Regy
27.05.11,09:25
Ahojte,možte mi prosím poradit,idem kupovat byt v novostavbe na svoju firmu,chcem si tam spravit sídlo firmy a malý sklad,malú čast chcem využívat na svoje bývanie,čiže chcem využit pomerný odpočet DPH,moja otázka znie,može zostat tento byt zapísaný ako bytový priestor,alebo ho musím na príslušnom stavebnom úrade zmenit na nebytový priestor,prípadne či sa dá zmenit na nebytový priestor len tá čast bytu ktorá bude využívaná na podnikanie,a možem sa tam v tom prípade nahlásit na trvalý pobyt, dakujem za prípadné rady.
Vejko
23.08.11,11:40
To by aj mna zaujimalo. V pripade domu to nie je az taky problem,ale neviem tiez ako je to v pripade bytu.Len viem,ze je potrbne ho vynat z bytoveho fondu na co je potrebnych suhlas vsetkych vlastnikov. Aspon tak to bolo davnejsie...nove info by som rad prijal,pretoze tiez zvazujem kupu bytu v novostavbe a zaroven odpisat si dph....

mozete nam poradit?
dik....
verkaz
23.08.11,12:07
Byt je lepšie nechať v bytovom fonde a vyčleniť len časť (niekoľko metrov) na iné používanie ako bývanie. Toto stačí nahlásiť na meste na daňovom úrade pre platenie dane z bytu. Za tú časť, ktorú vyčleníš na iné účely ako bývanie budeš platiť vyššiu daň.
Vejko
25.08.11,09:45
Dakujem,verkaz
A neda sa kupit cely byt? lebo viem ,ze je mozne vyclenit iba priestor,ale ako to v tom pripade si dam do nakladov pri jeho kupe.iba pomernu cast na zaklade m2?

A chcel by som vediet ci to nie je mozne urobit tak,ze si dam do obchodneho,alebo zivnostenskeho registra ako prenajom nehnutelnosti a ubytovacie zariadenia a tym padom mozem kupit ten byt a uplatnit si celu sumu a zaroven celu dph?
KEJKA
25.08.11,09:57
byt môžeš kúpiť na firmu aj ako byt na bývanie a teda nevyčleňovať ho z bytového fondu.
betka
25.08.11,10:17
Bytový priestor sa používa len za účelom bývania, podnikať by som tam nemala, okrem:

1. JA ten byt môžem prenajímať iným ZO. Tu problém nie je. Prenajímam v režime DPH. par. 54 sa ma netýka, zatiaľ

2. Ak chcem prenajímať nezdaniteľnej osobe, musím oslobodiť, použijem 54

3. Ak budem postupovať v zmysle 8/3, budem tam bývať ja a budem aj podnikať, treba vyčleniť to, čo sa využíva na podnikanie.

Je dobré, že existuje v zákone tento rok konečne toto:

§ 49a

Daň uplatnenú na investičný majetok uvedený v § 54 ods. 2 písm. b) a c), ktorý je zahrnutý v majetku platiteľa a ktorý platiteľ použije na účely podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta platiteľ len v rozsahu použitia tohto investičného majetku na podnikanie. Ustanovenie § 49 ods. 4 týmto nie je dotknuté.
lynn
27.09.11,12:44
Dobrý deň, potrebovala by som radu. Podľa výpisu z OR mám sídlo s.r.o.na adrese môjho trvalého bydliska, kde mám aj jednu miestnosť ako kanceláriu. Okrem toho má firma prevádzku-kancelárske priestory na inej adrese, kde platí nájom. Môžem s.r.o.-čke, ktorej som spoločníkom a konateľom prenajať uvedenú kanceláriu vo vlastnom dome? Tento môj príjem ak bude väčší ako 500 € ročne priznám ako fyzická osoba a zdaním 19-timi %-predpokladám, že z tohoto príjmu neplatím žiadne poistné. Môže byť zo strany daňového úradu nejaký problém medzi zmluvou uzavretou medzi vlastníkom domu a konateľom spoločnosti, ak stále pôjde o tú istú osobu? Alebo je táto transakcia spojená ešte s inými rizikami? Mojím cieľom ako FO je získať príjem, z ktorého neplatím žiadne poistné. Môžem v s.r.o.-čke účtovať náklady pomerným spôsobom napr. podľa vyčlenenej plochy kancelárie-napríklad nákup kotla, spotrebované energie, resp. napr. pri kúpe kotla môžem aj uplatniť dph pomerným spôsobom? Alebo radšej ako fyzická osoba od príjmu z prenájmu môžem odpočítať pomernú časť nákladov?
evkap.
22.02.12,12:22
mám taky problem vedel by niekto pomoct? podnikatel z HU ktory podnika na slovenku ma riadne sro by chcel kupit dom-nehnutelnost na podnikatelske uceli v HU ? ake su kriteria v pripade ak chce podnikatel kupovat nehnutelnost v inom state nez ako podnika. dakujem za kazdu radu.