ZlaticaB
31.05.11,12:40
Zakladam novú tému pretože v robote ( v školstve) často sa zamýšľame nad otázkou .... kde kráča dnešná mládež - sebavedomá, neposlušná, drzá, ... sú dnešní mladí ľudia naozaj horší ako sme boli my....
Aké sú Vaše skúsenosti so správaním dnešnej mladeže?
Ajk&
31.05.11,10:55
Deti sú odrazom doby: rodičia buď nepracujú a tí ktorí pracujú tak robia zasa aj 12 hodín denne. Menej majetné deti závidia bohatším rovesníkom čo je v puberte prirodzené a nemám im to za zlé. Ak niekto nemá v triede najmodernejší typ mobilu, riflí alebo nosí mikinu z trhoviska tak je - znemožnený, terčom posmechu, začína šikana. Deti sa nevedia rozprávať, prekrikujú sa, nevedia sa ani baviť, len hulákajú, príde im smiešne keď niekoho znemožnia alebo niekomu ublížia. Tí ktorí to tak nerobia trpia.
ZlaticaB
31.05.11,11:14
Ďakujem za reakciu. Máš pravdu, len ak to pôjde ďalej tak si vychováme generáciu, ktorá neuznáva žiadné hodnoty. Najhoršie na tom je, že arogancia, násilie je už na základnej škole, žiak jednoducho nepôjde odpovedať len tak .... lebo sa mu nechce, učiteľ je v triede a on spokojne v tom lepšom prípade desiatuje. Keď si spomeniem,keď som ja chodila do školy tak učiteľ bol autorita a dnes??? Je to veľmi smutné
marleau
31.05.11,11:32
Aj tak je na v najväčšej miere vinný rodič.
Ja to vidím na sídlisku,keď si napríklad decko kope loptu o stenu tak,že robí fľaky alebo rozhadzuje papiere a plastové fľaše okolo seba.Keď ho upozorním,okrem debilného pohľadu sa mi ujde aj výčitka od rodiča z okna,že čo sa starám do jej Sofiinky alebo Mišinka.Rodičia nedopustia,že ich decko može robiť zle,neviem,či chcú takto akože vyhrávať nad inými,ale cesta je to zarúbaná.V tesku som videl,ako si decko odhryzlo z rožka a hodilo mamke do košíka.Ona ho dala medzi ostatné a do košíka na výmenu dala celý...Vravím jej,že okrem zlého výchovného efektu je to aj nehygienické,nemorálne a pod.Tá sa do mňa obula,hneď sa sťažovala mužíčkovi v aute.Chcel po mne vyletieť (naozaj neviem za čo),no strach mu nedovolil.
Gabi03
31.05.11,11:34
Aj tak je na v najväčšej miere vinný rodič.
Ja to vidím na sídlisku,keď si napríklad decko kope loptu o stenu tak,že robí fľaky alebo rozhadzuje papiere a plastové fľaše okolo seba.Keď ho upozorním,okrem debilného pohľadu sa mi ujde aj výčitka od rodiča z okna,že čo sa starám do jej Sofiinky alebo Mišinka.Rodičia nedopustia,že ich decko može robiť zle,neviem,či chcú takto akože vyhrávať nad inými,ale cesta je to zarúbaná.V tesku som videl,ako si decko odhryzlo z rožka a hodilo mamke do košíka.Ona ho dala medzi ostatné a do košíka na výmenu dala celý...Vravím jej,že okrem zlého výchovného efektu je to aj nehygienické,nemorálne a pod.Tá sa do mňa obula,hneď sa sťažovala mužíčkovi v aute.Chcel po mne vyletieť (naozaj neviem za čo),no strach mu nedovolil.

mimotemy Bolo by zaujímavé vedieť, akú to malo dohru u nich doma. :D
trisestri
31.05.11,11:39
Nemyslím že sú horší ako sme boli my,ale sú poniektorý viacej pohodlný-my sme behali po vonku,chodili na koncerty skupín a do kina, na zábavy,diskotéky a cukrarní-dnes to vysedava pri pc,všetko riešia cez net a mobil a majú malo pohybovej aktivity,je to aj tou dobou.Ale badám aj diferanciu,kým jedna čast mladeže študuje,brigaduje,pracuje v zahraničí,tým menšia čast mládeže je apatická,zakomplexovaná,zdeptaná-sedia a čakajú čo príde.Na jednej strane to majú tažšie ako sme to mali my,na druhej strane majú viac možnosti ktoré sme my nemali-podnikanie,práca v zahraničí,internet,možnost sa spoločenský angažovat atd a od školky chýba na všetkých školách viac pohybových aktivit,takisto je menej priestoru pre kvalitné využivanie volného času.
Katarina
31.05.11,11:58
Sú drzí, papuľnatý, agresívny a veľký bordelári - česť vínimkám. Vo veľkej miere k tomu prispievajú dnešné filmy, v ktorých to vidia a podľa toho sa správajú. Na druhej strane odhliadnuc od týchto vlastností sú vyspelejší, sebaistejší a múdrejší. Výchovná metóda drž hubu a krok na nich neplatí. Veľmi dobre poznajú svoje práva, ale čo sa týka povinnnosti tam majú medzery. Súhlasím, že veľmi veľa závisí od výchovy, ale to nie vždy stačí. Skôr dajú na názor kamarátov ako na názor rodičov. Aká dôležitá je rodina pochopia až keď je zle, a vtedy už môže byť neskoro.
ilona
31.05.11,12:02
Všetko čo píšete je pravda,je mládež iná. Veľmi málo mladých vie čo je úcta,neha,súcit,pomaly aj láska v tom pravom slova zmysle, to už nehovorím o obetavosti a pod. Určite hlavnú zodpovednosť nesie rodič,ale je to hlavne ovplyvnené televíziou, internetom,časopismi a pod. Niekedy sa s hrôzou pozastavujem nad tým aké názory sa propagujú a pritom neexistuje nič kto by to týmto ľuďom zakázal a mládež si samozrejme myslí,že to je super a tak to má byť, rodič je staromódny a nič nevie. Napr. Rytmus - Tebe je..., to ma len tak napadlo, že to je tiež výborné, keď ráno to v rádiu počujete pri raňajkách s malými deťmi.
Ajk&
31.05.11,12:05
Do zahraničia a následne potom aj pracovať na dobre platené miesto sa dostanú len tí ....... čo majú bohatých rodičov od malička. Je to o peniazoch a nie o šikovnosti. Chudobný môže byť 100 x šikovnejší, ale keď jeho rodičia raz nemajú na štúdium vo Viedni tak je rád že majú rodičia na štúdium v SR, lebo tu je tiež drahé študovať. Potom aj tie naše ministerstvá, prokuratúry, exekútorské úrady, notárstva, advokáti aj tak vyzerajú: sú rodinnou záležitosťou, lebo sú to všetko pracovné pozície v podstate dedičné alebo vybavené po známosti. Šikovnému chudobnému, vysokoškolákovi bez rodičovských známostí, bývajúcemu v Hornej Dolnej a nie v Bratislave pod hradom sa dostane aká robota? Je nezamestnaný, na sociálnych dávkach a musí prijať aj v zahraničí robotu podradnejšiu ale lepšie platenú ako v SR a to len preto aby mohol posielať domov do Hornej Dolnej svojim zodratým rodičom nejaké peniaze aby prežili. Môže sa chudobný vysokoškolsky vzdelaný stať napr. manažérom v banke, veľkého obchodného reťazca, poisťovne? Na tie miesta sa vypisuje konkurz a ten je dopredu už dávno vyhratý, ostatní robia len "krovie".
adi11
31.05.11,12:21
Myslim, ze velku chybu robia aj podaktori rodicia, nechcu priznat, ze ich dieta v skole robi vytrznosti alebo nieco zle vykonalo spoluziakovi. Zastavaju sa ich a nedopustia na nich, este si dovolia vynadat aj ucitelovi, ze co si to vlastne dovoluje voci ich decku, ved ono je slusne.
Cize, ako sa chovaju rodicia, tak sa potom chovaju aj ich deti, ved su ich kopiou. Staci par takych grazlov v triede a uz to ide, stiahnu zo sebou aj tych slusnejsich.
Katarina
31.05.11,12:29
Nech sú už akýkoľvek, sú to naše deti, deti našich susedov, deti našich známych a ich známych. Sú to naši potomkovia. Nová generácia, ktorá ide s novou dobou. Majme ich radi, veď oni nám budú zabezpečovať dôchodok:)
misomiso
31.05.11,13:15
Dnesna mladez je naozaj o cosi horsia ako sme boli my, ked sme boli mladi.

