ochar
30.05.11,07:13
Ahojte,
potrebujem poradiť. Známy majú na dvore ovocné stromy, ktoré chcú dať preč. Chcem si ich presadiť ku mne, no problém je že nemôžu čakať do jesene ale musí to byť tento víkend. Je to broskyňa a slivka. Neviem ako staré sú. Priemer kmeňa je cca 5cm, výška broskyne je 2m a slivky 3m. Neviem či sa takto veľké stromčeky ujmú. Ako ich presadiť aby sa mi ujali?
Ďakujem za rady
220870
30.05.11,05:18
Vysoko nepravdepodobné.Takmer nemožné.
arizona
30.05.11,05:34
Tiez si myslim, ze je mala sanca na to,aby sa uchytili.
Taky strom uz ma dost hrube a rozrstene korene.
A este aj si si vybral asi najhorsi mozny termin. Na taketo zasahy je lepsia neskora jesen, nie su horucavy...

http://www.google.com/search?q=presadenie+starsich+stromov&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&client=firefox-a&rlz=1R1GGHP_sk___SK432
legolas
30.05.11,05:55
..dá sa to, okolo stromčeka odkopať cca v priemere 0,8m do hĺbky 0,5m a stromček aj s tým obalom presadiť na určené miesto..potom sústavne zalievať.., je to síce prácne, ale ta námaha sa ti vyplatí..
ochar
30.05.11,07:00
ďakujem za odpovede. Keby to bolo na mne, presádzam na jeseň.
No pokiaľ ich chcem, musím ich zobrať teraz. Vyskúšam teda obkopať čo najväčší bal a tak to preniesť a zalievať a zalievať.
snaď to prežijú, bola by ich škoda.
katalóg
30.05.11,07:35
Tiež sme museli vybrať 3 až 4- ročný okrasný strom, semenáč. Do jesene by bol príliš vysoký. Samozrejme bolo poradené, že až v jeseni presádzať. Okolo koreňov sa vykopala do hĺbky aj šírky metrová jama. Korene zostali v bale a obstrihali sme ich ako nám poradil profesionál. Išiel na dobré miesto, avšak urobili sme asi najväčšiu chybu v tom, že tam nie je dobrá zem, čo sme nemohli tušiť. Chodíme ho poriadne polievať takmer každý deň.
Strom chátra napriek tomu zo dňa na deň, ale ešte stále verím v zázrak, že to do jesene a vôbec prežije a spamätá sa. Vetvičky má pružné, ale listov má už hranične málo. Prihnojiť vraj nemáme, chceli sme mu pomôcť živinami.
Tiež sme si uvedomili, že sme mali byť pritom keď sa presádzal a podľa zloženia pôdy tam pridať kvalitnú zem. Zrejme živorí.
Už nikdy by sme takto nepostupovali. Je mi to veľmi ľúto. Mal krásnu symetrickú korunu.
To bolo pred cca mesiacom, spoliehali sme sa aj na májové dažde a chlad, teraz však idú už teplá.
wabi
30.05.11,07:36
Dá sa to presadiť, len nezabudni dve hlavné zásady:

1. Čo najviac koreňov aj vlásočnicových najlepšie aj s pôdou - koreňopvý bal - práve od toho záleží úspech tejto zúfalej operácie.

2. Čo najmenej konárov a listov. Na tvojom mieste by som nechal len kostrové konáre s niekoľkými malými konárikmi a ešte aj tie otrhal úplne s listov.
Takto po zatienení a udržovaní koreňov vo vlhku máš slušnú šancu na úspech, hoci práve u kvôôstkovýn je to zlý náped presádzať.... ale keď sa inak nedá...
katalóg
30.05.11,07:44
Dá sa to presadiť, len nezabudni dve hlavné zásady:

1. Čo najviac koreňov aj vlásočnicových najlepšie aj s pôdou - koreňopvý bal - práve od toho záleží úspech tejto zúfalej operácie.

