immortal235
28.05.11,14:07
Už pred rokom v lete keď už boli plody sme si začali na našich dvoch čerešniach vzdialených od seba asi 10m všímať zváštne príznaky-zrelé,ale ešte aj nezrelé plody neopadali,ale dužina uschla a zostávali vysieť iba suché kôstky na stopkách.Toho roku stromy ani nezačali pučať,ale zostali komplet celé holé a suché.Môže takéto niečo sposobiť choroba,aby dva úplne zdravé a mladé stromy odumreli v priebehu pár mesiacov?Máme totiž podozrenie,že im k tomu niekto dopomohol.Ďakujem za odpoveď.
arizona
28.05.11,12:10
Nepostrekoval si nahodou v okoli stromov neziaducu burinu?
pavol54
28.05.11,12:39
jeden je náhoda, napríklad marhuliam sa to stáva dostanú infarkt, ale že by čerešňa, alebo kanyster s postrekom
beba13
28.05.11,15:35
.tak marhuliam sa to stáva,nám tak asi každý druhý rok jedna vyhynie,vlani po zbere urody jedna skorá marhula uplne zvädla listy opadali,len nebol čas ju vykopať a na jesen nás uplne prekvapila obrašila novými lístkami,mali sme obavy či budúci rok bude rašiť znova ale túto jar krásne zakvitla a má bohatú urodu,ak nepríde nejaká víchrica bude dosť ovocia
pepsikova
28.05.11,15:58
...no možno sa vám budem zdať nejaká vadná, ale ja verím na urieknutie stromov a kvetov..z vlastnej skúsenosti..mala som fikus benjamín, prekrásny, takmer 2 metre mal,prišla jedna pani, začala híkať, aký je nááádherný a do mesiaca bolo po ňom..pritom podmienky sa mu nezmenili..takto mi pošli begonie,jazmín,avokado,banán,môjmu tatíkovi v záhrade čerešňa-lebo sused híkal nad čerešienkami...
..moje kvety majú každý jeden červenú mašličku..už zopár rokov je pokoj..

..ale pripúšťam že stromy majú svoje choroby...
bettylou
28.05.11,17:09
tak to tam, kde chovajú osly by mali rastliny a stromy smolu. Tam by bola podľa tvojej teórie dávno púšť ... :D
sorry mimo témy
beba13
28.05.11,18:12
...no možno sa vám budem zdať nejaká vadná, ale ja verím na urieknutie stromov a kvetov..z vlastnej skúsenosti..mala som fikus benjamín, prekrásny, takmer 2 metre mal,prišla jedna pani, začala híkať, aký je nááádherný a do mesiaca bolo po ňom..pritom podmienky sa mu nezmenili..takto mi pošli begonie,jazmín,avokado,banán,môjmu tatíkovi v záhrade čerešňa-lebo sused híkal nad čerešienkami...
..moje kvety majú každý jeden červenú mašličku..už zopár rokov je pokoj..

..ale pripúšťam že stromy majú svoje choroby...
..tak s tým urieknutím to verím,tiež mi tak pár rastlín pošlo:mee:
Ice dive
28.05.11,18:25
Už pred rokom v lete keď už boli plody sme si začali na našich dvoch čerešniach vzdialených od seba asi 10m všímať zváštne príznaky-zrelé,ale ešte aj nezrelé plody neopadali,ale dužina uschla a zostávali vysieť iba suché kôstky na stopkách.Toho roku stromy ani nezačali pučať,ale zostali komplet celé holé a suché.Môže takéto niečo sposobiť choroba,aby dva úplne zdravé a mladé stromy odumreli v priebehu pár mesiacov?Máme totiž podozrenie,že im k tomu niekto dopomohol.Ďakujem za odpoveď.
no skúste zlomit halúzku, či sú naozaj tie stromy suché... prípadne vyčkajte jednu sezónu... ja som zasadil 14 ovocných stromov v 2008... broskyne, višňa, hruška, nektarínky už majú plody každý z týchto stromov má už 2,5 - 3 metre na výšku, len jedna jabloň bola celý 2009 len ako suchý pahýľ, tak ako som ju na jeseň zasadil.... hovoril som si to bola teda kúpa... celé leto som stromčeky zalieval aj túto jabloň... a v 2010 začala normálne pučať a začal som jej tvarovať korunu... proste ten strom bol ako keby rok zabrzdený... t.j. niečo podobné môžu mať aj tvoje čerešne... dali si pauzu...
pavol54
28.05.11,18:30
...no možno sa vám budem zdať nejaká vadná, ale ja verím na urieknutie stromov a kvetov..z vlastnej skúsenosti..mala som fikus benjamín, prekrásny, takmer 2 metre mal,prišla jedna pani, začala híkať, aký je nááádherný a do mesiaca bolo po ňom..pritom podmienky sa mu nezmenili..takto mi pošli begonie,jazmín,avokado,banán,môjmu tatíkovi v záhrade čerešňa-lebo sused híkal nad čerešienkami...
..moje kvety majú každý jeden červenú mašličku..už zopár rokov je pokoj..

