www.pepo
31.05.11,11:43
Zdravím poradáci.
Mam docela veľky problém,ktorý sám nedokážem vyriešiť.

Rodičia mi predali (aby som mal kľud od súrodencov) rozostavaný dom s pozemkom.
Boli sme u právničky uzavrieť kúpno - predajnú zmluvu.Najprv to vyzeralo všetko v poriadku,ale keď zistila ,že dom nieje dokončený a samozrejme nieje ani skolaudovaný tak ho nemohla zapísať do katastra.Takže nakoniec sme uzatvorili zmluvu len na ten pozemok,z čoho vyplíva ,že ja som len majiteľom pozemku ale nie stavby.Lebo otec má stavebné povolenie na seba a stále je ako stavebník.Na stavebnom úrade po mne chceli aby som bol aj majitelom domu a nie len pozemku....a takto sa točím v začarovanom kruhu.Odporúčali mi aj znalcu a geodeta aby som si to zameral.lenže je zbytočné zameriavať dom ak plánujem rozširovať...
Veľmi Vás prosim o nejake návrhy ako by som sa mohol stať vlastníkom domu.....
Bojím sa ,že dom postavím aj na otcoce meno,a po jeho smrti by dom spadal do dedičského konania....
sroservis
31.05.11,10:20
Do katastra je možné zapísať aj rozostavanú stavbu, ak už má pevné základy. Je potrebné ju dať zamerať geometrickým plánom.
www.pepo
31.05.11,11:02
Je to už hrubá stavba zo strechou,práve tomu zameriavaniu som sa chcel vyhnuť ,kedže by som chcel stavbu rozširovat takže potom by som musel dať zase zameriať...
Daniela172
16.08.12,12:57
Dobry den, tiez ma zuajima nieco podobne.S manzelom sme zacali stavat dom na svokrovom pozemku.Povolenie sa vybavovalo na rodicov.Bolo to koli susedovcom,ale aj tak to nakoniec bolo na nic.Prieky boli aj tak.Povolenie mame od juna.Uz mame postavene priblizne jedno cele poschodie.Chcem sa opytat,kebyze teraz chceme prepisat pozemok aj so stavbou na nas,co vsetko by to obnasalo,co vsetko by sme museli vybavit,aby to bolo co najskor prepisane na nas,nakolko sa nam vztahy skomplikovali a bojime sa s manzelom,zeby to svokrovci nenapisali na nas,ale nebodaj na manzelovho brata.Su tam vlozene nase tazko zarobene peniazky a mame male babo,takze potrebujeme niekde byvat a mat svoje.Dakujem krasne za odpoved
Daniela172
16.08.12,13:30
Este som zabudla dopisat,budeme musiet pri prepise vpisat aj vecne bremeno-prechod cez svokrovcov,nakolko zatial nemame spristupnenu cestu.
buchač
16.08.12,14:18
Dobry den, tiez ma zuajima nieco podobne.S manzelom sme zacali stavat dom na svokrovom pozemku.Povolenie sa vybavovalo na rodicov.Bolo to koli susedovcom,ale aj tak to nakoniec bolo na nic.Prieky boli aj tak.Povolenie mame od juna.Uz mame postavene priblizne jedno cele poschodie.Chcem sa opytat,kebyze teraz chceme prepisat pozemok aj so stavbou na nas,co vsetko by to obnasalo,co vsetko by sme museli vybavit,aby to bolo co najskor prepisane na nas,nakolko sa nam vztahy skomplikovali a bojime sa s manzelom,zeby to svokrovci nenapisali na nas,ale nebodaj na manzelovho brata.Su tam vlozene nase tazko zarobene peniazky a mame male babo,takze potrebujeme niekde byvat a mat svoje.Dakujem krasne za odpoved

Este som zabudla dopisat,budeme musiet pri prepise vpisat aj vecne bremeno-prechod cez svokrovcov,nakolko zatial nemame spristupnenu cestu.
Nechápem síce , prečo ste prepis kvôli nejakým priekom hneď neuskutočnili - na seba nenapísali ...a stavať v dnešnej dobe na " cudzom " pozemku ...????
Teraz budete mať trochu zložitejšiu situáciu , lebo na pozemku je aj tá stavba ....

Budete musieť urobiť darovaciu ( kúpnu ) zmluvu a následne dať vklad do katastra nehnuteľností...
Do zmluvy sa dá zakomponovať aj to vecné bremeno...
Kataster má lehotu na vybavenie ( schválenie ) bezchybnej zmluvy 30 dní...

Keď máte odložené faktúry a bločky na materiál , až také jednoduché by to nebolo s tým darovaní pre švagra ...vždy by ste mohli napadnúť na súde takéto konanie , dokazovanie by bolo asi ľahké...
Daniela172
16.08.12,17:14
Dakujem krasne buchač za rychlu odpoved.Ja som bola za to,aby to hned bolo na nas,ale manzel so svokrou sa takto dohodli (nechcela som sa do toho miesat a hadat sa s manzelom,lebo on svojej rodine doveroval).Teraz tiez prisiel na to,ze sme to mali hned riesit inak.