jadranka111
26.05.11,15:19
ahojte poraďáci,
mám takú jednu otázku. Dostala som dotáciu z ÚP na živnosť. Keďže by som súrne potrebovala teraz hotovosť a nechcem brať úver v banke, chcela by som sa spýtať či si môžem "požičať" z týchto peňazí čo mám na podn. účte - čiže z dotácie /cca 1500 eur/. Do konca roka ich tam samozrejme vrátim.
Ak je to možné, ako to zaúčtujem, keďže na bankovom výpise bude pohyb, výber a potom v decembri vklad.
Viete mi nejako poradiť?:cool:
Zoltán Kovács
26.05.11,13:20
Vlož ich do pokladne..... (účtovne)
jadranka111
26.05.11,13:35
- čiže dám výber z banky, príjem do pokladne, a potom na konci roka opačne? a to cez interný doklad ? alebo ako?
Zoltán Kovács
26.05.11,15:49
V pokladni sa účtuje na základe príjmových a výdavkových dokladov.....
Martasch
26.05.11,16:14
Dotáciu z ÚP si dostala n nejaký účel, ktoré budeš musieť vyúčtovať. Teda podľa toho, čo z týchto prostriedkov zabezpečíš, predložíš napr. faktúry, ich úhradu /výpisy z účtu alebo výdavkové doklady/, doklady z registračnej pokladne. Neznamená to, že prostriedky musia byť stále na účte.
jadranka111
26.05.11,16:32
a to keď mám ÚP predložiť výpisy z účtu, to akože celé, majú oni právo vidieť pohyb mojich peňazí, veď tam chodia aj iné platby /zo živnosti, čo zarobím/. Alebo sa to robí napr. tak, že zbytok výpisu napr. prelepím a nechám voľné- viditeľné, len to čo sa týka dotácie, napr. že som kúpila dajme tomu PC, tak je tam na výpise stiahnutá príslušná suma?
- neviem či som to napísala zrozumiteľne
barancik
26.05.11,16:45
a to keď mám ÚP predložiť výpisy z účtu, to akože celé, majú oni právo vidieť pohyb mojich peňazí, veď tam chodia aj iné platby /zo živnosti, čo zarobím/. Alebo sa to robí napr. tak, že zbytok výpisu napr. prelepím a nechám voľné- viditeľné, len to čo sa týka dotácie, napr. že som kúpila dajme tomu PC, tak je tam na výpise stiahnutá príslušná suma?
- neviem či som to napísala zrozumiteľne

Z vlastnej skúsenosti - Kontrolu z ÚP zaujímalo, či peniaze boli vynaložené podľa podnikateľského plánu, či posledné čerpanie peňazí nebolo po stanovenom termíne a či boli v stanovom termíne boli použité všetky peniaze - v opačnom prípade sa nevyčerpané musia vrátiť. Pochopiteľne pritom kontrolovali pokladničné bloky z nákupov, faktúry, dodacie listy. Toť vsjo - žiadne výpisy z bankového účtu.
jadranka111
26.05.11,16:49
vďaka, takže môžem teraz kľudne peniažky použiť a ku koncu roka vrátiť, joj to som rada, nemusím sa zadlžovať v banke, dala by som tu smajlík, ale neviem ako,
a "barancik" ak sa môžem spýtať, kedy ti prišli na kontrolu z toho ÚP, počas tých dvoch rokov, alebo neboli vôbec, kontrolovali až potom?
Martasch
26.05.11,17:11
Z vlastnej skúsenosti - Kontrolu z ÚP zaujímalo, či peniaze boli vynaložené podľa podnikateľského plánu, či posledné čerpanie peňazí nebolo po stanovenom termíne a či boli v stanovom termíne boli použité všetky peniaze - v opačnom prípade sa nevyčerpané musia vrátiť. Pochopiteľne pritom kontrolovali pokladničné bloky z nákupov, faktúry, dodacie listy. Toť vsjo - žiadne výpisy z bankového účtu.


A úhradu faktúry si ako preukázal? Ak je uhradená z účtu, výpis je nevyhnutný - teda hlavička výpisu a časť, ktorá sa týka úhrady. Ale neviem potvrdiť, či to tak robia všetky ÚP.
barancik
26.05.11,17:17
vďaka, takže môžem teraz kľudne peniažky použiť a ku koncu roka vrátiť, joj to som rada, nemusím sa zadlžovať v banke, dala by som tu smajlík, ale neviem ako,
a "barancik" ak sa môžem spýtať, kedy ti prišli na kontrolu z toho ÚP, počas tých dvoch rokov, alebo neboli vôbec, kontrolovali až potom?

Ja som mal kontrolu po nejakom čase tuším po niekoľkých mesiacoch, bola vopred ohlásená. Dosť možné, že aj kvôli tomu, že v tom čase sa sťahovali do iných priestorov v meste - ale to je iba môj dohad. Mám taký dojem a nie som si celkom istý, že u známej sa ohlásili v priebehu 2 rokov, ale v oboch prípadoch sa zamierali výlučne na účelnosť použitia peňazí. Pokiaľ vieš doložiť a zdôvodniť čerpanie, najmä vo vzťahu k podnikateľskému plánu, tak nie je žiadny dôvod na nervozitu. Ja osobne hneď v prvý týždeň som z dotácie použil ako že "pre osobnú spotrebu" takmer celú sumu, a tú som postupne "vráti" nákupmi podľa podnikateľského plánu.
barancik
26.05.11,17:26
A úhradu faktúry si ako preukázal? Ak je uhradená z účtu, výpis je nevyhnutný - teda hlavička výpisu a časť, ktorá sa týka úhrady. Ale neviem potvrdiť, či to tak robia všetky ÚP.

No ja som to vo všetkých prípadoch riešil tak, že faktúry som platil v hotovosti v pokladni a kontrole som predložil pokladničné bloky. Mal som a predložil som všetko spárované: faktúra - dodací list - pokladničný blok. Neboli absolútne žadne výhrady, resp. problémy
ivuska84
31.05.11,03:29
a je potrebne mat zauctovany prijem dotacie ak prisla na sukromny ucet,alebo staci len zauctovat zavazok voci UP?
a potom ked sa nakupi tak napr.prijem pokladna a nasledne vydaj pokladna za nakup
jadranka111
31.05.11,04:13
ale ak si platil v hotovosti, tak máš predsa len ten pokladničný blok k dispozícii a žiadnu faktúru, či dodací list?
kupovala som takto PC a mám z obchodu len pokladničný blok?
blondy
31.05.11,04:26
ale ak si platil v hotovosti, tak máš predsa len ten pokladničný blok k dispozícii a žiadnu faktúru, či dodací list?
kupovala som takto PC a mám z obchodu len pokladničný blok?
Pokladničný doklad z ERP je hodnoverný účtovný doklad o kúpe PC (a aj o využítí prostriedkov z dotácie)