Lulupi22
27.05.11,21:48
Prosim Vas mozete mi niekto pomoct? Svagrina vcera 26.05.2011 podpisala dohodu o vykonani prace s tym, ze ma nastupit 30.05.2011. Na zmluve je podpis a datum s tymto datumom aj ked to realne podpisala vcera. V zmluve je uvedene, ze ak bude chciet skoncit, tak to musi dat pisomne veidet 14 dni dopredu inak bude musiet zaplatit 185euro pokutu a zaroven zaplatit usly zisk a naklady. V dohode nie je uvedene obdobie na ake to uzatvara. Bola to jej prva zmluva po skole, v strese to podpisala a teraz ma hlavu v smutku, lebo to chce zrusit a nevieme z toho vykorculovat. Da sa od zmluvy nejako odstupit? Alebo tam bude musiet tych 14 dni odpracovat? za kazdu radu vopred dakujem.
veronikasad
27.05.11,20:34
O výkon akej práce ide ?

§ 226
Dohoda o vykonaní práce
Na začiatok

(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.

(2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a predpokladaný rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy. Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.

(3) Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Zamestnávateľ je povinný nahradiť škodu, ktorá mu tým vznikla.
Lulupi22
27.05.11,20:48
ja som si ten paragraf niekolkokrat pozrela. ale nie su tam odpovede na moje otazky. ako odstupit od zmluvy pred zacatim vykonu prace.
marjankaj
27.05.11,21:23
ja som si ten paragraf niekolkokrat pozrela. ale nie su tam odpovede na moje otazky. ako odstupit od zmluvy pred zacatim vykonu prace.

O výkon akej práce ide?:confused:
KEJKA
28.05.11,04:33
ak je tam výslovne, že ak chce skončiť, tak by som vychádzala z toho, že ešte nezačala. Treba písomne odstúpiť od zmluvy s tým, že 30.5. nenastúpi. A Ak ennastúpi, teda nezačne pracovať, neplatí termín 14 dní - nie som právnik, neviem ako by to posudzoval súd. Dobrovoľne nezaplatí a pochybujem, že v takom prípade by to podávali na súd.
Možno by pomohlo napísať sem, o akú prácu sa jedná.
Žiadna zmluva sa v strese nepodpisuje - na to nech si dáva pozor. Ak bola v strese, mala si zmluvu zobrať domov a doniesť ju až si to v klude pozrie a v klude podpíše. To len pre budúcnosť.
Lulupi22
28.05.11,13:19
ona vykonava pracu manikerky a pedikerky. myslim, ze teraz je uz uzrozumena s tym, ze ma davat v buducnosti pomoc, ale musime tuto situaciu vyriesit. mne to radila aj jedna uctovnicka, ze ak nenastupi, tak zmluva straca platnost. len neviem, ci by ju mohli potom sankciovat s tou pokutou.
veronikasad
28.05.11,13:29
ona vykonava pracu manikerky a pedikerky. myslim, ze teraz je uz uzrozumena s tym, ze ma davat v buducnosti pomoc, ale musime tuto situaciu vyriesit. mne to radila aj jedna uctovnicka, ze ak nenastupi, tak zmluva straca platnost. len neviem, ci by ju mohli potom sankciovat s tou pokutou.
Na prácu manikérky nie je vhodná dohoda o vykonaní práce, pretože ide o opakovanú činnosť ...

15-dňová výpovedná doba platí pre dohodu o pracovnej činnosti

(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
KEJKA
28.05.11,13:34
Na prácu manikérky nie je vhodná dohoda o vykonaní práce, pretože ide o opakovanú činnosť ...
toto by sa dalo využiť. Napísať list a odstúpiť z dôvodu, že
...........
na prácu manikérky nie je vhodná dohoda o vykonaní práce, pretože ide o opakovanú činnosť. Navrhujem uzavrieť vhodnejší pracovný pomer, napr. na skrátený úväzok alebo dohodu o pracovnej činnosti,
S úctou
....................
Ja si myslím, že ak dohoda, zmluva nie je v súlade s orávom, je neplatná, preto nemôžu žiadať ani tú pokutu.
Lulupi22
28.05.11,13:35
Ano, aj my si to myslime, ze to mala byt dohoda o cinnosti a nie o vykonani prace. takze je tam ta moznost, ze ak nenastupi, tak sa zmluva zrusi a nebude platna?

aj na to som myslela, ze ak nie je pravne v poriadku, ci sa to da zrusit nejako na tomto zaklade. lebo pokial viem, ak ide o dohodu o vykonani prace musi sa uzatvorit minimalne den pred nastupom, na zmluve je uvedeny totozny datum s datumom nastupu a podpisanim zmluvy. tiez tam ma rozsah prace kozmenticka, manikerka, pedikerka, pricom na kozmeticku nema vzdelanie a ani to neovlada, dalsia vec, ze tam nie je uvedene na ake obdobie sa uzatvarala, ta 15- dnova vypovedna lehota, ktora by mala byt len pri cinnnosti a su tam (to je bezpredmetne) strasne pravopisne hrubky.... :D
KEJKA
28.05.11,13:46
myslím, že by si nemala strácať čas diskusiou, ale prikročiť k činu........
Lulupi22
28.05.11,15:10
to ze sa radim, nepovazujem za stracanie casu. odstupenie od zmluvy mam uz napisane. ale akosi cez vikend toho vela neporiesim.
KEJKA
28.05.11,18:33
súhlasím, aj ked v obch.centrách pošta funguje, dala by som to doručenkou a poslala. neviem odkiaľ si, možno nič také nemáš poruke, ale dnes sa dá pošta poslať takmer kedykoľvek.
Lulupi22
28.05.11,19:45
uz je to poslane aj s dorucenkou......
KEJKA
28.05.11,19:48
tak som ťa predsa nakopla, či?
Lulupi22
28.05.11,20:08
mna ani nie.... svokra to mala v plane uz predtym nez si to ty povedala. ale ja s tym nepohnem. sme od seba 30 km, tkaze ja som to napisla, poslala mailom a uz bolo len na nich, aby to vytlacili a poslali a v prvom rade to musela podpisat svagrina, nie ja. takze ked to stihli, tak je to dobre a len v ich zaujme.