rastogallo
31.05.11,20:33
Neviem, ci je toto spravne miesto, ale neviem ako postupovat dalej...
Vlastnim pozemok parcely "E" a som vacsinovy vlastnik (10/12). Nie je vymerany a rad by som si ho dal vymerat... Potrebujem ku tomu suhlas tych zvysnych vlastnikov? ... ak ano, akym sposobom ho mozem dostat? ... treba vytvorit nejake "pisomne prehlasenie" a to im dat podpisat? ... dakujem za kazdu cennu info.... :)
Mária27
31.05.11,20:06
Súhlas by si ani nepotreboval na vymeranie, ale aby to tiež zaplatili. Môžu oponovať, že to nie je ani údržba ani investícia ... hoci k riadnemu hospodáreniu to patrí.
Súhlas nemusí byť písomný, len pri právnych úkonoch by mal byť preukázateľne aj menšinový vlastník s návrhom oboznámený, inak by mohlo ísť o neplatný právny úkon.
rastogallo
09.06.11,18:23
dakujem, ako myslis "zaplatili" ? Ja mam zaujem vymerat len ten moj podiel, tych 10/12...tak som to myslel... ze nepotrebujem tie 2/12... ale vraj ja vlastnim 10/12 z kazdeho metra, teda ak chcem vymer na moj podiel, tak by mali s tym suhlasit... dik moc za odpoved...
Mária27
09.06.11,19:04
Vymerať ti môžu len celý pozemok, nedá sa len tak oddeliť tvoja časť. To by ste sa museli dohodnúť buď o reálnom užívaní spoločnej veci (nemusí písomne, stačí fakticky) alebo až o rozdelení spoluvlastníctva na individuálne vlastníctva.
V oboch prípadoch by musel byť súhlas, ktorý kút bude komu patriť, alebo by rozhodoval súd.
Zaplatiť som myslela prácu toho merača ...
Rozalka
09.06.11,19:38
...
Zaplatiť som myslela prácu toho merača ...
A to veru nie je málo.
monura
10.06.11,17:23
Dobrý deň, chcela by som sa spytať či by mi niekto vedel poradit ohladom ornej pôdy C parcela. Som väčšinový vlastník 15/16 z pozemku kt. ma 33000 m2. 1/16 ma babkina sestra ktora sa nechce nijako dohodnut. Chcela by som si postavi RD a ako vačšinový vlastnik mám právo rozhodnúť ktorá časť je moja? Kam alebo na aky urad by som mala zajsť, ked s menšinovým vlastníkom nie je vôbec reč.Za každú odpoved velmi pekne dakujem :D
Mária27
10.06.11,20:40
Nebudem rozberať stavbu na ornej pôde, predpokladajme, že získaš súhlas.
Každý spoluvlastník je vlastníkom celého pozemku, len práva a povinnosti má podľa výšky svojho podielu. O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou, proti rozhodnutiu väčšiny nemôže zasiahnuť ani súd. Dúfam, že aj teraz sa viete o hospodárení dohodnúť, napr. kde si kto čo zaseje. Teraz však môže mať svoj záhon aj v strede poľa, nevadí ti to.

Ak by ste si však mali podeliť pozemok, k stavbe potrebuješ aj prístupovú cestu. O rozdelení spoluvlastníctva sa musíte buď dohodnúť, alebo na návrh jedného z vás rozhodne súd. Daj súdu návrh aj s náčrtom, hoci súd ho nemusí rešpetovať a rozhodne sám.
Erzebeth
11.06.11,19:01
dakujem, ako myslis "zaplatili" ? Ja mam zaujem vymerat len ten moj podiel, tych 10/12...tak som to myslel... ze nepotrebujem tie 2/12... ale vraj ja vlastnim 10/12 z kazdeho metra, teda ak chcem vymer na moj podiel, tak by mali s tym suhlasit... dik moc za odpoved...

Vymerať svoj podiel 10/12 môžeš. Nie však tak, ako si to predstavuješ. Ak by si oddelil svoj podiel a zvyšok by si nedal do GP, v parcele ktorá by nebola vymeraná by si zostal stále vlastníkom v rovnakom podiele, aký máš teraz. S tým by asi ostatní vlastníci nesúhlasili. Reálne je to tak, že celú parcelu necháš zamerať a oddelíš sa až v parcele C. Ak by vznikla tvojím oddelením menšia parcela ako 2000 m2, bolo by potom vhodnejšie nerobiť zmluvu o rozdelení ale spísať u notára notársku zápisnicu.
Bez súhlasu spoluvlastníkov to nepôjde.