prečo
27.05.11,12:34
Dobrý deň,

potreboval by som poradiť s nasledovnou vecou. Mám vlastnú internetovú stránku, na ktorú je platený prístup (obrázky a informácie). Tieto poplatky predstavujú môj príjem. Mám si na toto "podnikanie" založiť živnosť? Akú?

Ďakujem.
dragan.michal
27.05.11,10:49
Kedže ide o sústavnú činnosť vo vlastnom mene tak podľa mňa áno, potrebuješ živnosť.
blavaciko
27.05.11,12:06
ak sa jedna o pristup k nejakym udajom, datam, informaciam, mozno by sa to dalo riesit licencnou zmluvou...
prečo
27.05.11,13:30
ide skôr o prístup k obrázkom...ja som ich autorom - čiže nepotrebujem licenciu - keď niekto bude mať o ne záujem (ich vidieť) zaplatí za prístup, prípadne si môže objednať CD...to čo neviem pod akú živnosť to mám podradiť (jedna časť predaj CD - nie je problém) ale ten zbytok - príjem z prístupu na stránku - medzi voľnými živnosťami nie je nič všeobecné ako napr. poskytovanie služieb - rozmýšľal som aj nad vlastným názvom živnosti ako napr. poskytovanie služieb v oblasti internetovej zábavy - na živnosťáku ma pani presviedčali, že to nie je živnosť, ale skôr ma len nepochopila
flector
28.05.11,05:29
Nesnaž sa to silou-mocou všetko podrobne (zbytočne) rozpisovať, (zbytočne) žiadať o viac predmetov činností ako je treba, ani (zbytočne) vymýšľať vlastný popis.
Existujú hlavné kategórie živností, vymedzené odborom živnostenského podnikania na MV SR, ktoré v sebe *orientačne* a automaticky zahŕňajú rôzne vymedzené pod-predmety činností.

* Zoznam nieje vyslovene obmedzený len na doporučené pod-predmety.
(Ak máš pochybnosti, ľahko sa môžeš opýtať na ŽÚ, či tvoja konkrétna predstava spadá do hlavnej kategórie doporučených živností.)

Keď si tam (okrem iného) dáš tieto 2 hlavné predmety, tak máš problém vyriešený:
23.1 Počítačové služby
23.2 Služby súvisiace s počítačovým spracovaním údajov

Tieto živnosti v sebe zahŕňajú všeličo, ale okrem iného aj:
(O tie pod-predmety samozrejme nemusíš žiadať osobitne - môžeš robiť všetko čo v sebe zahŕňajú tieto 2 hlavné kategórie, keď ich budeš mať uvedené v predmetoch činností a ešte aj viac [teda aj pod-predmety, ktoré nie sú vyslovene uvedené v zozname] <-- ak nie sú s niečím ďalším v rozpore.)

Tieto kategórie a pod-kategórie podľa mňa, verne opisujú to čo chceš robiť ...


23.1 Počítačové služby

Poskytovanie informácií prostredníctvom internetu a z verejne prístupných zdrojov



23.2 Služby súvisiace s počítačovým spracovaním údajov

23.2.2 Služby súvisiace s databázami, on-line publikovanie


23.2.2.1 Poskytovanie dát v určitom slede alebo postupnosti, vyhľadávaním alebo sprístupnením on-line dostupné každému alebo pre obmedzený počet užívateľov, publikovanie zoznamov a adresárov on-line



Možno by sa ti ešte hodila:

Vydavateľská činnosťLebo v sebe obsahuje aj:



23.3.5 Nakladanie s výsledkami duševnej tvorivej činnosti so súhlasom autora

Čo si v tomto prípade ty sám.

Poprípade ďalšie, ktoré sa ti zídu pri podnikaní, ktoré chceš robiť.

Pozri zoznam na ministerstve vnútra:
Zoznam odporúčaných voľných živností a ich bližšie obsahové vymedzenie (http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie&subor=40259)