vieramaria
29.05.11,22:24
Je to pravdepodobne semenáč. Možno ho odkopkami rozmnožovať? Bude mať vlastnosti materskej rastliny? Vďaka za rady.
wabi
30.05.11,04:43
Muchovník je naozaj ker ako napríklad jeho príbuzná Arónia alebo napríklad známejšia ríbezla.
Znamená to že z koreňového krčka vyrastajú výhony nad zemou i pod zemou.
Správajú sa tak všetky muchovníky nezávisle od toho, či sa jedná o semenáče alebo rezkovance, či rozmnožované potápaním či z odkopkov.
Samozrejme že všetky rastliny množené z výmladkov - odkopky budú mať rovnako ako aj pri inom vegetatívnom množení vždy rovnaké vlastnosti ako materská rastlina.
Ak chcete mať stromčekový tvar, máte tri možnosti:
1. Najčastejšie vyslepovať výhony hneď pri zemi najlepšie ísť až k miestu hoci aj pod zemou kde vyrastajú a priamo na tomto mieste výhon mechanicky odstrániť najlepšie rukou, či nožom tak, že výhon odtrhneme, či odrežeme úplne pri základni, takže zostane potom veľká rana. Tá sa však teraz dobre zahojí a hlavne nebude ďalej obrastať. Podobne sa postupuje napríklad pri odstraňovaní výhonov pri pestovaní stromčekových ríbezlí či egrešov štepených na meruzalkovom podpníku. Tieto sa štepia preto, že pravokorenné by sa len veľmi ťažko udržali v stromčekovom tvare a neustále by obrastali než podpník mruzalky, ktorý je vyšľachtený tak, že obrastá menej. Stále však i meruzalka chce byť kríkom a preto "nepríjemné obrastanie" nás pestovateľov bude stále trápiť aj pri stromkových ríbezliach. Muchovník odnožuje a obrastá síce viac ako meruzalka ale zas menej ako klasické ríbezle. Preto sa dajú udržať vylamovaním v tvare stromček. Nie je to však ideálne a prirodzené. Lepšie je nechať to na prírodu ak to chce byť kríkom, tak nech je to kríkom...
2. Naštepením na podpník, ktorý odnožuje menej ako samotný muchovník. Použiť je možné Hloh, ktorý síce tiež odnožuje ale nie tak výrazne ako muchovník na vlastných koreňoch. Jarabina odnožuje ešte menej a preto je s tohoto pohľadu ešte lepším podpníkom. V oboch prípadoch podobne ako pri napríklad stromčekových ríbezliach alebo pri aroniach štepených na jarabinách sa týmto skracuje životnosť takejto rastliny. Kríčková forma je fakt dlhoveká a môže nás kľudne všetkých prežiť. U stromčekovej formy je to kratšie hoci niektoré aronie na jarabine vydržia fakt dlho, pri iných je to len niekoľko rokov.
Predpokladám, že by sa ako podpník dala použiť aj hruška či dula, neskúšal som však zatiaľ...
3. no a teraz som to zabudol...:D. Pre krátkosť času to nechám otvorené skúste vymyslieť čo som mal na mysli. Ako urobiť z muchovníka stromček?
vieramaria
30.05.11,18:56
Ďakujem za odborné rady, wabi, dúfala som , že mi poradíš práve Ty.Ja nechcem mať z muchovníka stromček , lebo má slúžiť aj ako živý plot a na druhej strane záhrady ako predel zeleninovej časti a ovocnej časti záhrady. Ide mi o dve veci : 1. chcem odkopať a dať dobrému susedovi a 2. chcem mať aj plody. Mám 5 muchovníkov z Bormata Martin , tissen ,2 northline a smoky . Jeden z nich neodnožuje , má tam len jeden maličký výhonok tesne pri kmienku, ostatné boohate odnožujú a dosť naširoko. mám ich tretí rok. Práve dnes som ochutnala prvé plody, čo sa teším , ako malé decko.Neviem presne ktorý je ktorý , lebo náš tata sadil a nezapisal. Môžem iba tipovať podľa popisov odrôd. Takže, som pochopila, že pestovať podobne ako ríbezle.
wabi
05.06.11,16:43
V Bormate robia len semenače, takže sa jedná len o semenáče jednotlivých uvedených odrôd nie o odrody samotné. Pretože ich tam majú všetky pekne pohromade s istotou sa medzi sebou krížia.
Našťastie práve Amelanchiery - muchovníky si držia dosť dobre vlastnosti svojich rodičov a keďže rodiačia sú samé dobré odrody je veľký predpoklad že aj potomstvo bude mať podobne chutné veľké plody a bude úrodné.
Zaujímavé bude ich pozorovať a skúmať ktorý má aké vlastnosti, pretože s toho by vlastne mohla byť "nová" odroda. Jednu takú už mám. Líši sa najmä urodnosťou a chuťou.
Daj vedieť ktorý je najlepší a ako sa líšia ak bude stáť zato treba ho namnožiť...
vieramaria
07.06.11,21:24
Tak to mám čo robiť ! 4 mali prvú úrodu a som nadšená , lebo sú veľmi chutné.S istotou neviem ,ktorý to vlastne ešte nezarodil / asi Smoky/, ale najmenej mi chutí Tissen , má takú málinko atramentovú chuť, dozrieva prvý . Všetky sú šťavnaté a sladké . Martin je aj trochu kyslastý , najchutnejší ešte bordový, lebo neskôr akoby strácal šťavu.Má drobnejšie bobule, čo bude asi tým krížením.Obrastený strapčekmi ako ríbezľa. Ostatné znaky zodpovedajú popisu odrody. Northline má najväčšie bobule /asi 16mm/a je fajn, že dozrievajú o týždeň neskôr. Ten je aj pekne rozrastený, má pekné veľké strapčeky a listy, takže ten je prvý adept na množenie. To sa môže na jeseň po opade listov ?
paloo
08.06.11,02:39
Podľa toho čo píšeš máš tie odrody buď pomiešané a nesprávne označené:mad:
Veľmi stručný popis http://bormato.cz/odrudy/index.php
Teraz predávajú semenáče vlastnej produkcie zo zmiešaneho sadu.Ktovie čo vlastne vznikne prepelením navzájom? Aj keď sa uvádza že muchovník z výsevu má na 90% vlastnosti pôvodnej rastliny!
vieramaria
08.06.11,14:28
Asi máte pravdu. Jedine Northline viem presne určiť. Ostatné 3 som porovnávala s popisom , ale nesedí mi to úplne. Popis mám z Bormata. Pre mňa je dôležité , že 4 zarodili a plody sú chutné.1 sa ukáže /dúfam/ na budúci rok. Má pekný vzrast , je zdravý . Možno je to práve Martin s 18mm bobuľami. Svoje 2 úlohy ,vyššie uvedené, všetky zatiaľ perfektne plnia a určite lepšie ako iné kry .
paloo
11.06.11,19:27
vieramaria
11.06.11,21:17
Ten je peknučký! My sme ho už vyzobali. Ale ešte máme ten posledný s veľkými a ploskejšími bobuľami s úplne čučoriedkovou chuťou a ten budem množiť. Ďakujem, že si sa podelil s radosťou z úrody.potešilo ma to :D .
vieramaria
11.06.11,21:19
A možno to skúsim aj so stromčekom podľa wabiho !
paloo
16.06.11,03:40
vieramaria
16.06.11,10:00
Dobrú chuť ! :D
Valcake
11.03.13,11:08
Zdravím,...Muchovník mám dosť veľký krík a videla som v jednej relácii, že sa dajú množiť potápaním ...iba som zabudla kedy.:rolleyes: Chcela by som sa spýtať, či je to možné teraz, či je lepšie na jeseň. Díky
Valcake
13.03.13,21:55
Zdravím,...Muchovník mám dosť veľký krík a videla som v jednej relácii, že sa dajú množiť potápaním ...iba som zabudla kedy.:rolleyes: Chcela by som sa spýtať, či je to možné teraz, či je lepšie na jeseň. Díky

