MonMor
31.05.11,12:41
Prajem dobrý deň,
termín pôrodu mam 19.1.2012. Nástup na materskú som si vypočítala 6 týždňov pred pôrodom, t.j. 8.12.2010. Keďže som mala v roku 2011 vyšší príjem ako v roku 2010, najradšej by som nastúpila na materskú až od 1.1.2012. Vtedy by sa mi do vymeriavacieho základu započítal rok 2011. Je to možné? Som si vedomá, že by som tým stratila tie cca 3 týždne materskej, no mala by som riadny príjem za december.
Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
31.05.11,10:44
Prajem dobrý deň,
termín pôrodu mam 19.1.2012. Nástup na materskú som si vypočítala 6 týždňov pred pôrodom, t.j. 8.12.2010. Keďže som mala v roku 2011 vyšší príjem ako v roku 2010, najradšej by som nastúpila na materskú až od 1.1.2012. Vtedy by sa mi do vymeriavacieho základu započítal rok 2011. Je to možné? Som si vedomá, že by som tým stratila tie cca 3 týždne materskej, no mala by som riadny príjem za december.
Ďakujem za odpoveď.
Myslíš, že lekár by ti určil nástup až 1.1.2012 ? Lebo ak svojvolne nastúpiš neskôr asi nič "nevyhráš" ... VZ bude rok 2010 a prídeš o pár týždňov materského.

Do nástupu na materskú je ešte viac ako 90 dní - dá sa to riešiť aj inak.
912
31.05.11,10:56
Ja som rodila minuly rok v máji a tiež som sa informovala na možnosť neskoršieho nástupu na MD (išla som od 2.4.). Bolo mi povedané, že je to 6 týždňov pred očakávaným termínom pôrodu a s týmto dátumom sa hýbať nedá. Nemám to ale podložené nejakými predpismi len informáciou od gynekológa a vlastnou skúsenosťou.
Katy a R
31.05.11,11:11
Mohla by si to tak urobiť ... ale má to význam len vtedy, ak je ten VZ za rok 2010 oveľa, oveľa nižší, ako VZ za rok 2011.
... pretože sa ti skráti materská .. (6) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, ako je uvedený v odseku 5,má nárok na materské do konca 28. týždňa odo dňa pôrodu ...,

Inak, lekár neurčuje nástup na materskú, len tam napíše termín pôrodu. Nástup si určí mamička sama .. mal by byť v rozmezí 6-8 týždňov ... ak nie - tak platí ten odst 6.
A ešte pozor! .. od 1.1. môžu byť aj zmeny v zákone.
MonMor
31.05.11,11:21
Dakujem za odpovede.
brčko
31.05.11,12:35
myslím SP postupuje tak, že ak napr. budeš pracovať v zamestnaní do 31.12.2011 a fakticky nastúpiš na md až 1.1.2012, tak ak by sa nemenili zákony, tak rozhodujúce obdobie sa aj tak určí ku dnu, ktorý pripadá na 6týž.pred očak. termínom pôrodu. Tj. nie fatkického nástupu na md, ktorý si môže mamička určit sama (no obvykle v rozmedzí 6-8týž. pred očak. termínom pôrodu, no v zamestnaní sa dá iste aj neskôr) tj. RO bude aj tak rok 2010 a prišla by si o cca 3týždne poberania materského.

no nepoznám žiadny konkrétny takýto prípad, len takto sa vraj v Sp vyjadrujú. Takže tiež zaručiť neviem.
Katy a R
31.05.11,16:05
myslím SP postupuje tak, že ak napr. budeš pracovať v zamestnaní do 31.12.2011 a fakticky nastúpiš na md až 1.1.2012, tak ak by sa nemenili zákony, tak rozhodujúce obdobie sa aj tak určí ku dnu, ktorý pripadá na 6týž.pred očak. termínom pôrodu. Tj. nie fatkického nástupu na md, ktorý si môže mamička určit sama (no obvykle v rozmedzí 6-8týž. pred očak. termínom pôrodu, no v zamestnaní sa dá iste aj neskôr) tj. RO bude aj tak rok 2010 a prišla by si o cca 3týždne poberania materského.

no nepoznám žiadny konkrétny takýto prípad, len takto sa vraj v Sp vyjadrujú. Takže tiež zaručiť neviem.