Ale je to uplne logicke. Ludsto sa totiz "zhorsuje" cele, mladez nie je vynimkou, skor naopak, mladi mali vzdy tendeciu trocha viac vystrajat, takze ak si date tieto dve veci dokopy, tak sa nie ne co cudovat vysledku.

Este raz - treba si uvedomit, ze aj my, generacia ich rodicov sme horsi, ako boli generacie nasich rodicov a starych rodicov.

Generacie pred nami zvycajne tvrdi pracovali, aby si zabezpecili zivobytie a na sprostosti im nezostaval cas. Zili zvacsa sporiadanym rodinnym zivotom, vazili si pracu.

Nas zaujiam konzum a peniaze, ako koho obtiahnut je celkom cool ak je to len trocha v medziach zakona (napriklad ako cez ten web "basne"). Pracovat sa uz naozaj nikomu nechce, kazdeho iba trapi, ake vyhody a kolko mesiacov odstupneho schvali nakoniec parlament. Ak nejaky chlap nema aspon jednu milenku, tak je bud impotent, alebo neschopny, pretoze si nemoze dovolit ju vydraziavat. Dalo by sa samozrejme pokracovat stovkami prikladov, ale trend je uplne jasny a je to celosvetovy trend, hoci niektore krajiny su v nom nastastie este trocha pozadu.
zk24
31.05.11,13:48
Ja si nemyslim ze len dnesna mladez je horsia ako mladez pred par rokmi. Aj dospeli su horsi. A to su ti dospeli, ktori boli mladezou pred tymi par rokmi.

V brane v panelaku pozdravim suseda, ktory ma cca 50 rokov. A on nie, ze by mi podrzal dvere, pripadne pozdravil prvy (ako by sa patrilo), ale je mu zatazko aj tu jeho hubu otvorit a odzdravit.

Doba zmenila aj mladez na "zlych" dospelych.
Ked som dostala v skole trojku, tak doma bola vychovna facka a trest. Ked teraz dostane student zlu znamku, tak sa rodic ide stazovat na zaujatost ucitela...
ZlaticaB
31.05.11,17:04
Opíšem Vám svoju skúsenosť. V ZUŠ je koncoročný koncert. Sála plná ľudí ( každý si príde vypočuť svoje dieťa) a keď odohrá môj syn niekde v polovici koncertu celá rodina sa postaví a hufne odchádza zo sály. Neviem či potom ten syn, ich syn sa bude vedieť správať keď ma takýto príklad od svojej rodiny. To má len tak napadlo a tak vytočilo, že som mala chuť hneď vybehnúť za nimi a povedať im svoje. Čiže na druhe strane čo môžme čakať od dieťaťa, keď vidíme takého správanie rodičov.
danushka
31.05.11,17:41
Deti sú naše zrkadlá. Keď sa nám budú zdať zlé, chyby hľadajme v sebe.
Mne je v princípe jedno, či susedovie chlapec robí vylomeniny, pokiaľ nebude lumpačiť na mojej záhrade, či na mojom majetku, alebo ubližovať mojim deťom, mačkám, či psom.
Vychovávam svoje deti a snažím sa do nich vštepiť to najlepšie.
Treba sa vedieť povzniesť aj nad ich ,,kúsky", veď každý pes má k svojmu veku primeraný počet bĺch. Sem tam ich odblšiť, odvšiviť, pristrihnúť a nielen ich, aj seba.
marleau
31.05.11,18:03
Superstar im tiež nepridá.Na obrazovke symbol od 15 rokov a v hľadisku odpadávajú 9-ročné deti.To je na žalobu.Ale kto sa ohradí?Len psychopat marleau to spomenie...
Koho nám podsúvajú médiá ako vzory?Americké šľapky,tepľošov,spevákov,čo namiesto spevu recitujú vulgarizmy,reklamy nabádajú na nezdravé a nevhodné veci,v nedeľu predpoludním je najlepší čas pozerať erotiku a sex,lebo vtedy to dávajú a možem menovať kým nepokazím klávesnicu.
Xanti
31.05.11,18:15
Zakladam novú tému pretože v robote ( v školstve) často sa zamýšľame nad otázkou .... kde kráča dnešná mládež - sebavedomá, neposlušná, drzá, ... sú dnešní mladí ľudia naozaj horší ako sme boli my....
Aké sú Vaše skúsenosti so správaním dnešnej mladeže?
Zaujímavá téma,
nie som tak stará, ale musím povedať, že tie dnešné decká sú zlé, protivné, skazené, drzé, neposlušné, nevedia nič robiť a nič si nevážia.

Nebola som anjelik, mám čosi za ušami. Ale takto zlá som nebola. Z roka na rok sprísňujeme podmienky praxe učňov a majú aj tak z toho holubník.
Ma ide urvať ked dôjdu "uplakaný", že chcú robiť u nás, že inde ich len využívajú a nič nedostávajú. A potom u nás to flákajú, nechodia na prax sú drzí, protivný a pritom by si mohli pekne privyrobiť počas školského roka. Fakt to nechápem, a to nehovorím o tom ako vystrájajú. A že lezú na nervy zamestnancom čo sú od nich starší o 4 roky, takže sa dajú rátať za rovesníkov.

Netuším kam svet speje, ale to vôbec nie je dobré. Ale mám prichystaný nový odmeňovací systém od septembra a rozhodnutie, že z tohoročných učňov na rok nechcem na fy ani jedného. :confused:
účtovník 007
31.05.11,18:27
osobná skúsenosť, vypočula som si rozhovor mamičky so svojím 3 ročným dieťaťom. Diskusia prebiehala v duchu, čo dedko, ako dedko, až po môj odposluch.
Malá:a dedko pojde na pole? Aj mňa a vezme na pole?

úplne super si myslím, ešte generácia ľudí, čo učia ako sa pracuje a čo je pôda.....usmievam sa od ucha k uchu.

Mamička: dedko pojde na pole, ale my pôjdeme Audine.:cool:
Nuž aj o takýchto hodnotách je život našej budôcnosti.:cool:
Ice dive
31.05.11,18:57
nuž stávame sa konzumnou spoločnosťou, kde sa neberie ohľad na nič a na nikoho a každý vidí len sám seba... a hranice sa posúvajú stále nižšie a nižšie... kedysi plnoletosť až v 21 prvom roku života... neskôr od 18... trestná zodpovednosť sa posunula z 15 na 14 rokov...

keď si spomeniem ako som kukal po revolúcií na rakúšana v Simmeringu v nákupnom centre ako si otvoril plechovku piva a pochodoval medzi regálmi a potom cez pokladňu prešiel a zaplatil len prázdny obal... som z toho asi mesiac nechápal.... a myslel na to ako by mi moja babka ruky dolámala ak by som ja v potravinách zobral dajaký tovar a pred zaplatením ho konzumoval... no a slovač to za dve desaťročia dotiahla do dokonalosti, bežne vidieť v tescu ako 3-5 ročné deti vyrabujú regál so sladkosťami a prázdny obal skončí o dva regále vedľa v lepšom prípade to rodičia zaplatia....

