AGRO
10.01.06,12:10
Prosím poradiť ako rozume číslovať doklady a to : pokladňa - príjem výdaj - Sk, CZK, EUR, účty - 6 účtov, Fa došlé , FA odoslané. Pýtam sa na to preto, lebo vo firme kde som je to čislovanie také že potrebujete špecialnu tabuľku aby ste vedeli začislovať doklady a mať v tom trochu prehľad. Ďakujem.
Zita5
10.01.06,11:26
Prosím poradiť ako rozume číslovať doklady a to : pokladňa - príjem výdaj - Sk, CZK, EUR, účty - 6 účtov, Fa došlé , FA odoslané. Pýtam sa na to preto, lebo vo firme kde som je to čislovanie také že potrebujete špecialnu tabuľku aby ste vedeli začislovať doklady a mať v tom trochu prehľad. Ďakujem.

Každý rok začínaš číslovanie od čísla 1 a pokračuješ až do konca roka

Pokladňa príjem - napr. P/001 alebo viacmiestne
Pokladňa výdaj napr. V/001 "
Pokladňa CZK, EUR - tiež si zvoľ podobne ako SK

Banka Sk napr. B 001/001/001
t.j.001 - označenie účtu podľa meny/ 001 - číslo výpisu/001 - číslo položky na výpise

Banka EUR napr. B 002/001/001 ak máte otvorený účet
EUR

Odoslané fa - OF napr. 2006001 evidencia faktúr- pohľadávok
Došlé fa - DF napr. 06/001 evidencia došlých fa - záväzkov

Toto číslovanie si upravíš podľa seba , ako Ti bude vyhovovať , ale spravidla sa to asi takto používa . Ešte k tej banke , Ty prakticky cez slovenský účet môžeš uhrádzať a záväzky v mene CZK , EUR a iné .
Janka6685
10.01.06,15:15
Doklady začínam od nového roka číslovať nanovo od 1?
Johanka
10.01.06,15:21
Áno, každý rok vždy od 1. Podobne ako napr. banky číslujú výpisy z účtu.
Janka6685
10.01.06,15:25
Áno, každý rok vždy od 1. Podobne ako napr. banky číslujú výpisy z účtu.

A môžem si od nového roka zmeniť spôsob číslovania?
andrej_rv
10.01.06,15:27
A môžem si od nového roka zmeniť spôsob číslovania?Môžeš. A číselný rad nemusí byť ročný, môže byť aj mesačný. Len by si mala mať v internej smernici presne definovaný systém označovania účtovných dokladov.
Janka6685
10.01.06,15:28
Ďakujem. :)
AGRO
11.01.06,09:08
Ešte raz prosím o radu. Vytvorila som číselné rozlíšenie dokladov:
Pokladňa : príjem 3 , výdaj 4
Banka : 5
FA došlé : 6
FA odoslané nechávam : 2006000
Nakoľko mám pokladňu : Skk, CZK, EUR očislovala som :
príjem Skk 3 1 001 výdaj Skk 4 1 001
príjem CZK 3 2 001 výdaj CZK 4 2 001
príjem EUR 3 3 001 výdaj EUR 4 3 001
Účty mám tiež: Skk, CZK, EUR
účet Skk 5 1 001
účet CZK 5 2 001
účet EUR 5 3 001
FA došlé 6 001
Mám otázku. Ako tam vsunuť rok aby to bolo trochu jasnejšie, keď sa na to niekto pozrie.
Skúšala som pokladňu : príjem Skk 361 001 ale myslím si, že toto číslovanie je príloš dlhé na vypísovanie na VD a PD.A vôbec to už nezapišem do pokl. knihy ktorú vedieme aj ručne.
Rada by som vytvorila číselné označenie, ktoré sa bude používať aj ostatné roky.
Naša firma nemá internú smernicu a číslovanie robila pracovníčka ako sa jej to hodilo. Máme v tom zmätok tak preto chcem radu. Ďakujem.
janka303
11.01.06,09:27
Ja doklady číslujem takto:
1 - interný doklad
2- banka
3 - pokladňa
4 - odberateľské faktúry
5- dodávateľské faktúry
napr. ID 1-1/2006....1-263/2006
B 2-1/2006....2-150/2006 kde 1 a 150 je číslo bankového účtu
P 3-1/2006....3-583/2006
Podľa mňa si číslovanie môžeš dať ľubovoľne, hlavné je, aby si sa ty v tom vyznala a odporúčam ho uviesť v smernici o účtovníctve.
Pekný deň Janka
EPk
11.01.06,09:44
Ja cislujem doklady aj pomocou nazvu
pokladna vydaj V-0001....
prijem P-0001...
pokladnaCZK cV-0001
cP-0001
pokladnaEUR eV-0001
eP-0001
int doklady mmInt0001, kde mm = mesiac 01-12
atd
bendži
11.01.06,10:34
Môžeš. A číselný rad nemusí byť ročný, môže byť aj mesačný. Len by si mala mať v internej smernici presne definovaný systém označovania účtovných dokladov.

