Dáša_
13.06.11,10:13
ja som ráno čítala článok o zelenine http://jozefkuric.blog.sme.sk/c/267651/Lesk-a-bieda-slovenskej-zeleniny.html?fb_ref=like_clanok_dole_blog&fb_source=profile_oneline

v diskusiach bol aj odkaz na bio a eko obchod. V bratislave. Vsetko vyzeralo krásne. Až kým som si nevšimla, že napríklad kaleraby z rakúska ... Alebo sa u nas také potraviny fakt nedajú dopestovať?
trisestri
13.06.11,08:30
ja som ráno čítala článok o zelenine http://jozefkuric.blog.sme.sk/c/267651/Lesk-a-bieda-slovenskej-zeleniny.html?fb_ref=like_clanok_dole_blog&fb_source=profile_oneline

v diskusiach bol aj odkaz na bio a eko obchod. V bratislave. Vsetko vyzeralo krásne. Až kým som si nevšimla, že napríklad kaleraby z rakúska ... Alebo sa u nas také potraviny fakt nedajú dopestovať?

Tie ceny sa my zdajú premrštené./určite na to nemá príjem tretina Slovakov/
vcielkaisr
13.06.11,10:58
Veľká škoda mladých životov a hrozné je to aj pre tie obete ktoré budú čakať na transplantaciu obličiek,alebo doživotne čakať na dialýzu,ale som skeptická voči tomu že bude ponaučenie ktorá by viedlo k prísnejšej kontrole potravín,ktovie čo nás ešte čaká.
hubatá
13.06.11,12:10
Podľa mňa celý problém spočíva v tom, že sme si zvykli jesť zeleninu MIMO SEZÓNY a preto aj pestovatelia sa snažia zarobiť na drahej, jarnej zelenine pestovanej vo fóliovníkoch - jednoducho to tak zákazníci vyžadujú. Pre tých rozumných zákazníkov by stačilo mať reďkovku, šalát s menšími nákladmi vypestovanými v záhradách na dedinách, ktoré by boli vykupované ako prebytky prostredníctvom nejakého nákupcu v reálnom čase, teda vtedy keď je tá-ktorá zelenina alebo ovocie sezónne, má v sebe prirodzené vitamíny. A tak v zime jeme rajčiny, jahody, slivky, papriku z bioroztoku, na jar zo skleníkov a fóliovníkov. Len tí šťastní so záhradami jedia ovocie a zeleninu v reálnom čase a zdravú. A možno ich sliepky alebo prasiatko aby sa to zúžitkovalo.
A naozaj nakupovať v júni zlacnené banány v Rakúsku mi pripadá dobrá hlúposť. Škoda že za tie isté peniaze si nespravia výlet do okresu D. Streda alebo Komárno a nedajú možnosť zarobiť radšej nejakej babke na reďkovke alebo šaláte. Jednoducho zvlášť mladí sú tak posadnutí obchodnými centrami, že nedokážu reálne uvažovať na svoju vlastnú škodu a dopláca na to terajšia generácia maličkých detí. O 10-15 rokov tu máme republiku plnú invalidov so stratou imunity - veď kde by ju v detstve získali ? Tá sa tvorí niekoľko rokov, ale takisto sa aj stráca niekoľko rokov. A to sa bavíme len o ovocí a zelenine, kde je ešte mäso, zdravá voda?
Tweety
13.06.11,12:31
buchač
13.06.11,12:43
..."Zo začiatku, keď sa medveď v našej lokalite objavil, mnohí ľudia mali z toho zábavu, no tá ich už prešla. Teraz sa boja. Zviera sa pohybuje v okruhu niekoľkých kilometrov....

... „Priamo po ulici šla medvedica s tromi mláďatami. Inokedy stál medveď pokojne pod rozsvietenou lampou pouličného osvetlenia. Zvieratá chodia na ovocie do záhrad aj za bieleho dňa,“ ťažkajú si miestni....

atď

Holt ...pomaly , ale iste sa k tomuto približujeme ....;)....či ...?

http://www.youtube.com/watch?v=UQmeGp4R4BM&feature=related
hubatá
13.06.11,13:06
Lebo medveďom, ale vôbec všetkým zvieratám (len u medveďov je to preto také okaté, že je to šelma) sme vzali nekontrolovateľnou výstavbou diaľnic, obrovských parkovísk a čiernou stavbou rodinných domov čo sa tvária na LV ako chaty - ich prirodzené prostredie, ich domov. Votrelcom je tu človek a vyháňa zvieratá z ich domovov, vyrušuje ich, dráždi, necháva odpadky na ktoré si šelma zvykne a sťahuje sa za nimi bližšie k človeku, kde už nemusí loviť, ale len si potravu vyhrabe z kontajnera. My sme veľmi malá krajina na to, aby sme mali diaľnice ako v Amerike a neodrazilo by sa to na životnom prostredí. Veď v TV nič iné nepočujete len ponosy ľudí z dedín, ako im praskajú domy, alebo sa im ocitne kamión v záhrade, prípadne na úzkej dedinskej ceste niekoho zabilo, cesty majú v hroznom stave a taká je hustá premávka že sa nedá prejsť chodcom na druhú stranu. Nevieme nechať auto v doline, 4-členná rodina na výlet v CHKO ide autom až pokiaľ naozaj tereňákom nezapadnú, vyrevuje sa na chatách, chaty sa nepoužívajú na rekreáciu ale na žúry.
durisovad
13.06.11,13:44
Da sa s tebou suhlasit, ale medvede su premnozene asi aj preto, ze kedysi, ked boli tzv. panske reviry, polovnici-pani strielali a regulovali stav zveri v horach. Dnes su medvede chranene viac ako ludia.
pavol54
13.06.11,19:04
..."Zo začiatku, keď sa medveď v našej lokalite objavil, mnohí ľudia mali z toho zábavu, no tá ich už prešla. Teraz sa boja. Zviera sa pohybuje v okruhu niekoľkých kilometrov....

