Katty
30.08.04,09:13
Ahojte všetci

potrebovala by som poradiť s nasl.vecou. Otec chce darovať synovi - živnostníkovi svoje auto ktoré kúpil v r.2000 aby ho mohol syn využívať v podnikaní. Vedel by mi niekto komplexne povedať, aké povinnosti budú vyplývať synovi a aké náklady si vie tým vyrobiť.

Ďakujem
ivab
30.08.04,11:23
Katty Poradca vydáva publikácie Dane-Účtovníctvo Vzory a prípady, veľmi dobrá, a konkrétne 5-6/2004 sa zaoberá automobilom v podnikaní, skús si zohnať.

Ale v skratke syn musí zaradiť auto do majetku firmy, zaplatiť cestnú daň, ktorá bude predstavovať daňový výdavok, ako aj spotrebované PHL podľa knihy jázd na firmené účely podľa bločkov o nákupe PHL a teda platných cien v čase nákupu, ďalej výdavky na opravy a udržiavanie automobilu, zákonné poistenie a havarijné poistenie automobilu, daňové odpisy /pozor nato, aby už predtým nebolo darcom odpisované/ a ďalšie výdavky ako výdavky pri nezavinených škodách,.../vyskytujú sa v menšej miere/
Katty
30.08.04,11:38
ivab
to auto už má viac ako 4roky takže o odpisoch sa asi účtovať nebude iba ak o účtovných a aj to neviem či a vlastne z akej hodnoty...
ivab
30.08.04,11:56
Katty to auto zaradíš do majetku v ROC, suma podľa darovacej zmluvy, vyhotových inventárnu kartu a odpisový plán a autíčko normálne odpisuješ 4 roky z tej ROC.
Katty
30.08.04,12:10
Iva a v takomto prípade je nutná darovacia zmluva? Čo ak by ho iba prepísal na syna... Uvádza sa na nej hodnota auta? A tie odpisy o ktorých hovoríš sú iba účtovné?
A čo v prípade ak by živnostník mal svoje auto povedzme 15ročné a začal ho využívať na podnikanie a hodnota auta by bola 10.000,- nemôže ho zaúčtovať rovno do spotreby ako materiál keďže nemá viac ako 30.000,- môže si potom uplatňovať v daň. výdavkoch PHM a opravy+ostatné N???
ivab
30.08.04,12:30
Katty tá zmluva by mala byť, aby bolo jasné, že vlastníkom auta je syn a služi vlastne i na vyjadrenie ocenenia.

Tie odpisy sú daňové a pokiaľ by to auto bolo nižšej hodnoty ako 30.000,-- účtovala by som /už v podstane účtovníctu neznámy/ drobný majetok cez analytiku k 022 a na konci roka by som ho celé odpísala prostredníctvom 551.
Katty
30.08.04,12:42
dobre niečo vymyslím