Práve čítam v poradcovi podnikateľa nasledovnú poznámku týkajúcu sa číslovania dokladov:

"S povinnosťou viesť účtovníctvo úplne je spojený hlavne spôsob usporiadania účtovných dokladov. Usporiadanie, t.j.j číslovanie dokladov preukazuje úplnosť len v prípade, že účtovné doklady sú číslované vo vzostupnom, nepretržitom rade počas účtovného obdobia. Je možné označovať účtovné doklady vo viacerých číselných radoch. Spôsob uplatňovaný niektorými účtovnými jednotkami, keď číslovanie účtovných dokladov je usporiadané v číselných radoch samostatne za každý mesiac, nespĺňa podmienku úplnosti. Do každého číselného radu je možné kedykoľvek účtovný doklad dopniť alebo ho z neho odobrať."
EPk
11.01.06,14:45
Práve čítam v poradcovi podnikateľa nasledovnú poznámku týkajúcu sa číslovania dokladov:

"S povinnosťou viesť účtovníctvo úplne je spojený hlavne spôsob usporiadania účtovných dokladov. Usporiadanie, t.j.j číslovanie dokladov preukazuje úplnosť len v prípade, že účtovné doklady sú číslované vo vzostupnom, nepretržitom rade počas účtovného obdobia. Je možné označovať účtovné doklady vo viacerých číselných radoch. Spôsob uplatňovaný niektorými účtovnými jednotkami, keď číslovanie účtovných dokladov je usporiadané v číselných radoch samostatne za každý mesiac, nespĺňa podmienku úplnosti. Do každého číselného radu je možné kedykoľvek účtovný doklad dopniť alebo ho z neho odobrať."

