Hrabo
28.05.11,22:46
dobry vecer
mam par otazok----boli sme sa opytat na hypoteku vo VUB banke,v podstate by nam to malo v pohode vyjst,bolo mi povedane,ze nemozem byt v skusobnej lehote,co o par dni uz nebudem-ale na stranke VUB som nasiel:
====Banka skúma tiež, ako dlho je žiadateľ o úver zamestnaný, minimálna doba zamestnania je 4 mesiace===
tak ako to je teda? :confused:

a druha otazka: dostal som vo VUBcke doklad o prijmne,ze si to mam dat potvrdit zamestnavatelom,a na ich stranke je napisane:
===Potvrdenie o príjme nemusíte dokladovať, banka si ho overí v Sociálnej poisťovni sama===:confused:

tak ako to je teda???mam v pohode zamestnavatela,problem je vtom,ze koli odvodom dostavam na ruku len cosi nad minimalku,a viac ako polovicu na ruku v hotovosti....asi mi nepomoze dohoda so zamestnavatelom,ze mi napise na doklad o prijme viacej,kedze sa to da zistit v socialke,je tak?

dik za rady ;-) majte sa
Xanti
28.05.11,20:50
dobry vecer
mam par otazok----boli sme sa opytat na hypoteku vo VUB banke,v podstate by nam to malo v pohode vyjst,bolo mi povedane,ze nemozem byt v skusobnej lehote,co o par dni uz nebudem-ale na stranke VUB som nasiel:
====Banka skúma tiež, ako dlho je žiadateľ o úver zamestnaný, minimálna doba zamestnania je 4 mesiace=== pretože banka chce vidieť posledné tri výplaty, preto doba zamestnania 4 mesiace.
tak ako to je teda? :confused:

a druha otazka: dostal som vo VUBcke doklad o prijmne,ze si to mam dat potvrdit zamestnavatelom,a na ich stranke je napisane:
Potvrdenie o príjme nemusíte dokladovať, banka si ho overí v Sociálnej poisťovni sama
:confused:

tak ako to je teda???mam v pohode zamestnavatela,problem je vtom,ze koli odvodom dostavam na ruku len cosi nad minimalku,a viac ako polovicu na ruku v hotovosti....asi mi nepomoze dohoda so zamestnavatelom,ze mi napise na doklad o prijme viacej,kedze sa to da zistit v socialke,je tak?

dik za rady ;-) majte sa
No a tvoj zamestnávateľ ti ten papier z VUB môže potvrdiť len reálnym príjmom tj. minimálnou mzdou teda tým čo dostávaš oficiálne.