2. Čo najmenej konárov a listov. Na tvojom mieste by som nechal len kostrové konáre s niekoľkými malými konárikmi a ešte aj tie otrhal úplne s listov.
Takto po zatienení a udržovaní koreňov vo vlhku máš slušnú šancu na úspech, hoci práve u kvôôstkovýn je to zlý náped presádzať.... ale keď sa inak nedá...
1.Práve som našla http://mojdom.zoznam.sk/cl/10105/105631/Presadzanie-starsich-drevin
Pripraviť vlásočnice, to sme nespravili.
2.Môžem sa spýtať, či to platí aj pre náš nie ovocný strom? Môže prežiť bez listov a naozaj znesie zásah do koruny?
Čo si mám predstaviť pod zatienením? Zahrnutie pôdou?
ochar
30.05.11,08:18
Dá sa to presadiť, len nezabudni dve hlavné zásady:

1. Čo najviac koreňov aj vlásočnicových najlepšie aj s pôdou - koreňopvý bal - práve od toho záleží úspech tejto zúfalej operácie.

2. Čo najmenej konárov a listov. Na tvojom mieste by som nechal len kostrové konáre s niekoľkými malými konárikmi a ešte aj tie otrhal úplne s listov.
Takto po zatienení a udržovaní koreňov vo vlhku máš slušnú šancu na úspech, hoci práve u kvôôstkovýn je to zlý náped presádzať.... ale keď sa inak nedá...

takže pred vykopaním ho mám teraz ostrihať? a dať dole aj listy aj malé plody, ktoré už má? a konáre možem skrátiž o akú dlžku?
dakujem
wabi
30.05.11,08:36
takže pred vykopaním ho mám teraz ostrihať? a dať dole aj listy aj malé plody, ktoré už má? a konáre možem skrátiž o akú dlžku?
dakujem
Konáre skráť ešte pred vykopaním až po prvý najblyžší výhon ku kmeňu hneď za ním. Ten potom tiež skráť na najbližší výhon a tak ďalej. Je to síce radikálne ale jediné východisko. Aj na tých niekoľkých výhonoch čo zostanú otrhaj listy hoci aj úplne. Stopky môžeš nechať. Plody by som nenechával, tiež dolu.
Ak vyriješ korene aj s koreňovým balom - čo najväčším - daj ho hneď do textílie alebo folie aby sa ti nerozpadol - čo najviac pôvodnej zeminy a žo najviac koreňov. Neľutuj námahy - chce to odhodlanie a veľkú jamu. Korene neskracuj a rovno ihneď po vykopaní prenes do vopredpripravenej veľkej jamy aby bol strom čo najkratšie vykopaný. Zastrč ho poriadne aj trošku hlbšie radšej a nechaj priehlbinu do ktorej budeš môcť pravidelne polievať.
Ak to urobíš dobre do jesene sa strom spamätá. Len sa neboj urobiť ten radikálny rez!
Zatieniť môžeš textíliou aspoň počas prvého mesiaca a stále polievať počas celého leta.
Prvá uroda až o 2 roky.
wabi
30.05.11,08:42
1.Práve som našla http://mojdom.zoznam.sk/cl/10105/105631/Presadzanie-starsich-drevin
Pripraviť vlásočnice, to sme nespravili.
2.Môžem sa spýtať, či to platí aj pre náš nie ovocný strom? Môže prežiť bez listov a naozaj znesie zásah do koruny?
Čo si mám predstaviť pod zatienením? Zahrnutie pôdou?
Takto sa dá postupovať samozrejme pri každom strome. Samozrejme je to núdzové zúfalé riešenie, ak je možnosť radšej počkajte do jesene.
Zatieniť môžete čímkolvek najčastejšie sa používa zelená tieniaca textília upevnená na koloch čí priamo na korune aby ju vietor nesfúkol.
Zásah do koruny prežije každá strom. Iste lepšie je najmä väčšie rany zatreť balzamom či voskom ale nie je nutné. V tomto období sa rany hoja dobre. Listy by mu aj tak zvedli a uschli a ešte by tak po presadení stradil ďalšiu drahocennú vlahu. Vyženie si nové...:D
ochar
30.05.11,08:50
Konáre skráť ešte pred vykopaním až po prvý najblyžší výhon ku kmeňu hneď za ním. Ten potom tiež skráť na najbližší výhon a tak ďalej. Je to síce radikálne ale jediné východisko. Aj na tých niekoľkých výhonoch čo zostanú otrhaj listy hoci aj úplne. Stopky môžeš nechať. Plody by som nenechával, tiež dolu.
Ak vyriješ korene aj s koreňovým balom - čo najväčším - daj ho hneď do textílie alebo folie aby sa ti nerozpadol - čo najviac pôvodnej zeminy a žo najviac koreňov. Neľutuj námahy - chce to odhodlanie a veľkú jamu. Korene neskracuj a rovno ihneď po vykopaní prenes do vopredpripravenej veľkej jamy aby bol strom čo najkratšie vykopaný. Zastrč ho poriadne aj trošku hlbšie radšej a nechaj priehlbinu do ktorej budeš môcť pravidelne polievať.
Ak to urobíš dobre do jesene sa strom spamätá. Len sa neboj urobiť ten radikálny rez!
Zatieniť môžeš textíliou aspoň počas prvého mesiaca a stále polievať počas celého leta.
Prvá uroda až o 2 roky.

