enci11
29.05.11,20:11
Dobrý večer,
sledujem web porada.sk už niekoľkop týždňov - odkedy som kandidoval a bol zvolený za predsedu nášho SVB, ale odpoveď na túto otázku som ešte nenašiel.
Pred mesiacom som bol právoplatne zvolený, spolu s 3-člennou dozornou radou, na schôdzi spoločenstva za predsedu. Bývala predsedkyˇˇna nám zapriala veľa zdaru a že nám bude spolu s bývalou dozornou radou nápomocná... Po určitých peripetiách s registráciou zmien na príslušnom OÚ (neposlala tam môj výpis z RT ktorý som jej na schôdzi odovzdal a neposlala ani 13 eurový kolok na úhradu poplatku) - toto som už zaslal, je predpoklad, že budem už aj de facto štatutárom SVB. Ale doteraz nám neboli odovzdané dokumenty týkajúce sa SVB (zápisnice - z toho posledného zhromaždenia som ju ešte ani nevidel, aj keď som o ňu predsedkyňu žiadal..., návrhy uznesení, originál zmluvy o SVB, mandátnej zmluvy so správkyňou, úverových zmlúv, zmlúv o dielo, faktúr za vykonané práce, a - pravdaže - ani pečiatka). Ako mám lege artis postupovať? Stretli ste sa s niečím podobným? Je jediným možným postupom len podať trestné oznámenie na prokuratúru?
PS: od konania zhromaždenia ubehlo už viac ako 30 dní a bývala predsedkyňa hrá mŕtveho chrobáka - neberie telefonáty, neodpovedá ma sms a dlhodobo sa zdržuje mimo našej bytovky na chalupe...
Ďakujem za akúkoľvek relevantnú radu.
Jozef Štora
29.05.11,18:19
kde nie je rozum, musi prist sila... samozrejme zakona cize podat prikaznu zalobu....
enci11
29.05.11,19:01
Ďakujem za radu pán Štora.
Pretože však nie som právnik (iba taký amatérsky), neviem čo je to príkazná žaloba. Ale glavne neviem, aké sú zákonné lehoty na odovzdanie dokumentácie a odkedy vlastne začínajú plynúť. Lebo v dôsledku chyby mojej predchodkyne (skôr išlo o zámer), ešte nie je na registri SVB zaznačená zmena štatutára. Viaže sa zákonná doba na ukončenie registrácie alebo na dátum môjho zvolenia na zhromaždení SVB. A podáva sa tátop žaloba (predpokladám) taktiež na prokuratúre alebo ako občiansko-právny spor na súde ?

Ešte raz ´dakujem
verkaz
29.05.11,19:25
Ešte pošli výzvu písomne bývalej predsedníčke o odovzdanie všetkej dokumentácie a upozorni ju na to, že ak ti ju neodovzdá do určitého termínu, budeš to musieť riešiť súdnou cestou. Je dobré mať o tom doklad aj pre prípad, že sa to bude musieť riešiť súdom. Počkaj na zápis v registrácii, lebo aj to budeš potrebovať.
Zápisnica aj s uznesením nebola vôbec zverejnená ? Predpokladám, že zápisnicu písala predsedníčka.
Do budúcna si ako predseda na zhromaždení zvolte zapisovateľa a overovateľov zápisnice.
Ja by som ti doporučila poradiť sa v tejto veci s právnikom, prípadne s mediátorom (zoznam mediátorov nájdeš na internete).
Jozef Štora
29.05.11,19:25
No je to narocnejsie trosku, Statutarom sa stavate vasim zvolenim, ale ucinok voci tretim stranam preukazete az po zapise takze zla situacia. Odovzdanie dokumentacie by vam malo prebehnut okamzite, lebo povodny predseda straca pravo nou nakladat ako statutar dnom odvolania. Prikazna zaloba je zaloba na obciansko pravnom zaklade bud o vydanie veci tzv. reivindikacna alebo prikazujuca nieco vykonata a to je prikazna. Spisat to moze len pravnik, sam/sama sa ani nepokusajte o take podanie. Zle podana zaloba moze veci len a len skomplikovat.
enci11
30.05.11,07:19
Dík za rady.
Zápisnica nebola doteraz zverejnená - zapisovateľka ju odovzdala predsedkyni a tá ju nikomu ani len neukázala (zo zákona do 5 dní mala byť zverejnená). Ale návrh uznesenia zo zhromaždenia, zápisnicu z volieb a moju žiadosť o zmenu údajov v registri sme už zverejnili vo všetkých vchodoch - vypracovávali ju iní ľudia ako zápisnicu. Pravdaže - všetky tieto dkumenty som doporučene poslal predsedkyni.
Dnes sa ideme pokúsiť získať dokumentáciu, ak sa to nepodarí, tak zasielam zajtra doporučený list a ďaľší týždeň už ostáva ako riešenie len súdna cesta...
Inak bývalá predsedkyňa nebola ani odvolaná - 4 dni pred zhromaždením jej uplynulo funkčné obdobie.
Jozef Štora
30.05.11,08:23
Inak ak nebola odvolana, tak pozor, po vyprsani jej mandatu jej pravomoci prevzal zvoleny clen dozornej rady spolocenstva a jemu treba tiez adresovat korespondenciu....
mahony1
30.05.11,15:01
Dufam, ze ste ten navrh o zmenu zapisu v registri spolocenstviev podali vcas, pretoze podla zakona 182/1993 v zneni neskorsich predpisov §7 ods. 8, ste povinni tak urobit do 15 dni od konania zhromazdenia...

