BVONHIN
31.05.11,15:35
Dobry den.
Moj problem spociva v dedicstve po mojej matke. Zdedila som po nej druzstevny byt v ktorom bola prihlasena k trvalemu pobytu 45 rokov. 50% ja a 50% moji synovci (deti po mojom nebohom bratovi.)
Na zaciatku sme sa dohodli, ze byt predame a peniaze si rozdelime. Synovci vsak zistili, ak byt predame teraz, musime platit velmi vysoku dan.
V pripade ak vsak niekto z nas tam bude prihlaseny k pobytu aspon po dobu 2 rokov, dane z predaja sa znizia o ciastku, ktora nie je zanedbatelna.
Mna zaujima ci musim aj ja zaplatit vysoku dan z okamziteho predaja bytu alebo, nakolko sa jedna o priameho dedica (dcera) vyska dane je ina. V tomto pripade ma zaujima ci by som mohla predat moju ciastku synovcom alebo niekomu inemu.
Zaujima ma tiez, ak jeden zo synovcov bude prihlaseny k trvalemu pobytu v spolocnom byte mozem po case stratit narok na moj podiel bytu? Dakujem
Lucia Červenková
31.05.11,13:45
Trvaly pobyt nesuvisi s vlastnictvom nehnutelnosti a pokial viem, ani ho nijako neovplyvnuje.
Co sa tyka platenia dane, tak od 1.1.2011 sa zrusilo oslobodenie od dane z prijmu, pokial mal danovnik v nehnutelnosti, ktoru predava, trvaly pobyt dva roky.
V sucasnosti je oslobodenie o dane, pokial vlastnite nehnutelnost viac ako 5 rokov (§9 ods.1 pism.b zákon o dani z príjmov).
Ak by ste mali znalecky posudok na tuto nehnutelnost na dobu, ked ste ju dedili, sumu zo znaleckeho posudku by ste mohli pouzit ako vydavok. To znamena, ze by ste zdanovali len rozdiel medzi prijmom z predaja nehnutelnosti a ceny zo znaleckeho posudku. Uz to bolo rozoberane v nejakej teme na porade.
BVONHIN
31.05.11,14:21
V sucasnosti je oslobodenie o dane, pokial vlastnite nehnutelnost viac ako 5 rokov (§9 ods.1 pism.b zákon o dani z príjmov).

asi som to zle pochopila "ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) "
Ja som si myslela , ze v tomto pripade porucitelom je moja neboha matka.
A zabudla som napisat, ze 1/6 z daneho bytu je 11 rokov moja. Jedna sa o ciastku po otcovi.
Lucia Červenková
31.05.11,18:19
asi som to zle pochopila "ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) "
Ja som si myslela , ze v tomto pripade porucitelom je moja neboha matka.
A zabudla som napisat, ze 1/6 z daneho bytu je 11 rokov moja. Jedna sa o ciastku po otcovi.

Práve pozerám komentár k zákonu a máš pravdu, jednu vec som si zle uvedomila a to, že sa skúma aj to, ako dlho vlastnil nehnutelnosť poručiteľ . Ale pozor, toto oslobodenie sa dá použiť iba pri príbuzných v priamom rade. Takže u teba je to oslobodené. Predpokladám, že tvoji synovci sú vlastne vnuci poručiteľky. V tom prípade by mali by tiež pribuzní v priamom rade a malo by sa na nich vzťahovať oslobodenie. Ale v tomto sa nevyznám. Toto budeš asi vedieť lepšie posúdiť ty.
sroservis
31.05.11,19:24
Dobrý deň,

ja by som ešte pre istou preverila, či ste skutočne zdedili vlastnícke právo k bytu, nakoľko píšete, že byt je družstevný. Ak áno, samozrejme platí to oslobodenie od dane z príjmu. To by však asi neplatilo, ak by ste zdedili a následne prevádzali len právo nájmu.

Všetko dobré.
BVONHIN
02.06.11,13:37
Velmi pekne Vam dakujem za odpoved. Ano byt bol odkupeny od druzstva este za rodicov. Hladala som, ci netere su priami dedicia, ale nedokazala som nikde najst presnu odpoved.
BVONHIN
02.06.11,13:39
tvoji synovci sú vlastne vnuci poručiteľky. V tom prípade by mali by tiež pribuzní v priamom rade
Velmi pekne Vam dakujem. Ste tu velmi milì. :)