ďakujem, spravím to tak a určite si dám tú námahu. som rád že je možnosť ich takto zachrániť aj keď niektorý ma odhovárali, že už sa neujmú.
Ešte sa opýtam, či tie rezy treba nejako ošetriť, nejakým náterom?
wabi
30.05.11,12:13
Nuž veď tak ako som už hore uviedol balzám, pelakol, alebo štepársky vosk, zabráni vysichaniu pletív, ale ak nie je nič sa nestane.
bettylou
30.05.11,13:08
Prosím vás. Ako a v ktorom mesiaci si najlepšie prenesiem bazu zvonku do záhrady a aká veľká by asi mala byť na optimálne ujatie?
katalóg
30.05.11,18:48
[QUOTE=wabi;1754963]Takto sa dá postupovať samozrejme pri každom strome. Samozrejme je to núdzové zúfalé riešenie, ak je možnosť radšej počkajte do jesene.
Zatieniť môžete čímkolvek najčastejšie sa používa zelená tieniaca textília upevnená na koloch čí priamo na korune aby ju vietor nesfúkol.
Zásah do koruny prežije každá strom. Iste lepšie je najmä väčšie rany zatreť balzamom či voskom ale nie je nutné. V tomto období sa rany hoja dobre. Listy by mu aj tak zvedli a uschli a ešte by tak po presadení stradil ďalšiu drahocennú vlahu. Vyženie si nové...:D[/QUOTE

Náš sa presadil asi pred mesiacom. Zalievaný dostatočne takmer každý deň. Ale pôda je zlá, ílovitá, voda dlho vsakuje, je tam žiaľ aj suť. Nepresádzali sme to my, nevedeli sme v akých bude pôdnych podmienkach.
Zatieniť sa nedá, listy začali po týždni schnúť, koruna pri presadení nebola upravovaná. Dnes sú listy už iba na pár vetvičkách. Zostrih sme urobili po 14 a 18 dňoch. Nie však taký radikálny ako opisujete.
Ďakujem vám za všetky rady a nádej, že sa strom ešte môže ujať.
wabi
30.05.11,21:56
Prosím vás. Ako a v ktorom mesiaci si najlepšie prenesiem bazu zvonku do záhrady a aká veľká by asi mala byť na optimálne ujatie?
Vlstne kedykoľvek. Taká burina ako baza prežije asi všetko. Ako päťročný som sa hral a uprostred leta som presádzal bazy. Robil som to tak, že som vykopal krík bazy, riadne ho ostrihal a nechal nejaký čas v sude s vodou a potom presadil - je to fakt burina. Existujú ušľachtilejšie formy, či červenolisté s vôňou citronu alebo americké strapatolisté ale všetko sú to buriny. Nemusíte ich mať v záhrade všade okolo ich je plno a natrháte si kvetov a olodov aj bez toho aby vám zavadzala, hoci ak máte fakt veľkú záhradu... ale to by som si tam už asi radšej dal nejakú ušľachtilú...
wabi
30.05.11,21:58
ďakujem, spravím to tak a určite si dám tú námahu. som rád že je možnosť ich takto zachrániť aj keď niektorý ma odhovárali, že už sa neujmú.
Ešte sa opýtam, či tie rezy treba nejako ošetriť, nejakým náterom?
Držím vám palce aj tebe katalog a Bettylou a dajte vedieľ ako sa s tým presádzaním darí...
katalóg
30.05.11,22:03
Držím vám palce aj tebe katalog a Bettylou a dajte vedieľ ako sa s tým presádzaním darí...
Ďakujem. Myslela som na to.
ochar
31.05.11,05:51
v priebehu tohto týždňa ich presadím. Celkovo to budú 2 slivky, 1 broskyňa a 1 orech. Tak potom dám vedieť ako to dopadlo
ešte raz ďakujem za rady
heja3
31.05.11,06:28
Bonsaj je strom ako každý iný, tak sa dá podľa toho postupovať aj pri veľkých.