ľuďom chýba sebareflexia, izolujú sa, rodinný život sa posúva ďalej, očakávajú sa nadčasy v zamestnaní samozrejme za minimálnu mzdu...
Xanti
31.05.11,19:00
A zabudla som, neskutočne klamú, vymýšľajú si a robia z človeka debila . Uff ale som si uľavila. :)
pepsikova
01.06.11,03:15
...a akí sme boli my?..doba síce bola kludnejšia, menej hororov, strieľačiek, v telke len jeden-dva programy...vonku celý deň,guľky, kára, lopta, tráva, chodili sme kradnúť čerešne a kukuricu, dnes decko prepína programy a matka je rada, že čuší- a to má dieťa nejaké 2-3 roky...to väčšie sa nudí, lebo nemá s kým hodiť reč a tie skoroveľké 9-10 ročné sedia na lavičke v krčme a pijú kofolu...vo vrecku kopa peňazí...kde sa majú naučiť, čo treba, čo je dobré a čo nie?..
..môj malý sused rozprával pred činžákom, ako s mamkou vyrábali slniečko do školky a tri , vekom rovnaké deti počúvali a jedno z nich povedalo- mne mama kúpila...tak čo sa sťažujeme?..nie je čas na deti, sú len na dotvorenie interieru,aby boli...ale výchova už nieje...však len obyčajné objatie vyvoláva pohoršenie,videla som v očiach detí okolo, keď ma môj malý sused stíska pred činžákom, deti pozerajú s takmer otvorenou pusou, že čo to robíme....tak čo od nich chceme?..
..debata na dlhé hovory H...tu sa nevyrieši, len odľahčí svedomie...
ono79
01.06.11,04:20
súhlasím s tým, že je to o výchove. Ale zároveň aj o prostredí v ktorom sa pohybujú deti. Ja osobne nemám tie svoje, ale vidím to u mojich bratov a ich detí. Osobne som bol svedkom toho, ako chalanisko menil ráno v pondelok v bufete 5,000 Sk v starej mene a všetci chceli byť kamaráti, takže chodili s ním aspoň piati. to je asi extrém. Ale prečo potom, keď vidíme rozdiely, prečo nezavedú rovnošaty. Aspoň takto by sme sa vyhli tým rozdielom. To že by boli hyperaktívny a tí v ústraní, to tu bude stále. Ale napr. nedávno sa mi stalo, kolega robí šoféra u nás v práci a ja tu robím s PC. Bavili sme sa o robote, o vyťažení, o mzde. A vyšlo to tak, že je na tom lepšie ako ja. Tak som sa ho opýtal, že ako je to možné a on na to, že ak by som aj ja kopal do tašky tak ako on, tak by som sa mal tak fajne. Že mu je ľúto, ale konštatovať, že mne zobrali učitelia v povinnej dochádzke o rok viac na strednej a nepovinnej ďalších 5 rokov a načo mi je Ing.? mal som kopať do ťašky ako on a mal by som sa lepšie. A prečo? Pretože všetko je o peniazoch. z nich žijeme alebo prežívame. A či tu budú také alebo onaké hodnoty, budeme nútení pracovať s ľuďmi alebo pre ľudí, ktorí nemajú ani polovicu toho čo máme my. Smutné...
jar88
01.06.11,07:58
Zakladam novú tému pretože v robote ( v školstve) často sa zamýšľame nad otázkou .... kde kráča dnešná mládež - sebavedomá, neposlušná, drzá, ... sú dnešní mladí ľudia naozaj horší ako sme boli my....
Aké sú Vaše skúsenosti so správaním dnešnej mladeže?
To sa pýtaš, úplne vážne, alebo sa na nich chceš len vysťažovať.
----------------
Síce neviem odpovedať na tvoju otázku, kde kráča vaša mládež, ale viem ti povedať, kam kráča vaša mládež.
Vaša mládež ide presne tak, ako ju vediete a kam, či k čomu a ako ju vediete, by ste mali vedieť vy, dospelí.
--------------------
Ja som mojich mladých vychoval po svojom a som s nimi nadmieru spokojný. Dal som im svoju vieru a nechal som na nich pôsobiť aj vieru tých iných. Mali možnosť porovnávať a ja som mal možnosť oponovať. A že bolo, proti čomu oponovať, si môžeš domyslieť podľa príspevkov a tu uvádzaných problémov.
invest
01.06.11,07:59
Nehádžme všetkých do jedného vreca. Aj v našej generácii boli aj dobrí aj zlí. Ja si myslím, že čo najviac chýba dnešnej mládeži a deťom je spoločná práca s rodičmi. Nie spoločné dovolenky /more, bary, diskotéky/. To je teraz aktuálne. Len spoločne oddychovať. Mám 3 dospelých synov okolo 20-tky a bývame v paneláku. Každý má svoj počítač, majú v izbe svoj televízor, ako mnohí iní. Keď prídu domov z práce, školy zatvoria sa v izbe a každý si robí čo potrebuje. Vyjdú z izby iba keď sú hladní. A však máme aj starý domček na dedine, ktorý si svojpomocne opravujeme. Viete nemyslím si že je dôležité dať deťom všetko čo môžeme, ale naučiť ich všetko čo vieme a preto som volila cestu práce s deťmi. Tiež keď boli menší ofrflali každú prácu v záhrade a na dome a dnes po vykonanej práci sú šťastní a spokojní ako si to pekne urobili, čo všetko dokážu a počas práce si povieme všetky novinky, zážitky, skúsenosti. Spoločná práca a vzájomná komunikácia je veľmi dôležitá. V dnešnom uponáhľanom čase sú deti dosť odstrkované do rodičov, nie je na ne čas, tak čo by sme chceli aby robili. Robia to čo vedia. V podstate nič, alebo zlo aby si ich niekto všimol. Ale ako som už hovorila na začiatku, nie všetci ,ako v každej inej generácii.
ZlaticaB
01.06.11,08:44
To sa pýtaš, úplne vážne, alebo sa na nich chceš len vysťažovať.
----------------
Síce neviem odpovedať na tvoju otázku, kde kráča vaša mládež, ale viem ti povedať, kam kráča vaša mládež.
Vaša mládež ide presne tak, ako ju vediete a kam, či k čomu a ako ju vediete, by ste mali vedieť vy, dospelí.
--------------------
Ja som mojich mladých vychoval po svojom a som s nimi nadmieru spokojný. Dal som im svoju vieru a nechal som na nich pôsobiť aj vieru tých iných. Mali možnosť porovnávať a ja som mal možnosť oponovať. A že bolo, proti čomu oponovať, si môžeš domyslieť podľa príspevkov a tu uvádzaných problémov.
Pýtam sa úplne vážne a chcem poznať aj názory iných. Nemám na mysli mládež našej školy ale celkove. Mládež našej školy poznám a viem, aká je. Tiež zastavám názor, že nikto nie je zlý, len možno sa mu dostalo menej lásky, menej pozornosti a to čo nedostal nemôže rozdávať.
Klobúk dolu ak si vychoval svoje deti tak, že ti robia radosť, ak by to dokazali aj iní tak je nám sveta žiť :confused::confused::confused:
jar88
01.06.11,09:23
Pýtam sa úplne vážne a chcem poznať aj názory iných. Nemám na mysli mládež našej školy ale celkove. Mládež našej školy poznám a viem, aká je. Tiež zastavám názor, že nikto nie je zlý, len možno sa mu dostalo menej lásky, menej pozornosti a to čo nedostal nemôže rozdávať.
Klobúk dolu ak si vychoval svoje deti tak, že ti robia radosť, ak by to dokazali aj iní tak je nám sveta žiť :confused::confused::confused:
Možno si môj príspevok zle pochopila.
Ja som tým chcel vlastne povedať, že najväčšou prekážkou vo výchove detí, mi paradoxne bola škola a ulica - spoločnosť.
Keby som svojim deťom nevštepoval môj rebríček hodnôt, prebrali by ten školský rebríček, ktorý paradoxne podporujú aj pedagógovia, lebo sami lepší nemajú.
----------------------------------------------------
Napadlo ťa niekedy, že nie je normálne dať deťom (teda skôr ich rodičom) voľbu medzi náboženstvom a občianskou náukou?
Ja som síce ateista, ale vadí mi, ak sa má vzdelanie (poznanie) obmedzovať. Nikde som nepočul názor učiteľa, že mladý človek by mal vedieť čo najviac. Mal by vedieť čo je spoločnosť, ako funguje, čo je náboženstvo a ako funguje. Nemyslím tým len kresťanstvo, ale všetky náboženstvá a tiež všetky typy spoločenských zriadení.
-------------------------------------------------------
Naše školstvo je tak obmedzené, ako jeho učitelia a preto produkuje tak obmedzených ľudí. Z buriny padajú semienka buriny a ťažko sa dá očakávať, že z tých semienok vyrastie nejaké ovocie.
Ajk&
01.06.11,11:08
Najdôležitejší je príklad rodičov a aj keď si myslíme že nás deti nevnímajú ako sa staviame k životným problémom sme na omyle: veľmi dobre si zapamätajú ako sa správame po odchode návštevy, ako sa vyjadrujeme o svokre, o šéfovi, vnímajú veľmi intenzívne zlé vzťahy medzi mamou a otcom, ako sa dokážeme postaviť k manuálnej práci, čo hovoríme o učiteľke doma, čo dokáže mama alebo otec protekčne vybaviť, kde treba "podmáznuť" aby sa dalo čo sa doteraz nedalo.
Sú našim zrkadlom či sa nám to páči alebo nie.
misoft
01.06.11,17:11
že nás deti nevnímajú ako sa staviame k životným problémom sme na omyle: veľmi dobre si zapamätajú
Veru, veru - sú to také malé, roztomilé prístrojčeky s extrémne veľkým harddiskom :D:D:D
danushka
01.06.11,17:29
Viete, kým sú deti malé, snažíme sa im poväčšine veľa venovať a roztápame sa z nich, vkladáme do nich veľké ambície, očakávania.
Stále tvrdím, že to, čo do nich dáme v najútlejšom detstve ich vyformuje na celý život a ich osobnosť vymodelujeme do cca 4.roku života.

