Zoltán Kovács
31.05.11,11:49
Pre zahraničného klienta bola vykonaná služba (preklad textu). Zahraničný partner nie je registrovaný pre DPH v rámci EU. Firma, ktorá preklad vykonala je platiteľom DPH na Slovensku. Vykonanú službu má fakturovať s alebo bez DPH?

Ďakujem za odpovede.
zlatica76
31.05.11,09:57
Pozri § 15 ods. 2 zákona o DPH:

Miesto dodania služby inej osobe ako zdaniteľnej je miesto, kde má dodávateľ sídlo.

Na prvý pohľad mi to vyzerá tak, že by to malo byť so slovenskou DPH.

Na druhý pohľad - potrebujem vedieť, či druhá osoba je zdaniteľná (t.j. nie je dôležité, či je platcom DPH, ale či teoreticky môže byť). Pokiaľ je to nejaký podnikateľ, pravdepodobne si on musí vybaviť IČ DPH a potom sa to bude fakturovať bez DPH. Ak ste to prekladali len fyzickej osobe - bude to vždy so slovenskou DPH.
Zoltán Kovács
31.05.11,10:07
Je to zahraničná právnická osoba (Maďarsko), ktorá má registráciu DPH, ale len pre ich krajinu. Nemá pridelené IČ DPH s prefixom HU.
Tweety
31.05.11,10:21
Je to zahraničná právnická osoba (Maďarsko), ktorá má registráciu DPH, ale len pre ich krajinu. Nemá pridelené IČ DPH s prefixom HU.
Fakturovala by som bez dph, veď je registrovaný vo svojej krajine.
Zoltán Kovács
31.05.11,10:25
Fakturovala by som bez dph, veď je registrovaný vo svojej krajine.

A aký odkaz uviesť na faktúre, ak nebude uvedený ich IČ DPH s prefixom HU na faktúre?
skaspa
31.05.11,10:36
Je to zahraničná právnická osoba (Maďarsko), ktorá má registráciu DPH, ale len pre ich krajinu. Nemá pridelené IČ DPH s prefixom HU.
neviem, či je možné byť registrovaný pre DPH len pre svoju krajinu, asi si myslel, že má pridelené klasické DIČ; smernica EÚ v oblasti DPH platí rovnako pre všetky krajiny a pokiaľ viem, ani na SVK nemôžeš byť registrovaný na DPH len pre SVK (IČ pre DPH uvádzaš aj na faktúrach pre všetky ostatné štáty, veď je rovnaké, či faktruješ na SVK, do Nemecka, Maďarska....); ak prijala firma z Maďarska službu od SVK firmy, mala sa podľa mňa táto firma zaregistrovať v Maďarsku na DPH ešte pred dodaním služby; podľa mňa budeš mať problém aj so súhrnným výkazom, lebo bez IČ pre DPH súhrnný výkaz nevyplníš; pokiaľ si maďarská firma nesplnila svoju povinnosť a neregistrovala sa v maďarsku pre DPH, tak by som im vystavil faktúru s DPH

skús si overiť tu: http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/ či je platiteľom DPH, možno len neuviedol prefix HU ale má ho
Zoltán Kovács
31.05.11,10:44
Udali mi divné číslo, ktoré na DPH nepasuje. Je to 18422780-2-05, čo si myslím, že je len klasické DIČ-ko.
skaspa
31.05.11,11:06
Udali mi divné číslo, ktoré na DPH nepasuje. Je to 18422780-2-05, čo si myslím, že je len klasické DIČ-ko.
tu: http://www.kozuleti.com/fr/cegadat.php?id=18422780 som našiel, že to číslo je "Code d'impots", čo znamená daňový kód (ale asi iba DIČ); ak vieš názov firmy, skús pogoogliť, možno na ich stránke nájdeš aj IČ pre DPH, inak jedine sa na nich obrátiť a overiť si resp. vypýtať si ich IČ pre DPH; ak Ti ho nedajú, vystavil by som faktúru s DPH, lebo bez prefixu nemáš titul, aby si mohol vystaviť faktúru bez DPH (takéto plnenie nie je od DPH oslobodené), navyše bude problém so súhrnným výkazom
Zauzana
31.05.11,11:11
Na www.drsr.sk funguje overovanie IČ DPH v EÚ...spoľahlivo zistí skutočný stav...
Zoltán Kovács
31.05.11,11:11
tu: http://www.kozuleti.com/fr/cegadat.php?id=18422780 som našiel, že to číslo je "Code d'impots", čo znamená daňový kód (ale asi iba DIČ); ak vieš názov firmy, skús pogoogliť, možno na ich stránke nájdeš aj IČ pre DPH, inak jedine sa na nich obrátiť a overiť si resp. vypýtať si ich IČ pre DPH; ak Ti ho nedajú, vystavil by som faktúru s DPH, lebo bez prefixu nemáš titul, aby si mohol vystaviť faktúru bez DPH (takéto plnenie nie je od DPH oslobodené), navyše bude problém so súhrnným výkazom


Skaspa: Ďakujem za rady (samozrejme aj ostatným). Nimi udané číslo je ekvivalent nášho DIČ, a nie sú platiteľmi DPH (sa mi podarilo dopátrať).

Takže fakturovať s DPH, a do súhrnného výkazu neuvádzať?

A ako by to bolo, keby im to fakturoval slovenský neplatiteľ DPH?
Zoltán Kovács
31.05.11,11:12
Na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) funguje overovanie IČ DPH v EÚ...spoľahlivo zistí skutočný stav...


Nefunguje..... vyhadzuje chybu.
Antonia Jendrišáková
31.05.11,11:26
Skúšala som Ti overiť aj ja. Nefunguje. Maďari majú HU+8 miestne číslo. Asi zadáš HU18422780. Fa vystavíš bez DPH uvedieš text:
"Person liable for tax payment is person, to whom service are supplied."
Robila som fa do HU, tiež prekladateľské a tlmočnícke práce.
JankaO
31.05.11,11:33
Nefunguje..... vyhadzuje chybu.
Overiť platnosť IČ DPH je možné ešte aj: tel: 048/4369126, overovanie@drsr.sk, fax: 048/4369113.
Zoltán Kovács
31.05.11,11:42
Skaspa: Ďakujem za rady (samozrejme aj ostatným). Nimi udané číslo je ekvivalent nášho DIČ, a nie sú platiteľmi DPH (sa mi podarilo dopátrať).

Takže fakturovať s DPH, a do súhrnného výkazu neuvádzať?

A ako by to bolo, keby im to fakturoval slovenský neplatiteľ DPH?


Skúšala som Ti overiť aj ja. Nefunguje. Maďari majú HU+8 miestne číslo. Asi zadáš HU18422780. Fa vystavíš bez DPH uvedieš text:
"Person liable for tax payment is person, to whom service are supplied."
Robila som fa do HU, tiež prekladateľské a tlmočnícke práce.

Zistil som už (viď môj príspevok vyššie), že nie sú platiteľmi... Tak nemôžem uviesť HU + číslo. To číslo čo udali, je obdoba našej DIČ. Takže vyfakturujem s našou DPH poskytnuté služby. A v tomto prípade to ide do SV, alebo nie?
JankaO
31.05.11,12:00
Zoli, podobný prípad a vyjadrenie drsr. http://www.porada.sk/1387564-post80.html.
(Čiže s DPH a bez SV)