vistero
31.05.11,13:42
Ahojte, chcela by som sa opýtať skúsenejších, dá sa brať nákup oblečenia a kabely ako náklad? mám tu len 2 bloky, ale neviem ako to nazvať a pod akú položku to dať. Ja by som dala 518. ďakujem za skorú odpoveď. Pekný zvyšok pracovného dňa!
zlatica76
31.05.11,11:47
Kto nakupoval? Prečo?

Ja by som spravila toto:
1. veľmi by som sa snažila tie bločky vrátiť a neúčtovať!! (a to aj v prípade, ak tie bloky dal na stôl konateľ, riaditeľ, pán boh....)

2. ak to nepôjde, dala by som to ako nedaňový náklad - konkrétne na 501. Osobne, kabelu by som ešte uznala, ak by tam bol nejaký všeobecný popis a "tvárila" sa, že je to taška na notebook, ale oblečenie určite nie do daňových nákladov.

Z takéhoto nákupu si samozrejme nemôžeš uplatniť DPH. (ak je na bločku nejaká uvedená).
ondrejvla
31.05.11,11:55
Ahojte, chcela by som sa opýtať skúsenejších, dá sa brať nákup oblečenia a kabely ako náklad? mám tu len 2 bloky, ale neviem ako to nazvať a pod akú položku to dať. Ja by som dala 518. ďakujem za skorú odpoveď. Pekný zvyšok pracovného dňa!

Pokiaľ sa jedná o jednotné pracovné oblečenie, napríklad čašníci, vtedy určite na účet 501/A pracovné odevy, pokiaľ sa tu jedná o oblek pre pána riaditeľa, tak odporúčam na účet 513, čo je pripočitateľná položka k základu dane, samozrejme bez DPH, no a o kabele, tu by sa dalo polemizovať, či sa jedná o spotrebný materiál, ktorý je potrebný pre firmu na dosiahnutie zisku a koniec koncov aj ten oblek.
Iné je to v prípade umelcov, ktorí oblečenie potrebujú ako kostým k predstaveniu diela, vtedy by sa dalo uvažovať aj o kabele ako rekvizite, ale to by ste museli mať vo svojej činnosti uvádzanie umeleckých diel či už javiskovou formou, alebo filmovou.
Dáša_
31.05.11,12:08
Kabela môže slúžiť napríklad aj na odnos pošty. Len teda, ak stála 30 tisíc, tak je to len veľmi ťažko obhajiteľné.

mmch, tie 513 sa tu budú myslím množiť - zjavne ide o vyhnutie sa plateniu zdravotného odvodu zo zisku ...