Elena Brindzová
29.05.11,17:49
Dobrý deň
Nevie mi niekto poradiť. Mám problém pri nakupovaní potrebných vecí pre SVB. Do akej výšky môže predseda nakúpiť tovar bez súhlasu vlastníkov a kedy je potrebné verejn. obstarávanie príp. prieskum trhu. Ide mi o to, či potrebujem súhlas nadpolovičnej väčšiny aj pri nákupe drobných vecí ( metla apod.) alebo len pri väčších . Keď áno tak od akej výšky nákupu. Za odpoveď vopred ďakujem.
Nella_2
29.05.11,15:54
Toto by ste mali mať určené v stanovách.
Elena Brindzová
29.05.11,15:57
Stanovy som pri preberaní spoločenstva nedostala asi nie sú. Dostala som len zmluvu o spoločenstve a tam sa také veci nenachádzajú
Gina Er
29.05.11,15:59
Stanovy som pri preberaní spoločenstva nedostala asi nie sú.
my sme si odhlasovali drobné nákupy....do 100 eur.....kvôli väčším sumám sa spraví schôdza.....
Jozef Štora
29.05.11,17:24
Stanovy som pri preberaní spoločenstva nedostala asi nie sú. Dostala som len zmluvu o spoločenstve a tam sa také veci nenachádzajú

No takze pozor na rady co robi niekto iny. V tomto pripade su ti absolutne zbytocne. Zo zakona ak nemas udelenu pravomoc na samostatne cerpanie FO, za kazde cerpanie vopred musis zvolat schodzu a ta musi cerpanie odsuhlasit. Stanovy ti daju na krajsom urade resp. v mieste registracie spolocenstva ako opis. ak neexistuju, tak si ich vytvorte nanovo. co sa tyka cerpania, docasne mozes na najblizsej schodzy nechat si schvalit samostatne cerpanie do sumy x a na ucel xy a neskor to zapracujete do oficialneho dokumentu. po pravnej stranke je taketo odsuhlasenie postacujuce ak je vykonane hlasovanim v sulade so zakonom.
verkaz
29.05.11,17:53
Najlepšie, keď si hneď urobíte Dodatok k Zmluve o spoločenstve a tam dáte odsúhlasené čerpanie. Ide aj o to aké veci pre spoločenstvo kupujete. U nás môže predseda sám rozhodnúť o údržbe a oprave spoločných priestorov a zariadení do výšky 350,00 Eur. V zmluve máme ešte dohodnuté, že v prípade havárie, môže rozhodnúť aj o vyššej čiastke.
IvanPK
30.05.11,05:39
Ja ako predseda SVB má v zmluve čerpanie bez súhlasu do 50.000 sk po starom, v prípade havarijného stavu bez obmedzenia, drobný nakúp realizujem na zaklade prieskumu, či už metly...čistiace si upratovačky kupujú samé, dôverujem im že si nakúpia sami v akcii v supermarkete. Všetko nedávajte do zmluvy o spoločenstve, pretože potom budete mať dodatkov k zmluve milión, a všetko je admin. náročné...stáči zhromaždenie a odsúhlasiť čo chcú vlastníci....
Elena Brindzová
02.06.11,05:53
Ďakujem všetkým za odpovede. U nás to doteraz bolo tak, že drobné nákupy do 30,- € sme realizovali bez súhlasu vlastníkov a bolo dobre. Väčšie úpravy nad 1000,- € sme realizovali na základe prieskumu trhu. Až pri nákupe kosačky sme narazili na problém. Na schôdzi som vlastníkov informovala o havarijnom stave starej kosačky. Vlastníci sa vyjadrili, že najlepšie bude kúpiť novú a na benzínový pohon a pod. Čiže s nákupom súhlasili.
Kosačku som kúpila, takú ako chceli a je problém v cene 350,- €. Akým právom som vybrala takú ako som vybrala, že nemali právo sa vyjadriť či takú chceme alebo nie. Chcela som zistiť od akej sumy som povinná robiť prieskum trhu.
Najhoršie je keď máte vlastníkov, ktorý zaujíma len to ako podkopávať nohy predsedovi a nie čo je pre nás dobré a čo nie. Ja si myslím, že väčšina z nás predsedov sa s týmto bežne stretáva. To je ich vďačnosť za Váš čas a ochotu robiť pre bytovku čo sa dá.:)
Halli
02.06.11,06:07
Ďakujem všetkým za odpovede. U nás to doteraz bolo tak, že drobné nákupy do 30,- € sme realizovali bez súhlasu vlastníkov a bolo dobre. Väčšie úpravy nad 1000,- € sme realizovali na základe prieskumu trhu. Až pri nákupe kosačky sme narazili na problém. Na schôdzi som vlastníkov informovala o havarijnom stave starej kosačky. Vlastníci sa vyjadrili, že najlepšie bude kúpiť novú a na benzínový pohon a pod. Čiže s nákupom súhlasili.
Kosačku som kúpila, takú ako chceli a je problém v cene 350,- €. Akým právom som vybrala takú ako som vybrala, že nemali právo sa vyjadriť či takú chceme alebo nie. Chcela som zistiť od akej sumy som povinná robiť prieskum trhu.
Najhoršie je keď máte vlastníkov, ktorý zaujíma len to ako podkopávať nohy predsedovi a nie čo je pre nás dobré a čo nie. Ja si myslím, že väčšina z nás predsedov sa s týmto bežne stretáva. To je ich vďačnosť za Váš čas a ochotu robiť pre bytovku čo sa dá.:)