Pokiaľ je dieťa fyzicky i mentálne zdravé, nemáme si prečo sťažovať. Je už len na nás rodičoch, ako naložíme s ich povahami a kam im pomôžeme s nasmerovaním, ako im vyplníme program a čomu sa od nás naučia v bežnom živote, v medziľudských vzťahoch, vzťahoch k práci, k vzdelaniu, k peniazom, k majetku a streche nad hlavou.
Prežila som už jednu pubertu u jedného z detí a uvedomila som si zásadnú vec vo výchove. Deti treba počúvať, treba ich nielen karhať, ale aj chváliť. Treba im prejaviť dôveru a nezväzovať im krídla, rešpektovať ich názor a neubíjať im sebavedomie. Na oplátku za to však očakávať od nich zodpovednosť za svoje skutky a slová. Považovať ich za rovnocenné bytosti.

Naopak, nemyslím si, že dnešná mládež je zlá. Doba je zlá a nekompromisná a nemôžme očakávať, že sa budú chovať tak, ako my pred 20timi rokmi. Kto chce v mladých vidieť zlé, nevidí ani v sebe to dobré a svoje rezervy.
vcielkaisr
01.06.11,17:42
Nie je horšia ani lepšia ako sme boli my,je taká aká je doba,nuž a je tak trochu zrkadlom aj nás rodičov.
jar88
02.06.11,10:59
Najdôležitejší je príklad rodičov a aj keď si myslíme že nás deti nevnímajú ako sa staviame k životným problémom sme na omyle: veľmi dobre si zapamätajú ako sa správame po odchode návštevy, ako sa vyjadrujeme o svokre, o šéfovi, vnímajú veľmi intenzívne zlé vzťahy medzi mamou a otcom, ako sa dokážeme postaviť k manuálnej práci, čo hovoríme o učiteľke doma, čo dokáže mama alebo otec protekčne vybaviť, kde treba "podmáznuť" aby sa dalo čo sa doteraz nedalo.
Sú našim zrkadlom či sa nám to páči alebo nie.
Znova som si prečítal všetky príspevky a jednoznačne z nich vyplýva, že za všetko môžu rodičia, média, kultúra a spoločnosť v ktorej mládež vyrastá.
---------------------------------------------------------
Nemáte pocit, že sa tu v tejto téme, akosi pozabudlo na elitu spoločnosti?
Ta by mala byť v skutočnosti na prvom mieste vo formovaní mladých a mala by formovať vlastne aj rodičov.
------------------
Všimol som si, že po nežnej sa elitou národa stali herci, po nich dlho, dlho nič a teraz sa elitou stávajú politici, zbohatlíci a úspešní zlodeji.
Čo sme to za ľudia, za národ, ak máme takúto elitu?
pepsikova
03.06.11,03:53
....a to sa pýtaš ty?..tyyy???...
pepsikova
03.06.11,03:54
...a to je dosť, že sa pýtaš "čo sme" ...nie "čo ste"!....
ZlaticaB
03.06.11,05:00
Mládež je naša budúcnosť, tak ako si ju vychováme ... tak nám potom budú zarábať na dôchodky (to som už myslela ako vtip) Pretože už nech sú akí sú predsa len to nemajú v tejto spoločnosti ľahké.
jar88
03.06.11,05:03
Od teba pepsikova, by som takúto reakciu nečakal.
Skôr som očakával otázku, koho si pod elitou národa predstavujem.
-------------------------------------------
Neviem, či si náhodou nepozerala včera večer Pod lampou.
Bolo to o našom úžasnom školstve a o našich neschopných učiteľoch.
jar88
03.06.11,05:06
Mládež je naša budúcnosť, tak ako si ju vychováme ... tak nám potom budú zarábať na dôchodky (to som už myslela ako vtip) Pretože už nech sú akí sú predsa len to nemajú v tejto spoločnosti ľahké.
ZlaticaB,
ty si pedagóg, alebo len normálny človek, ktorého tento problém trápi.?
pepsikova
03.06.11,05:19
..no vidíš to, jaro,nikdy nevieš, čo odo mňa môžeš čakať!...debat o tom, koho ja považujem a koho nie za svoje vzory, tu s tebou viesť nebudem, to ti je dúfam, jasné...
..čo sa týka Pod lampou, plná huba prázdnych slov mi nič nehovorí,mám rada plodné debaty, kde vyjde výsledok, nie tlachanie o ničom...pitvanie mi nič nehovorí..asi tak...
...ale zarazilo ma, že ty sem nehodíš konkretne prejavy,svoje idoly,koho uznávaš...lebo obkecávať - však vieš!...
...deti nepotrebujú k výchove elitu národa, potrebujú lásku,milých a nežných rodičov, ktorí na ne majú čas, hovoria s nimi,vysvetľujú- to sú prví ľudia, ktorých vnímajú a berú od nich všetko, čo potrebujú...naučiť sa klamať, podvádzať,fajčiť či kradnúť- na to majú čas, až porastú a život ich prinúti k niečomu, čo síce nechcú, ale napriek tomu urobia...

...vidím, že zase jedna téma, kde si sa našiel...tak rieš..a vysvetľuj..dôvoď...len niečo konkretne vysyp..nepitvaj...
ZlaticaB
03.06.11,05:21
ZlaticaB,
ty si pedagóg, alebo len normálny človek, ktorého tento problém trápi.?
Neviem či na tom záleži, či som pedagóg, ale nie nie som, som ekonómka.
jar88
03.06.11,07:33
..no vidíš to, jaro,nikdy nevieš, čo odo mňa môžeš čakať!...debat o tom, koho ja považujem a koho nie za svoje vzory, tu s tebou viesť nebudem, to ti je dúfam, jasné...

Ja som chcel, nenápadne naviesť tému k učiteľom.
-------------------------------------------------
Myslím si, že elita by mal byť výkvet spoločnosti. Mali by to byť tí najmúdrejší ľudia v spoločnosti, no a keď by už boli najmúdrejší, tak je jasné, že by tie múdrosti mali odovzdávať ďalej.
Vlastne by mali učiť tých ostatných.
No a keď by ich už učili, taj je jasné, že by sa nazývali učiteľmi.
-------------------------------------------------------------
Tak že mi z toho vyplýva, že vo vyspelej spoločnosti, by elitou mali byť učitelia.
Skutočnosť je však úplne iná. Naši učitelia sú skoro až na konci.
Oni vlastne nie sú ani na chvoste elity, lebo sa do elitnej skupiny ľudí ani nedostali.
jar88
03.06.11,07:42
..čo sa týka Pod lampou, plná huba prázdnych slov mi nič nehovorí,mám rada plodné debaty, kde vyjde výsledok, nie tlachanie o ničom...pitvanie mi nič nehovorí..asi tak...
...ale zarazilo ma, že ty sem nehodíš konkretne prejavy,svoje idoly,koho uznávaš...lebo obkecávať - však vieš!...


...vidím, že zase jedna téma, kde si sa našiel...tak rieš..a vysvetľuj..dôvoď...len niečo konkretne vysyp..nepitvaj...
Ta téma bola o zlom školstve.
O dvadsiatich rokoch mlátenia prázdnej slamy.
O kecoch na tému vzdelanostná ekonomika a podobne.
-----------------------------------------------------
Neviem, čo myslíš tým pitvaním a tak si ho vyložím, ako rozoberanie riešeného problému.
No a potom je určite správne najskôr problém rozpitvať a následne nájsť riešenie. Alebo sa mýlim?
jar88
03.06.11,07:48
...deti nepotrebujú k výchove elitu národa, potrebujú lásku,milých a nežných rodičov, ktorí na ne majú čas, hovoria s nimi,vysvetľujú- to sú prví ľudia, ktorých vnímajú a berú od nich všetko, čo potrebujú...naučiť sa klamať, podvádzať,fajčiť či kradnúť- na to majú čas, až porastú a život ich prinúti k niečomu, čo síce nechcú, ale napriek tomu urobia...

