palci92
26.05.11,15:36
Ahojte.
Je možné aby sa vo vodovodnej baterii nachádzal nejaký prúd? Bývam v panelovom byte na 11 poschodí. Nikde ma tzv. nekopne prud iba v kupelni. V kuchyni je to okey. Na potrubi sa nachadzajú nejake drôty, asi uzemňovacie. Keď som priložil k baterii skušačku, kde na jej konci som priložil prst aby bola uzemnena, tak na par sekund sa rozviestila. Som staticky nabity alebo je to závada na vodovodnom potrubí?

Ďakujem za odpoveď.
felix1
26.05.11,14:50
Som staticky nabity alebo je to závada na vodovodnom potrubí?

Podstatne je co chapes pod pojmom ,,kopne,,. Ak je to len staticka el. hladaj problem v plast. materialoch (tvoje oblecenie, sprchovy PVC zaves a.p.).
Ak to ,,kopne naozaj ,, urcite nie je zavada na vodovodnom potrubí :) Prever ci nemas napetie na zemi v kupelni ( vlhkost + prieraz zo spotrebica). Pozri ci nahodou nie je vlhke linoleum a ci nema pracka alebo iny spotrebic preraz / poskodenu izolaciu ( ked je to len v kupelni). A hlavne co najskor pokial ta netrafi naplno :)
misoft
26.05.11,15:21
Doplním felixa: okamžite dať preveriť stav elektrických rozvodov v kúpelní, prekontrolovať stav uzemnení (na tých rúrach - môže byť skorodované, nedotiahnuté = vysoký prechodový odpor = neuzemnené). Podotýkam, že v kúpeľni by mali byť el. vedenia vedené v trubkách (nie voľnými vodičmi) a nemali by sa dotýkať vodovodného (a iného) rozvodu. Taktiež preveriť stav elektrospotrebičov.

Toto nie je sranda - teraz kopne, potom zabrní, nakoniec zabije.
canbo
26.05.11,17:04
Ak bola v byte vykonaná " čiastočná rekonštrukcia " a elektrické rozvody rekonštruoval kachličkár tak skúšačka raz nemusí po chvíľke zhasnúť.
Závada sa hľadá ťažko :- prerušený prívod pospojovacieho vodiča
- zle prepojené zásuvky, alebo svetlo v sústave TN-C, ktoré sú pripojené k pospojovaniu,
-poškodený,alebo zle zapojený odsávač
pár
- poškodená prívody k prenosným spotrebičom
- a kombinácia všetkého a aj od suseda po stúpačke.
tibor.
26.05.11,18:09
ja by som asi najskor skusil ci nepreraza faza na zem. teda je mozne ze je niekde vacsi prechodovy odpor.
stacilo by zmerat napatie medzi zemou zasuvky (teda az nekope aj ta), bateriou, a fazou a bateriou. malo by to byt asi 0 a 230v.
alebo jednoduchsie - vypnut vsetko co je na okoli zapojene do zasuvky, svetla,spotrebice v stand-by... (najlepsie isticmi) - ak to nepomoze tak to bude staticka elektrika, alebo je k vam napojeny sused....
legolas
27.05.11,05:11
..ak by tam bolo nejaké prerážanie, tak tá skúšačka by mu svietila stále nie??, pravdepodobne sa jedná o tú statickú elektrinu.., ešte dodám.., robí to aj iným členom bytu, alebo len tebe????
Luky89
27.05.11,05:23
..ak by tam bolo nejaké prerážanie, tak tá skúšačka by mu svietila stále nie??, pravdepodobne sa jedná o tú statickú elektrinu.., ešte dodám.., robí to aj iným členom bytu, alebo len tebe????

keby to bola pravda tak by mohol ušetriť za elektrinu zapojil by sa sám
Väčšina skúšačiek zobrazuje až od napätia 70 V (samozrejme že sú aj čo od 6 V a menej ale tie väčšinou nestoja 1,5 €)
To bude určite porucha.
anonym222
27.05.11,17:19
...ak to nepomoze tak to bude staticka elektrika, alebo je k vam napojeny sused....


