Dašena O.
01.06.11,07:58
Zdravím , prosím má niekto skúsennosti s českou živnosťou? Vraj takýto živnostník môže podávať daň.priznanie na Slovensku, ak vykonáva prevažujúcu činnosť na Slovensku. Je to pravda? Ešte som sa s tým nestretla. Ďakujem
Marína
01.06.11,06:29
Zdravím , prosím má niekto skúsennosti s českou živnosťou? Vraj takýto živnostník môže podávať daň.priznanie na Slovensku, ak vykonáva prevažujúcu činnosť na Slovensku. Je to pravda? Ešte som sa s tým nestretla. Ďakujem
Rozhodujúci nie je daný podiel činnosti v tom-ktorom štáte ale to, kde má daný živnostník daňový domicil, čiže v ktorom štáte je rezidentom( daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou). T. z., že v štáte, ktorého je rezidentom, priznáva všetky svoje príjmy(celosvetové) a v štáte, v ktorom je považovaný za daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou(nerezident), priznáva príjmy, ktoré dosiahol na jeho území.
Bližšie v téme http://www.porada.sk/t72221-v-ktorej-krajine-sa-zdanuju-prijmy-zivnostnika.html
Dašena O.
01.06.11,08:39
Ďakujem, ale toto je iný prípad, pretože podnikateľ si vybavil živnostenský list v Čechách.
Marína
01.06.11,08:42
A v čom je iný? Hovoríme o zdaniteľných príjmoch a o tom, v ktorej krajine ich a ako zdaňovať. Podstatný je daňový domicil.
Ak je FO rezidentom SR, zdaniteľné príjmy dosiahnuté v ČR prizná a zdaní tam, zároveň všetky svoje zdaniteľné príjmy(teda aj z ČR), prizná a zdaní v SR.
Dašena O.
01.06.11,09:04
Tak potom to je v poriadku. Práve to mi nebolo jasné, či má živnostník nejakú povinnosť voči Českej republike, keď má českú živnosť, ale teda ak si splní všetky povinnosti na Slovensku, malo by to byť v poriadku, ak som to dobre pochopila. Moc ďakujem.
Marína
01.06.11,09:31
Najprv si splní povinnosť voči ČR priznaním príjmov dosiahnutých na ich území. Od Finančního úřadu si vyžiada potvrdenie o zaplatenej dani z príjmu(Certification on tax payment), viď príloha 1 TU (http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:DdsQQmtRq1UJ:www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/potv_zap.rtf+certification+on+tax+payment+tla%C4%8 Divo&cd=6&hl=sk&ct=clnk&gl=sk&client=firefox-a&source=www.google.sk). Toto je pre SR, z ČR bude obdobné. Následne podá DP v SR a dané potvrdenie bude podkladom pre zápočet dane v SR.
Dašena O.
03.06.11,03:36
Tak predsa je to tak, že musí podať daň.priznanie v Čechách, a potom aj na Slovensku, dobre to chápem? Ďakujem
Marína
03.06.11,10:22
Presne tak.