...vidím, že zase jedna téma, kde si sa našiel...tak rieš..a vysvetľuj..dôvoď...len niečo konkretne vysyp..nepitvaj...
No ale čo chceš, aby rodičia učili svoje deti, keď ich učitelia v socialistickom školstve nič nenaučili.
Alebo skôr tak, že čo ich v škole naučili, cez prázdniny zabudli. Skončia promócie, diplom sa založí, vedomosti zabudnú a hajde za robotou. Veď v robote ťa naučia a vysvetlia, čo od teba požadujú.
pepsikova
03.06.11,08:22
No ale čo chceš, aby rodičia učili svoje deti, keď ich učitelia v socialistickom školstve nič nenaučili.
Alebo skôr tak, že čo ich v škole naučili, cez prázdniny zabudli. Skončia promócie, diplom sa založí, vedomosti zabudnú a hajde za robotou. Veď v robote ťa naučia a vysvetlia, čo od teba požadujú...

..no, jaro, z môjho pohľadu to socialistické školstvo nebolo až také zlé, ako to dnešné..a čo bolo výhodou, decká mali tábory,krúžky, všelijaké súťaže, školy získavali prestíž jedna pred druhou, družbili sa,boli sme vedení k niečomu,budúcnosť síce kvitla v ružových farbách, ale vzťah dieťa- učiteľ bol o úcte, aspon nejakej, ale úcta tam bola a aspoň v tej škole, kde som ja chodila,boli učitelia, ktorým záležalo na tom, čo decká naučia, mali sme program aj cez prázdniny,naučili nás zodpovednosti.....mám dodnes krásne spomienky a veru moja bývalá slovenčinárka mi nechala dobrý štep po sebe,tak isto ruštinárka, angličtinárka, dokonca aj ten protivný učiteľ hudky ma naučil, ako sa počúva opera...
..kde dnes nájdeš takého učiteľa,ktorého si decko zapamätá?..to, že dnes sú učitelia na periférii spoločnosti nie je zas vina celej spoločnosti..ak učiteľ na hudobnej pustí deckám niečo iné ako rapp., to, čo nepoznajú, nemôže od nich chcieť, aby tomu rozumeli...ak učiteľka ekonomiky na prvej hodine povie, že ona vie všetko, decká ju zdegradujú na **** dôležitú a tak to potom vyzerá celé roky...a ja som mala možnosť porovnať..iste vieš, že som práve zmaturovala..a učili ma tí istí učitelia, čo učia našu mládež a poviem ti pravdu, mám šťastie, že nie som učiteľka, musela by som sa občas hanbiť, že patrím do tej kasty...ale zas, aj výnimky sú, to nemôžem poprieť...ale kedysi sa vravelo, že učiteľom sa človek musí narodiť, dnešní učitelia sa veru učiteľmi nerodia, lebo je to o peniazoch,plat je viac ako láska k povolaniu...
...a čo sa týka dnešného školstva,ani keby boli rodičia schopní platiť súkromné školy svojim deťom, nebolo by to dobre...školstvo nie je jednotné, ani prísun informácií nie je na rovnakej úrovni, decká sa učia to, čo jakživ nebudú potrebovať,škola ich nebaví- lebo učitelia ich nevedia zaujať vysvetlovaním..a rozdiely-no, vezmi si len oblečenie,tašky,obuv,naše deti od prvej triedy delia spoločnosť na lepšiu a podradnú,prihodia si k tomu to, čo počujú doma,slovo peniaze sa skloňuje častejšie ako mami, oci, a sme doma!!.....a pokiaľ toto nebude vyriešené, nebude ani školstvo dobré...o učebniciach a metódach tu nejdem písať..
..takže riešiť, aká je naša mládež, naše deti, to by sme mali dostávať breviár pri narodení decka,aby sme vedeli, ako pokračovať s ním až do dospelosti...ale takú knihu zatiaľ nikto nenapísal, Komenský je zapadnutý prachom na polici dejín, totálne nepoužiteľný a Leninove učiť sa už stratilo význam..nikto nevie, ako to správne má byť...a ako som už kdesi písala, každý v mojom štáte má predstavu,dobrú aj lepšiu,len čo nám chýba????

..no a ak som sa náhodou dotkla nejakej učiteľky, ktorá to s deťmi vie a rozumie si s nimi, tak prepáčte mi, milé učky...
pepsikova
03.06.11,09:30
Ta téma bola o zlom školstve.
O dvadsiatich rokoch mlátenia prázdnej slamy.
O kecoch na tému vzdelanostná ekonomika a podobne.
-----------------------------------------------------
Neviem, čo myslíš tým pitvaním a tak si ho vyložím, ako rozoberanie riešeného problému.
No a potom je určite správne najskôr problém rozpitvať a následne nájsť riešenie. Alebo sa mýlim?

mimotemy...máš pravdu, pitvanie si pochopil správne...keď je problém, ktorý pretrváva, (ako napríklad naše školstvo, tak by bolo dobre, keby sa problém rozobral detailne,vytriedilo sa to dobré, čo bolo a môže zostať a zlé- čo treba vyhodiť..potom z toho dobrého posunúť do dnešnej doby všetko použiteľné, pridať nové aspekty, zosúladiť a výsledok hodiť na realizáciu..lebo dosť je tam, v socialistickom školstve použiteľných vecí, len aká hanba nám bráni ich použiť??...myslím, že my nechceme vedieť, čo chcú naše deti, my im môžeme všetko zaplatiť, to je smerodatné...

..ale u nás nie, lebo tu sa najprv odsúdi školstvo totalitné ako totálne nepoužiteľné, ako všetko, čo bolo dávno, potom sa podľa meniacich sa vlád kritizuje, potápa, ohovára a hádže špina na politikov, tiež podľa toho, kto mal aký návrh a za čo, no a potom z toho vyjde všetko bahno, ktoré absorbujú dnešné decká, ktoré keby mohli, školu zrušia ako nepotrebnú a nájdu si vlastné cesty, ako prísť k rozumu...jedno šťastie, že ústava prikazuje- ale úspech nezaručuje..
..občas sa pýtam mojich malých kamarátov , čo a ako v škole...len tie tváričky, výzor, kus odporu ku škole, ak im to zostane do života (a to im zostane), nechcem radšej vnúčatá!!!...
Bionda
03.06.11,10:14
.. prečítala som si všetky príspevky- z niektorými súhlasím a z niektorými veľmi nie... osobne si myslím, že jednoznačne sú chyba rodičia! .... rodičia zodpovedajú za to, čo ich dieťa pozerá v TV,PC a koľko času tomu venuje!
Nakoľko to systém dovoľuje - robiť sa nemusí , peniaze dostanú .... a povedzme si úprimne mnohí budú radšej závidieť ... je to pohodlnejšie viniť všetkých- len nie seba.... a títo ľudia vychovávajú svoje deti presne také akí sú oni sami....
Takže určite je odrazom nášho chovania- chovanie našich detí, je dokázané, že dieťa, ktoré rodičia doma mlátia - rodičia pijú a poznajú len bitku- často sa stáva dieťa- obeť tyranom.....
Faktom je, že doba sa mení, vývoj techniky a preto aj deti musia byť zdatnejšie, ale rodičia sa stávajú stále viac nevšímaví a ak aj dieťa akože vychovávajú- chýba spätná väzba- skontrolovať či príkaz bol vykonaný, či úloha, ktorú sme dieťaťu dali - bola urobená .
Ja sa snažím s mojimi deťmi rozprávať - byť im rodičom prísnym, ale chápavým a milujúcim, ale naozaj ak zanedbáme výchovu detí- v budúcnosti sa nám to vráti!!!
jar88
03.06.11,10:58
Ja nehaním ani nechválim socialistické školstvo.
Len konštatujem, že je zlé a nefunkčné.
Pritom sám som vyrastal v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch a ako všetci vieme, školská dochádzka bola povinná. Štát si vlastne privlastnil rozhodovanie o tom, čo nás bude učiť a čo nás učiť nebude.
--------------------------
Ja som mal to šťastie, že som k tomu štátnemu vzdelaniu, dostal aj súkromné. Mal som totiž vzdelaného otca (vedel čítať, písať a aj počítať) a nebolo mu jedno, čo sa učím a ako sa to učím v štátnej škole. No a tak sa stalo, že na základe osnov sa študovalo v škole a to isté sa upresňovalo doma.
Napríklad: v matematike sme sa učili rovnice a aj nás z toho skúšali. Keď som priniesol z písomky štvorku, otec si zistil čo som nevedel (že som nevedel vzorec) a vysvetlil mi, že to nevadí, že sa tie vzorce učiť nemusím a že mi stačí sa naučiť, ako sa tie vzorce vytvárajú. No a jasné, že ma to naučil a ešte k tomu dodal, že až sa bude učiteľka pýtať na nejaký vzorec, musím si ho v hlave vymyslieť a povedať jej ho.
Naopak napríklad násobilku nás v škole učili určitým počítaním, čo však dlho trvalo než sme sa dopracovali k odpovedi a v tomto prípade ma otec naviedol popri počítaní násobilky k naučeniu sa výsledkov naspamäť.
---------------------------------------------------------
No a takto ma učil popri škole všetko. Dejepis, zemepis, vlastivedu, fyziku atd., ale vždy všetko akosi viac zoširoka.
Určite sa pamätáš, ako sme mali rozhádzaný dejepis. Vždy to bolo o určitej dobe na určitom mieste a súvislosti (pre istotu) rozhádzané z ročníku do ročníku.
-----------------------------------------------
Chcel som tým len naznačiť, že sme síce mali povinné školstvo, ale nemali sme zakázané učiť sa s otcom, aj to, čo povinné nebolo. Hlavne ak sa naši rodičia alibisticky nevzdali svojej povinnosti (veď to im má dať škola) nám vedomosti, ktoré mali odovzdať.
Dúfam, že chápeš, že to učenie sa s deťmi, nie je domáce doučovanie školskej látky, ale vlastná látka súvisiaca so školskou.
vcielkaisr
04.06.11,09:34
Znova som si prečítal všetky príspevky a jednoznačne z nich vyplýva, že za všetko môžu rodičia, média, kultúra a spoločnosť v ktorej mládež vyrastá.
---------------------------------------------------------
Nemáte pocit, že sa tu v tejto téme, akosi pozabudlo na elitu spoločnosti?
Ta by mala byť v skutočnosti na prvom mieste vo formovaní mladých a mala by formovať vlastne aj rodičov.
------------------
Všimol som si, že po nežnej sa elitou národa stali herci, po nich dlho, dlho nič a teraz sa elitou stávajú politici, zbohatlíci a úspešní zlodeji.
Čo sme to za ľudia, za národ, ak máme takúto elitu?