Ak by tam napísal čosi iné a banka si to preverí na SP, lebo si to bežne tam preverujú, a zistia nezrovnalosti tak by mal prúser i zamestnávateľ. Lebo uviedol nepravdivé údaje do potvrdenia pre banku.
Hrabo
28.05.11,21:02
to som aj pisal :-)
ale predpokladam,ze zistit ci mam zmluvu na dobu urcitu alebo neurcito sa zistit neda,je tak? :rolleyes:
v jednej banke mi radili,dat si to tlacivo vypisat a poprosit zamestnavatel,ze kolonka dlzka zmluvy nech nepisu nic a potom tam zaciarknut neurcito :cool:
Xanti
28.05.11,21:03
to som aj pisal :-)
ale predpokladam,ze zistit ci mam zmluvu na dobu urcitu alebo neurcito sa zistit neda,je tak? :rolleyes:
v jednej banke mi radili,dat si to tlacivo vypisat a poprosit zamestnavatel,ze kolonka dlzka zmluvy nech nepisu nic a potom tam zaciarknut neurcito :cool:
To naozaj v SP nemáš uvedené akú máš zmluvu, ale pozor banka si môže od teba vyžiadať ako doplnujúci doklad tým že pracuješ tak krátko aj tvoju pracovnú zmluvu kopiu a tým pádom by len pako nevidel , že je na dobu určitú.
Hrabo
28.05.11,21:06
a skuma sa to tak tvrdo aj ked som len spoludlznik?ziadatel o hypoteku bude priatelka ;-)
nam povedali,ze staci ked jeden z dvoch ziadatel--spoluziadatel ma zmluvu na neurcito :cool:
Xanti
28.05.11,21:08
a skuma sa to tak tvrdo aj ked som len spoludlznik?ziadatel o hypoteku bude priatelka ;-)
nam povedali,ze staci ked jeden z dvoch ziadatel--spoluziadatel ma zmluvu na neurcito :cool:
Záleží od banky, ako sa k tomu postaví. Uved pravdivé údaje a ak priateľka má zmluvu na dobu neurčitú a ona žiada tak by problém nemal byť.
Hrabo
28.05.11,21:11
prave opacne,ona ma zmluvu na dobu urcitu--ale mali by jej predlzit,a ja mam na dobu neurcitu....
preto som sa aj pytal,ci sa rata skusobna doba 3 alebo 4 mesiace...pisal som citaciu z VUB vyssie..
Xanti
28.05.11,21:13
prave opacne,ona ma zmluvu na dobu urcitu--ale mali by jej predlzit,a ja mam na dobu neurcitu....
preto som sa aj pytal,ci sa rata skusobna doba 3 alebo 4 mesiace...pisal som citaciu z VUB vyssie..
Skúšobná je 3 mesiace, ale 3tiu výplatu dostaneš až v v 4 mesiaci, a banke ide o tri výplaty.
A možno by si to nepovedal ale je aj rozdiel v úrokovej sadzbe aj 0,5% ak chodí výplata na účet tak je úrok nižší ako ked sa dostáva výplata cash.
Hrabo
28.05.11,21:17
jj ved preto som ja so zmluvou na dobu neurcitu len ako spoldlznik,lebo nam vo VUBcke ponukli presne co pises..a kedze priatelke tam chodi vyplata uz 6 mesiacov mame 0,5 percenta dolu....
Xanti
28.05.11,21:20
No všeho všudy aj zamestnávateľ ti vypíše potvrdenie o príjme za posledné tri mesiace až po tretej výplate, tj. v dalšom tom 4tom mesiaci :D
Hrabo
28.05.11,21:42
cisto teoreticky ano :-)
alebo presne po 3 mesiacoch a 10tich dnoch,ak chodi vyplata 10ty den v mesiace ;)
Ice dive
29.05.11,03:58
to som aj pisal :-)
ale predpokladam,ze zistit ci mam zmluvu na dobu urcitu alebo neurcito sa zistit neda,je tak? :rolleyes:
v jednej banke mi radili,dat si to tlacivo vypisat a poprosit zamestnavatel,ze kolonka dlzka zmluvy nech nepisu nic a potom tam zaciarknut neurcito :cool:
či určitá alebo neurčitá doba sa zistiť, nedá dá sa však v SP overiť zamestnávateľ - a podľa toho budú vidieť či si v skúšobnej dobe alebo ju máš za sebou len tak tak...

a pri niektorých firmách je personálna politika verejným tajomnstvom... napr. banky štandardne skúšobná doba 3 mesiace, zmluva na dobu určitú 12 mesiacov a až potom doba neurčitá...
veronikasad
29.05.11,05:04
Či ide o pracovný pomer na dobu určitú alebo neurčitú banka zistí v SP. V RL FO je v odd. 10 kolonka pracovný pomer, kde sa uvádza
1 - pracovný pomer na dobu neurčitú
2 - pracovný pomer na dobu určitú
Hrabo
29.05.11,06:31
ja som tam nasiel v tej kolonke:
Obdobie poistenia---a je tam DATUM VZNIKU POISTENIA,DATUM ZANIKU POISTENIA,PRACOVNY POMER....

Pracovný pomer Jedno z čísiel uveďte len v prípade odhlásenia zamestnanca v pracovnom pomere:
1 - pracovný pomer na dobu neurčitú,
2 - pracovný pomer na dobu určitú.

toto si myslela?
veronikasad
29.05.11,06:37
ja som tam nasiel v tej kolonke:
Obdobie poistenia---a je tam DATUM VZNIKU POISTENIA,DATUM ZANIKU POISTENIA,PRACOVNY POMER....

Pracovný pomer Jedno z čísiel uveďte len v prípade odhlásenia zamestnanca v pracovnom pomere:
1 - pracovný pomer na dobu neurčitú,
2 - pracovný pomer na dobu určitú.

toto si myslela?
Ano, to som myslela. Nedoporučujem uvádzať nepravdivé údaje, lebo si o prúser koleduješ ty aj tvoj zamestnávatel ...
Xanti
29.05.11,11:22
Veronika,
ale ja to chápem, že číslo 1 alebo 2 sa uvádza až pri skončení PP.


Jedno z čísiel uveďte len v prípade odhlásenia zamestnanca v pracovnom pomere:
1 - pracovný pomer na dobu neurčitú,
2 - pracovný pomer na dobu určitú.