Nevyhnutné úpravy
Okrem vody, svetla a živín je pre zdravý bonsaj nevyhnutné presádzanie a prestrihávanie koruny.

Pri presádzaní sa redukuje koreňový bal (spravidla o jednu tretinu až polovicu, záleží na tom, ako je bonsaj vyvinutý – to môže byť spočiatku trochu problematické, ale základnú techniku možno zvládnuť aj pomocou odbornej literatúry, prípadne možno využiť služby bonsajcentier). Rastlinu nevyživujú hrubé korene – tie plnia len nosnú funkciu. Sú to vlásočnice (tenké korienky), ktorými čerpajú živiny. Pri redukcii koreňov je preto dôležité zachovať aspoň polovicu vlásočníc. Staré suché a hrubé korene (bez vlásočníc) môžete pokojne odstrániť, tie sú pre rastlinu zbytočné. Bez zodpovedného prístupu to však nepôjde, bonsaj totiž nie je koláč, z ktorého stačí odrezať polovicu, rovnako ako ostatné činnosti, ani táto sa bez precíznosti nezaobíde.

Netreba zabúdať aj na to, že keď sa redukuje koreňový bal, treba ostrihať aj korunu, aby rastlina dokázala zvyškom koreňov vyživiť zelenú časť. A kedy presádzať? Dá sa to spoznať tak, že rastlinu aj s koreňmi bez problémov vyberiete z misky, pričom z balu neopadáva nijaká zemina – vtedy je koreňový bal prerastený a treba ho redukovať. Tvrdenie, že bonsaj treba presádzať každý rok, nie je celkom presné. Závisí to od druhu stromčeka – niektoré rastú pomalšie, iné rýchlejšie. Napríklad čínsky vtáčí zob (Ligustrum chinensis) má veľa prírastkov, či už zelenej hmoty alebo koreňov, preto si vyžaduje častejšie presádzanie.
Čo sa týka prestrihávania koruny, interiérové bonsaje môžete prestrihávať celoročne, pri exteriérových sa robí zmladzovací rez, čiže hlbšie strihanie, pri ktorom sa zoberie aj štvrtina z koruny. Takýto radikálny rez sa odporúča robiť vždy na jar, pretože vtedy je rastlina najvitálnejšia.

Pri presádzaní treba vymeniť starý substrát za nový, miska môže zostať tá istá. Z neznalosti robia ľudia chybu v tom, že neskrátia korene a stromček presadia do väčšej misky. Dôsledkom je nepomer medzi miskou a stromom (veľká miska – malý strom), bonsaj akoby omladol, čo nie je prípustné z estetického hľadiska.

Ďalšie dôležité pravidlo: nikdy nepresádzajte slabú rastlinu, napríklad ak má žlté listy alebo je napadnutá škodcami. Tým jej totiž môžete ešte viac ublížiť.

