chanah
28.05.11,18:07
Dobry den, chcem sa opytat ako si mam vytvorit ceny, neviem ako je to s DPH.PRiklad material za1€, zisk 2€ DPH 0.60€.Z toho mi vysla cena 3,60€.DPH som vypocitala z 1€+2€.A teraz neviem ci mam pri materiali pocitat aj DPH materialu, ak som ho kupila od platcu ci neplatcu DPH.
Potom ma napadlo v suvislosti Dani z pridanej hodnoty a dani z prijmu.Ci mam osobite pri tvorbe ceny pocitat tieto dve dane.
Ja si robim podnikatelsky kurz a z hrozou som dosla k zaveru , ze ako je toto vsetko v praxi nemam ani chyru ani slychu. Za par dni mam ist pred komisiu, a zda sa mi, ze by som to mala vediet, ale neviem z toho kurzu nie je pre prax nic.
Mohol by mi niekto napisat jasny priklad?
Neviem ci este nezaleži na tom ci som ja platca DPH al. nie, ked ja ani neviem zatial co budem.
Asi som toho dala vela dokopy, no neviem sa v tom zoriantovat, dakujem za trpezlivost. :(
KEJKA
28.05.11,17:30
fúha, to ti teda nezavídim, pri podnikaní môžeš prerobiť aj gate. Stanoviť cenu je základ.
Samozrejme že záleží na tom, či si ty platiteľ DPH alebo nie si platiteľ. Na začiatku zrejme nebudeš, takže príklad pre neplatiteľa, dobre?
nie si platiteľ DPH, teda je jedno či nakupuješ materiál od platiteľa alebo neplatiteľa. Obstarávacia cena materiálu aj služby je vždy konečná cena, ktorú dodávateľovi musíš zaplatiť. Čísla sú v EUR.
materiál od platiteľa-faktúra ZD.......10, DPH=2, zaplatiš 12
materiál od neplatiteľa............cena k úhrade 11, zaplatíš 11
neviem čo robíš s materiálom, tak to nekomplikujme a dajme tomu, že ide o tovar, ktorý predávaš v nezmenenom stave ďalej.
teda zvoje náklady zatiaľ sp 12+11=23
všetok tento tovar ideš ďalej predať. Tvoja marža=hrubý zisk nech je cca40%, zaokrúhlim, chceš dosiahnuť zisk..... 9
teda musíš predať za 23+9=32
dajme tomu, že podobný tovar sa predáva za 30 ale aj 38,
takže ty budeš niekde medzi tým, môžeš niekomu predať za 38 a niekomu dáš zľavu a predáš len za 30, ale v priemere 32.
ako vidíš, DPH vôbec neriešiš. prečo? lebo si neplatiteľ DPH
teraz Daň z príjmu
tvoj hrubý zisk, alebo čiastkový základ dane z príjmu je 32-23=9.
dajme tomu, že za celý rok maš odvody =1, poštovné, drobnú réžiu, náklady na cestovné spolu 3
to sú dalsie výdavky spojené s príjmami, takže opravíme tvoj čiastkový zaklad dane 32- (23+1+3) = 5
A z tejto sumy zaplatíš daň z príjmu 19%, teda cca daň z príjmu =1.
==============
ak ti je to doteraz jasné, tak ešte poznamenám, že s takými malými číslami nebudeš narábať.
Existuje ešte aj odpočitateľná=nezdaniteľná suma pre daň z príjmov.
takže ak by si napr. mala príjmy 32000, výdavky 23000+1000+3000, tak budeš mať zaklad dane 5000.
lenže nezdaniteľná suma nech je 3000, túto si tiež ešte odpočítaš od 5000, a v konečnom dôsledku zdaníš 2000.
=======================
Príklad pre teba, keby si bola platiteľom DPH tu rozpisovať nejdem. V princípe ide o to, že ak by si bola platiteľom DPH, tak nakupuj iba od iných platiteľov DPH, tú DPH si odpočítaš ale k predajnej cene musíš okrem marže prirátať ešte 20% DPH, ktorú z každého predaja odvedieš štátu.
afrikan
28.05.11,18:58
pekne rozpisane, ale neviem co je ta marza = hruby zisk, ale inak tomu rozumiem ... nemohla by si prosim rozpisat aj pripad pre platitela dph ? Co sa tyka dane z prijmu pri platitelovi dph, nie je to to iste ako u neplatitela ? Ze vynosy - naklady = danovy zaklad a ten zdanim ?

mimochodom, tebe sa ako dari v podnikani, prerobila si aj gate alebo krasne prosperujes ? :D
KEJKA
28.05.11,19:26
ja som odpovedala chanahovi, ale nevadí.
afrikan
28.05.11,19:31
azda to nie je sukromne vlakno ...
KEJKA
28.05.11,19:45
nie je, ale ak si pozorne čítal, tak tému pre platiteľaDPH som nechala na domácu úlohu zadávateľovi-ľke.
afrikan
28.05.11,19:49
tak ok, tak mi aspon prosim ta povedz, ci sa to lisi od toho co som pisal, ze vynosy - naklady = danovy zaklad a ten zdanim ?