V iných príspevkoch tvrdíš že tu sa nekradne,netuneluje,nepodvádza. :D:D:D
trisestri
04.06.11,10:14
Zdá sa my že rodičia a starý rodičia už ako keby úplne rezignovali na výchovu,najviac ma udivuje že úplne to upadá na dedinách, kde bolo vätšinou prisnejšia výchova ako v mestách a o chvílu to bude naopak.Ćas ukáže ako to dopadne,lebo súčasna mládež ešte nie je úplne plodom hraničnej liberálnej výchovy.
A učitela tiež úplne nie sú bez viny,takisto ako aj celý školský systém ktorý neskúma talent,osobnostné predpoklady atd a tak sa stáva že nie vždy z VŚ vyjdú pedagogovia z charizmou a prirodzenou autoritou,lebo v dobe ked sú telesné tresty zakázané, je potrebné mat na školách učitelov s prirodzenou dávkou autority a rešpektu ako aj charizmy,ktorý vedia žiakov zaujat a motivovat,samozrejme úloha rodiny pri výchove je nezastupitelná.
jar88
05.06.11,03:51
V iných príspevkoch tvrdíš že tu sa nekradne,netuneluje,nepodvádza. :D:D:D
Vcielkaisr,
v ktorých "iných príspevkoch" som napísal, že sa tu nepodvádza, nekradne a netuneluje?
Nájdi mi aspoň jeden.
Vlastas
07.06.11,09:45
Som matka štyroch detí, každý z nich má úplne inú povahu ale od prvého dňa narodenie som ich "vychovávala" /okrem iného/ tak aby mi robili radosť a aby sa k svojmu okoliu správali slušne. A preto som toho názoru, že za to akú máme mládež môže RODIČ. Ten štepuje deťaťu 2.ročnému že sa má pozdraviť, že nesmie zobrať hračku, že sa slušne papá, že sa neskáče do rečí nikomu ani staršiemu, že hračky majú svoje miesto v krabici keď sa s nimi nehráme, že tanierik aj lyžičku po jedle treba odložiť a tak ďalej a tak ďalej. A ak toto nerobíme aspoň od tých dvoch rokov- veď máme ešte čas, tak potom je už neskoro. Vyhovárať sa na TV, PC, kamarátov, učiteľov, a ja neviem na koho je veľmi jednoduché ale MY rodičia sme na vine, lebo nemáme na deti čas, ale ak sme chceli a chceme mať deti tak si na nich už od narodenia musíme nájsť čas.
Toď môj názor..........
misoft
07.06.11,15:02
v ktorých "iných príspevkoch" som napísal, že sa tu nepodvádza, nekradne a netuneluje?
Nájdi mi aspoň jeden.
Hľadať nemusíš, ty možno nie, ale na Slovensku je to celonárodným športom číslo jedna.
korduľa
31.05.12,09:22
ahojte, mam od rana taku dilemu,moj 17 rocny syn prisiel za mnou, ze chce spat u spoluziacky. moja prva reakcia bola, ze v ziadnom pripade, na otazku preco - lebo nema 18 ani on ani spoluziacka, som clovek, ktory si ale musim nechat veci " odlezat". mam totiz 20 rocny dceru, ktora od 16 chodi na tabory ako asistentka, ja som od 15 byvala na intraku a veruze som nebola ziaden "knihomol". moja prva reakcia v sebe samej bolo, ze dcera je zodpovednejsia, ale v podstate viem, ze si obcas da do nosa a aj na tych taboroch to nebolo len tak, no a syn absolutne cigarety a alkohol odmieta. ale ked si tak z mosta do prosta odpoviem, bojim sa asi len toho, aby sa nahodou nestal nejaky "pruser ", lebo babicka este nechcem byt.... decka su super nikdy som nemala s nimi problem a viem, ze cim viacej mne rodicia zakazovali tym to bolo horsie, syn ma mohol kludne oklamat a povedat, ze bude u kamarata alebo tak, takze si aj vazim, ze povedal pravdu, ale mam z toho take rozporuplne pocity,
ake mate skusenosti s podobnymi zalezitostami??
Tweety
31.05.12,09:26
ahojte, mam od rana taku dilemu,moj 17 rocny syn prisiel za mnou, ze chce spat u spoluziacky. moja prva reakcia bola, ze v ziadnom pripade, na otazku preco - lebo nema 18 ani on ani spoluziacka, som clovek, ktory si ale musim nechat veci " odlezat". mam totiz 20 rocny dceru, ktora od 16 chodi na tabory ako asistentka, ja som od 15 byvala na intraku a veruze som nebola ziaden "knihomol". moja prva reakcia v sebe samej bolo, ze dcera je zodpovednejsia, ale v podstate viem, ze si obcas da do nosa a aj na tych taboroch to nebolo len tak, no a syn absolutne cigarety a alkohol odmieta. ale ked si tak z mosta do prosta odpoviem, bojim sa asi len toho, aby sa nahodou nestal nejaky "pruser ", lebo babicka este nechcem byt.... decka su super nikdy som nemala s nimi problem a viem, ze cim viacej mne rodicia zakazovali tym to bolo horsie, syn ma mohol kludne oklamat a povedat, ze bude u kamarata alebo tak, takze si aj vazim, ze povedal pravdu, ale mam z toho take rozporuplne pocity,
ake mate skusenosti s podobnymi zalezitostami??
Je to ťažké, ale ja by som nedovolila, pekne krásne by som mu povedala, prečo a začo nie, v prvom rade je ešte mladý, ale čudujem sa rodičom tej spolužiačky, že to dovolia, alebo sa o to ani nezaujímajú? Veď ak nie sú deti ešte zodpovedné, tak musia byť rodičia, či? Tiež som tým , ako rodič prešla.
korduľa
31.05.12,09:38
no ved to, tiez mi prislo divne, ze rodicia s tym nemaju problem. ale zase kedy su deti zodpovedne, hned na druhy den po 18? do kedy ma rodic stat nad dietatom a drzat ho za ruku, alebo ako sa decko nauci zodpovednosti, ked ho vlastne rodic nenecha rozhodovat??
som celkom na vazkach, vie kazdy rodic ako mu dieta travi volny cas? pripadne letne prazdniny?
moje deti maju do 18 /dcera teraz uz nie/ vecierku o 21,30 bez debaty, nikto z nich nemal doteraz problem, co sa tyka skoly, znamok a chovania od zakladnej skoly to neriesim, netraba, ucia sa koli sebe a co sa tyka chovania je to super, nikdy si nedovolili nieco neuctive voci rodicom, neklamu a vela vela kladnych veci, len ma ta poziadavka tak nejak zaskocila
veronikasad
31.05.12,09:44
Kordula, aký účel má návšteva syna u spolužiačky ? Býva v rovnakom meste ako syn ? Poznáš rodičov dievčiny aspoň zo ZRPŠ ?
korduľa
31.05.12,09:50
je to spoluziacka este zo zakladky, takze ju poznam, rodicov tiez, ale nie nejak osobne, my s muzom odchadzame na vikend prec a dcera bude doma s priatelom, takze syna sme chceli zobrat so sebou, ale prisiel s tymto navrhom co ma aj celkom prekvapilo, tiez som sa spytala na ucel navstevy, syn sa venuje kresleniu a robi web stranky a ona ma podobne zaujmy, takze chceli nieco dokoncit.. lenze co hned napadne dospeleho....ale myslim, ze clovek by mal dat na prvy pocit a kedze s tym nie som na 100 stotoznena asi by som sa mala drzat toho, fakt neviem, zase na druhej strane sa bojim, ze na buduci si radsej nieco vymysli,
Tweety
31.05.12,10:04
je to spoluziacka este zo zakladky, takze ju poznam, rodicov tiez, ale nie nejak osobne, my s muzom odchadzame na vikend prec a dcera bude doma s priatelom, takze syna sme chceli zobrat so sebou, ale prisiel s tymto navrhom co ma aj celkom prekvapilo, tiez som sa spytala na ucel navstevy, syn sa venuje kresleniu a robi web stranky a ona ma podobne zaujmy, takze chceli nieco dokoncit.. lenze co hned napadne dospeleho....ale myslim, ze clovek by mal dat na prvy pocit a kedze s tym nie som na 100 stotoznena asi by som sa mala drzat toho, fakt neviem, zase na druhej strane sa bojim, ze na buduci si radsej nieco vymysli,
U chlapcov až také obavy mať nemusíš, horšie to je u dievčaťa, ak mu teda dôveruješ, tak to skús. Ale červík pochybností tam stále musí byť. Na druhej strane, ak tak veľmi by chcel robiť nejaké vylomeniny, môže aj bez toho, aby tam spal. Ak budú rodičia doma,môžno ich dajú spať oddelene.:---
veronikasad
31.05.12,10:10
je to spoluziacka este zo zakladky, takze ju poznam, rodicov tiez, ale nie nejak osobne, my s muzom odchadzame na vikend prec a dcera bude doma s priatelom, takze syna sme chceli zobrat so sebou, ale prisiel s tymto navrhom co ma aj celkom prekvapilo, tiez som sa spytala na ucel navstevy, syn sa venuje kresleniu a robi web stranky a ona ma podobne zaujmy, takze chceli nieco dokoncit.. lenze co hned napadne dospeleho....ale myslim, ze clovek by mal dat na prvy pocit a kedze s tym nie som na 100 stotoznena asi by som sa mala drzat toho, fakt neviem, zase na druhej strane sa bojim, ze na buduci si radsej nieco vymysli,
skús sa aspoň telefonicky spojiť s rodičmi spolužiačky a zistiť ich názor. Ak so synom nemáš žiadne problémy, treba mu dôverovať. Súhlasím s Tweety, ak by v tom bol iný úmysel, príležitosť si vždy nájdu.
pepsikova
31.05.12,10:20
ahojte, mam od rana taku dilemu,moj 17 rocny syn prisiel za mnou, ze chce spat u spoluziacky. moja prva reakcia bola, ze v ziadnom pripade, na otazku preco - lebo nema 18 ani on ani spoluziacka, som clovek, ktory si ale musim nechat veci " odlezat". mam totiz 20 rocny dceru, ktora od 16 chodi na tabory ako asistentka, ja som od 15 byvala na intraku a veruze som nebola ziaden "knihomol". moja prva reakcia v sebe samej bolo, ze dcera je zodpovednejsia, ale v podstate viem, ze si obcas da do nosa a aj na tych taboroch to nebolo len tak, no a syn absolutne cigarety a alkohol odmieta. ale ked si tak z mosta do prosta odpoviem, bojim sa asi len toho, aby sa nahodou nestal nejaky "pruser ", lebo babicka este nechcem byt.... decka su super nikdy som nemala s nimi problem a viem, ze cim viacej mne rodicia zakazovali tym to bolo horsie, syn ma mohol kludne oklamat a povedat, ze bude u kamarata alebo tak, takze si aj vazim, ze povedal pravdu, ale mam z toho take rozporuplne pocity,
ake mate skusenosti s podobnymi zalezitostami??..