A pri prihlasovaní sa to neuvádza, takže ani len zo RL FO banka nezistí na aký PP je zamestnaný žiadateľ. Akurát, že to musí uviesť zamestnávateľ do potvrdenia a banka môže žiadať kopiu pracovnej zmluvy.
veronikasad
29.05.11,12:18
Mne to SW tuším tlačí aj pri prihláške (nie som si istá) ...
Xanti
29.05.11,12:23
No ja prihlášku typujem vždy ručne, cez elektronickú podateľňu a ani raz ma neupozornilo, že je chyba v prihláške, že to tam chýba.
srska
29.05.11,12:33
Veronika,
ale ja to chápem, že číslo 1 alebo 2 sa uvádza až pri skončení PP.


Jedno z čísiel uveďte len v prípade odhlásenia zamestnanca v pracovnom pomere:
1 - pracovný pomer na dobu neurčitú,
2 - pracovný pomer na dobu určitú.

A pri prihlasovaní sa to neuvádza, takže ani len zo RL FO banka nezistí na aký PP je zamestnaný žiadateľ. Akurát, že to musí uviesť zamestnávateľ do potvrdenia a banka môže žiadať kopiu pracovnej zmluvy.
áno.
ešte k tomu zamestnáveteľovi. banka sa ku žiadateľovi stavia aj podľa toho u akého zamestnávateľa je žiadateľ zamestnaný aj keď v skúšobnej dobe(vlastná skúsenosť - bez ručiteľa 1,4 mil. sk) a koľko rokov je klientom banky + samozrejme hypotekárny model.
Xanti
29.05.11,12:36
Ja sa nehádam,
náš zamestnanec dal výpoved. A potom bol niečo riešiť v banke, tam ho ohlupli, že povolený debet či nechce. Že ho to nič nebude stáť a podobné žvásty. Tak prikývol. A o dva dni mi volali z banky do roboty a pýtali sa či robí alebo nerobí.
Samozrejme vtedy už nerobil, oni si to hned preverovali na SP. Potom som sa toho bývalého pracovníka pýtala čo sa stalo, tak mi to vysvetlil štýlom ako som napísala.
Hrabo
29.05.11,18:41
a viete mi este poradit co sa tyka LTV a hypoteky pre mladych?
boli sme sa opytat vo VUBcke,spravili nam predscoring,a povedala nam pani ze mozme dostat cca 90 percent z ohodnotenia bytu...

trosku som sa hrabal na nete,a tam som sa zase docital,ze LTV pri hypoteke pre mladych je len 70percent z ceny nehnutelnosti,niekde zase som nasiel ze 100 percent...

tak som napisal do VUB maila,a tam mi zase odpisala,ze len do vysky 70 percent zo zalozenej nehnutelnosti...

tak uz som z toho jelen,nieje tu niekto z VUBcky popripade inych bank kolko je u nich LTV pri hypoteke pre mladych?dakujem
Xanti
29.05.11,18:42
No hypo dostaneš tak ako ti povedali. Do 70% a zvyšok je spotrebák čo sa tvári ako hypo. To robievali aj predtým vo VUB.
Ice dive
29.05.11,19:08
a viete mi este poradit co sa tyka LTV a hypoteky pre mladych?
boli sme sa opytat vo VUBcke,spravili nam predscoring,a povedala nam pani ze mozme dostat cca 90 percent z ohodnotenia bytu...

trosku som sa hrabal na nete,a tam som sa zase docital,ze LTV pri hypoteke pre mladych je len 70percent z ceny nehnutelnosti,niekde zase som nasiel ze 100 percent...

tak som napisal do VUB maila,a tam mi zase odpisala,ze len do vysky 70 percent zo zalozenej nehnutelnosti...

tak uz som z toho jelen,nieje tu niekto z VUBcky popripade inych bank kolko je u nich LTV pri hypoteke pre mladych?dakujem
každá hypotéka je len do 70 % z hodnoty založenej nehnuteľnosti... zvyšok je buď spotrebák, alebo úver zabezpečený nehnuteľnosťou... to sú tie "hypotéky" do 100 % hodnoty nehnuteľnosti... v reale je to však len úver s 30 ročnou splatnosťou... lebo hypotéka je pre banku náročná na dodržiavanie podmienok stanovených zákonom ako napríklad pokryť napožičiavané peniaze hypotekárnymi záložnými listami a pod...