Wikina-KE
28.05.11,12:45
Dobrý deň,

mala by som zopár otázok ohľadom podpory v nezamestnanosti.

Hlavný pracovný pomer mám od októbra 2008. Chcem dať výpoveď, no uvažujem nad tým či by som s tým nemala počkať do augusta + 2 mesačná výpovedná lehota, takže v novembri budem mať odrobené 3 roky.

1. Bol by nejaký rozdiel v podpore, keby som dala výpoveď teraz, keďže nemám ešte odrobené 3 roky? Mala by som na ňu vôbec nárok?
2. Je nejaký rozdiel vo výške podpory keď podám výpoveď sama alebo sú rovnaké podmienky ako keby mi ju dal zamestnávateľ?
3. Koľko je to vlastne % z platu a ako si to vyrátam - z hrubého alebo čistého platu, zarátajú sa aj odvody?
4. Koľko mesiacov je nárok na podporu - pol roka?

Vopred ďakujem za odpovede a prajem pekný zvyšok dňa :)
veronikasad
28.05.11,10:47
Kedy si naposledky skončila poberanie dávky v nezamestnanosti ?
Wikina-KE
28.05.11,10:49
Zatiaľ som ešte nepoberala žiadne dávky v nezamestnanosti. Po škole som bola chvíľu nezamestnaná, nešla som ani na úrad práce, bola som samoplatiteľ. A v októbri 2008 som nastúpila do práce..
veronikasad
28.05.11,10:55
Dobrý deň,

mala by som zopár otázok ohľadom podpory v nezamestnanosti.

Hlavný pracovný pomer mám od októbra 2008. Chcem dať výpoveď, no uvažujem nad tým či by som s tým nemala počkať do augusta + 2 mesačná výpovedná lehota, takže v novembri budem mať odrobené 3 roky.prac.pomer nemusí trvať tri roky - obmedzenie sa vzťahuje len na tých, ktorí mali vyplácanú dávku v období kratšom ako tri roky. Stačí ti 730 dní poistenia v nezamestnanosti.

1. Bol by nejaký rozdiel v podpore, keby som dala výpoveď teraz, keďže nemám ešte odrobené 3 roky? Mala by som na ňu vôbec nárok?
2. Je nejaký rozdiel vo výške podpory keď podám výpoveď sama alebo sú rovnaké podmienky ako keby mi ju dal zamestnávateľ? UP neskúma dôvod rozviazania prac.pomeru.
3. Koľko je to vlastne % z platu a ako si to vyrátam - z hrubého alebo čistého platu, zarátajú sa aj odvody? 50 % vymer.základu (spravidla hrubej mzdy)
4. Koľko mesiacov je nárok na podporu - pol roka? ano - 6 mesiacov

Vopred ďakujem za odpovede a prajem pekný zvyšok dňa :)
odpoveď v texte
Wikina-KE
28.05.11,11:03
Takže vlastne ak je mesačná hrubá mzda 800 €, dostávala by som 6 mesiacov po 400 €..?

Ďakujem.
veronikasad
28.05.11,11:07
Takže vlastne ak je mesačná hrubá mzda 800 €, dostávala by som 6 mesiacov po 400 €..?

Ďakujem.
ak si mala mesačnú mzdu celé obdobie rovnakú - ano.
Inak sa dávka počíta z denného vymer.základu za kal. dni.
(spravidla súčet hrubej mzdy : počet kal.dní poist.v nezam.). Obdobie PN-ky je vylučitelná doba.