V ktorom cisle poradcu to je?
bendži
11.01.06,15:05
V ktorom cisle poradcu to je?
tak to ti už žiaľ nepoviem, dnes som ho našla v pošte, ale už aj odovzdala adresátovi.. bola to modrá knižka a okrem iného hneď prvá rozoberaná tematika sa týkala účtovnej závierky v PU s internými smernicami a tam som našla aj túto poznámku (dúfam že aspoň takto ti to pomohlo)
Manual
11.01.06,15:27
tak to ti už žiaľ nepoviem, dnes som ho našla v pošte, ale už aj odovzdala adresátovi.. bola to modrá knižka a okrem iného hneď prvá rozoberaná tematika sa týkala účtovnej závierky v PU s internými smernicami a tam som našla aj túto poznámku (dúfam že aspoň takto ti to pomohlo)
Ak je to modrá knižka čo došla teraz /včera - dnes/ tak je to DUPP 2/2006, nečítal som ho ešte.
Pekný večer...
Jana2004
11.01.06,15:41
Prihadzujem aj moje číslovanie
Pokladne SK-V06001 (slovenská-výdaj-rok-poradie)
SK-P06001 (sk - príjem- rok - poradie), podobne mám EUR
EUR-V06001, EUR-P06001
Vyšlé faktúry - FV06001
Došlé faktúry - DF06001
Interné doklady ID06001
Zálohové faktúry ZF06001
Banka - podľa toho, ktorá to je, tak pred číslom výpisu a poradia mám názov banky, TB001001, VUB001001
andrej_rv
11.01.06,18:56
Práve čítam v poradcovi podnikateľa nasledovnú poznámku týkajúcu sa číslovania dokladov:
"S povinnosťou viesť účtovníctvo úplne je spojený hlavne spôsob usporiadania účtovných dokladov. Usporiadanie, t.j.j číslovanie dokladov preukazuje úplnosť len v prípade, že účtovné doklady sú číslované vo vzostupnom, nepretržitom rade počas účtovného obdobia. Je možné označovať účtovné doklady vo viacerých číselných radoch. Spôsob uplatňovaný niektorými účtovnými jednotkami, keď číslovanie účtovných dokladov je usporiadané v číselných radoch samostatne za každý mesiac, nespĺňa podmienku úplnosti. Do každého číselného radu je možné kedykoľvek účtovný doklad dopniť alebo ho z neho odobrať."
Zákon o účtovníctve ani Postupy účtovania podľa "môjho stavu poznania" spôsob číslovania účtovných dokladov nijako nepredpisujú ani neurčujú. Atribúty správneho, úplného a preukazného vedenia účtovníctva sú definované v § 8 zákona č. 431/2002 o účtovníctve. Znenie ods. 3) tohoto paragrafu je:
"Účtovníctvo účtovnej jednotky je úplné, ak účtovná jednotka zaúčtovala v účtovnom období v účtovných knihách všetky účtovné prípady podľa § 3 a za toto účtovné obdobie zostavila individuálnu účtovnú závierku..."
Teda nič o označovaní, časových radoch, ba dokonca vôbec o číslovaní...
Účtovným obdobím je podľa § 3 ods. 3 kalendárny resp. hospodársky rok. Ak by teda číslovanie dokladov v mesačnom číselnom rade mohlo mať za následok v určitých prípadoch presúvanie dokladov medzi jednotlivými mesiacmi, tieto doklady budú i tak zaúčtované v príslušnom účtovnom období a podľa mňa tým nedôjde k nepreukaznosti resp. neúplnosti účtovníctva. Samozrejme netvrdím, že názor z DÚPP nemá svoju logiku prípadne aj čiastočnú opodstatnenosť. Kým však zákon alebo iný právny predpis výslovne neurčí, že doklady sa majú číslovať jedine ročným časovým radom, budem používať spôsob, ktorý sa mne zdá byť najoptimálnejší.
P.S. Pred tvorbou softu som na DÚ konzultoval možnosti číslovania dokladov. Voči mesačnému číselnému radu nemali žiadne výhrady a rovnako neodzneli doteraz žiadne námietky voči mesačnému číselnému radu ani v priebehu kontrol.
Orsz
20.09.07,08:40
Sú nejaké zmeny ohľadom číslovania dokladov? Ja mám vo všetkých firmách na pokladňu ročné číslovanie, teda všetko jedným radom - osobitne príjmové a osobitne výdavkové. Ale od nového roku mám firmu, v ktorej predchádzajúca účtovníčka účtovala po mesiacoch - v mesačnej rade: teda výdavkové V01/001, V01/002....., príjmové P01/001, P01/002........, v ďalšom mesiaci V02/001, V02/002....., P02/001, P02/002.........
Je to teda možné ponechať? A aký máte názor na vloženie pokladničného bloku v prípade, ak je ročné číslovanie - a vloží sa do príslušného mesiaca (napr. účtujete v decembri, a potrebujete ho dať do februára) ako V125A, teda so symbolom A, alebo ako inak to riešite? Pretože tým, že peniaze boli vydané už vo februári, a zúčtovalo by sa to až v decembri by nesedela pokladňa v priebehu roka.
Orsz
20.09.07,09:09
Nevyjadrí sa niekto :rolleyes: ?