Elenka to je nič, to je len predpríprava na ďalšie tvoje pôsobenie...Nič dobré nečakaj za tvoju ochotu:o U nás je to tak, vlastníci boli zvyknutí roky rokuce mať všetko zadarmo a ani po 20tich rokoch im to nedochádza. Keby si ty neurobila rozhodnutie, nikdy by ste kosačku nemali , najlepší sú mudrlanti, čo mudrujú, ale ak ich o niečo požiadaš, otočia sa chrbtom... a ak by si kúpila nejaku lacnú mrchu, tak máš len a len problémy...takže netráp sa tým, ako vravím, budeme odmenení za našu snahu...ale možno sa už toho nedožijeme:)
IvanPK
02.06.11,06:17
S takýmito situáciami sa musíme naučiť žiť ak chceme robiť predsedov SVB. ( veď to robíme pre euráče - nie ?- srandujem)
Ešte že máme v bytovke viac lepších vlastníkov ...
Halli
02.06.11,06:34
S takýmito situáciami sa musíme naučiť žiť ak chceme robiť predsedov SVB. ( veď to robíme pre euráče - nie ?- srandujem)
Ešte že máme v bytovke viac lepších vlastníkov ...

Presne tak, len neviem prečo sa do toho nikto za také "super euráče" nehrnie:)
Ale nevadí, nebudeme tu vyplakávať, niekto to musí robiť a sú svetlé chvíľky , keď nás ľudia určite pochvália...ak aj nie priamo v tom dome, tak určite iní, v panelákoch, kde môžu len snívať o tom ako má vyzerať bytový dom...a tých je oveľa viac na Slovensku. Takže majte na pamäti, my nerobíme biznis, my robíme službu....a treba si nájsť na tom aspoň to svoje zadosťučinenie, že sme dokázali vziať prácu s ľudmi...a to je tá najťažia práca akú si táto zem vymyslela :)
verkaz
02.06.11,09:40
Najviac ma vie na......, keď sa niečo urobí alebo kúpi a začnú chodiť a mudrovať prečo, načo, začo a mohlo sa to tak alebo onak. Na zhromaždení však čušia dokonca aj keď ich vyzvem aby sa vyjadrili, tak nemajú slov.
Ale teraz k tej lepšej stránke. Dnes vyplácame preplatky a dokonca som si našla na stolíku čokoládu. Len musím zistiť, či bola pre mňa alebo si ju nikto zabudol.:D:)