wegamizi
29.05.11,13:32
Dufam, ze tato tema viacerych zaujme a zapojite sa do debaty. Teraz k veci.
Som spoluvlastnickou pozemku, kde jeden z nas je velky spekulant. Nie je teraz podstatne, aby som to vysvetlovala, preco to tak citim, ale je to skutocnost. Tento dotycny chce svoj podiel predat konkretnej osobe, ale nie je to nikto z nas spolupodielnikov, ani osoba jemu blizka. Ponukol nam svoju cast za velmi vysoku cenu, ktoru sme odmietli, tym sme sa vzdali svojho predkupneho prava. Ako sa dozvieme, ze tento spolupodielnik-spekulant predal svoj podiel tretej osobe za rovnakych podmienok, ako ponukal nam? Ked si vypytame kopiu kupnej zmluvy z jeho predaja, kataster nam ju poskyne, ale kupna cena bude necitatelna. Ako sa zakonne dostaneme k informácii o vyske sumy odpredaneho podielu?
Dakujem
Mária27
29.05.11,14:09
Prečo by mala byť kúpna cena nečitateľná? Ako spoluvlastníci máte nárok vedieť cenu a kataster vám to musí poskytnúť.
wegamizi
29.05.11,16:38
Dakujem, ale tuto skutocnost som si nevymyslela. Sprava katastra na poziadanie o kopiu kupnej zmluvy poskytla kupnu zmluvu, kde suma a rodne cisla boli vybielene. To je skusenost znamej, ktoru som na vlastne oci videla. Preukazatelnym spoluvlastnikom kataster tieto udaje neposkytol, konkretne Sprava katastra v BB.
Mária27
29.05.11,17:26
Otázka č. 11:Možno dať nahliadnuť do zbierky listín spoluvlastníkovi, ktorý nebol účastníkom zmluvy
z dôvodu preukázania relatívnej neplatnosti právneho úkonu? Je možné poskytnúť aj
informáciu o cene nehnuteľnosti, ak sa jedná napr. o stavbu?
Odpoveď:Podľa § 68 ods. 5 zákona NR SR č. 162/1995 Z. z. katastrálny zákon v znení neskorších
predpisov je možné nahliadnutie spoluvlastníka do zbierky listín s prihliadnutím na § 68 ods.
2 a ods. 3 katastrálneho zákona. Vlastníkov resp. spoluvlastníkovi nehnuteľnosti možno
poskytnúť aj informáciu o cene stavby.

http://www.skgeodesy.sk/index.php?www=sp_file&id_item=466
buchač
29.05.11,17:40
Prečo by mala byť kúpna cena nečitateľná? Ako spoluvlastníci máte nárok vedieť cenu a kataster vám to musí poskytnúť.


Otázka č. 11:Možno dať nahliadnuť do zbierky listín spoluvlastníkovi, ktorý nebol účastníkom zmluvy
z dôvodu preukázania relatívnej neplatnosti právneho úkonu? Je možné poskytnúť aj
informáciu o cene nehnuteľnosti, ak sa jedná napr. o stavbu?
Odpoveď:Podľa § 68 ods. 5 zákona NR SR č. 162/1995 Z. z. katastrálny zákon v znení neskorších
predpisov je možné nahliadnutie spoluvlastníka do zbierky listín s prihliadnutím na § 68 ods.
2 a ods. 3 katastrálneho zákona. Vlastníkov resp. spoluvlastníkovi nehnuteľnosti možno
poskytnúť aj informáciu o cene stavby.

http://www.skgeodesy.sk/index.php?www=sp_file&id_item=466
...musí sa poskytnúť...
...je možné poskytnúť...

Teraz ako ????


:confused::confused::confused:
wegamizi
29.05.11,18:27
Dakujem, to je zaujimave konstatovanie. Tiez by ma ale zaujimalo, ze vyjadrenie je mozne, alebo mozno mozu pracovnici katastra pochopit tak, ze informaciu o cene jednoducho neposkytnu. Videla som vyziadanu kopiu kupnej zmluvy, kde cena jednoducho nebola. Na otazku ziadatela preco, odpoved s katastra bola, ze tieto udaje spadaju pod ochranu podla......
Mária27
29.05.11,19:27
Ako spoluvlastník si vlastníkom celej nehnuteľnosti a preto aj oprávnenou osobou vidieť zmluvy. To, čo som ti priložila, som momentálne našla - na otázku či môže, je odpoved môže. Sťaťujte sa. Ak podáte návrh na súd, dôvodne či nedôvodne, mali by ste žiadať náhradu škody od katastra.

Vyhláška 22/2010 Z.z., ktorou sa vydáva Spravovací poriadok pre katastrálne úrady a správy katastra
§ 27
Sprístupňovanie spisov a listín z registratúrneho
strediska a zo zbierky listín

(1) Zo zbierky listín sa vydávajú zmluvy, verejné listiny a iné listiny oprávnenej osobe na nahliadnutie, 10) prípadne vyhotovenie výpisov, odpisov alebo kópií len za súčinnosti povereného zamestnanca katastrálneho úradu na vyplnenú žiadanku podpísanú povereným zamestnancom katastrálneho úradu.
-------------
Poznámka 10) § 68 ods. 5 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 162/1995 Z. z. v znení neskorších predpisov.
wegamizi
29.05.11,19:36
Ako spoluvlastník si vlastníkom celej nehnuteľnosti a preto aj oprávnenou osobou vidieť zmluvy. To, čo som ti priložila, som momentálne našla - na otázku či môže, je odpoved môže. Sťaťujte sa. Ak podáte návrh na súd, dôvodne či nedôvodne, mali by ste žiadať náhradu škody od katastra.

Vyhláška 22/2010 Z.z., ktorou sa vydáva Spravovací poriadok pre katastrálne úrady a správy katastra
§ 27
Sprístupňovanie spisov a listín z registratúrneho
strediska a zo zbierky listín

(1) Zo zbierky listín sa vydávajú zmluvy, verejné listiny a iné listiny oprávnenej osobe na nahliadnutie, 10) prípadne vyhotovenie výpisov, odpisov alebo kópií len za súčinnosti povereného zamestnanca katastrálneho úradu na vyplnenú žiadanku podpísanú povereným zamestnancom katastrálneho úradu.
-------------
Poznámka 10) § 68 ods. 5 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 162/1995 Z. z. v znení neskorších predpisov.
Srdecna vdaka, pekny zbytok vecera