..ja, ako matka troch synov, by som dovolila...sama najlepšie vieš, čo dokáže a čoho je schopný tvoj syn a vieš, kedy klame..a tak mu podľa toho dôveruj...lebo keď bude mať 18, odtrhne sa z reťaze a malér bude skôr, ako nové boty...
korduľa
31.05.12,10:22
dakujem za rady, skusime to este doma predebatovat
ivka70
31.05.12,10:23
Ak mas obavy, aby nespravili nejaky "pruser" teda predpokladam tehotenstvo, mali by si sa so synom otvorene porozpravat o antikoncepcii.
Velakrat povazujeme nase deti za prilis male, a oni nam vyrastli ani nevieme ako.

Ocenila by som uprimnost syna a uprimne by som mu povedala aj ja, ake mam obavy ja.
A aj to, ze ak sex, tak zodpovedny a teda aj to ako to chce pripadne riesit.
MarcelkaT
31.05.12,10:28
Ale stretla som sa s prípadom, keď rodič nedal pravdu svojmu synovi. Okolo nás je škola a mládenci vystrajali, manžel jedného napomenul a ten sa sťažoval otcovi. Na druhý deň sa náhodou stretli a otec syna sa pýtal či to bol tento pán čo ho napomenul. Hovorí že áno, a manžel sa pýtal či syn povedal že za čo ho napomenul Mladý stal ticho a otec sa pýtal manžela, že prečo. On mu vysvetlil a otec na syna trochu zvyšil hlas, že prečo nepovedal pravdu a by si si zaslúžil aj pohlavok. A mlady stale bol ticho. Otec mu hovorí že druhý krát hovor pravdu a nesťažuj sa. Doma si to ešte vysvetlime.

------------------------------------
Ale počula som ako sopľaňa vynadala učiteľke že je p..a a matka bola ticho. To už je vrchol drzosti.
pepsikova
31.05.12,10:30
..no o sexe mala už v 15-stich debatovať a iste aj hej.....ale dietko je iste múdrejšie ako matka:)
danushka
31.05.12,11:47
Môj syn sa ťahá s frajerkou už tri roky. Mal 20 a ona 19. Bola by som naivná, keby som si myslela, že len karty spolu hrajú a rátajú hviezdy na oblohe. Už najmenej dva roky prespávajú raz u nich, raz u nás. Pred dvomi rokmi odchádzali na celé prázdniny mimo SK, aj ďaľšie prázdniny tak bolo.
Bolo mi jasné, že vkuse budú v jednom objatí a antikoncepciu synovej frajerky som veru začala riešiť ja. Pekne som mladým vysvetlila, že pokiaľ neuvidím recept, žiadne spanie u nás a ani u nich nebude. A starou mamou nech sa neopovážia ma robiť ešte riadne dlho.
Sexualita v 17-18tich je úplne prirodzená podľa mňa a nevidím dôvod občas nepovoliť mladým byť spolu cez víkend. Oni keď si chcú vrznúť, nebudú si pýtať povolenie od rodičov. Ja som si ho tiež nepýtala.
Ideálne je samozrejme vykonzultovať aspoň po telefóne druhých rodičov, aby vedeli, že sa ich dieťa nachádza v normálnej rodine, kde sa mu nič nestane.
korduľa
31.05.12,12:01
Ak mas obavy, aby nespravili nejaky "pruser" teda predpokladam tehotenstvo, mali by si sa so synom otvorene porozpravat o antikoncepcii.
Velakrat povazujeme nase deti za prilis male, a oni nam vyrastli ani nevieme ako.