....pravdepodobne sa jedná o tú statickú elektrinu.., ešte dodám.., robí to aj iným členom bytu, alebo len tebe????
Ale kolegovia, to nemyslite vážne? Statická elektrina v kúpeľni?
Chcel by som mať v kúpeľni takú nízku vlhkosť, aby som cítil statickú elektrinu:D
19olo88
27.05.11,18:49
Ako elektrikár vam doporučujem pozvať si revizného technika na preverenie pospojovania v kupelni lebo ak je to ešte všetko naťahané v sieťy TN-C tak tam sa jedna priam nebezpečný stav, lebo ak sa niekde po ceste preruší PEN vodič (žlto/zelený) tak sa vám môže kludne dostať fázové napätie 230V na kostru alebo aj vodovod ak ma spoj medzi trubkami veľky odpor. Pospojovanie vodičom CY 4 je priame nutné a treba dbať na kvalitu pospojovania a spojov!
legolas
28.05.11,05:25
Ale kolegovia, to nemyslite vážne? Statická elektrina v kúpeľni?
Chcel by som mať v kúpeľni takú nízku vlhkosť, aby som cítil statickú elektrinu:D

:eek:..žeby v králikárňach bola taká vysoká vlhkosť vzduchu? to by som ani nepovedal, len ten dotyčný nám nechce povedať, či to kope len jeho, alebo aj manželku...:rolleyes:
anonym222
29.05.11,07:45
:eek:..žeby v králikárňach bola taká vysoká vlhkosť vzduchu? to by som ani nepovedal....
Práve že najmä v králikárňach, pretože tam asi málokto má v kúpeľni okno, ktoré by umožnilo kvalitné vetranie.

Ak sa nemýlim, tak účinky statickej elektriny, sa začnú prejavovať najskôr ak vlhkosť vzduchu poklesne pod nejakých 40% až 45%, možno ešte menej. A ak sú v byte plastové okná, tak takúto vlhkosť väčšinou nedosiahneme ani v ostatných izbách, tobôž nie v kúpeľni. V prípade, že sa tam začne rosiť akýkoľvek predmet (zrkadlo, kachličky a pod.), vlhkosť je tam už 100%-ná.
mdetko
29.05.11,07:53
Som staticky nabity alebo je to závada na vodovodnom potrubí?

Podstatne je co chapes pod pojmom ,,kopne,,. Ak je to len staticka el. hladaj problem v plast. materialoch (tvoje oblecenie, sprchovy PVC zaves a.p.).
Ak to ,,kopne naozaj ,, urcite nie je zavada na vodovodnom potrubí :) Prever ci nemas napetie na zemi v kupelni ( vlhkost + prieraz zo spotrebica). Pozri ci nahodou nie je vlhke linoleum a ci nema pracka alebo iny spotrebic preraz / poskodenu izolaciu ( ked je to len v kupelni). A hlavne co najskor pokial ta netrafi naplno :)

Z vlastnej skúsenosti viem povedať, že sa jedná iba o statickú elektrinu.
toto sme riešili v kancelárii, kde máme plávajúcu podlahu a ked som si išiel nabrať vodu do poháru a skúsil som prstom či je studená voda - tak šleha. :) Nebolo to nič akútne ale nepríjemné.
Pričom ked som sa chytil batérie tak nič.

DOšiel elektrikár, pomeral uzemnenia a že všetko OK. A tiež nám vysvetlil, že bateria je z nevodivého materiálu, tak to kope iba ked sa doktnem vody. Neviem z čoho máš bateriu, ale tá je asi vodivá..

možno sa budeš musieť pred spustením vody vždy nejako vybiť.
mne boli tie šupy vždy nepríjemné - odvtedy neskúšam či je voda studená, alebo nie. počkám si chvílu.
PotPalo
30.05.11,19:57
Ách tie plastové rúry. Jadro je po rekonštrukcii, že? Keď to bolo celé kovové, bolo všetko pospájané a uzemnené. Teraz sa dávajú plastové rúry, takže uzemnenie je prerušené. Ak to odflákli a nedali tam prepojovacie vodiče, ktoré premostia plastové časti (a aj vodomer), tak je batéria neuzemnená a teda potenciálne aj nebezpečná. Pozri do jadra, či je to tam tými žltozelenými vodičmi dobre pospájané, z časti od batérie by to malo ísť na stúpačky (tie sú uzemnené, ak sú teda ešte kovové).
alabut
02.06.11,08:10
V prvom rade si treba umedomit, co mi do kupelne moze zaviest iny potencial. Je to vodovodna bateria? Ak sa nachadza v suchom priestore, je napajana dostatocne dlhymi plastovymi trubkami a ma dostatocny izolacny odpor, tak nie. Dolezitejsie je spojenie ochranneho kolika zasuvky s pospojovanim, ktore existuje v jadre. Voda sa poklada od urcitej dlzky za nevodic. To bliknutie skusacky je staticka elektrina.
alabut
02.06.11,08:14
Na odstranenie statickej elektriny je vhodna vodiva podlozka, ktora sa spoji vodivo s bateriou alebo inym kopajucim predmetom. :-)

Su este ine, zlozitejsie metody, ako ionizacia priestoru, pripadne zvysena vlhkost.