renča123
31.05.11,15:02
Ahojte, poraďáci. Ako správne zaúčtovať časové rozlíšenie - výnosy budúcich období? Ide o faktúry za prístup na webový portál. Doteraz na faktúrach uvádzali odkedy-dokedy má klient zaplatený prístup a to bolo bez problémov, tento rok 602, budúci 384. Teraz na faktúrach uvádzajú, že prístup získa klient po zaplatení a obdobie tam nie je uvedené vôbec. Keďže ide zväčša o ročné prístupy, mám časové rozlíšenie vypočítať podľa dátumu úhrady alebo od vystavenia na obdobie 1 rok? :confused: A ako zaúčtovať ČR, ak klient faktúru nezaplatí vôbec?
Prosím, poraďte mi, takéto naprd urobené faktúry som ešte nevidela. :mad:
Vopred dik.
betka
22.06.11,09:19
Máte doklad, kde je informatívne uvedené, kedy dostávate prístup, teda po zaplatení. Toto je pre Vás skutočnosť.

Mám zaplatené, mám prístup. (po zaplatení vyskúšajte o niekoľko hodín, prístup na web, keď Vás pustí, vytlačte si hocijakú kravinu, aby ste tam mali čas a dátum a pricapnite si to potom k došlej FA, budete mať aspoň "dôkaz" k prístupu)

Ak klient nezaplatí FA vôbec, nesúhlasí s prístupom. Nebola mi poskytnutá služba, nemala by byť ani FA....

Renča, nejde len o zálohové FA?? Neviem si predstaviť, že Vám vystavia rovno ostrú FA dňa 22.6.2010, cena 100 € dph 20 €, a oni budú maž DP v júni, vy zaplatíte v septembri, odkedy by ste mali i časovo rozlišovať....

Pozn. naprd FA začína existovať v poslednej dobe neskutočne veľa.
Stefan2005
22.06.11,10:19
... naprd FA začína existovať v poslednej dobe neskutočne veľa.

zo srdca mi vravíš dievča :):):)
veľakrát si spokojne skonštatujem - šťastie, že nemusím účtovať firmu, ktorá vystavuje takéto faktúry....
a_je_to
22.06.11,19:50
To, čo sa posiela pred poskytnutím služby, alebo platbou vopred nemožno považovať za faktúru, ale iba za požiadavku na platbu vopred. Aj keď sa to volá faktúra, je to iba výzva, neúčtuje sa to, lebo nie každý oslovený reaguje platbou a ešte nič nebolo dodané. Službu možno fakturovať a účtovať buď po dodaní, alebo zaplatení. Po platbe vopred nasleduje povinnosť vyhotoviť faktúru podľa § 71, ods. 1, ZoDPH /resp. podľa § 73 pre ČR/ a so všetkými povinnými náležitosťami podľa ods. 2. Ak je odberateľom podnikateľ, alebo právnická osoba, tak sa riadnej fakturácii nemožno vyhnúť. U nepodnikateľa stačí účtovať aj zaplatenú výzvu, na ktorú sa perom doplní dátum úhrady. Potom by to malo dostať poradové číslo riadnej faktúry, lebo zaplatená výzva sa už účtuje.
Ak dobre rozumiem, tak robíš účtovníctvo niekomu, kto poskytuje webové stránky podľa § 16, ods. 18, písm. a. Ročnú lehotu poskytovania a sumu rozdelíš na dni do konca roka od zaplatenia /na faktúre ako dátum dodania podľa § 71, ods. 2, písm. d/ pre účet 602 a dni od nového roku po koniec lehoty pre účet 384.
renča123
26.06.11,17:40
Veľmi pekne ďakujem za vaše odpovede, veľmi ste mi pomohli. Práveže tento problém s faktúrami je len čerešnička na torte, oni tam majú aj iné perly. Faktúry majú neúplný číselný rad, keď niektorá nebola uhradená, buď ju nahradili alebo ju celkom vyhodili (fyzicky), preto majú v číslovaní diery... Škoda reči, jediné šťastie je, že nie sú platiteľ DPH.
nika.sum
19.01.12,07:05
Ahoj, prosim Vas podla akeho paragrafu je danovy subjekt povinny vystavit aj vyuctovaciu fakturu. Podla §71 je povinny platitel DPH vystavit fa do 15 dni pri dodani sluzby alebo tovaru alebo po prijati platby. Ale nikde som nenasla, ze musi ak vystavi fakturu k platbe, vystavit fakturu po dodani sluzby. Ide mi o toto: Firma organizuje akcie. Vystavuje zalohove faktury bez vycislenia DPH, po prijati platby vystavi ostru fakturu s textom fakturujeme ucast na tej a tej akcii. Musi vystavit po uskutocneni akcie vyuctovaciu fakturu aj ked platba bola v plnej sume? Podla akeho zakona?
Tweety
19.01.12,07:18
Ahoj, prosim Vas podla akeho paragrafu je danovy subjekt povinny vystavit aj vyuctovaciu fakturu. Podla §71 je povinny platitel DPH vystavit fa do 15 dni pri dodani sluzby alebo tovaru alebo po prijati platby. Ale nikde som nenasla, ze musi ak vystavi fakturu k platbe, vystavit fakturu po dodani sluzby. Ide mi o toto: Firma organizuje akcie. Vystavuje zalohove faktury bez vycislenia DPH, po prijati platby vystavi ostru fakturu s textom fakturujeme ucast na tej a tej akcii. Musi vystavit po uskutocneni akcie vyuctovaciu fakturu aj ked platba bola v plnej sume? Podla akeho zakona? VeĎ podľa §71 Zákona o dph.
§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru.

