sugar9
31.05.11,12:14
Dobrý deň. Máme spoločný dvor, ale vlastníkom cesty som Ja s manželkou. Vlastníme aj s manželkou prvý dom, za nami sú ešte 2 domy. Chcem sa spýtať, či mám právo obmedzovať susedou, ktorý sú neprispôsobivý, ničia cestu, ktorú nedajú do pôvodného stavu a hrozia my súdom, aby bola cesta spoločná. Keď niečo odkúpite, môže Vám to súd zobrať a dať ako spoločné? Zatiaľ som ich obmedzil iba jeden krát, keď doviezli drevo a cesta bola rozmočená a Ja som ich tam nepustil, pretože to isté spravili aj minulý rok a cestu som musel opravovať na vlastné náklady. Inak je cesta stále prejazdná. Chcel by som ich len obmedziť vjazdom motorových vozidiel, pešo nech chodia. Nechcem byť zlý sused, ale už mám toho dosť. V liste vlastníctva žiadne ťarchy zapísané niesú. A dohodnúť sa s nimi nedá. Aké mám právo? Chcel by som na príjazdovej ceste vybetónovať pruhy, ale keď si predstavým, že vydržia rok, pretože sused vozí drevo s ťažkou technikou, tak sa to asi neoplatí. Peniaze od nich nedostanem. Ďakujem za radu
andiablo
31.05.11,11:44
záleží kto je uvedený na liste vlastníctva predmetnej parcely´a podľa toho sa dá postupovať presnejšie
sugar9
31.05.11,11:51
Na liste vlastníctva je napísané, že cesta je naša a žiadna ťarcha. Je to proste náš pozemok, ktorý využívajú susedia. Vlastníkom cesty som Ja s manželkou.
pepa78
31.05.11,15:05
Ako bola vytvorená parcela pre cestu? Predpokladám, že tie tri domy mali jednu spoločnú parcelu ako prístup k nehnuteľnostiam...alebo nie?
Erzebeth
01.06.11,21:18
Na liste vlastníctva je napísané, že cesta je naša a žiadna ťarcha. Je to proste náš pozemok, ktorý využívajú susedia. Vlastníkom cesty som Ja s manželkou.

Nemajú susedia iný prístup na svoj dvor?
sugar9
07.06.11,08:50
Susedia iný prístup na dvor asi nemajú, teda možno majú z druhej strany chalupy, ale tam som v živote nebol. Mňa len štve, že som kúpil chalupu s pozemkom a susedia my ju devastujú a chcem vedieť, ako sa môžem brániť. Ako to bolo pred mojim odkúpením neviem, ale kupoval som chalupu s vedomím, že je cesta moja a nie spoločná. Nemienim do nej investovať a sused my ju zničí. Musí byť predsa dáky spôsob ako ich obmedziť.