.. nuž zákon hovorí o "dni, v ktorom vznikol nárok na dávku" .... ten deň je podľa mňa - pri nástupe na MD v tomto prípade 1.1.
Ale veru neviem, neviem, či výklad SP naozaj nebude taký, ako píšeš. :mee:
Asi by som na mieste zadávateľky neriskovala ... lebo ak ho naozaj určia na 8.12. .. tak by iba škodovala :mee::confused:

Ak niekto má konkrétnu skúsenosť .... podeľte sa.. ;)
ivka70
31.05.11,16:36
Kazdopadne ta nikto nemoze donutit nastupit na matersku, ked nechces.
Poznam zenu, ktora na matersku nastupila az dnom porodu, jednoducho odignorovala nastup dany lekarom a stale pracovala, az do porodu, ak oto mala s vypoctom materskej, to neviem
Po porode uz mas sice narok "len" na 28 tyzdnov mareskej, ale ak sa citis dobre a chces to skusit, nikto ti nic nemoze povedat, ak si ziadost odovzdas az 2.1.2012. Ak vsak porodis skor, tak MD zacne dnokm porodu.
veronikasad
31.05.11,16:44
Ivka, myslím, že MonMor neide o to, že jej niekto chce zakázať pracovať. Ale aby sa jej VZ počítal z roku 2011 ... A to sa dá velmi lahko dosiahnuť aj s nástupom na MD v riadnom termíne (za predpokladu, že nebude mať rizikové tehotenstvo a nutnosť do 3 mesiacov nastúpiť na PN-ku)
ivka70
31.05.11,17:34
Da sa to len tak, ze sa dohodne so zamestnavatelom a ukonci PP a zacne dalsi.
Alebo existuje aj ina apr. den neplateneho volna?
veronikasad
31.05.11,18:09
Druhá možnosť už nie. Aby malo význam ukončenie prac.pomeru, do nástupu na materskú musí nový prac.pomer trvať aspoň 90 kal.dní
MonMor
01.06.11,04:25
Presne tak, ako hovori Ivka, mne ide aj o to, aby mi neskrátili materskú len na 28 týždňov. Ja chcem poberať materskú len o tri týždne menej a to sa zrejme nedá. Ak nenastúpim 6 týždňov pred pôrodom, tak to jednoducho skrátia. Špekulovať s dátumom len preto, aby som mala o par eur vyššiu materskú sa asi neoplatí. Písala som aj na Urad prace rodiny....čakám na ich odpoveď. Potom napíšem, aby vedeli aj ostatne budúce maminy.
veronikasad
01.06.11,05:57
Presne tak, ako hovori Ivka, mne ide aj o to, aby mi neskrátili materskú len na 28 týždňov. Ja chcem poberať materskú len o tri týždne menej a to sa zrejme nedá. Ak nenastúpim 6 týždňov pred pôrodom, tak to jednoducho skrátia. Špekulovať s dátumom len preto, aby som mala o par eur vyššiu materskú sa asi neoplatí. Písala som aj na Urad prace rodiny....čakám na ich odpoveď. Potom napíšem, aby vedeli aj ostatne budúce maminy.
Prečo si písala na UPSVaR? Materskú vypláca SP, treba poslať dotaz na ústredie SP.
Katy a R
01.06.11,13:37
Presne tak, ako hovori Ivka, mne ide aj o to, aby mi neskrátili materskú len na 28 týždňov. Ja chcem poberať materskú len o tri týždne menej a to sa zrejme nedá. Ak nenastúpim 6 týždňov pred pôrodom, tak to jednoducho skrátia. Špekulovať s dátumom len preto, aby som mala o par eur vyššiu materskú sa asi neoplatí. Písala som aj na Urad prace rodiny....čakám na ich odpoveď. Potom napíšem, aby vedeli aj ostatne budúce maminy.

.. materskú ti neskrátia "iba na 28 týždňov" .... ale ešte raz pozri ten priložený odstavec ".... do konca 28. týždňa od pôrodu " ... čiže ak nastúpiš napr tri týždne pred pôrodom ... tak vlastne bude trvať materská (vyplácanie dávky) 28+3.

Ale ak nie je veľký ten rozdiel vo VZ - za rok 2010 a 2011 ... tak (podľa mňa) ani nešpekuluj ... oplatí sa to len pri ozaj väčšom rozdiele.

doplním - materská je dávka NP (vypláca SP) ;)