Jedno dodanie máš prijatú platbu, a druhé dodanie služby.
nika.sum
19.01.12,07:45
VeĎ podľa §71 Zákona o dph.
§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru.

Jedno dodanie máš prijatú platbu, a druhé dodanie služby.

Dakujem za vysvetlenie, ja som to takto nepochopila. Ja som to pochopila, tak ze ak je platba skor tak je povinny vystavit do 15 dni od prijatia platby. Toto je pripad pre platitelov DPH, ale este sa chcem spytat, ak ide o neplatitela DPH a ten vystavi fakturu s datumom prijatia platby, ma tiez povinnost vystavovat po dodani sluzby? Vystavovanie faktur riesi len § 71 alebo sa mylim?
Tweety
19.01.12,07:48
Dakujem za vysvetlenie, ja som to takto nepochopila. Ja som to pochopila, tak ze ak je platba skor tak je povinny vystavit do 15 dni od prijatia platby. Toto je pripad pre platitelov DPH, ale este sa chcem spytat, ak ide o neplatitela DPH a ten vystavi fakturu s datumom prijatia platby, ma tiez povinnost vystavovat po dodani sluzby? Vystavovanie faktur riesi len § 71 alebo sa mylim? Ak nie je platiteľ nemusí vystaviť fa k prijatej platbe, faktúru vystaví len raz pri dodaní služby.
nika.sum
19.01.12,08:04
Ak nie je platiteľ nemusí vystaviť fa k prijatej platbe, faktúru vystaví len raz pri dodaní služby.

A ked vystavil fakturu k prijatej platbe (ide stale v rezime platitel a aj kvoli prehladnosti) musi este vystavovat pri dodani sluzby, ked uz raz fakturoval, totiz v texte uz je priamo fakturujeme Vam zabezpecenie....
Tweety
19.01.12,08:05
A ked vystavil fakturu k prijatej platbe (ide stale v rezime platitel a aj kvoli prehladnosti) musi este vystavovat pri dodani sluzby, ked uz raz fakturoval, totiz v texte uz je priamo fakturujeme Vam zabezpecenie.... Veď tam v príspevku som uviedla, že musí, pri každom dodaní. AK ju nevystaví, potom nemá si ako zaúčtovať dodanie.
nika.sum
19.01.12,08:27
Veď tam v príspevku som uviedla, že musí, pri každom dodaní. AK ju nevystaví, potom nemá si ako zaúčtovať dodanie.

Neviem, ci sa dobre rozumieme. Rozumiem, ze DPHčkar musi vystavit pri kazdom dodani. Ale neplatitel DPH nie je povinny vystavit fakturu pri kazdom dodani nie. Ak vystavim fakturu 5.5. s textom fakturujeme Vam za ucast na akcii dna 15.8., fakturu mam zauctovanu nie? Popripade ak by bola na rozhrani rokov tak tiez ju viem zauctovat na vynosy buducich obdobi.
Tweety
19.01.12,08:28
Neviem, ci sa dobre rozumieme. Rozumiem, ze DPHčkar musi vystavit pri kazdom dodani. Ale neplatitel DPH nie je povinny vystavit fakturu pri kazdom dodani nie. Ak vystavim fakturu 5.5. s textom fakturujeme Vam za ucast na akcii dna 15.8., fakturu mam zauctovanu nie? Popripade ak by bola na rozhrani rokov tak tiez ju viem zauctovat na vynosy buducich obdobi. Veď si písala, že ide o režim platiteľa, či?
nika.sum
19.01.12,08:43
Veď si písala, že ide o režim platiteľa, či? ZLe som sa vyjadrila, myslela som tym, ze aj napriek tomu ze nie je platitel (boli v r.2010) stale vystavuje faktury k platbam. Prepac zle som to napisala.

Takze nie je platitel, ale vystavil fakturu pred dodanim sluzby, po prijatej platbe.
nika.sum
19.01.12,10:53
Takze uz som sa dopatrala k vysledku. Volala som aj na DU v BB. Takze z pohladu zakona o DPH som povinna vystavit fakturu k prijatej platbe, nevyplyva mi z tohoto zakona povinnost vystavit aj vyuctovaciu fakturu, pokial som prijala platbu v 100%vyske, ale...podla zakona o uctovnictve §10 som povinna vystavit doklad z ktoreho je jasne, kedy bola dana sluzba dodana.

§ 10
Účtovný doklad
Na začiatok

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.

Z toho mi vyplyva, ze ak by platitel DPH (ale aj neplatitel) vystavil fakturu 5.10. k dnu prijatia platby, z ktorej by jasne vyplyvalo, ze datum uskutocnenia sluzby je napr. 27.12., tak by pri 100% fakturacii nebol povinny vystavit vyuctovaciu fakturu.
Saturejka
23.01.12,15:31
Spoločnosť vystavuje podľa zmluvy v 12/2011 nájomné na prvý polrok 2012, dátum dodania je 31.12.2011, dátum splatnosti je 31.12.2011. Faktúra dodnes (r. 2012)ešte nie je uhradená. Faktúrujem v r. 2011 správne 311/384,343 , DPH IV.Q 2011 ?? Vďaka
Adiks
25.01.12,22:51
Áno, je to správne.