..ale pripúšťam že stromy majú svoje choroby...
Tomu hovorím ohíkanie, asi to funguje
legolas
29.05.11,04:55
..nenapísal si, či boli tie stromy v minulom rok po tých povodiach zaplavené vodou, ak áno, tak to je dôsledok toho, hoci čerešne obľubujú vlhko, ale nadmerné zamokrenie nie..
wabi
30.05.11,07:24
Osobne sa tiež prikladám racionálnemu vysvetleniu, napríklad zahnívanie koreňov alebo milý sused s ktorému tieto stromy vadili, ale keď zarieknutie má svoj fanklub asi silnejší....:D
To je neuveriteľné - červené stužky pomáhajú! Keby som to nevidel na vlastné oči! Ľudská poverčivosť nemá hraníc a ja vlastne neviem načo mám ešte niečo písať o možných chorobách - pomodli sa dvakrát zdravas a červenú stužku a máš to v suchu!:D
pepsikova
30.05.11,18:13
Osobne sa tiež prikladám racionálnemu vysvetleniu, napríklad zahnívanie koreňov alebo milý sused s ktorému tieto stromy vadili, ale keď zarieknutie má svoj fanklub asi silnejší....:D
To je neuveriteľné - červené stužky pomáhajú! Keby som to nevidel na vlastné oči! Ľudská poverčivosť nemá hraníc a ja vlastne neviem načo mám ešte niečo písať o možných chorobách - pomodli sa dvakrát zdravas a červenú stužku a máš to v suchu!:D..

..no veď som hovorila, že sa môžem zdať vadná...ale mám svoje vysvetlenie...pestujem kvety 35 rokov, všelijaké možné, aj cudzokrajné, palmy, kávovníky, mala som banán,bylinky,všeličo možné, liči mi rástlo, ešte sme ho tu ani nepoznali,ale ten jeden rok, keď chodila ku mne tá pani, som si neuvedomovala, že prečo mne kvety odchádzajú (a vážne, mali nezmenené podmienky, hudbu, debatila som s nimi- sa nesmej!),až som sa pristihla,že to jej "hííííh,jaké krásne,híííh"-robí mojim kvietkom nedobre...prestala som ju púšťať dnu, odvtedy je pokoj,červená mašlička je len pre prípad...urieknutiu verím, a to som neverec poverám a všelijakým babonom,že čistec ľuďom pomáha, tiež verím, ale tiež som sa musela na vlastnej koži presvedčiť...

...a, wabi, na teba som si myslela hneď, ako som prečítala toto zadanie,len som sa nevedela vymotať, ako sa nickuješ, lebo som od teba veľa čítala práve v čase, keď mi odišiel benjamín,ale nič nebolo "ono"...tak sa neondej, no!!!....

(a keby som nevedela, aký si múdry, švihnem ti neužitočné za to modlenie, len tak zafičí!)
wabi
30.05.11,18:58
Ďakujem za uznanie a neber to osobne že sa smejem. Ale nie v zlom. Nemôžem za to, som už raz taký.
Spomínala si ale čistec. Na tej bylinke niečo bude.
Raz som bol na návšteve u jedného veľkého včelára a dal mi ochutnať med ktorý bol iba z čistca, pretože zakvitol neskoro na strnisku a on už mal med stočený a tak sa stalo že včely urobili znášku len z kvetou čistca.
Ako degustátor som bol na to celkom zvedavý. Ochutnal som za lyžičku a keď som prehĺtal až mi tak zahučalo v hlave ako keď sa rozhorúčený prudko napiješ studenej vody. Ťažko popísať ten okamih ale ten med mal v sebe fakt silu...
robovi
30.05.11,19:07
Choroba kostkovin - monilioza ma presne taketo priznaky.
wabi
30.05.11,19:12
Všetko je možné, len že som tak prudkú moníliu na čerešniach zatiaľ nevidel. Na višniach a marhulách áno ale na čerešniach nie.
pepsikova
30.05.11,21:21
Ďakujem za uznanie a neber to osobne že sa smejem. Ale nie v zlom. Nemôžem za to, som už raz taký.
Spomínala si ale čistec. Na tej bylinke niečo bude.
Raz som bol na návšteve u jedného veľkého včelára a dal mi ochutnať med ktorý bol iba z čistca, pretože zakvitol neskoro na strnisku a on už mal med stočený a tak sa stalo že včely urobili znášku len z kvetou čistca.
Ako degustátor som bol na to celkom zvedavý. Ochutnal som za lyžičku a keď som prehĺtal až mi tak zahučalo v hlave ako keď sa rozhorúčený prudko napiješ studenej vody. Ťažko popísať ten okamih ale ten med mal v sebe fakt silu...

mimotemy...pred 15 rokmi som mala zápal plúc,tri mesiace horúčok a nič nepomáhalo..a jeden pán u nás chová včielky a dal mi med, no, s upozornením, len pol lyžičky 3x denne..čistcový med je zázrak,málokedy sa vraj podarí ,len v nejakých výnimočných rokoch, ale už neviem, kedy..aj čistec- bylinka mi zachránila moje najstaršie decko protivné, bolo urieknuté...na dedine sa nosia všelijaké povery, ale treba ,vlastne nie, radšej toto urieknutie a zápal plúc nie, vyskúšať na sebe, aby sme verili..ako ja....
o.peto
28.12.11,21:30
neprehnojili ste ich nahodou