a mozes odpovedat aj na tu druhu otazku, ci pekne prosperujes ... :D
KEJKA
28.05.11,19:52
áno daň z príjmu je rovnaký princíp. tam nie je zmena.
a prosperujem, nie som v strate.
peto1310
29.05.11,06:20
Kejka: napis prosim Ta, ako to je, ked som platitel dph, hoci to je domaca uloha, ale nechcem zbytocne zakladat novu temu
KEJKA
29.05.11,06:26
to nechám na druhých, vyjadrila som sa jasne.........
a v iných témach nájdeš tiež odpovede, ak to potrebuješ ku štúdiu, tak treba trochu samostatnosti, nemyslíš?
marjankaj
29.05.11,06:32
fúha, to ti teda nezavídim, pri podnikaní môžeš prerobiť aj gate. Stanoviť cenu je základ.
Samozrejme že záleží na tom, či si ty platiteľ DPH alebo nie si platiteľ. Na začiatku zrejme nebudeš, takže príklad pre neplatiteľa, dobre?
nie si platiteľ DPH, teda je jedno či nakupuješ materiál od platiteľa alebo neplatiteľa. Obstarávacia cena materiálu aj služby je vždy konečná cena, ktorú dodávateľovi musíš zaplatiť. Čísla sú v EUR.
materiál od platiteľa-faktúra ZD.......10, DPH=2, zaplatiš 12
materiál od neplatiteľa............cena k úhrade 11, zaplatíš 11
neviem čo robíš s materiálom, tak to nekomplikujme a dajme tomu, že ide o tovar, ktorý predávaš v nezmenenom stave ďalej.
teda zvoje náklady zatiaľ sp 12+11=23 10+11=21
všetok tento tovar ideš ďalej predať. Tvoja marža=hrubý zisk nech je cca40%, zaokrúhlim, chceš dosiahnuť zisk..... 9
teda musíš predať za 23+9=32 21+9=30
dajme tomu, že podobný tovar sa predáva za 30 ale aj 38,
Ale ako platca DPH musíš k predajnej cene pripočítať 20%DPH teda 30*0,2=6 spolu predávaš za 30+6=36
takže ty budeš niekde medzi tým, môžeš niekomu predať za 38 a niekomu dáš zľavu a predáš len za 30, ale v priemere 32.
ako vidíš, DPH vôbec neriešiš. prečo? lebo si neplatiteľ DPH
teraz Daň z príjmu
tvoj hrubý zisk, alebo čiastkový základ dane z príjmu je 32-23=9. 30-21=9
dajme tomu, že za celý rok maš odvody =1, poštovné, drobnú réžiu, náklady na cestovné spolu 3
to sú dalsie výdavky spojené s príjmami, takže opravíme tvoj čiastkový zaklad dane 32- (23+1+3) = 5 30-(21+1+3)=5
A z tejto sumy zaplatíš daň z príjmu 19%, teda cca daň z príjmu =1. 1
==============
ak ti je to doteraz jasné, tak ešte poznamenám, že s takými malými číslami nebudeš narábať.
Existuje ešte aj odpočitateľná=nezdaniteľná suma pre daň z príjmov.
takže ak by si napr. mala príjmy 32000, výdavky 23000+1000+3000, tak budeš mať zaklad dane 5000.
lenže nezdaniteľná suma nech je 3000, túto si tiež ešte odpočítaš od 5000, a v konečnom dôsledku zdaníš 2000.
=======================
Príklad pre teba, keby si bola platiteľom DPH tu rozpisovať nejdem. V princípe ide o to, že ak by si bola platiteľom DPH, tak nakupuj iba od iných platiteľov DPH, tú DPH si odpočítaš ale k predajnej cene musíš okrem marže prirátať ešte 20% DPH, ktorú z každého predaja odvedieš štátu.


Naviac ešte doplatíš DPH ak nebola iná voči tebe uplatnená cca teda 6-2=4.
KEJKA
29.05.11,06:35
super, tak toto ma nenapadlo - využiť príklad a farebne vyznačiť zmeny pre platiteľa DPH.
Pekné.
chanah
30.05.11,06:44
Dakujem kejka, , Ked zacnem podnikat mam sa hned chovat ako neplatca DPH?A podla toho co z toho vyplýva?
chanah
30.05.11,06:56
Zabudla som, meni sa to pocitanie, ked ja nebudem predavat nezmanení tovar, Budem vyrabat bytovy, uzitkovy a dekoracny textil. Napr taska, material ma vyjde za 4€.
KEJKA
30.05.11,07:24
...................Ked zacnem podnikat mam sa hned chovat ako neplatca DPH?A podla toho co z toho vyplýva?
na začiatku podnikania budeš neplatiteľ DPH do momentu, kým sa nezaregistruješ na DU ako platiteľ DU. Dátum, odkedy sa máš chovať ako platiteľ DPH , :), bude vyznačený na kartičke o pridelení reg.čísla - ičDPH = SK202.......

Zabudla som, meni sa to pocitanie, ked ja nebudem predavat nezmanení tovar, Budem vyrabat bytovy, uzitkovy a dekoracny textil. Napr taska, material ma vyjde za 4€.
tam si len navýšiš maržu, lebo do ceny výrobku chceš zahrnúť aj svoju prácu, nie? Aj tak predajnú cenu určí trh - dopyt po tvojich výrobkoch.
Držím palce.