..nikto??:(
wabi
14.03.13,06:18
Ano asi si videla mna v relacii "postav dom zasad strom", kde som nazorne ukazoval ako potapat muchovniky a tak ich nechat namnozit aby zakorenili. Je to naozaj najlepsi sposob, ako pomerne rychlo ziskat silnu sadenicu, kricek ci uz muchovnika, alebo aj cokokolvek ineho co rastie nestepene na vlastnych korenoch teda napriklad krickovych ribezli, egresov, ale aj fig, cernic, oastruzin a inych...
Tak proste kedykolvek najlepsie hned aby si neodkladala na zajtra co mozes zabudnut aj dnes.
Rypnes rylom, ohnes konarik, tak aby trcal koncom von ale bol co najhlbsie v jamke a zakopany, pripadne este nahrnies aj viaz pody a vytvoris "krtinec" aj bez krtka. Potom uz len polievas a o rok mozes vykopat krasne zakorenenu silnu rastlinu. Postaci ak ti mude trcat len par cm nad kopcek, pripadne das k nemu kolik. Nic sa nestane ak sa konarik trochu nalomi, je to len vyhoda, takto lepsie zakoreni v mieste nalomenia. Ale samozrejme nalomenie musi byt hlbsie v pode a treba polievat kled nastanu sucha...
Tiez je dobre omotat okolo konarika co najtensi drotik. Ako bude konarik rast bude hrubnut a drotik sa bude zarezavat do neho a bude stimulovat aby nad drotikom vznikli korienky ovela viac ako bez drotika, ci aj silonu napriklad...
Tak snad som bol dostatocne vycerpavajuci, ked tak sa este spytas...
Koniec konarika nad urovnou pody by mal ist radsej kolmo hore aby sla do neho energia a bolo by fajn keby nebol uplne zatieneny. Ak chces viacere sadenice, do jednej jamy mozes takto ponorit hoci aj 10 konarikov a kazdy pusti vlastne korene. Ak takto popotapas krik z viacerych stran, vlastne nemusis potom ani strihat, pretoze konarik kazdy bude v prvom rade vyhanat na svojom najvyssom mieste a uroda bude este vecsia ako keby si strihala. Kricku to neublizi zvlast ak ma bujny rast...
deane7
14.03.13,13:08
aj ja som tak napotápal a myslím že budú zakorenené.
J500j
15.03.13,10:05
Zdravím,...Muchovník mám dosť veľký krík a videla som v jednej relácii, že sa dajú množiť potápaním ...iba som zabudla kedy.:rolleyes: Chcela by som sa spýtať, či je to možné teraz, či je lepšie na jeseň. Díky


