mony209
29.05.11,14:12
Dobry den,

prosím Vás o radu,

moj otec je nezamestnany 2 roky, 6 mesiacov poberal dávku v nezamestnanosti, ale ani počas tohoto obdobia si nenašiel prácu. Je stále evidovany na UP. Chcela by som vediet či má nárok na nejakú podporu alebo dávku od štátu ked:

- je nezamestnany,
- pobera vdovsky dôchodok,
- a žijeme s nim 2 deti (26, 24 r.), ktoré sú zamestnané a zarábajú viac ako MM.

Lebo teraz je na PN, kvôli krížom, ide aj na operáciu. A ked sme zaniesli PN na UPSVaR, nám povedali, že nemá nárok na vyplácanie maródky lebo nepoberá žiadne sociálne dávky. Co ma dost prekvapilo, pretože pracoval vkuse 25 r. a ešte v živote nemaródoval.
Prosím o radu.
Dakujem Mon
Xanti
29.05.11,12:14
V akej výške je vdovecký dôchodok?
mony209
29.05.11,12:16
202 eur
veronikasad
29.05.11,12:17
Dobry den,

prosím Vás o radu,

moj otec je nezamestnany 2 roky, 6 mesiacov poberal dávku v nezamestnanosti, ale ani počas tohoto obdobia si nenašiel prácu. Je stále evidovany na UP. Chcela by som vediet či má nárok na nejakú podporu alebo dávku od štátu ked:

- je nezamestnany,
- pobera vdovsky dôchodok,
- a žijeme s nim 2 deti (26, 24 r.), ktoré sú zamestnané a zarábajú viac ako MM.

Lebo teraz je na PN, kvôli krížom, ide aj na operáciu. A ked sme zaniesli PN na UPSVaR, nám povedali, že nemá nárok na vyplácanie maródky lebo nepoberá žiadne sociálne dávky. Co ma dost prekvapilo, pretože pracoval vkuse 25 r. a ešte v živote nemaródoval.
Prosím o radu.
Dakujem Mon
mony, kedy skončil otec pracovný pomer ?
Xanti
29.05.11,12:21
202 eur
Dávka v hmotnej núdzi je
Výška dávky:
60,50 € pre jednotlivca,
Príspevok na bývanie :
55,80 € mesačne pre jednotlivca
Príspevok na zdravotnú starostlivosť:
2 eur/ osoba

Mesačne 118,30 € by bola dávka v hmotnej núdzi pre tvojho otca ak by nepoberal vdovecký dôchodok.
Ten sa mu ráta za príjem
Za príjem podľa zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi sa nepovažuje:
· 25% vdovského alebo vdoveckého dôchodku, ak vdova alebo vdovec dovŕšil dôchodkový vek,
v celej výške nakoľko nie je ešte v starobnom dôchodku. A tým pádom má o 83,70 eur viac ako je dávka v hmotnej núdzi. Nemá nárok na žiaden príspevok z UP.


Je veľká škoda, že otec si neplatil dobrovolne nemocenské poistenie. Z toho by PN mal vyplatenú.
mony209
29.05.11,12:27
pracovny pomer s nim ukoncili 31.12. 2008

a preco potom nema narok ani na vyplácanie marodky?
Xanti
29.05.11,12:29
pracovny pomer s nim ukoncili 31.12. 2008

a preco potom nema narok ani na vyplácanie marodky?
Pretože nikto za neho neplatí nemocenské poistenie,
mohol si sám platiť. Ale PN je vlastne náhrada mzdy a ked nepracuje tak mu nemá čo nahrádzať ... je to veľmi zoširoka povedané.

Mnoho ludí si platí dobrovolne nemocenské poistenie a aj ked sú na UP tak majú nárok na PN. Ale len preto, že sa sami o to postarali. Nie preto, že majú na to nárok.
veronikasad
29.05.11,12:31
pracovny pomer s nim ukoncili 31.12. 2008

a preco potom nema narok ani na vyplácanie marodky?
Mony, nemá nárok na nemocenské, lebo úrad práce za neho neplatí nemocenské poistenie. Myslela som, že prac.pomer skončil neskôr.

Na nemocenské by mal nárok, ak by sa pred operáciou prihlásil v soc.poisťovni ako dobrovolne nemocensky poistená osoba, ale je potrebné splniť podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch. Do toho by sa mu započítala aj doba poistenia zo zamestnania. Žial, už to nie je jeho prípad.
mony209
29.05.11,12:37
dakujem krásne za rady