Ocenila by som uprimnost syna a uprimne by som mu povedala aj ja, ake mam obavy ja.
A aj to, ze ak sex, tak zodpovedny a teda aj to ako to chce pripadne riesit.

ale toto mame uz za sebou, aj poucenia o sexe, antikoncepcii a podobne aj som mu na rovinu povedala coho sa bojim, no viete si predstavit sa mu pretocili panenky a to jeho "jeeeezis co mamii". tieto mudre veci vsetko ma vypocuvane aj niekolkokrat.

ved to, ze pre mna je stale male decko...
korduľa
31.05.12,12:06
Sexualita v 17-18tich je úplne prirodzená podľa mňa a nevidím dôvod občas nepovoliť mladým byť spolu cez víkend. Oni keď si chcú vrznúť, nebudú si pýtať povolenie od rodičov. Ja som si ho tiež nepýtala.
Ideálne je samozrejme vykonzultovať aspoň po telefóne druhých rodičov, aby vedeli, že sa ich dieťa nachádza v normálnej rodine, kde sa mu nič nestane.[/QUOTE]

no ved to, reakcia manzela bola, ze : vsak mu trochu dopraj.
je fakt, ze ked bude chciet tak si vrzne ako pises inokedy, najprv mi napadlo, ze keby mal niekto z nich aspon 18, ale co by to vlastne vyriesilo, ako som uz pisala, je to len cislo, poznam kopu 20 rocnych a o zodpovednosti sa im moze len zdat. ale tvoj prispevok v podstate bolo to nieco co sa mi tak motalo v hlave, takze ti dakujem,
korduľa
31.05.12,12:10
dakujem, za prispevok
trisestri
31.05.12,12:10
to sa opakuje, na nas tiez hovorili ach ta mladez-mne skor vadi ta pasivita,my sme sportovali,chodili po zabavach,diskotekach,cukrarnach,pivarnach,koncerto ch,vyletoch-teraz si skypyju,smskuju a pritom byvaju v jednom vchode a leni sa im zdvihnut rit-este aj sexovat budu iba virtualne:D/sice ma to jednu vyhodu a to ze nehrozi nezelane tehotenstvo/
SamuelSK
31.05.12,14:40
Kam kraca?

Poviem vam ;)

TAM KAM STE ICH VY RODICIA NAVIEDLI !!! nasmerovali, nevychovali.

tam kraca mladez..

DAKUJEM PEKNE.
danushka
31.05.12,15:09
Samuel, neviem aké staré deti máš, ale až raz budú dospelé a preskáčeš ich pubertičku, poopravíš trošku názor.
Ako my rodičia vychovávame a akým vzorom ideme, je jedna vec. Ale aj okolie formuje našich potomkov a okolie nevychovávame my rodičia a ani rodičov okolia nemôžme ovplyvniť. Tak, ako nemôžme ovplyvniť veľa vecí.
Mňa osobne mnohokrát moje deti prekvapili niečím, čo u nás bežné nie je.
Takže sa učím od svojich detí a oni odo mňa.
kukučka
31.05.12,15:33
Sama píšeš, že si pýtal dovolenie, že nikdy s ním neboli problémy atď, atď. Veď to je ukážkovo zodpovedný mladý človek. Vieš koľkí rodičia ti závidia? Si šťastná žena, uvedomuješ si to? :)
SamuelSK
31.05.12,15:44
Absolutne nesuhlasim !!!

Okolie je jedna vec, mna okolie nevychovavalo k tomu, k comu zvysok mladeze.

Mam 26 rokov, ani raz som sa neopyl (dobrovolne), maximalne len tak zo slusnosti upil nieco.

Ani raz som neskusil fajcenie, drogy, vandalizmus, kradez, prepad, podvod, klamstvo ktore viedlo k poskodeniu ineho cloveka vratane ale nielen ohovaranie, nadavanie, sirenie spolocneho tajomstva, predavania kamaratov, maximalne sa snazim neohrozovat svoje okolie a to nie len fyzicky, ale aj psychicky ci nematerialne, tj. nebudem niekoho ovplyvnovat v moj prospech, extremne si vazim starsich ludi za to co vybudovali, no neznasam mladych, co su presne opak toho co som tu popisal, pretoze ti nic pre krajinu a spolocnost nespravili !

Rodicia ma vychovavali z pociatku dost prisne, neskor som si vynutil vacsiu benevolentnost. V tejto kombinacii (co si mimochodom trefne poznamenala tj, aj rodic sa moze ucit od deti) som tam kde som.

A tam to nekonci, dost ma naucil aj moj pes :)

Znie to smiesne, ale ano - naucil ma vyssej urovne trpezlivosti a vnimat svet trochu inak, za co som mu velmi vdacny..

Ale nikdy nebudem suhlasit s tym, ze okolie .... jednoducho ja okoliu nedovolim ovplyvnit moj zivot a zivot mojich blizkych, pokial by to bolo na moju alebo ich skodu.

Avsak jedna vec mi neda - nemozem byt vecne ten kto rozhoduje co je dobre a co je zle.. Taku zodpovednost na seba vziat nemozem (priklad, deti chcu stoj co stoj nieco, co ja neuznavam, co ak na prvy pohlad vec vyzera zle, no naopak to bude z dlhodobejsieho hladiska pre nich prospesne?)

To je ten "risk - zisk" v zivote.. Niekto moze tvrdit ze vysoka skola je to najlepsie co moze dieta dostat, ale co ak niekto pride a povie so smiechom ze to je blbost... A povie ze zalozit si firmu niekde na zapade je lepsie, kedze je to pre dane dieta lepsie (z jeho povahy).. ono je to dost relativne, co je dobre a co je zle :)

Uz pomaly zacinam verit na osud.. lebo vela krat sa mi stalo ze nieco neslo ovplyvnit ani za svet..

Ale to co vidim - ako sa spravaju skolaci, tam podla mna je znacne velka (obrovska) chyba vo vychove..

Rodicia radsej idu do druhej prace, aby vedeli zivit plazmu (TV) namiesto venovania sa detom.

Hold, je taka doba.. Ale urcite je sposob ako si spravit zivot "nie "in" " tj, tak isto ako vo vedlajsem teme o bankach, ludia hovoria ze mam volbu nemat banku, tak isto teraz ja tvrdim, ze kazdy ma volbu nebyt mrtva ryba plavajuca sa prudom ;)
Ibaka
31.05.12,17:47
Tweety, omylom som dal neužitočné, dávam súhlas s názorom
Anik
01.06.12,14:53
vážim si každý názor, ktorý tu odznel. Aj ja by som si dovolila svoj, nakoľko som si toho tiež preskákala so svojimi dcérami dosť. Som maximálne šťastná, že toto čo tu teraz odznieva mám nateraz za sebou - najmladšia dcéra má 18 - to nateraz dúfam, že budem riešiť až s vnúčatami aj keď jeden nikdy nevie.
Bohužiaľ samozrejme, niekedy je na vine aj výchova rodičov, ale tá sa podľa mňa prejaví skôr v tom veku po 18, dovtedy to skôr ja pripisujem hormónom a veľmi ťažko zvládnuteľnej puberte.
Poznám úžasné deti, ktoré pubertu nezvládli, ale sú z nich super dospelí ľudia a ja som osobne rada, že ich poznám.
Dovolím si priložiť vtip, - ale keď sa zamyslím tak čistú pravdu

Keď máš 4 roky - MAMA vie všetko!
8 rokov - MAMA vie veľa!
12 rokov - MAMA nevie všetko!
14 rokov - MAMA nevie nič!
16 rokov - MAMA je na mŕtvom bode!
18 rokov - MAMA je ako z inej doby!
25 rokov - MAMA to možno vie!
35 rokov - než sa o niečom rozhodneš,opýtaš sa na to MAMY!
45 rokov - pýtaš sa sám seba,čo by si o tom myslela MAMA!

75 rokov - AKO rád by som sa opýtal svojej MAMY!

Určite nezávidím učiteľom ani všetkým ktorí sa stretávajú s pubertiami prajem pevné nervy, čo najkratšie obdobie vzdoru a svojim spôsobom aj neúcty voči nám dospelým
Pikoška
01.06.12,19:03
Kam kraca?

Poviem vam ;)

TAM KAM STE ICH VY RODICIA NAVIEDLI !!! nasmerovali, nevychovali.

tam kraca mladez..

DAKUJEM PEKNE.Ahoj Samo, s patentom na rozum. Ty už si vychoval dieťa? Alebo vychovával? Lebo v tom ďalšom dlhosiahlom príspevku píšeš, že u teba rozhodovalo okolie? No povedz, kdeže bývaš? Pošleme tam školy s detskými turnusmi.
trisestri
01.06.12,19:27
no ked ty si vychovala nejake dieta no zbohom