ucitelkaSOS
26.05.11,12:07
Existuje nejaký zákon alebo vyhláška, ktorá by upravovala maximálny počet žiakov na hodinách informatiky na stredných školách?
Náš riaditeľ nám na budúci rok nechce deliť hodiny informatiky a popri tom máme triedy aj z vyše 30 žiakmi a v učebni máme okolo 13 počítačov, ktoré sú položené na si meter širokých stoloch, kde ani nie je možné aby sedeli dvaja vedľa seba.
Radi by sme sa proti tomu nejako ohradili, ale chceme naše argumenty podložiť aj nejakým zákonom.
Za Vaše odpovede vopred ďakujem.
GABAZ
26.05.11,11:14
Na toto sa nedá napísať nič iné len to, že Váš riaditeľ je mimo reality. Učila som informatiku 6 rokov v malej učebni, kde bolo asi 10 PC. V jednej triede boli nerovnomerne rozdelení žiaci do skupín a skupina mala 21 žiakov. Keď prišli do školy všetci bolo to hrozné a naozaj sa tam nedalo učiť. Málo priestoru, málo vzduchu, žiaci si nedokázali dostatočne precvičiť praktické veci. Ja som nemala učebnice, čiže som im musela nadiktovať aspoň stručné poznámky, na to vôbec nemali priestor. Našťastie väčšinou neprišli do školy všetci. Ale 30 žiakov si teda neviem vôbec predstaviť v učebni.
Skús na tejto stránke, či niečo nenájdeš :

http://www.infovek.sk/predmety/inform/index.php
pfiona
08.06.11,17:04
Keď platil starý zákon, tak max. počet žiakov bol 12, potom sa začalo všetko meniť, hlavne dotácie na školy podľa počtu žiakov, triedy sa naplnili na počet 30 i viac a zvykla som si na to, že mám v skupine 15 žiakov niekedy aj 17 - čo bolo neúnosné, ak prišli do školy všetci - kvalita výuky informatiky sa znižuje, najmä, keď nie je dostatok počítačov. Vo vyhláške pre ZŠ je teraz 17 žiakov, SŠ sú neurčené - záleží to len od vedenia školy. Zdá sa mi ako keby sme išli krok späť, je doba, kedy každý žiak má mať na výuku samostatný počítač, a nie aby sme sa vrátili do čias spred 30 rokov, keď sme sedeli za počítačom vo dvojici a čakali, čo kto spraví. Učebňa pre 30 žiakov a 30 počítačov musí byť dostatočne veľká, spĺňať hygienické a bezpečnostné normy - to je jedna vec a druhá, že výuka informatiky nie je to isté čo slovenčiny napr. Na info väčšinou skúšam praktické úlohy príp. projekty a na tej istej hodine si musím odsledovať prácu žiakov, uzavrieť známku - sledovať 15 a 30 žiakov je rozdiel.
Onko
12.06.11,01:52
Ja viem o škole, kde sa doteraz delili triedy na informatiku na polovicu, ale plánujú od ďalšieho roka deliť na tri skupiny, lebo žiaci dosť ničili techniku a očakávajú, že menší počet žiakov učiteľ ľahšie ustriehne. Obávam sa, že pri 30 žiakoch tých 13 počítačov dlho funkčných nevydrží.
aaandrea
17.07.11,05:04
Mňa táto otázka tiež zaujíma, našla som čosi tu:

http://www1.statpedu.sk/documents//16/pedagogicke_dokumenty/zakladna_skola/ucebne_plany/up_zs_inf.pdf

zatiaľ som to len tak preletela očami, ale ale ak som to správne pochopila, hovorí sa skôr o minimálnom ako maximálnom počte
aaandrea
17.07.11,05:27
Dobry den, teraz som nasla aktualnejsi dokument:

http://www.minedu.sk/data/USERDATA/RegionalneSkolstvo/ZVaV/20080903_organizacia_ZS.pdf

maximalny pocet na informatike moze byt 17
aaandrea
17.07.11,05:31
danielag70
01.08.11,09:40
..´.píše sa že riaditeľ MOZE deliť triedu....(alebo odporúča sa) nikde nie je napísané a nik neprikáže že MUSI...ja som to tiež zisťovala kôli angličtine, mala som žiakov s počtom 23ž. v jednej triede a riaditeľka nechcela deliť, viem, že už roky bojujeme proti navyšovaniu počtu žiakov v triedach...
aaandrea
01.08.11,10:26
citujem napr. "Na vyučovanie predmetov informatika a informatická výchova možno triedu rozdeliť na skupiny, ktoré sa napĺňajú do počtu najviac 17 žiakov. "

ja to chapem tak, ze mozno rozdelit aj na viac mensich skupin napr. po 5 ziadkov, maximum ziakov v skupine vsak moze byt 17

u nas tieto pocty dodrzujeme