Jasné že najlepšie je teraz a nechať až do budúcej jari. Potom opatrne pozrieť a keď nebudú korienky nechať ešte rok. Niekedy to trvá dlhšie. Pomôcť môžeš narušením kôry a stimulátorom na miesto narušenia. Narušiť kôru v mieste kde bude potopené. Narušiť možno aj tak že halúzku pozdĺžne rozštepíš nožom a do rozštepenej časti pridáš stimulátor a tak isto potopíš. Nech ti to pomôže. Potopené miesto zalievať.

Jano
Valcake
15.03.13,19:29
Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď...
Valcake
15.03.13,19:29
Ďakujem urobím to čím skôr...
J500j
26.03.13,08:33
Zdravím,...Muchovník mám dosť veľký krík a videla som v jednej relácii, že sa dajú množiť potápaním ...iba som zabudla kedy.:rolleyes: Chcela by som sa spýtať, či je to možné teraz, či je lepšie na jeseň. Díky

Predchádzajúci môj príspevok bol zameraný na výhonky z nadzemnej časti. Tento je na koreňové výhonky, kde možno postupovať obdobne ale aj:

Keďže muchovník veľmi rád odnožuje z koreňov.

(V prípade že sa nejedná o očkovanec alebo štepenec ale o semenáč alebo rastlinu vypestovanú z odrezkov odporúčam tiež.)

Na rozmnožovanie sú tieto výhonky tiež veľmi vhodné. Odstraňujú sa za účelom aby nevysiľovali pôvodnú rastlinu. Odstraňujú sa priamo v mieste odnožovania – na koreni na tkzv krúžok. Nie všetky majú hneď aj korene. Odstránené časti, ktoré vyrastali z miesta pod povrchom zeme a nemajú v mnohých prípadoch náznak korienkov majú tiež najlepšiu šancu zakoreniť. Pokús sa tiež rozštiepením prípadne rozrezaním zospodu do kríža narušiť spodok odrezku, tak isto pridaj stimulátor medzi narušené časti, zahrab vonku v tieni do zeme a prikry skleným pohárom alebo fóliou. Tak isto priebežne zalievať. Je síce ešte chladno ale neboj sa toho. V lete prípadne na jeseň uvidíš a posúdiš výsledok. Všetko sa určite neujme, ale veľká šanca tu je. Je to vhodné hlavne na takéto koreňové výhonky, výhonky ktoré bežne odstraňujeme.

Veľa úspechov


Jano
ariadna22
26.03.13,12:38
ja chcem živý plot z amelanchiera, viete poradiť kde to kúpim?
Valcake
27.03.13,00:08
peterslovak
27.03.13,10:00