... „Priamo po ulici šla medvedica s tromi mláďatami. Inokedy stál medveď pokojne pod rozsvietenou lampou pouličného osvetlenia. Zvieratá chodia na ovocie do záhrad aj za bieleho dňa,“ ťažkajú si miestni....

atď

Holt ...pomaly , ale iste sa k tomuto približujeme ....;)....či ...?

http://www.youtube.com/watch?v=UQmeGp4R4BM&feature=related
Uvažujem aký je rozdiel medzi medveďom a rómom, obaja sú chránení, obaja sú v civilizovanom svete škodní, o povolenke na odstrel už ani nehovorím
lujza.j
13.06.11,19:11
stačí vyhlásiť loveckú sezonu:)niekto na ňu ani nečakal....
alabut
14.06.11,03:31
Mna udivuje, ze u nas prikrmuju zver nakladiakmi plnymi zhniteho ovocia z velkoskladov. Je to krasa, vidiet na lesnej paseke jelena krmit sa pomarancmi, diviaka mandarinkami. Namiesto znizenia cien, kopa hnoja. :-)
srska
14.06.11,03:39
Uvažujem aký je rozdiel medzi medveďom a rómom, obaja sú chránení, obaja sú v civilizovanom svete škodní, o povolenke na odstrel už ani nehovorím
môj tatko už pradávno hovorieval, že ten pán mal vydržať ešte tak 2-3 roky a nie sa tam okolo stalingradu trtošiť
alabut
14.06.11,07:24
A aky bol medzi nimi rozdiel?
hubatá
14.06.11,07:47
O chvíľu tie jelene dostanú z takej výživy alergiu, kožné choroby - ktorý blbec zasa toto vymyslel? Hlavná vec že ľudí upozorňujú aby si tropické ovocie poriadne poumývali (aj kefkou) kým z neho použijú čo len šupku do koláča. Alabut daj podnet za týranie zvierat. Ešte nejaký podnikateľ zo zelovocu dostane zaplatené od nejakého ďalšieho podnikateľa čo berie štátny príspevok na chov jeleňov ........ :D:D:D
Za všetkým vidím peniaze, inak by to dali do škôl alebo detských domovov a privolali televízne kamery za účasti celebrít.
alabut
14.06.11,07:51
A nie, ovocie maju zadarmo. Inac sa vozi na kompostovisko. Povodne som si myslel, ze sa v lese niekto zbavuje zhnitych pomarancov a mandariniek. Potom som zistil, ze polovnici. .-)
pavol54
14.06.11,09:39
O chvíľu tie jelene dostanú z takej výživy alergiu, kožné choroby - ktorý blbec zasa toto vymyslel? Hlavná vec že ľudí upozorňujú aby si tropické ovocie poriadne poumývali (aj kefkou) kým z neho použijú čo len šupku do koláča. Alabut daj podnet za týranie zvierat. Ešte nejaký podnikateľ zo zelovocu dostane zaplatené od nejakého ďalšieho podnikateľa čo berie štátny príspevok na chov jeleňov ........ :D:D:D
Za všetkým vidím peniaze, inak by to dali do škôl alebo detských domovov a privolali televízne kamery za účasti celebrít.
Zhnité ovocie- Miletička, lesné úvozy
alabut
14.06.11,11:10
Asi tak. :-)
trisestri
16.06.11,16:16
už je vraj aj mäso nakazené,mna zarazilo že rodičia dali hamburger 20 mesačnému dietatu a to vraj u nás sú zle stravovacie návyky http://www.topky.sk/cl/11/1277851/Deti-vo-Francuzsku-sa-nakazili-E--coli-z-hamburgerov-z-Lidlu-
Chokma
16.06.11,16:37
už je vraj aj mäso nakazené,mna zarazilo že rodičia dali hamburger 20 mesačnému dietatu a to vraj u nás sú zle stravovacie návyky http://www.topky.sk/cl/11/1277851/Deti-vo-Francuzsku-sa-nakazili-E--coli-z-hamburgerov-z-Lidlu-