(8) Do registra sa zapisuje aj zmena alebo zánik zapisovaných skutočností. Štatutárny orgán je povinný podať príslušnému správnemu orgánu návrh na zápis zmeny zapisovaných skutočností do 15 dní odo dňa, keď zmeny nastali, na ktorom musí byť pravosť podpisu úradne osvedčená. Ak bol návrh podaný oneskorene, zmenu alebo zánik zapisovaných skutočností na základe tohto návrhu správny orgán nezapíše.

Nam sa to totiz presne takto stalo...a museli sme volbu predsedu opakovat...urad to odmietol zapisat. Vtedy som o tejto lehote ani nechyroval.
Deganova
30.05.11,16:04
Túto situáciu som riešila v roku 2007, nepomohlo nič... podali sme trestné oznámenie a aj tak sme prišli k dokumentom až po pol roku ( bývalá predsedníčka nebola ochotná vydať ani na polícii, nosila ich postupne) a aj tak sme sa k všetkým dokladom nedostali (riešila som to v článku Pokuty)
enci11
30.05.11,18:02
Dobrý večer všetkým Poraďákom,
ďakujem za rady. Dnes mi úradníčka na OU potvrdila, že registrácii nič nebráni, a zajtra alebo v stredu by už zmena štatutára mala byť zmenená v elektronickom registri. Pani predsedkyňa sa - ako som sa dnes dozvedel keď som jej telefonoval, dlhodobo zdržiava v zahraničí a plánuje príchod až v polovici júla... Ale jeochotná cez svoju dcéru a bývalých členov dozornej rady, nám poskytnúť dokumentáciu v priebehu budúceho týždňa... Aj ostatní členovia ex dozornej rady sa úspešne zatajujú... Môžem jej poslať doporučene čokoľvek - aj tak ten list neprevezme... Rozhodol som sa ešte ten deň - dva počkať a spolu s novou dozornou radou ešte kontaktovať členu bývalej dozornej rady, ktorá ma zabezpečiť prevzatie dokumentácie. Čo sa ale nedá urobiť na diaľku - asi - je zmena podpisového vzoru v banke. Alebo mi na to stačí len potvrdenie o tom, že som nový štatutár SVB ?
Ako perličku uvádzam, že na moju otázku, prečo neposlala aj môj výpis z registra trestov a kolok mi odpovedala, že veď to posielala naša správkyňa - ona jej môj výpis dávala - takže sa mám spýtať jej, prečo ho neposlala...
Toto už tuším nepotrebuje žiaden komentár. Inak neviem, či je rozumné, prebrať dokumentáciu od ex predsedkyne bez jej prítomnosti.
Čo robiť ?