LenkaOf
31.05.11,08:11
Mám takyto pripad...
Po obdrzani dohody o poskytnuti prispevku na szc, je v clanu II okrem ineho uvedene ze "prijemca sa zavazuje vykonavat szc v mieste podnikania na adrese xy, prevadzka xy. prevadzka je na zaklade najomnej zmluvy, co v pripade ak dojde k vypovedaniu najomnej zmluvy a teda zruseniu prevazdky /sluzby budu docasne poskytovane na objednavku/ ide o vazne porusenie dohody? najomne nemalo byt hradene z poskytnuteho prispevku.

V dalsom bode sa dalej uvadza ze prijemca sa zavazuje riadne evidovat vydavky aby boli identifikovatelne a ...., a v sulade s predlozenym pod. zamerom. Z uvedeneho vyplyva ze prijemca si nemoze uplatnic tzv. pausalne vydavky podla zakona o dani z prijmov.
Ide o to ak by doslo k vypovedaniu najomnej zmluvy szc nema okrem odvodov ine vydavky takze skutocne vydavky by sa mu neoplatili:confused:
veronikasad
31.05.11,06:13
V podn.pláne máš čerpanie dotácie na nájomné ?
LenkaOf
31.05.11,06:30
nie na najomne nie len na odvody a naradie
veronikasad
31.05.11,06:34
Lenka, žiadny zákon ti nezakazuje uplatniť si zdanenie formou paušálnych výdavkov - ak je to pre daňovníka výhodnejšie. Len si treba uvedomiť, že v prvom roku podnikania zdaníš celú dotáciu - bez ohladu na to, kolko si z nej vyčerpala. A celá dotácia vstupuje do príjmu pre posúdenie povinnej registrácie platitela odvodov do SP.
Preto treba dobre zvážiť, už nie je možné podať dodatočné DP, ak by si zistila, že skutočné výdavky sú pre teba výhodnejšie.

Pre potreby ÚP však musíš mať spracované účtovníctvo v zmysle Dohody o poskytnutí príspevku, ktorú si s UP podpísala.
LenkaOf
31.05.11,06:44
Ak teda nie je cerpanie prispevku pouzite na uhradu najmu teoreticky by pri pripadnom zruseni prevadzky nemal byt problem, len to treba nahlasit na UPSVaR.

S tymi vydavkami som trochu zmatena, v zamere boli uvedene skutocne vydavky nie pausalne, pretoze spadal tam ten najom, pride mi to ze UPSVaR vychadzal zo zameru a preto neumoznuje uplatnenie pausalnych vydavkov.
veronikasad
31.05.11,06:47
Ak teda nie je cerpanie prispevku pouzite na uhradu najmu teoreticky by pri pripadnom zruseni prevadzky nemal byt problem, len to treba nahlasit na UPSVaR.

S tymi vydavkami som trochu zmatena, v zamere boli uvedene skutocne vydavky nie pausalne, pretoze spadal tam ten najom, pride mi to ze UPSVaR vychadzal zo zameru a preto neumoznuje uplatnenie pausalnych vydavkov.
V akej oblasti podnikáš ?

Prečítaj si ešte raz predch.píspevok. Zdanenie príjmov nesúvisí s evidenciou pre úrad práce ...
LenkaOf
31.05.11,06:49
diagnostika a opravy cmv a opravy karoserii
veronikasad
31.05.11,06:50
diagnostika a opravy cmv a opravy karoserii
a túto činnosť by si kde chcela vykonávať po zrušení prevádzky - doma v obývačke ?
LenkaOf
31.05.11,06:55
na zaklade objednavky pre ine dva servisy... ani zvárac nezvara v obyvacke a nemusi mat pritom prevadzku...nemyslim to v zlom :)
veronikasad
31.05.11,07:03
na zaklade objednavky pre ine dva servisy... ani zvárac nezvara v obyvacke a nemusi mat pritom prevadzku...nemyslim to v zlom :)
chápem ťa, len živnosti zváračov sú vo väčšine prípadov závislou činnosťou. A pripravovaná novela Zákona o inšpekcii práce dáva IP väčšie právomoci ...

Nepoznám detaily predmetu podnikania, ktorý si uviedla. Ak je možný presun s náradím na výkon práce do iného autoservisu - je to OK. Ak by však tam bol ako "zamestnanec na živnosť" a pracoval s náradím "zamestnávatela" mohol by byť pri kontrole IP problém ...
LenkaOf
31.05.11,07:09
na naradie ktore potrebuje napr k povrchovej uprave karoserii ziadal dotaciu, priestory mu poskytne zakaznik ktory si objedna u neho tuto sluzbu, ten aj zodpoveda za veci spojene napr. s hygienou, v objednavke potom ma zahrnutu napr. obsluhu pristroja na vyvazovanie kolies napr.
LenkaOf
06.06.11,10:37
Rozumiem čo si napísala, ale budem citovať odsek 7, dohody, v kt. sa príjemca zaväzuje:
"Riadne evidovať výdavky na SZC, ktoré musia byť identifikovateľné a preukázateľné, doložené účtovnými záznamami, ktoré sú riadne evidované u príjmecu, musia byť vynaložené v súlade s princípmi hospodárnosti, účelnosti, primeranosti a efektívnosti a v súlade s predloženým pod. zámerom. Z uvedeného vyplýva, že príjemca príspevku si nemôže uplatniť tzv. paušálne výdavky podľa par. 6 ods. 10 zák. č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v daňovom priznaní v období plnenia podmienok dohody, uzatvorenej podľa par. 49 zákona o službách zamestnanosti.