu na súd.
dadika22
26.05.11,10:09
Bolo pri zmenách prijaté aj rozhodnutie o zmene konania menom spoločnosti? Ak áno, tak platí nasledovné:
Zmena zápisu v ORSR v časti konateľ a konanie menom spoločnosti má deklaratívne účinky. Právotvorné účinky má prijatie rozhodnutia valným zhromaždením alebo jediným spoločníkom. Teda od prijatia rozhodnutia 16.05. je plané to čo bolo rozhodnuté. Teda za spoločnosť koná a podpisuje jediný konateľ.
Nie je mi zrejmé, prečo tu pletiete dátum 15.06. Lehota 30 dní je tzv. poriadková lehota, v ktorej je štatutárny orgán povinný predložiť vec na zmenu zápisu. Neznamená to, že pred týmto termínom to nie je možné podať na zmenu zápisu. Rovnako to neznamená, že týmto dňom nastanú prípadné právotvorné účinky nejakých iných prijatých zmien (napr. pri zmene názvu a sídla má zápis právotvorné účinky) bez podania návrhu na súd.

ďakujem Vám za odpoveď. Zrejme to z príspevku vyznelo inak, ja viem, že zmenu môžem podať kedykoľvek, max. však do 15.06.2011.
My sme právnou formou družstvo, takže od zasadnutia členskej schôdze a následného schválenia nových stanov t. j. od 16.05. môže za družstvo konať len predseda (on je podľa nových stanov jediným štatutárnym orgánom). Dúfam, že dobre rozumiem.
Kde by som to mohla nájsť v zákone, potrebovala by som aj právnu oporu, keď to budem šéfovi referovať. ďakujem ešte raz.