Bonsaj zhadzuje listy, keď:
• niečo nie je v poriadku, napríklad ak rastlinu napadla pleseň alebo iný škodca,
• má nedostatok svetla alebo živín,
• má nedostatok vody (vtedy sa rastlina bráni zhadzovaním listov),
• je nekvalitný postrekovací prípravok, ktorý listy zadusí.
legolas
01.06.11,13:20
beba13
01.06.11,19:22
v priebehu tohto týždňa ich presadím. Celkovo to budú 2 slivky, 1 broskyňa a 1 orech. Tak potom dám vedieť ako to dopadlo
ešte raz ďakujem za rady
..držím palce aby sa ti ujali,aj ked velké šance tomu nedávam,volnokorenené sa dosť ťažko zakorenujú a zvlášt v letnom období,ale možno budeš mať to šťastie a podarí sa ti to:)
katalóg
01.06.11,20:25
Žiaľ nemá inú možnosť. Štyri stromy za týždeň... Prajem aby sa ujali.
ochar
16.09.11,05:59
takže nakoniec som presadil len tie dve slivky.
broskynu a orech presadím tak o mesiac.
z dvoch broskyn sa jedna ujala a celé 3 mesiace má zelené listy, ktoré vyhnala na 3 konárikoch.
druhá je žiaľ suchá. uvidím ešte na jar. Ale aspoň jednu sa podarilo zachrániť :)
kamoska1
16.09.11,18:26
Aj my sme museli tento rok presadit v júli marhulu,ktorú sme mali 3 roky,lebo sme išli stavať altanok.Po presadení jej troška ovädli listy,ale o mesiac a do teraz sú úplne v pohode,ako by sa s ňou nič nerobilo.Polievame ju za každým,ako prídeme na zahradu.Do jamy som jej dala pri presadzaní hnojiva,asi sa jej to páči.;)
Sharon
28.03.12,09:14
Otec na záhrade posadil pred 2 rokmi marhuľu a teraz by ju kvôli bazénu potreboval otočiť o 90 stupňov - konáre jej totiž rastú len do dvoch strán a smerovali by priamo nad bazén. Je to veľké riziko že vyhynie, keď sa iba pootočí?
wabi
29.03.12,08:03
To je nápad! Otáčať stzrom! Tak jej tie konáre odpílte, len ju neotáčajte a nevykopávajte. Takýto strom bez väčších problémov znesie odpílenie konárov, ktoré si poľahky vytvorí nové a v takom smere ich môžete natvarovať, aby vám nezavadzali! Behom 2 rokov urobí nové konáre keď je dobre zakorenená, ale z presadenioa hoci ju len otočíte sa nemusí nikdy spamätať!
Ale prosím vás v mene toho stromu, pokiaľ je to možné,nesiahajte mu na korene!
Veďtie ho živia!
Ako to môže vôbec niekoho napadnúť vykopávať a otáčať, namiesto tvarovania konárov!
Strom v prírode rastie na tom istom mieste a nie je stvorený na premiestňovanie! To len ľudia vymýšľajú. Iste snaží sa prežiť aj s oklieštenými koreňmi ale prirovnal by som to asi tomu ako by vás premiestnili do úplne cudzieho prostredia napríklad do Austrálie či možno dokonca Ghany navyše s amputovanou nohou. Iste človek by sa musel prispôsobiť, podobne ako ten presadený strom s osekanými koreňmi, ale dlho by sa z toho spamätával až už by tak ľahko nebol z neho športovec, proste bol by handicapovaný.
Stromy sú uspôsobené na to, že ich zvieratá ožierajú, že im blesk odčesne konár či slon alebo mamut doláme.To ano! Ale vykopávať a premiestňovať - ničiť korene, to dokáže len človek a na neho si za tých pár rokov ešte stromy nezvykli...
sisima
29.03.12,09:08
orechy by sa mali v prvých rokoch presadiť aj 3x, aby mali kvalitné a veľké plody a aby boli odolné... toť múdrosť starých otcov... takže to asi neplatí o všetkom...
ale tiež súhlasím, bazén si treba premyslieť ešte pred zasadením stromu :(
dnes som videla čerstvo spílenú krásnu rozkvitnutú marhuľu, až mi do plaču bolo... všetky stromy nech nahradí betón...
wabi
30.03.12,06:53
Nuž neviemktorý starý otec tvrdil,že sa majú orechy presádzať 3x ale môj nie a bolto syn zahradníka, ktorý vysadil park v Nedanovciach okolokaštiela puškinovej sesternice.
Logiku to naozaj nemá a tak to nepovažujem, za múdrosť. Veď akékoľvek presádzanie kvalitu a veľkosť ovocia na strome nijako nemôže zlepšiť...
Akurát ten stom veľký nenarastie to je fakt, ak teda prežije.
Strihanie opílenie a podobne je pre strom menej zničujúce,než presádzanie...
pablito74
30.03.12,09:10
Presadzat 3 krat orech, aby mal "kvalitné a veľké plody a aby boli odolné" je blbost na n-tu. Orech semenacik, ma predsa uz od vyklicenia zakodovane geneticke vlastnosti, ako je velkost plodov, vzrast, odolnost atd... (napr. ak ma mat raz malicke plody, tak ho mozte presadit aj sto krat, a bude mat vzdy rovnake plody).:)
O tom ci 3 krat presadeni orech (semenacik), zacne skôr rodit, by sa uz dalo skôr polemizovat.

