jajaja11
26.05.11,19:38
Dobrý deň,

môj problém je nasledovný. Manžel začal asi pred rokom podnikať a na túto činnosť si zobral úvery z bánk aj z rôznych nebankoviek. Trikrát som bola vybavovať úver s ním, kde sa udávali aj moje údaje a štyrikrát bol sám.
Chcela by som vedieť,či v takom prípade sa aj dlhy delia na polovicu ak by som požiadala o rozvod aj napriek tomu,že som zmluvy nepodpisovala? Ak áno dalo by sa nejakým spôsobom tejto ťarche vyhnúť? Dôvod rozvodu je jeho nevera a máme 2 deti.

Ďakujem pekne.
willma
27.05.11,05:22
a čo tak požiadať o rozdelenie BSM počas trvania manželstva z dôvodu podnikateľských aktivít manžela - myslím, že je to jeden z povolených dôvodov. Potom úvery použité k podnikaniu budú mimo rodiny.
Stanislav 1975
27.05.11,05:27
a čo tak požiadať o rozdelenie BSM počas trvania manželstva z dôvodu podnikateľských aktivít manžela - myslím, že je to jeden z povolených dôvodov. Potom úvery použité k podnikaniu budú mimo rodiny.

No tu by som troška oponoval, lebo najma tie úvery z nebankoviek by neprešli ako úvery na podnikanie,lebo aj v zmluvách majú bod., kde sa dlžník zavazuje nepoužiť peniaze na podnikanie...a aj tie úvery z bánk,to sú asi klasické spotrebné úvery a nie podnikateľské,takže takto cesta asi nepovedie...a navyše úvery už boli zobraté...
willma
27.05.11,05:29
nepolemizujem o tom, ale treba sa pokúsiť zachrániť aspoň čo sa dá.
Mária27
27.05.11,05:39
Dobrý deň,

môj problém je nasledovný. Manžel začal asi pred rokom podnikať a na túto činnosť si zobral úvery z bánk aj z rôznych nebankoviek. Trikrát som bola vybavovať úver s ním, kde sa udávali aj moje údaje a štyrikrát bol sám.
Chcela by som vedieť,či v takom prípade sa aj dlhy delia na polovicu ak by som požiadala o rozvod aj napriek tomu,že som zmluvy nepodpisovala? Ak áno dalo by sa nejakým spôsobom tejto ťarche vyhnúť? Dôvod rozvodu je jeho nevera a máme 2 deti.
Ďakujem pekne.

Ak si zobral úvery sám, mali by to byť len jeho dlhy. Tieto dlhy by mohli byť vyrovnané z BSM len pri výkone rozhodnutia (exekúcia) - pokiaľ BSM nie je vyporiadané (§ 147 obč.zák.). .
Ak ide o spoločný majetok a zobral si úver bez tvojho súhlasu (nemusí byť písomný), môžeš sa dovolať aj realtívnej neplatnosti právneho úkonu (§ 145).
Gina Er
27.05.11,18:48
a čo tak požiadať o rozdelenie BSM počas trvania manželstva z dôvodu podnikateľských aktivít manžela - myslím, že je to jeden z povolených dôvodov. Potom úvery použité k podnikaniu budú mimo rodiny.
úvery na podnikanie budú mimo rodinu,ale až po rozdelení BSM....