Vies co, ked mi nasa rodinna znama - doktorka - hovori, co su schopne mamy dat svojim malym detom jest, tak to je riadne psycho aj u nas. Ako na obed vifonku alebo horalku a colu a pod. a este su to schopne aj povedat jej. :eek:
No takze tu mame aj maso... pred par dnami vraj nejaky pan profesor odporucal ludom, aby zeleninu radsej vobec nejedli, tak teraz asi aby nejedli ani maso. Hadam by nebolo od veci vymysliet nejaku vesmirnu vyzivu pre zachranu ludstva. :D
trisestri
16.06.11,16:44
budeme jest amarouny,ale teraz sa ešte viac ukazuje ako chýba domáca sebestačnost v produkcii potravín a že sme nemali ustupit zo svojích noriem pri ich kontrole.
pavol54
16.06.11,17:48
Vies co, ked mi nasa rodinna znama - doktorka - hovori, co su schopne mamy dat svojim malym detom jest, tak to je riadne psycho aj u nas. Ako na obed vifonku alebo horalku a colu a pod. a este su to schopne aj povedat jej. :eek:
No takze tu mame aj maso... pred par dnami vraj nejaky pan profesor odporucal ludom, aby zeleninu radsej vobec nejedli, tak teraz asi aby nejedli ani maso. Hadam by nebolo od veci vymysliet nejaku vesmirnu vyzivu pre zachranu ludstva. :D
Môj syn keď mal 2-3 roky sa bez rozpakov napchával dobrou domácou klobásou, určite obsahovala pálivú papriku.
Chokma
16.06.11,18:51
Môj syn keď mal 2-3 roky sa bez rozpakov napchával dobrou domácou klobásou, určite obsahovala pálivú papriku.

chi, moje krstňa ju zboznuje a jeho mamu ide slaktrafit (je zdravotna sestra) :D furt mu predpoveda volaku pankreatitidu...
a co sa tyka mna, tak ja som ako dvojmesacna vylogala plnu flasku superstiplavej polievky (moja teta, ktora ju varila, ju neochutnala, takze az ked som ju celu vychlontala a zacala revat, az potom zistila).
ono podla mna su horsie vselijake umele sajrajty vo vyzive ako prirodzene - hoci klasifikovane ako nezdrave - veci. Napr. ked mamicky deckam davaju pravidelne susene polievky alebo varia vselijake veci z prasku. Ale nie som dr., to je len moj sedliacky rozum. :)
evuš
17.06.11,05:34
Áno, je to už vážne všetko choré, keď človek sa musí zamýšlať nad tým, čo jesť a čo nie .... Ja však jem všetko .... zeleninu, ovocie, mäso, cestoviny ... Ak mám umrieť, umriem.... Neviem o nikom, že by žil večne... Denne zomiera kopec ľudí na podvýživu, AIDS, lepru .... ale zomrie pár ľudí na E... a sú všetci v pozore ... myslím, že sme náchylní na všetku tú pliagu len kvôli tomu, že sa snažíme byť čoraz viac "sterilní" ... Môj starý otec cez prvú i druhú svetovú vojnu bol mnohokrát rád, že mohol žuť obyčajnú neumytú repu... dožil sa do 95 bez chorôb a potom ďalšie 4 s rakovinou ...
Zimama
23.06.11,18:05
Áno, je to už vážne všetko choré, keď človek sa musí zamýšlať nad tým, čo jesť a čo nie .... Ja však jem všetko .... zeleninu, ovocie, mäso, cestoviny ... Ak mám umrieť, umriem.... Neviem o nikom, že by žil večne... Denne zomiera kopec ľudí na podvýživu, AIDS, lepru .... ale zomrie pár ľudí na E... a sú všetci v pozore ... myslím, že sme náchylní na všetku tú pliagu len kvôli tomu, že sa snažíme byť čoraz viac "sterilní" ... Môj starý otec cez prvú i druhú svetovú vojnu bol mnohokrát rád, že mohol žuť obyčajnú neumytú repu... dožil sa do 95 bez chorôb a potom ďalšie 4 s rakovinou ...

Tých názorov na zdravú výživu už bolo (a bude) toľko (a často protichodných), že tiež si hovorím - buď zomriem od hladu, alebo od nejakej "nesprávnej výživy"... tak radšej hádam s plným bruchom... :D
lujza.j
03.07.11,10:00
trisestri
03.07.11,11:42
nuž máme vlastné kvalitné minerálky /aj ked šaraticu ani vincentku u nás nedostat/,takže dúfam že tie sú nezavadné.
pivko
03.07.11,11:48
V Nemecku to majú na svedomí uhorky , viď téma srandičky.
durisovad
03.07.11,13:26
Uz len cakam, kedy tu bakteriu objavia vo vode z vodovodu. To uz aby sme ani nejedli ani nepili. Alebo jedli a pili a pokapali.
Tweety
07.07.11,17:01
katalóg
03.10.11,14:12
Už si na to nikto nespomenie. Oficiálne vysvetlenie žiadne. I keď pripúšťam, že nemusí byť zverejniteľné.
A novinárska karavána ide ďalej.
durisovad
03.10.11,17:46
Hlavny ciel bol dosiahnuty - farmaceuricke firmy dobre zarobili. A su tichucko.