EDIT: Teraz tu wabi napise ze som nemal pisat, lebo som zopakoval to co napisal on. ;)
sisima
01.04.12,16:04
píše sa o tom aj v téme http://www.porada.sk/t76567-zasadenie-orechu.html
tak asi to blbosť na n-tu nebude... ;)
pablito74
01.04.12,21:21
Ahoj Sisimka
Nie vsetko co ludia vo forach popisu, je aj pravda. ;)
Ja som ti napisal vysvetlenie, preco je to podla mna blbost, ak nemam pravdu, tak mi napis kde sa mylim, budem rad ked sa dozviem nieco nove.
No, uz len ked sa clovek trosku zamysli, tak pride na to, ze to nie je mozne. Lebo to by potom podla takejto logiky, napr. aj jablone mohli rodit väcsie jablka, keby sme ich viac krat presadzali, co je hlupost.

Vrta mi hlavou, ako stary otcovia dospeli k tomuto nazoru a napada viac usmevnych pribehov, ktore sa mi nechce pisat.
Inak sadit v dnesnej dobe orechy semenace, ak ich chceme pre jadra, mi nepripada velmi rozumne. Nakolko je neista kvalita plodov a vek, kedy zacnu taketo semenace plodit, mi pride rozumnejsie kupit si stepeny orech, aj ked cena je vyssia, oproti ostatnym ovocnym stromom.
Ak niekto chce obrovsky strom, ktory mu bude hlavne poskytovat tien, a plody su pre neho druhorade, tak proti gustu ziaden disputat.
Dobru noc.
wabi
02.04.12,08:54
Pablitonenapíšem,že sa opakuješ pomne, pretože si rozvinul tietomyšlienky a somrád že niekto tiež uvažuje racionálne. Na druhej strane, orechy pomerne dobre držia vlastnosti po rodičoch a všetky staré stromy súnaozaj semenáče.
Môj názor je,že treba vysádzať semenáče orechov a ak mániektomalúzáhradu, taknech na nej orechy nepestuje a vysadí ich na miesta na ktoré rád chodí,kdekoľvek sda mu páči a na jeseˇpopri prechádzkach si ich aj oberie. Veď orechov je všade veľa...
sisima
02.04.12,10:08
nepopieram, nevyvraciam, tiez ma to prekvapilo, ked som sa to dozvedela... ked sa to tak robilo, tak sa to z nejakeho dovodu robilo... dnes je ina doba a daju sa kupit stromy všetkého druhu...;)
pablito74
02.04.12,11:12
Ahoj Wabi, podla mna sa lepsie oplati kupit orech stepeny, ktory by mal ako tak zacat plodit uz tretim rokom.
Mam vlastnu skusenost z orechom semenacom, ktory prvu urodu priniesol v cca pätnastom roku. Ci si udrzal vlastnosti po rodicoch neviem, no jadra sa dost tazko vylupuju.
Niekde som cital, ze ked si niekto chce vypestovat semenac, tak je dobre zasadit viac semenacikov z jedneho stromu, a sledovat ich uz od malicka. Semenaciky ktore maju mänsie listy oproti ostatnym, treba likvidovat a nechat iba najkrajsie, najvitalnejsie a ze potom je aj väcsia pravdepodobnost, ze ten orech bude mat kvalitnejsie plody. Tot postreh praktika v neviem akej uz diskusii.
wabi
04.04.12,22:07
Ano je to tak, takto sa šľachtia nové druhy...
K tým orechom. Jednoducho ich je všade toľko, že mi pripadá divné si ch sadiť do záhrady, zvlášť ak nie je naozaj veľmi veľká. Je predsa toľko menších ušľachtilejších stromov, ktorých plody si nenaoberáte nikde ak si ich nevysadíte do záhrady...
Orechy, broskyne, amelanchier ale napríklad i višne dobre držia vlastnosti a dajú sa ako semenáče úspešne pestovať a zároveň je to zaujímavé. Opísal som top podrobne vo viacerých témach...
K tým nezmyselným tradíciám o presádzaní orechov napríklad:
Opýtala sa raz dcéramatky: "Prečo vždy prekrojíš peceň chleba napolovicu pred tým ako ho uložíš do chlebníka v kuchyni?"
Matka odpovie:"Robilato takuž moja matka a pred ňou stará matka a ja sompresvedčená,že tradícietrebadodržiavať!"
Opýtala sa teda starejmatery: "Babka prečo vždy prekrojíš peceň chleba napolovicu predtým ako ho uložíš do chlebníka v kuchyni?"
Stará mama odpovie:Ale mojaveď toje snáďjasné. Veď vidíš že celý chlieb sa domalého chlebníka nezmestí, tak ho musím prekrojiť, aby som ho mohla schovať!